Mięso w diecie niemowlaka - kiedy podać dziecku mięso i jakie?

2021-10-28 12:29

Właściwe żywienie niemowląt wymaga, by w odpowiednim momencie rozszerzania diety wprowadzić mięso. Ma ono sporo żelaza i witamin, m.in. B12. Od którego miesiąca życia w diecie dziecka powinno pojawić się mięso? Jakie mięso jest najlepsze dla dziecka?

Wprowadzanie mięsa do diety dziecka - kiedy podać malcowi mięso i jakie?
Autor: Getty images

Mięso w diecie niemowlaka stanowi ważny jej element. Dlatego nie rezygnuj z podawania mięsa maluchowi, bo jego organizm potrzebuje go po to, by rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Kiedy podać dziecku mięso po raz pierwszy i jakie?

Spis treści

  1. Dlaczego mięso w diecie dziecka jest ważne?
  2. Od kiedy podajemy dziecku mięso?
  3. Jakie mięso podać dziecku?
  4. Jak przygotowywać mięso dla niemowlęcia?
  5. Jak wybrać mięso dla dziecka z pewnego źródła?
Woda dla niemowlaka

Dlaczego mięso w diecie dziecka jest ważne?

Mięso ma sporo żelaza i witamin, m.in. B12 (której nie zawierają potrawy pochodzenia roślinnego), a także tłuszcze dostarczające energii.

Jednak jego największą zaletą jest to, że stanowi cenne źródło białka i aminokwasów, niezbędnych do rozwoju nowych tkanek (dziesięć z tych aminokwasów zawierają wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego). Białko wpływa też na pracę enzymów regulujących wymianę substancji w organizmie. Nie sposób go zgromadzić w komórkach – jego zapas trzeba uzupełniać.

Od kiedy podajemy dziecku mięso?

Po raz pierwszy mięso powinno zagościć na talerzu dziecka po ukończeniu 5 miesiąca życia (zwykle podaje się je w 6.–7. miesiącu).

Jakie mięso podać dziecku?

Dietetycy zalecają, by na początku było to mięso z kurczaka albo indyka, bo jest ono dobrze przyswajane przez organizm. Te rodzaje mięsa mają mało tłuszczu oraz włókien mięśniowych, zawierają zaś sporo białka. Niemowlakowi możesz też podać mięso królicze albo cielęce.

W 1 roku życia malca unikaj wołowiny i wieprzowiny, a także mięsa z kaczki – potrawy z nich są ciężkostrawne i mogą być przyczyną bólu brzuszka. Maluchy nie mogą również dostawać podrobów, gdyż zawierają one bardzo dużo cholesterolu (dla przykładu: w 100 g cielęciny jest go 70 mg, zaś w identycznej ilości móżdżku cielęcego – aż 2500 mg).

Jak przygotowywać mięso dla niemowlęcia?

Mięso dla niemowlęcia zawsze gotuj osobno, w małym garnuszku albo na parze. Nie sól go ani nie przyprawiaj w żaden inny sposób. Jeśli gotujesz mięso w wodzie, wywar wylej albo wykorzystaj do obiadu dla innych członków rodziny. Ma on silne właściwości alergizujące, dlatego nie powinien być podawany niemowlętom. Poza tym podczas gotowania do wywaru przechodzi tłuszcz zawarty w mięsie.

Ugotowane mięso najpierw podawaj jako dodatek do zupy jarzynowej, a dopiero po pewnym czasie jako samodzielny składnik obiadu. Na początku mięso trzeba drobno kroić albo miksować – zupka z jego dodatkiem powinna mieć konsystencję serka homogenizowanego, by bezzębny malec łatwo mógł ją zjeść.

Za miesiąc czy dwa kawałeczki mięsa będą mogły być większe, bo dzięki temu maluch zacznie uczyć się gryźć. Na początku porcja na jeden obiad to pół małej łyżeczki. Do pierwszych urodzin ilość dziennego spożycia mięsa można zwiększyć do 50 g.

Jak wybrać mięso dla dziecka z pewnego źródła?

Mięso, jakie podasz dziecku, powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła. Najlepsze jest z gospodarstw ekologicznych (gdzie do pasz nie dodaje się antybiotyków). W sklepach warto szukać produktów renomowanych zakładów mięsnych, mających certyfikat ISO albo system HACCP (firmy wówczas poddają się zewnętrznym kontrolom jakości).

Nie kupuj mięsa na bazarze – panujące na targowiskach warunki nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego sposobu przechowywania. Unikaj też sklepów, które odwiedza niewielka liczba klientów – co prawda, zakupy zrobisz bez kolejki, ale istnieje ryzyko, że sprzedawcy tak spreparują zalegające na półkach mięso, że będzie ono wyglądało na świeże. Jeśli nie masz zaufania do lokalnych sklepów, możesz podawać maluchowi zawierające mięso dania ze słoiczka.

Czytaj: Jadłospis 5-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 5-miesięczne niemowlę

Sprawdź również przepisy na kaszę jaglaną dla niemowlaka

Zobacz także smaczne propozycje na podwieczorek dla niemowlaka

Przekąski dla niemowlaka. Zdrowe przekąski dla małych dzieci

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza