Zęby mleczne u dziecka, czyli co warto wiedzieć o mleczakach

2020-05-18 13:56 Elżbieta Oszer
Zęby mleczne u dziecka
Autor: Getty Images

Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dziecka, czyli ząbkowanie, to dość bolesne doświadczenie. Większość ząbkujących maluszków mocno się ślini, ma podwyższoną temperaturę, często płacze, źle sypia i nie chce jeść, bo rozpulchnione dziąsła bolą i swędzą. Przeczytaj, jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem i dowiedz się, kiedy wyrzynają się mleczaki, a kiedy zęby stałe.

Spis treści

 1. Po czym poznasz, że dziecku wyrzynają się zęby mleczne?
 2. W jakiej kolejności wyrzynają się zęby mleczne?
 3. Od czego zależy kolejność wyrzynania mleczaków?
 4. Czy zęby mleczne się leczy?
 5. Kiedy się wyrzynają zęby stałe?

Po czym poznasz, że dziecku wyrzynają się zęby mleczne?

Pierwszym objawem świadczącym o tym, że niemowlę ząbkuje jest obfite ślinienie się. Maluszek ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła, które bardzo swędzą, dlatego tak często wkłada rączki i zabawki do buzi. Może także mieć stan podgorączkowy, być płaczliwy i rozdrażniony.

Ząbkującemu dziecku można ulżyć, smarując jego dziąsła specjalnym preparatem na ząbkowanie, masując je za pomocą silikonowych nakładek na palec, dając mu do gryzienia schłodzone w lodówce gryzaczki lub przemywając dziąsła naparem z rumianku (uwaga! Rumianek może uczulać więc stosuj go tylko wtedy gdy wiesz, że twoje dziecko nie jest na niego uczulone).

W jakiej kolejności wyrzynają się zęby mleczne?

Zęby mleczne wyrzynają się w ciągu około 2 lat i przeważnie pojawiają się w określonej kolejności:

 • dolne jedynki (siekacze środkowe) – wyrastają miedzy 6. a 11. miesiącem życia dziecka
 • górne jedynki (siekacze środkowe) – pojawiają się między 6. a 12. miesiącem
 • górne dwójki (siekacze boczne) – wyrzynają się między 6. a 16. miesiącem
 • dolne dwójki (siekacze boczne) – pojawiają się między 7. a 18. miesiącem
 • Czwórki (zęby trzonowe pierwsze) – wyrastają miedzy 10. a 19. miesiącem
 • Trójki (kły) – pojawiają się między 15. a 24. miesiącem życia
 • Piątki (zęby trzonowe drugie) – wyrzynają się między 21. a 31. miesiącem życia.
Pomóż dziecku przetrwać bolesne ząbkowanie
Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie

Autor: Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o.

materiał partnera

Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące ząbkowaniu. Miękka szczoteczka aplikatora delikatnie masuje dziąsła, podczas gdy żel szybko tworzy niewidoczną warstwę chroniącą dziąsła przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc.

Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie nie zawiera środków miejscowo znieczulających, cukru, parabenów ani alkoholu. Nie wywołuje uczucia pieczenia po nałożeniu oraz ma przyjemny bananowy smak. Można go stosować tak często jak to konieczne.

Na podstawie: Instrukcja użycia Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie (09.2016).

Przygotowano: kwiecień 2020, PL-ANA-2020-C2-7-WEB

Od czego zależy kolejność wyrzynania mleczaków?

Kolejność wyrzynania się zębów jest ustalona, ale może się zdarzyć, że dziecku najpierw wyjdą jedynki, potem trójki, a dopiero potem dwójki. Nie należy z tego robić problemu – czas wyrzynania się zębów jest uwarunkowany genetycznie.

Zdarzają się też, choć rzadko, sytuacje, że dziecko urodzi się z ząbkiem – jeśli jest on mocny, zostawia się go, gdy się chwieje lub podrażnia wargi albo język – wtedy się go usuwa. Gdy proces wyrzynania się zębów mlecznych zostanie zakończony, dziecko powinno mieć w sumie 20 ząbków – po dziesięć na górze i na dole.

Zapoznaj się również z kalendarzem ząbkowania

Czy zęby mleczne się leczy?

Oczywiście najlepiej jest nie dopuścić do rozwoju próchnicy zębów mlecznych – dbać o odpowiednią dietę dziecka, nie pozwalać, by jadło zbyt dużo słodyczy i pilnować, by dbało o higienę jamy ustnej. Ale co zrobić, gdy mimo wszystko próchnica zaatakuje?

Dawniej uważano, że lepiej usuwać mleczaki z próchnicą, dziś stanowisko stomatologów i ortodontów jest odmienne. Należy je leczyć, bo po pierwsze przedwcześnie usunięte zęby mleczne grożą wadami zgryzu, a po drugie nieleczona próchnica może się przenieść na zęby stałe. Dlatego rodzice powinni regularnie chodzić z dzieckiem na kontrole stomatologiczne.

Kiedy się wyrzynają zęby stałe?

Mniej więcej od 6. roku życia dziecku zaczynają wypadać zęby mleczne, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Proces wyrzynania się stałych zębów zostaje zakończony około 12. roku życia, ale należy pamiętać, że jeszcze około 18. roku (a czasem nawet dużo później) wyrzynają się - już jako ostatnie - zęby mądrości.

Zębów stałych jest więcej niż mlecznych - w sumie 32 i dzielą się na:

 • siekacze (jest ich 8),
 • kły (4),
 • zęby przedtrzonowe (8)
 • zęby trzonowe (jest ich 12).

To, czy będą nam one długo służyć i w jakim zachowamy je stanie, zależy w dużej mierze od nas - od tego czy, będziemy o nie dbać, odpowiednio je pielęgnować i nie będziemy zaniedbywać kontroli stomatologicznych.

Chcesz wiedzieć, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Sprawdź nasz kalendarz rozwoju dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE