Maluch

W Wielkiej Brytanii część szkół zastąpiła tradycyjne zegary cyfrowymi. Powód? Dzieci nie potrafiły odczytać godziny z czasomierzy z wskazówkami. Czy to rzeczywiście takie trudne? Jak nauczyć maluchy zegara i kiedy jest najlepszy czas na naukę odczytywania godzin na zegarze?
Wybór odpowiedniego kubeczka dla dziecka, to dla rodziców maluchów spory dylemat. Chcemy by dziecko było bezpieczne, by nie groziło mu zachłyśnięcie. Istotną kwestią jest też nauka samodzielności i czystości przy piciu. Te kubeczki wydają się idealne, ale trzeba z uwagą, regularnie je sprawdzać - zaznaczają ratownicy medyczni.
Niespokojny sen dziecka może mieć wiele przyczyn. Może to wynikać ze zbyt dużej ilości wrażeń i bodźców w ciągu dnia, ale może mieć również inne podłoże.
Wielu rodziców tak robi. Gdy dziecko jest niespokojne, marudne, znudzone np. podczas zakupów, czy spaceru, dajemy im coś z dorosłych rzeczy, by je zająć i zyskać chwilę spokoju. To niebezpieczny nawyk - alarmują ratownicy. Dziecko przyzwyczaja się do kontaktu z nieprzeznaczonymi dla niego rzeczami, wzmaga swoją ciekawość, a później może na własną rękę "przeszukiwać" torbę mamy.
Kąpiel z bąbelkami to niebywała frajda dla większości dzieci, ale także rodziców. Na rynku jest bardzo akcesoriów, które pozwalają spienić wodę, a dodatkowo mają obłędny zapach i kolor. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko może kąpać się w wannie pełnej piany. Pediatra wyjaśnia, o czym należy pamiętać.
Wśród rodziców często powtarzane jest zdanie - "to czy jestem dobrą mamą/ ojcem oceni moje dziecko, jak dorośnie". Bardzo słusznie. To w końcu dla nich, a nie dla reszty świata przyszło nam pełnić tę rolę. Zastanawialiście się jednak choć raz, jak teraz, gdy dzieci są jeszcze bardzo małe, oceniłyby nasze postępowanie? Idziemy o zakład, że ich osąd mógłby nas, dorosłych zwalić z nóg.
Dzieci mogą być narażone na odwodnienie nie tylko latem. Niekiedy może być to wynikiem braku apetytu podczas ząbkowania, czy choroby. Pierwsze objawy słabego nawodnienia organizmu można zobaczyć obserwując zużyte pieluszki dziecka. Ratowniczka medyczna pokazuje, na co zwracać uwagę.
Specjaliści zalecają, aby w łóżeczku dla niemowląt znajdowały się tylko niezbędne akcesoria. Podkreślają, że minimalizm w tym przypadku to konieczność, która dba o zdrowie i życie malucha. Zdarza się jednak, że rodzice przykrywają niemowlę kocem lub kołdrą, kierując się troską. Po tym filmiku szybko zmienią zdanie.
Życie z maluchem pod jednym dachem nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza w porze wieczornej, która w wielu domach kończy się płaczami, ucieczkami z łóżka i szarpaniem rodzica próbującego utulić do snu. Spanie dla małych dzieci to strata czasu. A im bardziej zmęczone tym trudniej im się położyć. Ten sposób warto wypróbować. Być może uda się wam raz na zawsze pożegnać wieczorne horrory rodzinne.
Zanim dziecko zacznie raczkować, pełza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe czołganie się dla rozwoju dziecka. Istotna tu jest symetryczność i dynamizm przemieszczania się. Fizjoterapeutka zdradza 5 sposobów na wspieranie niemowlaka podczas prawidłowego przemieszczania się po podłodze.
Początki rodzicielstwa mogą być niezwykle trudne. Noworodek wybudza się co kilka godzin, zaczyna płakać, a młodzi rodzice nie mają pojęcia dlaczego. Ten tata wspomina pewną noc i przyznaje, że była najtrudniejsza w jego życiu. "Podziwiam wszystkich samotnych rodziców, bo ja sam nie dałbym sobie rady" - mówi.
6-miesięczne dziecko zazwyczaj zaczyna stabilnie siadać i stawia pierwsze próby w raczkowaniu. Zaczyna być też bardzo ciekawe otaczającego je świata. Jest to zatem dobry moment, aby zachęcić go do większej aktywności. Ta mama pokazała, jak możemy zaangażować pół rocznego malucha do samodzielnej zabawy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza