Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

2024-03-15 13:45

Kaszel alergiczny to kaszel pojawiający się podczas reakcji uczuleniowej. Pojawia się po zetknięciu z alergenem, który wywołuje nadwrażliwość. Kaszel alergiczny jest suchy i występuje napadami, które mogą trwać dość długo. Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?

Kaszel alergiczny u dziecka zazwyczaj jest suchy i ma charakter napadowy
Autor: thinkstockphotos.com Kaszel alergiczny u dziecka zazwyczaj jest suchy i ma charakter napadowy

Spis treści

  1. Czym jest kaszel alergiczny u dziecka?
  2. Kaszel alergiczny to sygnał uczulenia
  3. Jak wygląda kaszel alergiczny?
  4. Przyczyny kaszlu alergicznego
  5. Objawy kaszlu alergicznego
  6. Jak leczyć kaszel alergiczny?
Jak przetrwać wiosnę z małym alergikiem?

Czym jest kaszel alergiczny u dziecka?

Kaszel alergiczny u dziecka to rodzaj kaszlu, który pojawia się u osób z różnymi alergiami. Malec, który ma uczulenie na pyłki czy na sierść zwierząt, po zetknięciu się z alergenem, zaczyna kasłać i odczuwać drapanie w gardle. Najlepszym sposobem na kaszel alergiczny jest unikanie ekspozycji na alergen - np. w czasie pylenia mieszkanie warto wietrzyć dopiero późnym wieczorem.

Kaszel alergiczny najczęściej jest suchy i ma charakter napadowy - to znaczy, że pojawia się nagle, w gardle czuć charakterystyczne drapanie lub łaskotanie. Duszący kaszel alergiczny to sposób organizmu na walkę z alergenem - tak układ odpornościowy stara się pozbyć cząsteczki, która jest dla niego niepożądana.

Kaszel alergiczny to sygnał uczulenia

Kaszel – choć można by myśleć inaczej – ogólnie jest zjawiskiem korzystnym dla organizmu. Tak naprawdę stanowi on bowiem jeden z mechanizmów obronnych ludzkiego ciała – w sytuacji, kiedy drogi oddechowe podrażniane są przez jakiś obcy czynnik, odruch kaszlowy ma za zadanie doprowadzić do tego, aby ów czynnik został z nich usunięty.

Kaszel może być jednak zarówno fizjologiczny, jak i patologiczny. Kaszlu patologicznego wyróżnia się wiele rodzajów – jako przykłady można tutaj podać kaszel suchy i mokry, a także kaszel infekcyjny czy kaszel alergiczny, wywołany uczuleniem.

Kaszel alergiczny nierzadko stanowi dość znaczący problem, ponieważ może on pojawiać się zasadniczo w dowolnej porze roku, a co więcej – często jest on wyjątkowo uporczywy i przez to bardzo uciążliwy dla dziecka.

Zobacz też: Alergia pokarmowa, wziewna i skórna. Po czym poznać, że niemowlę jest uczulone?

Jak wygląda kaszel alergiczny?

Istotą występowania kaszlu alergicznego jest zetknięcie się organizmu z alergenem, w stosunku do którego jest on nadwrażliwy. W sytuacji tej produkowane są rozmaite substancje, z których szczególną rolę odgrywa histamina – to głównie one prowokuje napady kaszlu alergicznego.

Kaszel alergiczny występować może zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jedni jednak pacjenci zmagają się z tym problemem przez cały rok, u innych zaś dolegliwość pojawia się tylko w pewnych okresach roku. Czym taka możliwość jest spowodowana? Otóż wszystko zależy tutaj od tego, na co dokładnie pacjent jest uczulony.

Przyczyny kaszlu alergicznego

Kaszel u alergika – obok innych dolegliwości, takich jak np. wysypka, katar sienny czy zapalenie spojówek – pojawia się wtedy, kiedy jego do organizmu dostanie się alergen.

Różni ludzie z alergią uczuleni są na odmienne substancje – jedni zmagają się z alergią na pyłki roślinne, inni zaś cierpią z powodu niemożności posiadania wymarzonego psa z powodu tego, iż mają oni alergię na sierść tych zwierzaków. By przekonać się, z jakim rodzajem uczulenia mamy do czynienia u dziecka, warto wykonać testy alergiczne.

To właśnie tłumaczy, dlaczego kaszel alergiczny u alergików pojawia się z odmienną częstotliwością i o różnych porach roku. W pierwszej z wymienionych sytuacji napadów kaszlu alergik może doświadczać w okresie pylenia roślin (czyli głównie w okresie wiosenno-letnim), w drugiej zaś kaszel pojawiać się może zaś wtedy, kiedy to tylko na horyzoncie pojawi się kot.

Wydawać by się mogło, że kaszel alergiczny powinien pojawiać się u osób, które cierpią na alergie wziewne. Tak jak najbardziej jest, aczkolwiek nie tylko pacjenci z alergią wziewną borykają się z opisywanym rodzajem kaszlu – występować on może także i u osób z alergiami pokarmowymi, po spożyciu danego uczulającego je pokarmu.

Czytaj również: Alergia krzyżowa u dzieci: objawy, lista alergenów krzyżowych

Kaszel u małych dzieci

Objawy kaszlu alergicznego

Kaszel u alergików jest dosyć charakterystyczny i to nie tylko dlatego, że jego epizody są sprowokowane ekspozycją na alergen. Zazwyczaj jest to kaszel suchy (czyli taki, gdzie pacjent nie odkrztusza żadnej wydzieliny) i ma on charakter napadowy. Kaszel alergiczny jest zwykle dość uciążliwy, pojedynczy jego napad może bowiem trwać nawet kilka minut.

Jeszcze innym objawem tego rodzaju kaszlu jest to, że może on się nasilać pod wpływem pewnych czynników – takimi mogą być zanieczyszczone powietrze (np. dymem papierosowym) czy sytuacja, gdzie pacjent nagle znajduje się w miejscu o całkowicie innej temperaturze (np. w zimowy, mroźny dzień wejdzie do nagrzanego mieszkania).

Podkreślenia wymaga jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, który dotyczy różnicowania kaszlu alergicznego z kaszlem infekcyjnym – w przypadku kaszlu w przebiegu alergii temperatura ciała pacjenta nie odbiega od normy, wystąpienie zaś suchego kaszlu wraz ze stanem podgorączkowym lub gorączką sugeruje już raczej to, że u chorego rozwinęła się jakaś infekcja.

Jak leczyć kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny naprawdę potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie – tylko pacjenci, którzy zmagają się z tym problemem, wiedzą, jak dużym źródłem problemów bywa ta dolegliwość. Dla osób znających kaszel związany z alergią jest jednak dobra wiadomość – istnieją sposoby na to, aby pokonać kaszel alergiczny.

Podstawowym zaleceniem, które otrzymują pacjenci z napadami kaszlu alergicznego, jest unikanie alergenów, na które to są oni uczuleni. Tutaj sytuacja nie zawsze jednak jest prosta: możliwe jest unikanie jakiegoś uczulającego produktu spożywczego, jeżeli jednak pacjent jest uczulony na pyłki roślin, to ich całkowicie uniknąć się nie da.

Pacjenci ci nie pozostają jednak zmuszeni do pogodzenia się z dręczącym ich kaszlem – również i im można podać pewne sposoby pozwalające na co najmniej zmniejszenie intensywności napadów kaszlu alergicznego.

Pomocne w przypadku kaszlu alergicznego mogą być nawet bardzo proste rozwiązania. Warto jest pić odpowiednio duże ilości płynów w ciągu dnia – spożywanie 2-2,5 litra wody sprawia, iż zmniejsza się ryzyko wysuszenia śluzówek jamy ustnej i gardła (a to zjawisko może sprzyjać pojawianiu się kaszlu).

Korzystnie jest również dbać o nawilżenie powietrza w pokoju – można do tego celu wykorzystywać zarówno specjalistyczne nawilżacze, jak i posłużyć się sposobami domowymi, takimi jak np. położenie wilgotnego materiału na włączonym grzejniku.

Czasami pacjenci mogą wypróbować wszystkie wymienione wyżej sposoby na kaszel alergiczny, a i tak problem ten może się u nich pojawić. W takiej sytuacji możliwe jest sięgnięcie po specyfiki z apteki.

Leki na kaszel alergiczny to przede wszystkim różne środki przeciwhistaminowe – jak wspomniano wyżej, histamina odgrywa rolę w pojawianiu się tego rodzaju kaszlu, dlatego też środki hamujące działanie tej substancji mogą zmniejszać częstość epizodów kaszlu alergicznego.

Zobacz także: Alergia na kota u dziecka: objawy, odczulanie

Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że dziecko ma alergię?

Kaszel u dziecka: prawdy i mity o uporczywym kaszlu u dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza