Nieświeży oddech u dziecka – czy słusznie go lekceważymy?

2022-02-01 11:48

Nieświeży oddech u dzieci, zwany także halitozą, może świadczyć o chorobie. Tymczasem wielu rodziców bagatelizuje ten objaw, traktując go jako efekt niewystarczającej higieny buzi. Czy iść do lekarza z dzieckiem, które ma nieświeży oddech?

Nieświeży oddech u dziecka – czy słusznie go lekceważymy?
Autor: Getty images Nieświeży oddech u dziecka – czy słusznie go lekceważymy?

Nieświeży oddech u dziecka najczęściej można zauważyć rano. Wydaje się, że to nic niezwykłego - taki dyskomfort odczuwa każdy zanim umyje zęby. Ale czasem nieświeży oddech pozostaje z maluchem na dłużej.

Kilkulatek zazwyczaj nie zdaje sobie z tego sprawy, ale rodzice nie powinni tego bagatelizować. Nieświeży oddech może bowiem świadczyć o złej higienie jamy ustnej, ale również o chorobach.

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko ma nieświeży oddech?
  2. Jak walczyć z nieświeżym oddechem u dziecka?
Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci [WEBINAR]

Dlaczego dziecko ma nieświeży oddech?

Przyczyn nieświeżego oddechu u dziecka może być kilka. Od niedokładnego mycia zębów po zapalenie nosogardzieli, migdałków czy problemów z układem trawiennym dziecka.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

W jamie ustnej dziecka, jak i każdego człowieka, znajdują się bakterie, odpowiedzialne za rozkład resztek jedzenia. Nie skutkuje to jedynie brzydkim zapachem z ust - konsekwencja jest również odkładanie się płytki nazębnej i ubytków, a to już poważny problem, nie tylko stomatologiczny, ale i ogólnoustrojowy – próchnica może prowadzić do zakażeń całego organizmu.

Jeśli więc dziecko nie myje zębów dostatecznie dobrze i dostatecznie często, płytka nazębna może być przyczyną jego nieświeżego oddechu.  

Infekcje układu oddechowego

Czasem przyczyną nieświeżego oddechu są infekcje w obrębie nosogardzieli. Nieprzyjemny zapach może powodować zarówno przeziębienie, spływanie do gardła wydzieliny z zatok przy silnym katarze,  jak i przerost migdałków.  

Migdałki to gruczoły wspomagające układ odpornościowy o nierównej powierzchni. W ich szczelinach gromadzą się resztki pokarmu i  bakterie powodujące – tak jak w przypadku płytki nazębnej – nieprzyjemny zapach. Dodatkowo jednak obecność patogenów w migdałkach może prowadzić do częstych infekcji, dlatego czasem konieczne jest ich usunięcie.

Suchość w jamie ustnej

Przerost migdałków powoduje niekiedy trudności w oddychaniu – dzieci z tym problemem często oddychają przez usta, a to prowadzi do wysuszenia jamy ustnej, co również przyczynia się do nieświeżego oddechu.

Dlaczego? Ślina produkowana przez ślinianki ma wiele funkcji, między innymi wypłukuje bakterie próchnicowe i usuwa resztki jedzenia z jamy ustnej. Jej niedobór spowodowany nadmiernym wysuszeniem (a także mniejszą aktywnością ślinianek w nocy) jest źródłem nieświeżego oddechu.

Refluks i problemy trawienne

Za inną przyczynę halitozy u dzieci uważa się refluks żołądkowo-przełykowy. Cofanie się pokarmu i kwasów żołądkowych do przełyku może powodować takie dolegliwości.

To z kolei może mieć związek z obecnością helicobacter pylorii w żołądku dziecka. To rzadka dolegliwość, ale tym bardziej warto sprawdzić, czy nie jest przyczyną refluksu.

Czytaj równieżUsunięcie migdałków (tonsillektomia) – jak wygląda?

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Spanie z otwartymi ustami – o czym świadczy i czy zagraża rozwojowi zgryzu i mowy?

Jak walczyć z nieświeżym oddechem u dziecka?

Jeśli diagnoza lekarska wykluczyła poważne przyczyny nieświeżego oddechu, zadbaj o jakość higieny jamy ustnej malca.

  • Ucz malucha od pierwszych miesięcy życia prawidłowej higieny jamy ustnej. Do 4. roku życia to rodzice powinni myć maluchowi zęby, a do 8. roku życia - kontrolować, czy dziecko robi to poprawnie. 
  • Kilkulatkowi pozwól na żucie gumy bez cukru. Żucie zwiększa produkcję śliny, która odpowiada za demineralizację zębów, zapobiega próchnicy, wypłukuje bakterie i usuwa nieprzyjemną woń.  
  • Przedszkolakowi możesz już podać płukankę do ust, którą powinien stosować po każdym myciu zębów. Mogą to być produkty ze sklepu lub wywary z mięty, pokrzywy czy melisy.
  • Unikaj podawania dziecku potraw z czosnkiem czy cebulą. To warzywa zwiększające nieprzyjemny zapach z ust. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza