Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji? Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

2020-09-23 12:47

Kaszel u dziecka nie zawsze jest oznaką choroby. Nieraz utrzymuje się tygodniami i czasem trudno jest ustalić, z jakiej przyczyny się pojawił. Jak rozpoznać, czy kaszel u dziecka jest objawem infekcji i kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji?
Autor: Getty images Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny kaszlu u dziecka?
  2. Kaszel u dziecka jako objaw infekcji
  3. Inne przyczyny kaszlu u dziecka
  4. Kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Jakie są przyczyny kaszlu u dziecka?

Kasłanie jest naturalną reakcją obronną organizmu. Kaszel u dziecka ma za zadanie chronić oskrzela i płuca przed wszystkim, co może się do nich dostać, dlatego nie musi oznaczać, że to przeziębienie u dziecka: dziecko może kasłać np. przez zbyt intensywny zapach środków do czyszczenia, a także krztusi się, kiedy do dróg oddechowych dostanie się odrobina mleka.

Nie ma się czym martwić, jeśli kaszle sporadycznie. Działać trzeba zacząć dopiero wtedy, gdy kaszel u dziecka staje się uporczywy albo pojawiają się jakieś dodatkowe objawy. Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji i kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Kaszel u dziecka jako objaw infekcji

Kaszel najczęściej kojarzymy z infekcją. Chory albo przeziębiony niemowlak kaszle, bo wysuszoną śluzówkę gardła podrażnia spływająca z nosa wydzielina.

Przez pierwsze dwa, trzy dni przeziębienia u niemowlaka kaszel jest suchy, bardzo męczący, a towarzyszy mu silny ból gardła (spowodowany rozmnażaniem się wirusów w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe). Potem kaszel zmienia się w mokry, już nie tak męczący. Gdy dziecko kaszle, możesz usłyszeć, że odkasłuje śluz, i coś mu wtedy „gra” w płucach.

Mokry kaszel umożliwia pozbycie się z płuc i oskrzeli zalegającej w nich wydzieliny, dlatego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Nieco innym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy, „szczekający”, poprzedzony chrypką. Ten rodzaj kaszlu związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą – zapaleniem krtani. Podczas choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani i chore dziecko, próbując złapać oddech, kaszle, a wtedy z jego dróg oddechowych zaczyna wydobywać się odgłos przypominający szczekanie psa.

Inne przyczyny kaszlu u dziecka

Kaszel u niemowlęcia niekoniecznie musi być jednak związany z infekcją, a najłatwiej poznać to po tym, że kasłaniu nie towarzyszy gorsze samopoczucie czy gorączka.

  • Alergia. Możesz ją podejrzewać, jeśli kaszel pojawia się w określonej sytuacji, na przykład kiedy do pokoju dziecka wejdzie pies. Kasłanie jest wówczas reakcją na alergen znajdujący się w sierści. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u alergologa, który zaleci dalsze postępowanie.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy. Dolegliwość ta, spowodowana niedojrzałością motoryczną przewodu pokarmowego, jest przyczyną kaszlu, jeśli dziecko zaczyna kasłać podczas karmienia albo po nim, a także kiedy kładziesz go do łóżeczka (zmieniając pozycję z pionowej na poziomą) oraz podczas snu. Kaszlowi towarzyszy silne ulewanie. Refluks wymaga konsultacji u pediatry lub gastrologa dziecięcego.
  • Połknięcie ciała obcego. Dzieci mają tendencję do wkładania różnych rzeczy do ust. To może spowodować zadławienie i trudności z oddychaniem, jeśli przedmiot utknął tchawicy. Objawy obecności ciała obcego w drogach oddechowych to dławienie się lub krztuszenie się podczas pierwszego wdychania obiektu oraz kaszel, który jest odruchem mającym na celu usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych.

Kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Tak naprawdę każdy kaszel u dziecka powinien wzbudzić w rodzicach czujność. Gdy pojawia się u niemowlaka, powinniśmy nie czekać tylko natychmiast udać się do lekarza.

Na początku infekcji kaszel związany jest z podrażnieniem gardła. Dziecko ma zatkany nos, wysuszają się śluzówki gardła i pojawia się kaszel. Jeśli ten kaszel się nasila, udajmy się do lekarza.

Jeśli dziecko skończyło brać leki i wyzdrowiało, a dalej kaszle, nie panikujmy. Kaszel u dziecka może występować nawet do 3 tygodni po infekcji. Oznacza on, że dochodzi do regeneracji nabłonka w drogach oddechowych, który został zniszczony w czasie infekcji.

Jeżeli ten kaszel powoli się wycisza, nie jest to niepokojące. Jeżeli natomiast trwa od 6 do 8 tygodni, powinniśmy go skonsultować ze specjalistą.

Szczekający kaszel u malca sugerujący zapalenie krtani, wymaga natychmiastowego wezwania lekarza, bo dziecko musi dostać leki zmniejszające obrzęk, może być również konieczny pobyt w szpitalu, gdzie dziecko dostanie tlen.

Natychmiastowa interwencja lekarza jest też konieczna, jeśli dziecko kaszle i nie może oddychać - świszczący oddech słabnie, dziecko robi się sine i traci przytomność.

Zobacz:

Inhalator dla dzieci - jaki wybrać?

Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Czy katar jest zaraźliwy? Sprawdź, jak uniknąć zarażenia się katarem

Kaszel u małych dzieci

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza