Zęby mleczne u dziecka, czyli co warto wiedzieć o mleczakach

2020-09-18 8:56 Elżbieta Oszer
Zęby mleczne u dziecka
Autor: Getty Images

Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dziecka, czyli ząbkowanie, to dość bolesne doświadczenie. Większość ząbkujących maluszków mocno się ślini, ma podwyższoną temperaturę, często płacze, źle sypia i nie chce jeść, bo rozpulchnione dziąsła bolą i swędzą. Przeczytaj, jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem i dowiedz się, kiedy wyrzynają się mleczaki, a kiedy zęby stałe.

Spis treści

 1. Po czym poznasz, że dziecku wyrzynają się zęby mleczne?
 2. W jakiej kolejności wyrzynają się zęby mleczne?
 3. Od czego zależy kolejność wyrzynania mleczaków?
 4. Czy zęby mleczne się leczy?
 5. Kiedy się wyrzynają zęby stałe?

Po czym poznasz, że dziecku wyrzynają się zęby mleczne?

Pierwszym objawem świadczącym o tym, że niemowlę ząbkuje jest obfite ślinienie się. Maluszek ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła, które bardzo swędzą, dlatego tak często wkłada rączki i zabawki do buzi. Może także mieć stan podgorączkowy, być płaczliwy i rozdrażniony.

Ząbkującemu dziecku można ulżyć, smarując jego dziąsła specjalnym preparatem na ząbkowanie, masując je za pomocą silikonowych nakładek na palec, dając mu do gryzienia schłodzone w lodówce gryzaczki lub przemywając dziąsła naparem z rumianku (uwaga! Rumianek może uczulać więc stosuj go tylko wtedy gdy wiesz, że twoje dziecko nie jest na niego uczulone).

W jakiej kolejności wyrzynają się zęby mleczne?

Zęby mleczne wyrzynają się w ciągu około 2 lat i przeważnie pojawiają się w określonej kolejności:

 • dolne jedynki (siekacze środkowe) – wyrastają miedzy 6. a 11. miesiącem życia dziecka
 • górne jedynki (siekacze środkowe) – pojawiają się między 6. a 12. miesiącem
 • górne dwójki (siekacze boczne) – wyrzynają się między 6. a 16. miesiącem
 • dolne dwójki (siekacze boczne) – pojawiają się między 7. a 18. miesiącem
 • Czwórki (zęby trzonowe pierwsze) – wyrastają miedzy 10. a 19. miesiącem
 • Trójki (kły) – pojawiają się między 15. a 24. miesiącem życia
 • Piątki (zęby trzonowe drugie) – wyrzynają się między 21. a 31. miesiącem życia.
Dentinox® N - kiedy ząbki są tuż tuż...
Dentinox

Autor: Dentinox

materiał partnera

Żel na ząbkowanie Dentinox® N1) to produkt leczniczy łagodzący podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe związane z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych.

Dentinox® N zawiera:

 • Dwa składniki przeciwbólowe, działające miejscowo (w stężeniu odpowiednim dla dzieci);
 • Wyciąg z rumianku działający przeciwzapalnie oraz wspomagający gojenie się ran;
 • Ksylitol hamujący powstawanie próchnicy.

Dentinox® N nie zawiera cukru.

Od czego zależy kolejność wyrzynania mleczaków?

Kolejność wyrzynania się zębów jest ustalona, ale może się zdarzyć, że dziecku najpierw wyjdą jedynki, potem trójki, a dopiero potem dwójki. Nie należy z tego robić problemu – czas wyrzynania się zębów jest uwarunkowany genetycznie.

Zdarzają się też, choć rzadko, sytuacje, że dziecko urodzi się z ząbkiem – jeśli jest on mocny, zostawia się go, gdy się chwieje lub podrażnia wargi albo język – wtedy się go usuwa. Gdy proces wyrzynania się zębów mlecznych zostanie zakończony, dziecko powinno mieć w sumie 20 ząbków – po dziesięć na górze i na dole.

Zapoznaj się również z kalendarzem ząbkowania

Czy zęby mleczne się leczy?

Oczywiście najlepiej jest nie dopuścić do rozwoju próchnicy zębów mlecznych – dbać o odpowiednią dietę dziecka, nie pozwalać, by jadło zbyt dużo słodyczy i pilnować, by dbało o higienę jamy ustnej. Ale co zrobić, gdy mimo wszystko próchnica zaatakuje?

Dawniej uważano, że lepiej usuwać mleczaki z próchnicą, dziś stanowisko stomatologów i ortodontów jest odmienne. Należy je leczyć, bo po pierwsze przedwcześnie usunięte zęby mleczne grożą wadami zgryzu, a po drugie nieleczona próchnica może się przenieść na zęby stałe. Dlatego rodzice powinni regularnie chodzić z dzieckiem na kontrole stomatologiczne.

Kiedy się wyrzynają zęby stałe?

Mniej więcej od 6. roku życia dziecku zaczynają wypadać zęby mleczne, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Proces wyrzynania się stałych zębów zostaje zakończony około 12. roku życia, ale należy pamiętać, że jeszcze około 18. roku (a czasem nawet dużo później) wyrzynają się - już jako ostatnie - zęby mądrości.

Zębów stałych jest więcej niż mlecznych - w sumie 32 i dzielą się na:

 • siekacze (jest ich 8),
 • kły (4),
 • zęby przedtrzonowe (8)
 • zęby trzonowe (jest ich 12).

To, czy będą nam one długo służyć i w jakim zachowamy je stanie, zależy w dużej mierze od nas - od tego czy, będziemy o nie dbać, odpowiednio je pielęgnować i nie będziemy zaniedbywać kontroli stomatologicznych.

Chcesz wiedzieć, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Sprawdź nasz kalendarz rozwoju dziecka

1) Dentinox® N (15% + 0,34% + 0,32%) żel, tuba, 10 g - do stosowania na dziąsła

Skład jakościowy i ilościowy:10g żelu zawiera:Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5) 1500 mgEkstrahent etanol 70% (V/V)Lidocaini hydrochloridum (lidokainy chlorowodorek) 34 mgMacrogoli aether laurilicum (makrogolu eter laurylowy) 32 mgZawartość etanolu w produkcie max 9,5%Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy 1500 mg, sorbitol ciekły niekrystalizujący 1000 mg.

Dawkowanie:Stosować krótkotrwale w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania.Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Sposób podawania:Podanie na dziąsła. Smarować dziąsła niewielką ilością żelu (wielkości ziarnka grochu) przy pomocy czystego palca lub bawełnianego patyczka i lekko wmasować. Ta czynność powinna być powtarzana 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po jedzeniu lub po wykonaniu zabiegów higienicznych w jamie ustnej przed pójściem spać. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae, lidokainy lub podobnych środków miejscowo znieczulających (typu amidowego). Reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Reakcja krzyżowa może wystąpić u ludzi uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica).

Ze względu na zawartość sorbitolu, lek nie powinien być używany przez pacjentów cierpiących na rzadką wrodzoną nietolerancję fruktozy.

Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Podmiot odpowiedzialny: Dentinox Gesellchaft fὔr pharmaceutische Prảparate Lenk & Schuppan, 12277 Berlin.

Dystrybutor: Miralex Sp. z o.o., ul. Św. Szczepana 25, 61-465 Poznań, www.miralex.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE