Maluch

Wśród rodziców często powtarzane jest zdanie - "to czy jestem dobrą mamą/ ojcem oceni moje dziecko, jak dorośnie". Bardzo słusznie. To w końcu dla nich, a nie dla reszty świata przyszło nam pełnić tę rolę. Zastanawialiście się jednak choć raz, jak teraz, gdy dzieci są jeszcze bardzo małe, oceniłyby nasze postępowanie? Idziemy o zakład, że ich osąd mógłby nas, dorosłych zwalić z nóg.
Dzieci mogą być narażone na odwodnienie nie tylko latem. Niekiedy może być to wynikiem braku apetytu podczas ząbkowania, czy choroby. Pierwsze objawy słabego nawodnienia organizmu można zobaczyć obserwując zużyte pieluszki dziecka. Ratowniczka medyczna pokazuje, na co zwracać uwagę.
Specjaliści zalecają, aby w łóżeczku dla niemowląt znajdowały się tylko niezbędne akcesoria. Podkreślają, że minimalizm w tym przypadku to konieczność, która dba o zdrowie i życie malucha. Zdarza się jednak, że rodzice przykrywają niemowlę kocem lub kołdrą, kierując się troską. Po tym filmiku szybko zmienią zdanie.
Życie z maluchem pod jednym dachem nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza w porze wieczornej, która w wielu domach kończy się płaczami, ucieczkami z łóżka i szarpaniem rodzica próbującego utulić do snu. Spanie dla małych dzieci to strata czasu. A im bardziej zmęczone tym trudniej im się położyć. Ten sposób warto wypróbować. Być może uda się wam raz na zawsze pożegnać wieczorne horrory rodzinne.
Zanim dziecko zacznie raczkować, pełza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe czołganie się dla rozwoju dziecka. Istotna tu jest symetryczność i dynamizm przemieszczania się. Fizjoterapeutka zdradza 5 sposobów na wspieranie niemowlaka podczas prawidłowego przemieszczania się po podłodze.
Początki rodzicielstwa mogą być niezwykle trudne. Noworodek wybudza się co kilka godzin, zaczyna płakać, a młodzi rodzice nie mają pojęcia dlaczego. Ten tata wspomina pewną noc i przyznaje, że była najtrudniejsza w jego życiu. "Podziwiam wszystkich samotnych rodziców, bo ja sam nie dałbym sobie rady" - mówi.
6-miesięczne dziecko zazwyczaj zaczyna stabilnie siadać i stawia pierwsze próby w raczkowaniu. Zaczyna być też bardzo ciekawe otaczającego je świata. Jest to zatem dobry moment, aby zachęcić go do większej aktywności. Ta mama pokazała, jak możemy zaangażować pół rocznego malucha do samodzielnej zabawy.
Nie zawsze wiemy, co robić, gdy dziecko krzyczy, płacze i bywa agresywne. Niektórzy rodzice mogą tracić cierpliwość, podnosić głos, irytować się i marzyć o tym, aby w końcu zapanował spokój i cisza. Psycholog zwraca jednak uwagę, że to co widzimy to wierzchołek góry lodowej. Rodzice powinni być detektywami dziecięcych emocji.
Niemowlak, który pięknie zasypiał, po paru tygodniach znacznie częściej się wybudza i ma trudności w zasypianiu? Martwisz się, że może coś mu dolegać? Trenerka snu zdradza, jaka może być tego przyczyna i podpowiada, jak możesz mu pomóc.
W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja rodzice często chcą zachęcić dzieci do dobrego zachowania. To przecież czas, gdy grzeczne dzieci dostają prezenty. Czas, gdy trzeba uważać na każdym kroku, bo być może Mikołaj nie podrzuci nic pod choinkę. Psycholog dziecięca zwraca uwagę, na to co i jak mówimy w tym okresie dzieciom.
RSV, COVID-19 i grypa powodują podobne objawy. Rodzicom może być trudno ustalić, na jaką chorobę cierpi ich dziecko i jak szybko powinni rozważyć zabranie malucha do lekarza, a nawet do szpitala. Są jednak drobne niuanse, które pozwolą na rozróżnienie tych dolegliwości i odpowiednie dostosowanie reakcji oraz leczenia.
Choinka w domu z maluchem może być sporym zagrożeniem. Co roku słyszy się dużo o wypadkach związanych z zadławieniami, skaleczeniami i innymi wypadkami powiązanymi ze świątecznymi ozdobami. Ratownicy radzą, na co zwracać uwagę, by cieszyć się tym niezbędnym atrybutem świąt, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza