NOWY NUMER
Maluch
Konieczność reanimacji własnego dziecka to czarny scenariusz, o którym myślał chyba każdy rodzic. W teorii wielu z nas wie, jak należy się zachować. W praktyce jednak, panika może odebrać nam racjonalne myślenie. Ratowniczka medyczna poruszyła kwestię najczęstszego błędu w reanimacji, który zauważa u rodziców. Chodzi o siłę uderzeń.
Współcześni rodzice wiedzą coraz więcej o buncie dwulatka i radzeniu sobie z napadami złości, a nawet histerii u najmłodszych. Często jednak robią jeden, podstawowy błąd. Mądre teorie przeczytane w książkach wdrażają w życie w złym momencie. Wtedy tylko pobudzają dziecięce złości i sprawiają, że mogą one trwać niemal w nieskończoność.
Czy można wyjechać na weekend bez dziecka? A jeśli tak, to w jakim musi być wieku, aby mogło zostać pod opieką np. dziadków? Na takie pytania zadane na grupie dla rodziców, mamy odpowiedziały jednoznacznie i zdradziły zasadę, którą kierują się przy podejmowaniu takich decyzji.
Sprawność rąk dziecka ma duży wpływ na to, jak szybko stanie się ono samodzielne. Jak wiadomo, niemowlęta uczą się podczas zabaw z rodzicami i wykonywania prostych, codziennych czynności. W jaki sposób pomóc dziecku kształtować sprawność manualną? Jaki wpływ ma sprawność rączek na ogólny rozwój dziecka? Sprawdź, jakie są zabawy i ćwiczenia manualne dla niemowlaków!
Walka o każdy kęs, niechęć do nowych smaków, jedzenie ciągle tych samych potraw - to powody do niepokoju każdego rodzica. Ale czasem nasze obawy są wyolbrzymione, dlatego zanim pójdziesz z malcem do lekarza, co niewątpliwie warto zrobić, odpowiedzi na kilka pytań i dowiedz się, czy twojemu dziecku grożą niedobory składników odżywczych.
W Wielkiej Brytanii część szkół zastąpiła tradycyjne zegary cyfrowymi. Powód? Dzieci nie potrafiły odczytać godziny z czasomierzy z wskazówkami. Czy to rzeczywiście takie trudne? Jak nauczyć maluchy zegara i kiedy jest najlepszy czas na naukę odczytywania godzin na zegarze?
Wybór odpowiedniego kubeczka dla dziecka, to dla rodziców maluchów spory dylemat. Chcemy by dziecko było bezpieczne, by nie groziło mu zachłyśnięcie. Istotną kwestią jest też nauka samodzielności i czystości przy piciu. Te kubeczki wydają się idealne, ale trzeba z uwagą, regularnie je sprawdzać - zaznaczają ratownicy medyczni.
Niespokojny sen dziecka może mieć wiele przyczyn. Może to wynikać ze zbyt dużej ilości wrażeń i bodźców w ciągu dnia, ale może mieć również inne podłoże.
Wielu rodziców tak robi. Gdy dziecko jest niespokojne, marudne, znudzone np. podczas zakupów, czy spaceru, dajemy im coś z dorosłych rzeczy, by je zająć i zyskać chwilę spokoju. To niebezpieczny nawyk - alarmują ratownicy. Dziecko przyzwyczaja się do kontaktu z nieprzeznaczonymi dla niego rzeczami, wzmaga swoją ciekawość, a później może na własną rękę "przeszukiwać" torbę mamy.
Kąpiel z bąbelkami to niebywała frajda dla większości dzieci, ale także rodziców. Na rynku jest bardzo akcesoriów, które pozwalają spienić wodę, a dodatkowo mają obłędny zapach i kolor. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko może kąpać się w wannie pełnej piany. Pediatra wyjaśnia, o czym należy pamiętać.
Wśród rodziców często powtarzane jest zdanie - "to czy jestem dobrą mamą/ ojcem oceni moje dziecko, jak dorośnie". Bardzo słusznie. To w końcu dla nich, a nie dla reszty świata przyszło nam pełnić tę rolę. Zastanawialiście się jednak choć raz, jak teraz, gdy dzieci są jeszcze bardzo małe, oceniłyby nasze postępowanie? Idziemy o zakład, że ich osąd mógłby nas, dorosłych zwalić z nóg.
Dzieci mogą być narażone na odwodnienie nie tylko latem. Niekiedy może być to wynikiem braku apetytu podczas ząbkowania, czy choroby. Pierwsze objawy słabego nawodnienia organizmu można zobaczyć obserwując zużyte pieluszki dziecka. Ratowniczka medyczna pokazuje, na co zwracać uwagę.
Więcej z działu Dziecko
Narzędzia
O tym się mówi
Materiał sponsorowany