Ile wody powinno pić dziecko?

2015-06-15 15:04
woda w diecie dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zapotrzebowanie na wodę organizmu dziecka zależy przede wszystkim od masy jego ciała.

To, ile wody powinno wypijać dziecko zależy od wielu czynników, m.in. od wieku, diety, wagi i ilości aktywności ruchowej. Przyjmuje się, że woda stanowi około 60 procent masy człowieka, a jej niedobór trzeba cały czas uzupełniać. Przeczytaj, jakie jest zapotrzebowanie na wodę w przypadku dzieci i dlaczego jest ona organizmowi dziecka tak bardzo potrzebna.

Ile wody dziennie powinno wypijać dziecko? Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy kilogram swojego ciała. Taka ilość jest wskazana dla dzieci, które ważą do 10 kg. Na każdy z kolejnych 10 kg przypada 50 ml wody, a na następne dziesięć kilogramów - po 20 ml. Czyli dziecko, które waży dziesięć kilogramów, powinno spożywać około 1000 ml wody, to, które osiągnęło wagę 20 kg - 1500 ml. Warto dodać, że zapotrzebowanie będzie większe, jeśli dziecko pozostaje w ruchu. Nie trzeba też dziecka poić wyłącznie czystą wodą, mogą to być także soki, zupy itp.

Uważa się również, że zapotrzebowanie na wodę w przypadku dorosłej kobiety wynosi 2000 ml na dobę, a w przypadku mężczyzny - 2500 ml. Dane te są szacunkowe, dużo zależy od wagi konkretnej osoby, jej diety, metabolizmu.

Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?

Dobrze wiedzieć

Jeśli dziecko ma rotawirus, występuje u niego biegunka bądź wymioty, warto podawać mu wodę z odrobiną soli. Pozwoli to zrekompensować utratę składników mineralnych, do której doszło na skutek choroby. Pamiętajmy, by była to naprawdę mała ilość soli. Nie zapominajmy też o uzupełnianiu wody również wtedy, gdy temperatura otoczenia jest wysoka i gdy sami cierpimy na choroby, którym towarzyszy wysoka temperatura, np. anginę. Niedobór wody wiąże się bowiem ze zwiotczeniem mięśni. To właśnie dlatego mówimy, że chore dziecko "przelewa się przez ręce" - ma tak osłabione mięśnie - zauważa w rozmowie z "Dzień dobry TVN" Agnieszka Piskała, dietetyk.

>>Poznaj również 5 najskuteczniejszych sposobów na nakłonienie dziecka do wypicia wody>>

Czy dziecko może wypić za dużo wody?

Pani dietetyk dodaje również, że raczej nie można przedawkować wody i zazwyczaj mamy jej w swoim organizmie za mało niż za dużo. Podaje jednak przykład pewnej kobiety, która wzięła udział w konkursie organizowanym przez jedną ze stacji radiowych - na to, kto wypije najwięcej wody. Uczestniczka zawodów w pół godziny wypiła 40 litrów płynu, jednak nagrody nie zdążyła już odberać - rozcieńczyła elektrolity w organizmie, doszło do zapaści i kobieta zmarła.

Woda to podstawowy składnik naszego organizmu. Choć przeciętnie w ciele człowieka znajduje się 60 procent wody, w przypadku noworodków ta ilość jest jeszcze większa - 75 procent, najmniej - 50 procent - wody składa się na organizm osoby w podeszłym wieku. Jeśli utracimy 20 procent ze wszystkich zasobów wody w naszym organizmie, może to doprowadzić do odwodnienia, a w konsekwencji nawet do śmierci. Bez wątpienia woda powinna więc stanowić podstawowy element naszej diety, a zapotrzebowanie organizmu na wodę trzeba regularnie uzupełniać. Dorosły człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet kilka tygodni, bez wody - tylko kilka dni. Jak konkretnie działa ten ważny składnik na nasz organizm?

>>Przeczytaj również, jaka woda jest najbardziej odpowiednia dla kobiety w ciąży>>

Zapotrzebowanie na wodę: jak działa woda w organizmie?

Woda jest podstawowym składnikiem enzymów trawiennych, to dzięki niej potrafimy sformować kęs pokarmowy, umożliwia też zachodzenie większości procesów metabolicznych w organizmie, umożliwia "podróżowanie" po nim tlenowi, hormonom, składnikom odżywczym. Razem z nią z organizmu usuwane są toksyny. Woda reguluje również temperaturę ciała, co przydaje się szczególnie sportowcom i aktywnym fizycznie dzieciom. Podczas wysiłku fizycznego pocimy się, a uzupełnianie zapotrzebowania na wodę pozwala utrzymac jej właściwy poziom w organizmie, dzięki jego schłodzeniu. Woda zapobiega też zaparciom, ponieważ powoduje, że masy kałowe nie zalegają w jelitach.

Dlaczego należy regularnie pić wodę?

Zapotrzebowanie na wodę warto w swoim organizmie uzupełniać, ponieważ:

  • Spożywanie wody zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza jelit i pęcherza - woda redukuje ilość substancji kancerogennych w organizmie.
  • Dzięki odpowiedniej ilości wody w organizmie łatwiej się koncentrujemy i uczymy - ubytek zaledwie 2 jej procent zmniejsza nasze zdolności koncentracji.
  • Woda pomaga się odchudzać. Nie zawiera kalorii i pozwala "oszukać" żołądek, zwiększa jego objętość, a ten "uważa", że został napełniony. Dzięki regularnemu spożywaniu wody między posiłkami łatwiej uniknąć podjadania.
  • Woda wspomaga prawidłowe utrzymanie ciąży poprzez nawadnianie środowiska, w którym rozwija się płód.
  • Osoby, które spożywają wodę we właściwych ilościach rzadziej chorują na serce.
  • Regularne picie wody obniża stres. Nasza tkanka mózgowa składa się w 70 procentach właśnie z wody, gdy jej brakuje - organizm zaczyna się stresować.
  • Zaspokajanie zapotrzebowania na wodę pozwala zmniejszyć kamienie nerkowe. Kamienie tworzą się z soli i minerałów w moczu. Jeśli uryna jest rozcieńczona, kamienie nie mają jak się formować.

materiał partnera

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE
Sylwia Skowronek
|

Kobieta biorąca udział w konkursie wypila 7,5 litra wody, a nie 40! Skąd pani dietetyk to wziela? Człowiek to nie koń.