Maluch

Czy urządzenia elektroniczne wpływają pozytywnie na rozwój mowy małych dzieci? Od jakiego wieku można dziecku podać do ręki smartfon, by nie wyrządzić mu krzywdy? Jak w dobie cyfryzacji ochronić dziecko przed nadmiarem nowoczesnych technologii? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i dać praktyczne wskazówki do wcielenia w życie.
Mastka u dziecka to naturalnie produkowana wydzielina, która młodych rodziców może przyprawić o ból głowy. Najczęściej pojawiają się obawy, że dziecko nabawiło się jakiejś infekcji intymnej. Wyjaśniamy, czym jest mastka, dlaczego w ogóle powstaje i jaki sposób można ją bezpiecznie usunąć?
Dwulatek nie mówi - to problem, który dość często zauważają rodzice dwuletnich dzieci. Czasem dwulatek nie mówi tylko krzyczy, często wypowiada jedynie pojedyncze sylaby lub słowa. Co zrobić, kiedy dwulatek nie chce mówić? Jakie ćwiczenia pomagają rozwinąć mowę u dziecka? Przeczytaj porady logopedy i zobacz co zrobić, jeśli dwulatek nie mówi.
Zastanawiasz się, co pamięta twoje dziecko? Jak rozwija się jego pamięć? Mózg niemowlęcia jest niezwykle chłonny, wrażliwy na bodźce i doświadczenia. Jednak aby z nich skorzystać, musi nauczyć się je zapamiętywać. Od kiedy dziecko pamięta?
Bajki dla dzieci i czas spędzony przed ekranem w wielu domach to codzienny rytuał, a dla dzieci jedna z ulubionych aktywności w ciągu dnia. Często pojawiają się informacje o szkodliwości technologii cyfrowych na funkcjonowanie dzieci. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem i jak korzystnie wprowadzić je w świat telewizji?
Przekłuwanie uszu u niemowląt i małych dzieci to temat, który wzbudza wiele emocji. Część mam wprost nie może doczekać się chwili, kiedy ich córeczki zaczną nosić kolczyki. Jednak coraz więcej osób uważa, że o to, czy i kiedy przekłuć dziecku uszy, najlepiej spytać... dziecko.
Ten błąd w przewożeniu niemowląt samochodem zapewne wynika z niewiedzy. Niestety - wielu sprzedawców nie instruuje rodziców, jak powinien być zamocowany fotelik samochodowy.
Powszechnie uważa się, że różowy kolor jest przeznaczony dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak było i dopiero kilkadziesiąt lat temu wprowadzono te ograniczenia kolorystyczne. Skąd to się wzięło i co oznacza? Wyjaśniamy!
Dla niektórych rodziców posłanie dziecka do żłobka to przykra konieczność. Zdarza się, że stres żłobkowy bywa nawet silniejszy u nich samych niż u dzieci. Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?
Nauka siusiania na nocnik to spore wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Korzystanie z nocnika to dla malucha nowe doświadczenie, a jednocześnie dość długi proces, który prędzej czy później zostanie zakończony sukcesem. Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest już gotowe na rezygnację z pieluchy i kiedy rozpocząć naukę sikania na nocnik?
Systematyczne wizyty dzieci u lekarza, w celu sprawdzenia ich stanu zdrowia i ogólnego rozwoju, tzw. bilansy wiekowe, pozwolą każdemu rodzicowi dowiedzieć się, czy jego pociecha rozwija się prawidłowo. Sprawdź, jakie cechy są charakterystyczne dla 2-letniego malucha.
Każdy rodzic wie, jakim wyzwaniem jest nakłonienie pociechy do siadania na nocniku. Gdy już się to uda, pojawia się nowy problem - co zrobić, gdy malec musi się załatwić poza domem, np. w czasie podróży? To nie tylko kwestia wygody dziecka, ale i higieny. Rozwiązaniem są jednorazowe nocniki turystyczne. Oto ich przegląd.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza