Powikłania po grypie u dzieci – jak im zapobiegać?

2020-05-22 9:11

Powikłania po grypie u dzieci mogą wystąpić w różnych postaciach – zdarza się, że jej następstwem jest zapalenie ucha, zapalenie płuc czy angina. Niektórzy bagatelizują tę jednostkę, w rzeczywistości jednak zawsze trzeba mieć się na baczności. Kiedy więc z dzieckiem, u którego rozpoznano grypę, należy ponownie zgłosić się do lekarza – jakie dolegliwości powinny zaniepokoić rodziców?

Powikłania po grypie u dzieci
Autor: Getty Images Powikłania po grypie u dzieci mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego nie można ich bagateliozwać.

Grypa to choroba wirusowa, która atakuje Polaków przede wszystkim jesienią oraz zimą. Objawy tej jednostki – wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i poczucie ogólnego rozbicia – są zazwyczaj dość uciążliwe, lecz po krótkim czasie ustępują. U niektórych jednak pacjentów dochodzić może do rozwoju różnych komplikacji.

W praktyce powikłania grypy u dzieci bywają bardzo różne i mogą nimi być zarówno takie problemy, które łatwo wyleczyć, jak i bardzo poważne, zagrażające życiu schorzenia.

Spis treści

  1. Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zapalenie krtani
  2. Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie ucha środkowego
  3. Rzadsze powikłania grypy u dzieci
  4. Zapobieganie powikłaniom po grypie u dzieci

Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zapalenie krtani

Najczęstszymi powikłaniami po grypie u dzieci są problemy ze strony układu oddechowego. Konsekwencją tej choroby wirusowej mogą być takie jednostki, jak:

  • zapalenie oskrzeli – w przebiegu infekcji początkowo pojawia się suchy kaszel, który z upływem czasu od zachorowania stawać się może wilgotny; u chorych występować mogą także duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku oraz gorączka (raczej niezbyt wysoka),

  • zapalenie krtani – groźne powikłanie po grypie u dzieci, które może skutkować obrzękiem krtani i stanowić stan zagrożenia życia; objawami zapalenia krtani mogą być m.in. chrypka, duszność oraz suchy kaszel, określany jako szczekający,

  • zapalenie płuc – jedna z najpoważniejszych infekcji układu oddechowego, którą charakteryzują przede wszystkim nasilony kaszel, duszność, przyspieszony oddech oraz poczucie ogólnego rozbicia i wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza.

Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie ucha środkowego

Jednym z częstszych powikłań grypy u najmłodszych pacjentów jest zapalenie ucha środkowego. O tym, że dziecko zmaga się z takim problemem, rodzic najprawdopodobniej będzie wiedział – objawy są w tym przypadku na tyle dokuczliwe, że malec z pewnością poinformuje o swoich dolegliwościach opiekuna. Sugerować zapalenie ucha środkowego, stanowiące powikłanie po grypie, mogą takie objawy, jak:

  • pocieranie lub pociąganie ucha przez dziecko (wyraźne przede wszystkim u najmłodszych pacjentów),
  • ból ucha,
  • pogorszenie słuchu,
  • szumy uszne,
  • gorączka (wysoka, zazwyczaj sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza).

Warto tutaj podkreślić, że u niemowląt zapalenie ucha środkowego przebiega zazwyczaj dość niespecyficznie. W przypadku tej grupy wiekowej w przebiegu choroby pojawiać się mogą bowiem takie dolegliwości, jak m.in. wymioty, biegunka czy rozdrażnienie – ze względu na taką możliwość u niemowląt należy zachować szczególną ostrożność i udawać się do lekarza w każdym przypadku pojawienia się u nich jakichś nietypowych dolegliwości.

Rzadsze powikłania grypy u dzieci

Tak jak wyleczyć zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli zazwyczaj można dość szybko, tak już inaczej może być z rzadszymi, aczkolwiek znacznie poważniejszymi powikłaniami grypy.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że konsekwencją zarażenia się wirusem grypy mogą być bowiem takie zagrażające życiu jednostki, jak zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W następstwie zachorowania na grypę problemy te, szczęśliwie, rozwijają się rzadko, trzeba jednak mieć na uwadze możliwość ich wystąpienia, a najlepiej podejmować próby zmniejszenia ryzyka zachorowania na grypę.

Zapobieganie powikłaniom po grypie u dzieci

Całkowicie uniknąć zachorowania na grypę zwyczajnie się nie da, istnieją jednak sposoby na to, aby ograniczyć możliwość zarażenia się wirusem wywołującym tę jednostkę. O higienę osobistą trzeba dbać o każdej porze roku, szczególnie jednak warto o niej pamiętać w okresie jesienno-zimowym, kiedy najłatwiej jest stać się ofiara jakiegoś drobnoustroju. Częste mycie rąk, używanie płynów dezynfekcyjnych, unikanie zatłoczonych miejsc w czasie wzrostu ilości zachorowań na grypę – przestrzeganie samych tylko takich prostych zasad naprawdę może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Nie można tutaj nie wspomnieć o innej jeszcze metodzie zapobiegania powikłaniom grypy – o szczepieniu. Niektórych pacjentów zniechęcać może do nich to, że szczepić się przeciwko grypie – ze względu na to, że wirus regularnie mutuje – trzeba co roku, dodatkowo skorzystanie ze szczepionki nie gwarantuje tego, że na grypę rzeczywiście nie zachorujemy. Z drugiej jednak strony zaszczepienie się redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu grypy, a co za tym idzie również i wystąpienia powikłań tej jednostki. Warto więc co roku rozważyć szczepienie przeciwko grypie u dzieci – szczególnie polecane jest ono pacjentom zmagającym się z jakimiś chorobami przewlekłymi.

Ograniczyć możliwość wystąpienia powikłań po grypie u dzieci może także odpowiednie postępowanie w sytuacji, gdy maluch zachoruje już na tę jednostkę. Przede wszystkim niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich – pacjent absolutnie powinien odpoczywać, rodzice muszą dbać o to, aby spożywał on odpowiednią ilość płynów i by najzwyczajniej w świecie jego organizm miał szanse na to, aby pokonać tego groźnego wirusa.

Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza