Podwieczorek dla niemowlaka: zdrowe i smaczne propozycje na podwieczorek

2021-08-26 14:00

Podwieczorek to najprzyjemniejszy posiłek dnia: zazwyczaj słodki i bardzo potrzebny po poobiedniej drzemce. Jak przyrządzić podwieczorek dla niemowlaka, by był wartościowy?

Podwieczorek dla niemowlaka: zdrowe i smaczne propozycje na podwieczorek
Autor: Getty images Podwieczorek dla niemowlaka: zdrowe i smaczne propozycje na podwieczorek

Bardzo istotnym posiłkiem dla niemowlaka jest podwieczorek - popołudniowa przekąska. Eksperci zalecają, by każde dziecko od drugiego półrocza życia spożywało ok. 5 posiłków dziennie (im młodsze dziecko, tym może być ich więcej) - podwieczorek jest więc w jadłospisie malca pozycją obowiązkową.

Od szóstego miesiąca życia, czyli od momentu, gdy u większości dzieci rozszerza się dietę, podwieczorek może być złożony z nowych produktów: warzyw, owoców czy mięsa, a także deserów niemowlęcych. Co może jeść na podwieczorek niemowlę?

Spis treści

  1. Dlaczego podwieczorek jest ważny dla niemowlaka?
  2. Podwieczorek dla niemowlaka: na słodko lub wytrawnie
  3. 3 przepisy na podwieczorek dla niemowlaka
Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Dlaczego podwieczorek jest ważny dla niemowlaka?

Zdaniem dietetyków, 5 zróżnicowanych posiłków w ciągu dnia gwarantuje zdrowie, bo dostarcza organizmowi malca odpowiedniej ilość energii i składników odżywczych, przy okazji zapewnia prawidłowy metabolizm, a więc zapobiega otyłości. A to, jak wiadomo, poważny problem, który coraz częściej dotyczy także małe dzieci.

Jedzenie 3 podstawowych posiłków (śniadania, obiadu i kolacji) oraz dwóch uzupełniających (drugiego śniadania i podwieczorku), jest więc dla małego dziecka wersją optymalną. Dlatego warto przyzwyczajać malca do takiego rytmu i nie rezygnować np. z podawania mu przekąski po poobiedniej drzemce.

Podwieczorek, podawany zwykle między obiadem a kolacją, dodaje bowiem sił do dalszej zabawy na całe popołudnie i zapewnia uczucie sytości aż do kolacji. Powinien być lżejszy od niej i dostarczać ok. 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię.

Czytaj również: Kaszki dla niemowląt: jak wprowadzać kaszki do diety niemowlaka?

12 najczęściej zadawanych pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka

Podwieczorek dla niemowlaka: na słodko lub wytrawnie

Podwieczorek może – choć wcale nie musi – być słodki. Warto jednak pamiętać, że nie powinna to być po prostu porcja słodyczy, lecz zdrowy posiłek: pełen witamin, minerałów, białek, zdrowych tłuszczów oraz węglowodanów złożonych.

Przygotowując popołudniową przekąskę dla dziecka, trzeba pamiętać, by dostosować ją do wieku dziecka. Dla niemowląt w pierwszym półroczu życia najlepsze będą np. przeciery owocowe lub serki i jogurty dla najmłodszych w różnych smakach – owocowym, waniliowym czy czekoladowym.

Kilkumiesięcznemu dziecku można również podać kaszkę zbożową o smaku owocowym lub mleczną z dodatkiem świeżych przetartych owoców. Kaszki zbożowe są przysmakiem większości niemowlaków, niezależnie od wieku.

Jednak im dziecko starsze, tym jego podwieczorek powinien być bardziej zróżnicowany: dwulatek po poobiedniej drzemce chętnie zje owoc (jabłuszko, banana), kisiel, budyń albo naleśnika.

Niektóre dzieci wolą wytrawne przekąski. Dla takich możesz przygotować kanapeczki z twarożkiem i szczypiorkiem albo tosty z wędliną, serem i warzywami.

Jeśli masz w domu niejadka, zrób zabawne kanapeczki w kształcie zwierzątek, auta czy okrętu – w takiej formie na pewno zasmakują dziecku. Oto nasze propozycje podwieczorków, dzięki którym zapewnisz dziecku odpowiednią dawkę energii i składników odżywczych.

Zobacz, gdzie schować podwieczorek, gdy wybierasz się z dzieckiem na spacer - galeria

3 przepisy na podwieczorek dla niemowlaka

  • Kisiel domowy z owocami

Składniki:

  • maliny lub truskawki (ok. 20 dag)
  • 1/2 szklanki i trochę wody niskozmineralizowanej
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
  • owoce do dekoracji

Truskawki lub maliny zmiksuj z wodą, dodaj cukier i zagotuj. Mąkę rozmieszaj w odrobinie zimnej wody, wlej do owoców i zagotuj. Podawaj po ostudzeniu, z owocami.

  • Kanapeczki – piesek i rybka

Składniki:

  • 3 kromki razowego chleba
  • 2 plastry chudej szynki
  • rzodkiewka
  • czarna oliwka
  • jedna marchewka
  • plasterki zielonego ogórka
  • plaster żółtego sera

Kromkę prostokątnego chleba razowego posmaruj masłem (będzie to głowa pieska). Z drugiej kromki wytnij uszy. Z plastra szynki zrób półokrągły pyszczek i okrągłe nozdrza. Powyżej „pyszczka” połóż oczy zrobione z dwóch białych krążków rzodkiewki i dwóch krążków czarnej oliwki. Z trzeciej, odwróconej kromki (ułóż ją jak karciane karo) zrób rybkę – połóż na niej plasterek sera, z marchewki zrób półokrągłe łuski, z ogórka – ogonek i oko. 

  • Naleśniki z owocami

Składniki:

  • 200 g mąki
  • 150 ml mleka
  • 150 ml wody
  • jajko
  • łyżeczka esencji waniliowej (jeśli naleśniki mają mieć słodkie nadzienie)

Wszystkie składniki zmiksować, aby uzyskać ciasto o konsystencję śmietany. Odstawić na 10 minut. Wylewać porcje ciasta na patelnię spryskaną olejem i smażyć naleśniki. Gdy będą gotowe - można wypełnić je owocami w kawałeczkach lub w formie zmiksowanego musu.

Czytaj również: Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Omlet dla dziecka - czy podawać go maluchowi i jak go zrobić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza