Maluch

Maluch nie chce sprzątać zabawek, umyć zębów wieczorem, a może jakakolwiek samodzielność przychodzi mu z trudem? Pewnie próbowaliście już wszystkiego - proszenia, zawstydzania, nagradzania dobrych i karcenia złych zachowań. Możemy się założyć, że nic z tego nie pomaga, a już z pewnością nie na dłuższą metę. Jest jednak sposób, dzięki któremu dziecko zacznie się zachowywać jak z ideał. I zrobi to całkiem z własnej woli. A przynajmniej tak mu się będzie wydawało...
Dziecko zaczyna siadać, raczkować i wstawać we własnym tempie. Nie mniej możemy mu pomóc wesprzeć odpowiednie mięśnie, aby w kolejnych etapach było mu po prostu łatwiej. Nie trzeba do tego żadnych profesjonalnych zajęć u fizjoterapeuty. Wystarczy ćwiczenie, które jest jednocześnie doskonałą zabawą.
Pieluchy jednorazowe to przy małych dzieciach konieczność. Do głowy by nam jednak nie przyszło, że w ich wnętrzu może znajdować się coś, co zagraża dziecku. Mamy z naszego forum przekonały się, jak bardzo trzeba uważać. „To straszne, wszystko trzeba teraz dobrze sprawdzać” wyznaje jedna z nich.
Rodzicielstwo to ciężka praca, więc nie warto dodawać sobie niepotrzebnego stresu. A taki na pewno się pojawi, gdy zaczniemy słuchać mitów na temat rozwoju naszego dziecka. Oto kilka z najczęściej powtarzanych nieprawdziwych teorii, które można od razu wyrzucić do śmietnika.
O pewnych domowych niebezpieczeństwach mówi się wiele, o innych wciąż za mało. Wiemy, że okrągłe baterie, czy tabletki do zmywarki mogą wyglądać dla dziecka jak cukierki, a połknięcie ich stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dużo mówi się o zabezpieczaniu okien, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy aż roi się od wypadków zwianych z wypadnięciem dzieci. Możemy się jednak założyć, że o części z tych rzeczy, a zwłaszcza punkcie nr 6, wielu rodziców nawet nie pomyślało.
W Oknie Życia w domu sióstr urszulanek w Łodzi pozostawiono tygodniowego chłopczyka. Dziecko miało przy sobie karteczkę. Siostry ochrzciły noworodka i nadały mu imię na cześć niedawno wspominanego świętego. Dziecko po przyjeździe pogotowia ratunkowego zostało przewiezione do szpitala, gdzie lekarze mogli ocenić stan jego zdrowia.
Myślisz, że rysowanie to tylko zabawa? To ważna umiejętność motoryczna i umysłowa. Nauka rysowania to jeden z kamieni milowych w rozwoju dziecka, podzielony na małe kamyczki, które malec zdobywa stopniowo. Zobacz, jak wygląda ten proces i w jakim wieku dziecko powinno osiągnąć konkretne umiejętności w rysowaniu.
Ksiądz dosadnie tłumaczy na Facebooku, jakie należy spełnić warunki, wybierając chrzestnych dla swojego dziecka. Wspomniał również, kto nie może zostać chrzestnym. "Nie mogą to być osoby, które są rozwiedzione i zawarły nowy związek cywilny". Wypowiedź duchownego wywołała prawdziwą burzę wśród internautów.
Płacz dziecka jest informacją dla każdej mamy, że maluch czegoś potrzebuje. Kiedy niemowlę jest głodne – płacze. Kiedy jest mu zimno i ma pełną pieluchę – płacze. Kiedy chce się przytulić – płacze. A czy zastanawiałyście się kiedyś, co by było, gdybyście nie mogły go usłyszeć? Głucha mama niemowlęcia pokazuje, skąd wie, że jej dziecko zanosi się łzami.
Machanie rączką i robienie „pa pa” to nie tylko miły gest ze strony niemowlęcia, które z początku po prostu nas naśladuje. Ten odruch można nazwać pierwszym etapem rozwoju mowy. Maluch bowiem zaczyna komunikować się niewerbalnie. Kiedy niemowlak powinien świadomie robić „pa pa”?
Dla niektórych rodziców posłanie dziecka do żłobka to przykra konieczność. Zdarza się, że stres żłobkowy bywa nawet silniejszy u nich samych niż u dzieci. Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku? Zapytaliśmy o to Iwonę Walczyk, profesjonalną nianię i opiekunkę żłobkową.
Burzy i wichur boją się dorośli, nie można się więc dziwić, że często wprawiają one w przerażenie także dzieci . Jak sobie poradzić z dzieckiem przestraszonym grzmotami i piorunami? Co robić, gdy dziecko boi się burzy?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza