Domowe płukanki na gardło - jak je zrobić i czy można je stosować w ciąży?

2023-03-27 13:43

Domowe płukanki na gardło łagodzą ból gardła, kaszel i chrypkę. Kosztują grosze, a ich przygotowanie trwa chwilę. Jak zrobić skuteczną płukankę na gardło i kiedy ją stosować?

kobieta trzymająca się za gardło, pijąca herbatę
Autor: Getty images Domowe płukanki na gardło - jak je zrobić i czy można je stosować w ciąży?

Płukanie gardła jest jedną z najbardziej skutecznych, domowych sposobów na dolegliwości związane z bólem gardłem. Odpowiednio przygotowane i zastosowane niemal od razu zmniejszają ból i obrzęk, uczucie drapania w gardle, dokuczliwy przymus odkrztuszania, stosowane dłużej działają antyseptycznie i pomagają szybciej zwalczyć infekcję.

Płukanki na gardło  można stosować w przypadku anginy, zapalenia gardła i krtani, kaszlu, chrypki, ale też w przypadku dolegliwości związanych z alergią.

Spis treści

  1. Przepisy na płukanki na gardło
  2. Jak stosować płukankę na gardło?
  3. Czy płukanki na gardło są bezpieczne w ciąży?

Przepisy na płukanki na gardło

W aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotowe płukanki na gardło – ale takie specyfiki można również przygotować własnoręcznie, zwłaszcza, że wiele składników mamy w kuchni lub w domowej apteczce. Poznaj sprawdzone przepisy. 

  • Płukanka na gardło z sody oczyszczonej – działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk błony śluzowej i jej podrażnienie wywołane odkasływaniem. By przygotować płukankę z sody oczyszczonej wystarczy łyżeczkę (5 g) sody oczyszczonej rozpuścić w 250 ml ciepłej wody. Można nią płukać gardło 3-4 razy dziennie, za każdym razem przygotowując nową płukankę.
  • Płukanka na gardło z wody utlenionej – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. By ją przygotować, należy 5 ml (łyżeczkę do herbaty) wody utlenionej 3 proc. wymieszać z połową szklanki wody (która powinna być lekko podgrzana, ale nie może być za ciepła).
  • Płukanka na gardło z rumianku, szałwii, tymianku, babki lancetowatej, nagietka, korzenia prawoślazu, gorzknika kanadyjskiego, orzecha włoskiego, pędów sosny – każda z nich działa odkażająco i łagodzi ból gardła. Niezależnie od rodzaju wybranych ziół płukankę przygotowuje się w taki sam sposób: porcję ziół należy zalać szklanką gorącej wody, parzyć pod przykryciem przez kwadrans, odcedzić, a potem poczekać, aż płyn ostygnie.
  • Płukanka na gardło z soli kuchennej – odkaża i zmniejsza ból gardła. Tu bardzo ważne są proporcje, gdyż nadmiar soli może wywołać efekty odwrotne do oczekiwanych: mocno podrażnić gardło i nasilić dolegliwości. Przyjmuje się, że do połowy szklanki ciepłej wody należy dodać nie więcej, niż 5 g. soli – tyle, ile mieści się w płaskiej łyżeczce do herbaty. 
  • Płukanka na gardło z jodyny – roztwór jodyny polecany jest płukania gardła podczas anginy, zwłaszcza anginy ropnej. Płukankę z jodyny sporządza się, rozpuszczając jodynę w lekko ciepłej, przegotowanej wodzie w proporcji 1:10 – trzeba ją od razu zużyć, gdyż jest bardzo nietrwała. 
  • Płukanka na gardło z siemienia lnianego – nawilża gardło, łagodzi ból i zaczerwienienie. By otrzymać płukankę, należy rozgnieść nasiona siemienia lnianego, zalać je letnią wodą – po pewnym czasie na powierzchni pojawi się warstwa śluzu. Wtedy trzeba odsączyć nasionka, a płynem płukać gardło kilka razy w ciągu dnia.
  • Płukanka na gardło z  miodem, sproszkowanym imbirem i cytryną – działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, lekko znieczula i łagodzi ból. By przygotować płukankę, łyżeczkę miodu, szczyptę imbiru i łyżeczkę soku z cytryny należy zalać szklanką ciepłej wody. Płukanka na gardło z miodu – działa antybakteryjnie i łagodzi ból. By ją przygotować, wystarczy rozpuścić dwie łyżki stołowe miodu w szklance ciepłej (nie gorącej) wody.

Czytaj: Angina w ciąży: objawy, leczenie. Czy jest niebezpieczna dla płodu?

Jak stosować płukankę na gardło?

Płukanki na gardło można stosować kilka razy dziennie – zazwyczaj lekarz zaleca, by robić to trzy, cztery razy w ciągu dnia. Płukankę zawsze należy przygotować bezpośrednio przed użyciem. Nim zaczniesz płukać gardło upewnij się, że płyn nie jest zbyt ciepły - płukanka na gardło powinna mieć temperaturę ciała, czyli 36-37 stopni C.

Mikstury nie należy połykać, nie należy też nią zbyt długo „gulgotać” w ustach: niewielką ilość płukanki należy nabrać do ust, lekko odchylić głowę do tyłu i delikatnie przepłukać jamę ustną i okolice gardła, a następnie wypluć.

Czytaj: Ból gardła u niemowlaka - jak go rozpoznać?

Angina paciorkowcowa a wirusowe zapalenie gardła. Różnice, objawy, leczenie

Czy płukanki na gardło są bezpieczne w ciąży?

Kobiety w ciąży są bardziej podatne na infekcje, w tym przeziębienie i grypę, które powoduje ból gardła. Ból gardła podczas ciąży zwykle nie jest powodem do niepokoju. ale jeśli towarzyszy mu gorączka, trzeba zgłosić się do lekarza.

Anginę i zapalenie gardła lepiej leczyć pod okiem lekarza, ponieważ leki bez recepty mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Na szczęście proste domowe płukanki łagodzą ból gardła i są całkowicie bezpieczne.

Idealne dla kobiet w ciąży, bezpieczne dla nich i dla ich dzieci są płukanki z soli, ale również z mleka z kurkumą, która zmniejsza stan zapalny, z wodą z octem jabłkowym, który stwarza niekorzystne środowisko dla wirusów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza