Maluch

Dla niektórych rodziców posłanie dziecka do żłobka to przykra konieczność. Zdarza się, że stres żłobkowy bywa nawet silniejszy u nich samych niż u dzieci. Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku? Zapytaliśmy o to Iwonę Walczyk, profesjonalną nianię i opiekunkę żłobkową.
Burzy i wichur boją się dorośli, nie można się więc dziwić, że często wprawiają one w przerażenie także dzieci . Jak sobie poradzić z dzieckiem przestraszonym grzmotami i piorunami? Co robić, gdy dziecko boi się burzy?
Nocnikowanie nie należy do najprostszych zadań dla rodziców, choć nie jest też tak trudne, jak im się wydaje. Nauka nocnikowania wymaga trochę cierpliwości, ale nie należy zniechęcać się, że dziecko na początku ma trudności ze zrozumieniem, o co chodzi w treningu czystości. Podpowiadamy, jak skutecznie nauczyć dziecko nocnikowania.
Czy opuszczenie żłobka przez 1,5 roczne dziecko jest możliwe? Okazuje się, że tak. Na warszawskiej Białołęce doszło do sytuacji, która nie mieści się w głowie. Dziecko niezauważone wyszło z placówki i zostało znalezione przez przypadkową osobę. Jak do tego doszło? Jak całą sytuację komentuje żłobek?
Jak często twój maluch mówi nie? W ciągu jednego dnia zapewne nieskończoną ilość razy. Nie ma chyba większych uparciuchów od 2-, 3-latków. Wystarczy jednak mądrze ich "podejść", żeby "nie" zamieniło się w "tak". Nie musisz się uginać, wystarczy zmiana podejścia - pozytywne nastawienie i odrobina sprytu.
...a przynajmniej poczułby sporą frustrację. Bunt dwulatka. Ten etap nie ominie żadnego rodzica. Dziecięce histerie zaczynają się koło 18 miesiąca życia i trwają co najmniej do ukończenia przez dziecko 3 lat. To, jak długo będziecie się z tym stanem męczyć, zależy w dużej mierze od reakcji na ataki złości dziecka. By były odpowiednie, kluczowe jest zrozumienie - co czuje dziecko, gdy wpada w histerię?
Smoczki to niekiedy jedyny ratunek dla dziecka i rodzica. Wyciszają, odwracają uwagę od bólu i dyskomfortu, ciężko się więc z nimi rozstać zarówno maluchom, jak i rodzicom. Pożegnanie ze smoczkiem budzi niepokój o to - "jak sobie bez niego poradzimy"? Ten dentysta pokazuje, że warto się przemęczyć. Ssanie smoczka, a co gorsza - kciuka, może drastycznie wpłynąć na przyszłe uzębienie.
To problem, który zna większość, o ile nie wszyscy rodzice. Dziecko ewidentnie jest zmęczone, zaczyna być rozdrażnione, jednak albo nie może zasnąć, albo stanowczo odmawia kładzenia się. Pojawiają się płacze, a nawet bicie rodzica. To frustrujące. Jak sobie skutecznie poradzić z problemem przedłużającego się usypiania dziecka?
Podróże samochodowe z dzieckiem, zwłaszcza te długie, w okresie, kiedy dziecko dopiero co pożegnało się z pieluszką, bywają dużym wyzwaniem dla rodziców. Niejednokrotnie zastanawiają się oni, czy na czas jazdy autem nie założyć jednak maluchowi pieluszki, zarzekając się przy tym, że to już będzie ten ostatni raz… Czy to dobra strategia?
Dbanie o bezpieczeństwo małego dziecka to nie lada wyzwanie. Wiele przedmiotów jest niebezpiecznych, zwłaszcza te, które dziecko mogłoby spożyć i doprowadzić w ten sposób do zatrucia. Internetowa ekspertka od bezpieczeństwa, która od lat edukuje rodziców w tym temacie, wymienia 17 najbardziej trujących. Te produkty i substancje trzeba skrzętnie schować przed maluchem.
Jak podkreśla psycholog Bogna Białecka, podanie smartfona dziecku do 13. roku życia jest jak podanie narkotyku. Mózg dziecka nie portafi jeszcze poradzić sobie z "wyzwaniami stawianymi przez smarfony". Jak i kiedy dać dziecku do dyspozycji urządzenia elektroniczne, by było bezpieczne?
Nauka siusiania na nocnik to dla malucha nowe doświadczenie, a jednocześnie dość długi proces, który prędzej czy później zostanie zakończony sukcesem. Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest już gotowe na rezygnację z pieluchy i kiedy rozpocząć naukę sikania na nocnik?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza