Nieświeży oddech u dziecka – czy słusznie go lekceważymy?

2022-02-01 11:48

Nieświeży oddech u dzieci, zwany także halitozą, może świadczyć o chorobie. Tymczasem wielu rodziców bagatelizuje ten objaw, traktując go jako efekt niewystarczającej higieny buzi. Czy iść do lekarza z dzieckiem, które ma nieświeży oddech?

Nieświeży oddech u dziecka – czy słusznie go lekceważymy?
Autor: Getty images Nieświeży oddech u dziecka – czy słusznie go lekceważymy?

Nieświeży oddech u dziecka najczęściej można zauważyć rano. Wydaje się, że to nic niezwykłego - taki dyskomfort odczuwa każdy zanim umyje zęby. Ale czasem nieświeży oddech pozostaje z maluchem na dłużej.

Kilkulatek zazwyczaj nie zdaje sobie z tego sprawy, ale rodzice nie powinni tego bagatelizować. Nieświeży oddech może bowiem świadczyć o złej higienie jamy ustnej, ale również o chorobach.

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko ma nieświeży oddech?
  2. Jak walczyć z nieświeżym oddechem u dziecka?
Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci [WEBINAR]

Dlaczego dziecko ma nieświeży oddech?

Przyczyn nieświeżego oddechu u dziecka może być kilka. Od niedokładnego mycia zębów po zapalenie nosogardzieli, migdałków czy problemów z układem trawiennym dziecka.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

W jamie ustnej dziecka, jak i każdego człowieka, znajdują się bakterie, odpowiedzialne za rozkład resztek jedzenia. Nie skutkuje to jedynie brzydkim zapachem z ust - konsekwencja jest również odkładanie się płytki nazębnej i ubytków, a to już poważny problem, nie tylko stomatologiczny, ale i ogólnoustrojowy – próchnica może prowadzić do zakażeń całego organizmu.

Jeśli więc dziecko nie myje zębów dostatecznie dobrze i dostatecznie często, płytka nazębna może być przyczyną jego nieświeżego oddechu.  

Infekcje układu oddechowego

Czasem przyczyną nieświeżego oddechu są infekcje w obrębie nosogardzieli. Nieprzyjemny zapach może powodować zarówno przeziębienie, spływanie do gardła wydzieliny z zatok przy silnym katarze,  jak i przerost migdałków.  

Migdałki to gruczoły wspomagające układ odpornościowy o nierównej powierzchni. W ich szczelinach gromadzą się resztki pokarmu i  bakterie powodujące – tak jak w przypadku płytki nazębnej – nieprzyjemny zapach. Dodatkowo jednak obecność patogenów w migdałkach może prowadzić do częstych infekcji, dlatego czasem konieczne jest ich usunięcie.

Suchość w jamie ustnej

Przerost migdałków powoduje niekiedy trudności w oddychaniu – dzieci z tym problemem często oddychają przez usta, a to prowadzi do wysuszenia jamy ustnej, co również przyczynia się do nieświeżego oddechu.

Dlaczego? Ślina produkowana przez ślinianki ma wiele funkcji, między innymi wypłukuje bakterie próchnicowe i usuwa resztki jedzenia z jamy ustnej. Jej niedobór spowodowany nadmiernym wysuszeniem (a także mniejszą aktywnością ślinianek w nocy) jest źródłem nieświeżego oddechu.

Refluks i problemy trawienne

Za inną przyczynę halitozy u dzieci uważa się refluks żołądkowo-przełykowy. Cofanie się pokarmu i kwasów żołądkowych do przełyku może powodować takie dolegliwości.

To z kolei może mieć związek z obecnością helicobacter pylorii w żołądku dziecka. To rzadka dolegliwość, ale tym bardziej warto sprawdzić, czy nie jest przyczyną refluksu.

Czytaj równieżUsunięcie migdałków (tonsillektomia) – jak wygląda?

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Spanie z otwartymi ustami – o czym świadczy i czy zagraża rozwojowi zgryzu i mowy?

Jak walczyć z nieświeżym oddechem u dziecka?

Jeśli diagnoza lekarska wykluczyła poważne przyczyny nieświeżego oddechu, zadbaj o jakość higieny jamy ustnej malca.

  • Ucz malucha od pierwszych miesięcy życia prawidłowej higieny jamy ustnej. Do 4. roku życia to rodzice powinni myć maluchowi zęby, a do 8. roku życia - kontrolować, czy dziecko robi to poprawnie. 
  • Kilkulatkowi pozwól na żucie gumy bez cukru. Żucie zwiększa produkcję śliny, która odpowiada za demineralizację zębów, zapobiega próchnicy, wypłukuje bakterie i usuwa nieprzyjemną woń.  
  • Przedszkolakowi możesz już podać płukankę do ust, którą powinien stosować po każdym myciu zębów. Mogą to być produkty ze sklepu lub wywary z mięty, pokrzywy czy melisy.
  • Unikaj podawania dziecku potraw z czosnkiem czy cebulą. To warzywa zwiększające nieprzyjemny zapach z ust. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza