Maluch

Systematyczne wizyty dzieci u lekarza, w celu sprawdzenia ich stanu zdrowia i ogólnego rozwoju, tzw. bilansy wiekowe, pozwolą każdemu rodzicowi dowiedzieć się, czy jego pociecha rozwija się prawidłowo. Sprawdź, jakie cechy są charakterystyczne dla 2-letniego malucha.
Dla niektórych rodziców posłanie dziecka do żłobka to przykra konieczność. Zdarza się, że stres żłobkowy bywa nawet silniejszy u nich samych niż u dzieci. Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?
Każdy rodzic wie, jakim wyzwaniem jest nakłonienie pociechy do siadania na nocniku. Gdy już się to uda, pojawia się nowy problem - co zrobić, gdy malec musi się załatwić poza domem, np. w czasie podróży? To nie tylko kwestia wygody dziecka, ale i higieny. Rozwiązaniem są jednorazowe nocniki turystyczne. Oto ich przegląd.
Mamoza może rodzić stres, frustrację, a także napięcie w codziennych relacjach i zwykłym życiu. Z czego może wynikać „uzależnienie” dziecka od mamy? Dowiedz się, jak poradzić sobie z mamozą i tworzyć dobrą relację z maluchem.
Nocnikowanie nie należy do najprostszych zadań dla rodziców, choć nie jest też tak trudne, jak im się wydaje. Nauka nocnikowania wymaga trochę cierpliwości, ale nie należy zniechęcać się, że dziecko na początku ma trudności ze zrozumieniem o co chodzi w treningu czystości. Podpowiadamy, jak skutecznie nauczyć dziecko nocnikowania.
Gdy za oknem szaleje burza, często nawet my, dorośli, czujemy lęk. Jak wytłumaczyć dziecku, które boi się burzy, że jest bezpieczne? Oto sposoby rodziców na to jak przetrwać burzę z dzieckiem bez płaczu.
Wraz z rozwojem dziecka zmienia się także jego sen. Nierzadko następuje wówczas regres snu, który chociaż zwykle mija w ciągu kilku tygodni, to przez rodziców wspominany jest jako uciążliwy okres. Czy istnieją skuteczne sposoby na regres snu u malucha?
Nowoczesne nocniki dla dzieci przybierają wszelkie formy i kształty. Zastanawiasz się, jakie nocniki dla dziecka wybrać? Możesz kupić nocnik grający, pachnący lub taki, który przypomina sedes dla dorosłych i ma możliwość spuszczania wody. Jaki nocnik wybrać do nauki siadania na nocnik?
Nauka siusiania na nocnik to spore wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Korzystanie z nocnika to dla malucha nowe doświadczenie, a jednocześnie dość długi proces, który prędzej czy później zostanie zakończony sukcesem. Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest już gotowe na rezygnację z pieluchy i kiedy rozpocząć naukę sikania na nocnik?
Zastanawiasz się, co pamięta twoje dziecko? Jak rozwija się jego pamięć? Mózg niemowlęcia jest niezwykle chłonny, wrażliwy na bodźce i doświadczenia. Jednak aby z nich skorzystać, musi nauczyć się je zapamiętywać. Od kiedy dziecko pamięta?
Ile słów powinno mówić dziecko w określonym wieku? Istnieją pewne normy liczbowe dotyczące zasobu słownictwa dzieci w wieku dwóch, trzech czy czterech lata. Warto, by rodzice orientowali się, kiedy i mniej więcej w jakim zakresie powinien rozwijać się słownik dziecka.  
Jak nauczyć dziecko myć zęby? Akcesoria, takie jak kolorowa szczoteczka pozwolą polubić codzienne szczotkowanie. Minutnik, klepsydra, ciekawa nakładka czy smakowa pasta pomogą zaaranżować świetną zabawę, która połączy przyjemne z pożytecznym. Sprawdź, które gadżety ułatwią szczotkowanie dziecku i nauczą je myć zęby.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka