Zapalenie dziąseł w ciąży: Czym grozi ciążowe zapalenie dziąseł i jak je leczyć

2014-08-08 16:29 redakcja
Zapalenie dziąseł
Autor: thinkstockphotos.com Zapalenie dziąseł w ciąży może doprowadzić do poronienia.

Każde krwawienie z dziąseł w trakcie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko powinno skłonić cię do wizyty u stomatologa. Może być bowiem objawem chorób przyzębia, które grożą powikłaniami ciążowymi.

Zapalenie dziąseł to choroba spowodowana zaleganiem płytki nazębnej (wytwarzanej przez bakterie ze śliny i resztek jedzenia). Powstaje najczęściej w wyniku nieprawidłowej lub niewystarczającej higieny jamy ustnej. Płytka gromadząca się na niedoczyszczonych zębach ulega mineralizacji i  zamienia się w kamień, który wnika między zęby a dziąsła, naruszając korzenie. Dziąsła są wówczas zaczerwienione i bolą, często też krwawią w czasie mycia. Co ma ta choroba jamy ustnej do ciąży? Wbrew pozorom bardzo wiele. Przyszłe mamy są bardziej narażone na zapalenie dziąseł ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie pod wpływem ciąży. To nie wszystko: prowadzone od lat 90. ubiegłego stulecia badania wykazały silne związki między chorobami przyzębia a niską masą urodzeniową noworodków. Dlatego lekarze periodontolodzy, którzy zgromadzili się na konferencji „Zdrowie jamy ustnej a ciąża” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne alarmują: wszystkie kobiety w ciąży, a szczególnie te, które obserwują u siebie charakterystyczne objawy (np. krwawienie z dziąseł), powinny mieć wdrożone leczenie, które może uchronić ich dziecko przed groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Jak wzmocnić osłabione zęby?

Objawy zapalenia dziąseł w ciąży

Pierwsze objawy zapalenia  przyzębia lub dziąseł mogą pojawić się już około 2.-3. miesiąca ciąży - to krwawienie w czasie szczotkowania. Pozostałe to brzydki zapach z ust, rozpulchnienie dziąseł, ich zaczerwienienie, zmiana kształtu, wydłużenie koron zębów, przemieszczanie się zębów, rozchwianie i w końcu ich utrata.

Leczenie ciążowego zapalenia dziąseł

Zdaniem periodontologów choroby przyzębia to schorzenia, które stosunkowo łatwo się leczy, łatwo się też im zapobiega. Co ważne, leczenie takie jest bezpieczne zarówno dla mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka. – Oczywiście każdy dentysta wie, że w pierwszym trymestrze ciąży leczenie przyzębia, na przykład zbyt głębokich kieszonek (przestrzeni między dziąsłem a zębem), nie jest możliwe ze względu na negatywny wpływ leków na rozwój płodu, ale już w drugim trymestrze jest to bezpieczne – tłumaczył prof. Tomasz Konopka, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego na konferencji. – Te trzy miesiące to wystarczający czas, aby opanować stan zapalny i uzyskać trwałą remisję choroby, nawet pogłębionych chorób przyzębia. Jak dodaje prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, podjęcie leczenia ma dowiedziony wpływ na zmniejszenie ryzyka powikłań ciążowych. – Obserwuje się korzystny wpływ leczenia stanów zapalnych przyzębia u ciężarnych kobiet na przedłużenie ciąży, urodzenie dziecka z prawidłową masą ciała oraz na zmniejszenie odsetka przypadków stanu przedrzucawkowego. Istnieją również badania pokazujące, że im bardziej to leczenie jest rozbudowane, np. o użycie leków antyseptycznych, tym wpływ ochronny na szczęśliwe zakończenie ciąży jest większy – mówił prof. Tomasz Konopka. – To najbardziej wartościowy dowód wskazujący na związek między jedną patologią a drugą, czyli między chorobami przyzębia a problemami z prawidłowym przebiegiem ciąży. Leczenie jamy ustnej wpływa również na terapię cukrzycy, co podkreślał na konferencji dr n. med. Maciej Nowak, periodontolog z Warszawskiego Uniwersytety Medycznego. Okazuje się, że zahamowanie chorób przyzębia w drugim trymestrze ciąży jest porównywalne z włączeniem dodatkowego leku poprawiającego metabolizm glukozy. To bardzo ważne szczególnie dla tych przyszłych mam, u których leczenie tej choroby jest ograniczone ze względu na ochronę płodu.

To nieprawda, że w ciąży NIE MOŻNA leczyć zębów w ZNIECZULENIU

Jak zapobiec zapaleniu dziąseł w ciąży?

Idealnie jest, kiedy kobieta wyleczy wszystkie zęby przed ciążą. Taka sytuacja jednak zdarza się rzadko, dlatego po potwierdzeniu ciąży przez lekarza należy udać się do stomatologa i sprawdzić stan swojego uzębienia. Profilaktyka chorób przyzębia zdaniem specjalistów z Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego powinna obejmować przede wszystkim prawidłową higienę zębów: mycie dwa razy dziennie (przynajmniej przez 2 minuty, najlepiej szczoteczką oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjną), czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną lub specjalnymi szczoteczkami oraz używanie past zapobiegających odkładaniu się płytki nazębnej (np. z antyseptykiem i fluorem). Niezbędna jest również opieka stomatologa nad przyszłą mamą już na etapie planowania ciąży, a także w trakcie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, czyli wizyta przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży. Jeśli pojawią się ubytki, trzeba je wyleczyć. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji m.in. takich, jak ból i krwawienie dziąseł w ciąży

Sprawdź też, jakie badania należy wykonać w ciąży

Zobacz wideo: Jakie badania wykonać w pierwszym trymestrze ciąży?

Neewseria. Agencja informacyjna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE