Sińce pod oczami u niemowlęcia i dziecka – skąd się biorą, czy są niebezpieczne?

2021-09-17 11:55

Sińce pod oczami u małych dzieci wzbudzają niepokój większości rodziców. Są one szczególnie widoczne u dzieci z jasną, bladą karnacją. Mogą sugerować poważną chorobę, ale najczęściej nie oznaczają nic groźnego. Skąd biorą się sińce pod oczami u dziecka i kiedy należy udać się do lekarza?

Sińce pod oczami u niemowlęcia i dziecka
Autor: Getty images Skąd się biorą sińce pod oczami i czy są niebezpieczne?

Sińce pod oczami dziecka są widoczne szczególnie u maluchów o bladej cerze. Jeśli rodzice mają jasną karnacje i zauważają u siebie cienie pod dolnymi powiekami, istnieje bardzo duża szansa, że u ich dzieci także pojawi się ta cecha wyglądu.

Skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna. Dlatego też jeśli prześwitują przez nią drobne naczynka krwionośne, może dawać to obraz zasinienia i jednocześnie nie oznaczać nic złego. Gdy pojawiają się inne niepokojące objawy u niemowlęcia lub dziecka, warto zgłosić się do specjalisty, który wykona odpowiednią diagnostykę.

Ważne, aby odróżnić, czy są to izolowane sińce pod oczami, czy np. sinica większej części ciała lub nadmierna bladość powłok skórnych. Jest to niezbędne w przypadku poszukiwania ewentualnych przyczyn tego typu objawów u niemowlęcia czy dziecka.

Spis treści

  1. Przyczyny sińców pod oczami u dzieci
  2. Sińce pod oczami a bladość skóry
  3. Kiedy iść do lekarza?
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Domowe sposoby na sińce pod oczami
Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze

Przyczyny sińców pod oczami u dzieci

Najczęściej sińce pod oczami pojawiają się u dzieci o jasnej, bladej karnacji i są efektem przebijania ciemnego zabarwienia naczyń pod cienką skórą wokół oczu. Mogą również pojawiać się w przebiegu różnych chorób. Najczęstsze przyczyny sińców pod oczami u dzieci to:

  • Niewyspanie

Dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli. Gdy pójdą późno spać, po wstaniu rano mogą mieć podkrążone oczy. Zazwyczaj jednak ten objaw znika następnego dnia, jeśli oczywiście dziecko będzie spało wystarczającą ilość godzin.

  • Uraz

Zasinienie pod okiem może być efektem urazu mechanicznego. Najczęściej jednak dotyczy tylko jednego oka, które zostało uderzone np. lecącą piłką. W takim przypadku warto pojechać na izbę przyjęć, aby lekarz sprawdził czy nie doszło do uszkodzenia kości lub poważniejszego urazu gałki ocznej.

Innym efektem urazu jest krwiak okularowy. Nazywa się tak zasinienie pod oczami spowodowane m.in. złamaniem przedniego dołu podstawy czaszki w wyniku upadku. Często towarzyszy mu ból gałek ocznych oraz inne dolegliwości takie jak np. wyciek z ucha. W tego typu sytuacjach niezbędne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

  • Neuroblastoma

Inaczej nerwiak zarodkowy. Jest to złośliwy nowotwór najczęściej dotykający niemowlęta. Z powodu późnych objawów często pozostaje niewykrywany przez długi okres czasu. Do jego symptomów należą wspomniane krwiaki okularowe oraz bladość skóry. Nowotwór lokalizuje się najczęściej w jamie brzusznej, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów zawsze należy wykonać badanie ultrasonograficzne.

Częściej występuje u dziewczynek i charakteryzuje się wieloma różnego rodzaju objawami. Jednym z nich jest obrzęk powiek, manifestujący się zasinieniem wokół oczu. Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy należy zbadać poziom hormonów produkowanych przez ten gruczoł tzn. TSH, T3 oraz T4.

  • Podrażnienie oka

Płacz u dziecka często jest powodem opuchnięcia oczu, lecz zwykle jest to stan przejściowy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zatarcia oka i podrażnienia go kurzem czy sierścią zwierząt. Niemowlęta często wkładają sobie do oczu ręce ubrudzone np. piaskiem z piaskownicy, co również sprzyja podrażnieniom.

  • Infekcje

Jeśli nos dziecka jest zatkany, prowadzi to także do opuchlizny oczu. Dzieje się tak w przebiegu przeziębienia, grypy, zapalenia zatok czy innych infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to jednak zazwyczaj stan przejściowy.

  • Przerost migdałków

Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko chrapie lub często śpi z otwartymi ustami, może mieć powiększone migdałki. Mogą one prowadzić do zatkania nosa i w podobnym mechanizmie co infekcje powodować cienie pod oczami. Co więcej, sen dziecka w takich sytuacjach jest niespokojny, a dziecko nie wysypia się, co w ostateczności jeszcze bardziej nasila sińce.

Odwodniona skóra wydaje się cieńsza, a przez to ma bardziej ziemisty, szary kolor. Wbrew pozorom, aby nawodnić ją w odpowiedni sposób, powinnaś nie tylko nawilżać ją od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Aby to robić, zachęcaj dziecko do picia wody przez cały dzień, szczególnie podczas choroby lub po intensywnym wysiłku fizycznym.

Jedną z przyczyn sino podkrążonych oczu jest alergiczne zapalenie spojówek. Jest to stan zapalny, który wywołany jest przez kontakt z alergenem. Komórki organizmu wytwarzają przeciwciała z klasy IgE, co prowadzi do pobudzenia komórek tucznych oraz wytwarzania histaminy. Produkowane są wtedy również inne substancje, które powodują zaczerwienienie, łzawienie oraz swędzenie oczu. Charakterystyczny jest także obrzęk powiek, co określane bywa przez rodziców jako podkrążenie oczu.

Zaciemnienie okolic oczodołów jest jednym z wielu objawów atopowego zapalenia skóry. Jest to choroba o podłożu alergicznym często ujawniająca się we wczesnym dzieciństwie. U dziecka mogą pojawiać się różne dolegliwości, z których najbardziej charakterystycznym jest świąd skóry.

Czytaj również: Łzawienie oczu u niemowląt - o czym świadczy i kiedy trzeba wybrać się do lekarza

Jak rozwija się wzrok u dziecka w pierwszych latach życia?

Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Sińce pod oczami a bladość skóry

Niekiedy rodzicom wydaje się, że ich dziecko ma sino podkrążone oczy, a jest to efekt tego, że reszta skóry jest po prostu blada. Bladość ta może mieć swoją przyczynę w różnego rodzaju schorzeniach. Należą do nich niedokrwistość, najczęściej w wyniku niedoboru żelaza, a także zatrucia czy choroby infekcyjne.

Część schorzeń łatwo jest jednak wykluczyć w trakcie podstawowych badań, a niektóre objawy mijają samoistnie po kilku-kilkunastu dniach np. w przypadku infekcji. Bladość skóry pojawia się również u dzieci z chorobami nerek i serca.

Kiedy iść do lekarza?

Powinnaś udać się z dzieckiem do lekarza, jeśli zauważysz niepokojące objawy, które towarzyszą obecności zasinień pod oczami takie jak:

  • zmęczenie i znużenie
  • blada skóra, zimne ręce i stopy
  • szybki oddech, wysokie tętno
  • problemy z zachowaniem, zmiany w zachowaniu, nietypowe zachowanie
  • opadające powieki
  • gorączka
  • utrata masy ciała
  • guzki pod skórą
  • utykanie
  • ból pleców, kości

Nie powinno zwlekać się, jeśli sińce pod oczami pojawiły się w wyniku upadku i uderzenia głową. W takiej sytuacji niezwłocznie należy pojechać na izbę przyjęć szpitala pediatrycznego.

Jakie badania wykonać?

Jeśli rodzice niepokoją się o stan dziecka lub pojawiają się inne objawy, najlepiej jest się udać na wizytę do lekarza pediatry. Można też na własną rękę prywatnie wykonać wcześniej badanie ogólne krwi, które może wykazać nieprawidłowości takie jak np. niski poziom hemoglobiny- sugerujący niedokrwistość.

Zbadać można również parametry nerkowe takie jak kreatynina, GFR czy mocznik, co wstępnie wykluczy problemy z nerkami u dziecka. Często zleca się również wykonanie badania poziomu TSH.

W przypadku pojawiającej się bladości u dziecka warto zmierzyć u niego ciśnienie tętnicze krwi, pamiętając, aby rozmiar mankietu był dopasowany do wzrostu dziecka. Lekarz zlecić może także USG jamy brzusznej w celu wykluczenia wspomnianej wcześniej neuroblastomy.

Często też specjalista skieruje na testy alergiczne, aby potwierdzić ewentualną alergię u dziecka. W poszukiwaniu przyczyny przydatne może być również echo serca, szczególnie u niemowląt, które mogą mieć jeszcze niewykrytą wadę serca powodującą sinicę.

Domowe sposoby na sińce pod oczami

Jeśli lekarz wykluczy ewentualne schorzenia będące przyczyną sińców pod oczami u dziecka, powinniśmy przywyknąć do tego, że taka jest po prostu jego uroda. Musimy dbać o komfortowy sen oraz prawidłowe nawodnienie dziecka.

Warto też pamiętać o odpowiednio urozmaiconej diecie dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby nie dopuścić np. do pojawienia się niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Gdy mamy w domu niejadka można spróbować dodawać warzywa takie jak natka pietruszki czy burak do ulubionych dań lub serwować je w formie kolorowych koktajli. Na zapalenie spojówek skuteczne mogą okazać się okłady z rumianku oraz dbałość o to, aby dziecko nie tarło oczu.

Jeśli jednak przyczyna jest alergiczna, niezbędne mogą być leki przepisane przez specjalistę.

Ważne, aby nie bagatelizować problemu sińców pod oczami u dziecka i upewnić się w trakcie wizyty u lekarza, że to nic poważnego. Zwykle znikają one po kilku- kilkunastu dniach, a leczenie specjalistyczne nie jest konieczne.

Czytaj również: RUMIANEK: na co tak naprawdę działa?

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza