Maluch

Nocnikowanie nie należy do najprostszych zadań dla rodziców, choć nie jest też tak trudne, jak im się wydaje. Nauka nocnikowania wymaga trochę cierpliwości, ale nie należy zniechęcać się, że dziecko na początku ma trudności ze zrozumieniem, o co chodzi w treningu czystości. Podpowiadamy, jak skutecznie nauczyć dziecko nocnikowania.
Jak podkreśla psycholog Bogna Białecka, podanie smartfona dziecku do 13. roku życia jest jak podanie narkotyku. Mózg dziecka nie portafi jeszcze poradzić sobie z "wyzwaniami stawianymi przez smarfony". Jak i kiedy dać dziecku do dyspozycji urządzenia elektroniczne, by było bezpieczne?
Nauka siusiania na nocnik to dla malucha nowe doświadczenie, a jednocześnie dość długi proces, który prędzej czy później zostanie zakończony sukcesem. Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest już gotowe na rezygnację z pieluchy i kiedy rozpocząć naukę sikania na nocnik?
Wraz z wiekiem dzieci stają się bardziej niezależne i mogą samodzielnie wykonywać niektóre czynności. To tak zwane kamienie milowe samoopieki, które uławiają znacznie życie każdemu rodzicowi. Zobacz, które to umiejętności i kiedy dziecko powinno je opanować.
"Idziemy do domu" - to hasło na wielu 2, 3-latków działa jak czerwona płachta na byka. Jeśli opuszczanie placu zabaw to co najmniej godzina proszenia, lub "wynoszenie" dziecka na rękach w spazmach i histerii, to to jest tekst dla was. Kilka prostych trików, przy dobrym nastroju malucha, wyeliminuje te problemy albo chociaż skróci męki rodzica.
Jak przebiega rozwój mowy dziecka? Początkowo niemowlę porozumiewa się ze światem poprzez krzyk. Potem pojawiają się inne dźwięki i wreszcie dziecko zaczyna mówić. Sprawdź, jak przebiega rozwój mowy od niemowlaka do trzylatka.
Kładzenie dziecka spać to w wielu domach mało przyjemny czas. W jednej chwili ze spokojnych, rutynowych czynności wywiązuje się histeria. Są płacze, ucieczki z łóżka, szarpanie rodzica próbującego utulić do snu. Jednym słowem - horror. Jeśli tak jest i w waszym domu, koniecznie poznajcie 5 możliwych przyczyn i przykłady rozwiązania problemu.
Kolorowanie obrazków to nie tylko zabawa czy sposób na nudę. Tak naprawdę to ważny trening dla rączek dziecka, przygotowujący je do nauki pisania. Ale jak wspierać malucha, który wychodzi za linie, ma nieprecyzyjne ruchy i przez to nie lubi kolorowanek? Oto kilka tricków.
To oczywiste, że dobra niania musi być dyspozycyjna, doświadczona, troskliwa itd. Doświadczone mamy, które mają już za osobą poszukiwania opiekunki, powiedziały nam, na co nie zwróciły uwagi w czasie wybierania niani, a powinny, bo po jakimś czasie stało się to poważnym problemem.
Powszechnie uważa się, że różowy kolor jest przeznaczony dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców. Okazuje się jednak, że dopiero kilkadziesiąt lat temu wprowadzono te ograniczenia kolorystyczne i jeszcze nasze babcie używały tych kolorów na odwrót. Skąd to się wzięło i co oznacza? Wyjaśniamy!
Czy żłobek prywatny to lepszy wybór niż publiczny? I czy przy wyborze żłobka dla dziecka ważniejsza jest kuchnia czy plac zabaw? Zobacz co w temacie wyboru żłobka radzi nasza ekspertka, pedagog z doświadczeniem pracy w żłobku.
Niedługo rusza rekrutacja do przedszkoli. Czas więc wybrać placówkę, do której będziesz starała się zapisać dziecko. Spytaliśmy internautki z grupy dla mam, czym kierowały się przy wyborze przedszkola dla swoich dzieci.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza