Nie miały mdłości, nie urósł im brzuch, a jednak urodziły. Kiedy mówimy o ciąży ukrytej?

2022-03-09 12:48

Ciąża ukryta to inaczej ciąża bez objawów. Wbrew pozorom nie jest wcale rzadkim przypadkiem. Media co i rusz publikują informacje o kobietach, które dowiedziały się o ciąży dopiero w momencie, gdy załapały je skurcze porodowe. Dlaczego niektóre kobiety nie wiedzą, że są w ciąży?

Nie miały mdłości, nie urósł im brzuch, a jednak urodziły. Kiedy mówimy o ciąży ukrytej?

i

Autor: Getty images Kiedy mówimy o ciąży ukrytej?

Wydaje się, że ciąży trudno nie zauważyć. Przede wszystkim ma jednoznaczne objawy, takie jak brak miesiączki czy mdłości, które dokuczają niemal każdej kobiecie. Nawet jeśli te sygnały umkną przyszłej mamie przez pierwsze miesiące, to jednak w końcu musi ona zauważyć rosnący brzuch i poczuć ruchy dziecka. Tak się wydaje, ale okazuje się, że rzeczywistość jest inna.

Jak pokazują statystki jedna na 475 kobiet nie wie, że jest w ciąży. Nie ma objawów lub ich nie dostrzega. Jej testy ciążowe – nawet jeśli je wykonuje – nie pokazują dwóch kresek. Jakie są przyczyna ukrytek ciąży i czym ona grozi?

Spis treści

  1. Ukryta ciąża, czyli ciąża bez objawów
  2. Kiedy ciąży można nie zauważyć?
  3. Czym grozi bycie w ukrytej ciąży?
Który tydzień, który miesiąc ciąży?

Ukryta ciąża, czyli ciąża bez objawów

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami – zmienia się samopoczucie przyszłej mamy, jej ciało, pojawiają dolegliwości. Brak miesiączki, tkliwe piersi, poranne mdłości, nudności i wymioty – to chyba najbardziej typowe sygnały świadczące o tym, że będziesz mieć dziecko.

Tymczasem wiele kobiet, które przeżyły ciążę ukrytą, nie ma takich objawów. Żyją nieświadome, że w ich brzuchu rozwija się nowe życie. Najwięcej z nich dowiaduje się o ciąży po 20. tygodniu, czyli w 5 miesiącu. Jedna na 2500 kobiet - dopiero w dniu porodu, gdy z powodu "niezidentyfikowanego bólu brzucha" trafiają do szpitala.

Jak to możliwe, że ciąża nie daje objawów? Lekarze są zdania, że daje, ale różne okoliczności sprawiają, że kobieta ich nie dostrzega lub rozpoznaje. A jak to możliwe, że nie zauważy ich lekarz? Problem w tym, że w większosci przypadków takie kobiety nie trafiają do specjalisty.

Brak lub nierozpoznanie pierwszych objawów ciąży nie uruchamia całego łańcucha wydarzeń, typowego dla normalnej ciąży. Kobieta nie ma objawów, więc nie robi testu; nie robi testu, więc nie idzie do lekarza na USG czy badanie krwi itd.

Czytaj również: "Nie wiedziałam, że jestem w ciąży do chwili... porodu." - jak częsty to przypadek?

Ciąża bez mdłości i tycia? Czy możliwa jest ciąża objawowa?

Kiedy ciąży można nie zauważyć?

  • Gdy brak miesiączki jest częstym problemem - może być uznany za normalny u kobiet, których cykle miesiączkowe są bardzo nieregularne. Brak miesiączki wywołamy ciążą nie jest dla nich niczym nowym, zwłaszcza jeśli dokuczają im plamienia – częste i nie zawsze groźne w ciąży. Traktują je jako krótkie krwawienia menstruacyjne i nie podejrzewają ciąży.
  • Gdy cierpisz na zespół policystycznych jajników (PCOS) - to choroba, która potrafi zafałszować wyniki testu ciążowego. Może się też zdarzyć, że hormon beta hCG, który służy do oznaczenia ciąży, ma tak niski poziom, że domowy test go nie wykryje. Dodatkowo PCOS czy zaburzenia hormonalne utrudniają zajście w ciążę i powodują zaburzenia owulacji, co usypia czujność kobiety.
  • Gdy podejrzewają inną przyczynę objawów - np. mdłości zwłaszcza te krótkotrwałe i nieuciążliwe można pomylić z niestrawnością lub kacem, a przybieranie na wadze - potraktować jako efekt spożywania nadmiernej liczby kalorii. Jeśli kobieta nie była wcześniej w ciąży może uznać je za efekty perystaltyki jelit.
  • Są otyłe i mają duży brzuch - u kobiet otyłych trudno zauważyć rosnący brzuch ciążowy. Gdy dziecko „chowa się” w warstwach tłuszczu, ciążowy brzuszek nie wyskakuje do przodu, lecz rozlewa się po całym obwodzie talii. Kobiety otyłe mogą go nie zauważyć lub pomyśleć, że trochę przytyły.
  • Gdy dziecko jest małe, a macica ukryta głęboko w ciele - kobiety otyłe, które mają grubą tkankę tłuszczową, nie odczuwają ruchów płodu tak wyraźnie jak kobiety szczupłe. Odczuwanie ruchów mogą utrudnić również nieduże rozmiary płodu czy lokalizacja łożyska - gdy znajduje się z przodu macicy.
  • Gdy jesteś w okresie okołomenopauzalnym - objawy ciąży mogą czasami być podobne do objawów wczesnej menopauzy.
  • Gdy miałaś problemy z zajściem w ciążę - jeśli masz problemy z płodnością, może współżyć bez zabezpieczeń, nie podejrzewając, że mogą zajść w ciążę.
  • Gdy stosujesz antykoncepcję - to metoda jednak zawodna. Kobiety, którzy stosują antykoncepcję, mogą ignorować oznaki ciąży, sądząc, że były zabezpieczone przed zapłodnieniem.
  • Gdy intensywnie uprawiasz sport - wysiłek może zaburzać cykl menstruacyjny, dlatego mogą nie wiązać braku okresu z myślą o ciąży.

Czym grozi bycie w ukrytej ciąży?

Największym problemem ukrytej ciąży jest brak opieki prenatalnej. Niechodzenie do ginekologa nie jest zagrożeniem samym w sobie, o ile taka ciąża przebiega prawidłowo. Ale nawet wtedy konieczne jest przyjmowanie suplementów, zwłaszcza kwasu foliowego czy żelaza.

Matka, która nie wie, że jest w ciąży, nie dbać o siebie w odpowiedni sposób - może pić alkohol, palić papierosy czy nadmiernie się forsować, np. uprawiając sport.

Gorzej, jeśli ciąża nie jest bezproblemowa. Wówczas może zakończyć się np. przedwcześnie: statystyki pokazują, że ryzyko wcześniactwa, hospitalizacji czy poronień jest wyższe w przypadku ciąży ukrytej. Powodem może być niezdiagnozowane i nieleczone wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy.

Czytaj również: Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Gdy boli brzuch, a miesiączki nie ma. Co znaczą bóle menstruacyjne bez okresu?