Owoce dla niemowlaka: musy, przeciery, soki. Jak podawać niemowlakowi owoce?

2021-10-28 14:04

Jakie owoce dla niemowlaka wybrać i jak podać je dziecku? Namawiamy: eksperymentuj. Dziecko będzie jadło owoce chętniej, jeśli podasz mu je w ciekawy, nietypowy sposób. Przeciery, soki, musy... Możliwości jest sporo.

owoce dla niemowlaka

i

Autor: Getty images

Owoce dla niemowlaka to jeden z pierwszych produktów, które poznaje w czasie rozszerzania diety (zaraz po warzywach i kaszkach). Jakie są najlepsze owoce dla niemowlaka? I kiedy podawać je dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym, a kiedy maluszkowi karmionemu piersią?

Spis treści:

  1. Owoce dla niemowlaka - kiedy je wprowadzić do diety?
  2. Konsystencja dopasowana do wieku dziecka
  3. Owoce dla niemowlaka w postaci papki
  4. Owoce dla niemowlaka w kawałeczkach
Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Owoce dla niemowlaka - kiedy je wprowadzić do diety?

Dziecku karmionemu sztucznie, pierwsze owoce można podać już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Dziecko karmione piersią może poznać ich smak po 6. miesiącu życia.

Warto pamiętać, że specjaliści zalecają, aby podawać je po warzywach zielonych. Chodzi o to, że dziecko powinno poznać smak wytrawny, zanim spróbuje słodkich owoców. Odwrotna kolejność może spowodować, że malec, który polubi słodkie jabłuszko, niechętnie będzie otwierał buzię na widok brokułów czy ogórka.

Czytaj: Owoce i warzywa w diecie niemowlaka: jakie warzywa i owoce dawać niemowlakowi?

Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

Konsystencja dopasowana do wieku dziecka

Jak podawać niemowlakowi owoce, kiedy nie ma jeszcze ząbków? By był w stanie przełknąć to, co mu zaserwujesz, owoce muszą mieć określoną formę i być podawane w sposób dostosowany do możliwości dziecka.

Nie znaczy to jednak, że niemowlę skazane jest w tym względzie na nudę i stale musi dostawać owoce w tej samej postaci. Można z nich przyrządzać kulinarne cuda w wielu wariantach.

  • 4–7 miesięcy

to czas papek, w tym wieku dziecku można podawać to, co nie ma grudek, czyli przeciery i musy

  • 8–10 miesięcy

deserki owocowe nie muszą już być idealnie roztarte, to dobry moment, by zapoznać malucha z kisielkami na bazie miękkich owoców

  • po 11. miesiącu

owoce w kawałeczkach; dopiero teraz większość maluchów umie pogryźć cząstki owoców i będzie w stanie zjeść sałatkę owocową.

Czytaj: Jak zachęcić DZIECKO do jedzenia OWOCÓW? PRZEPISY

Metoda BLW: na czym polega i dlaczego jest taka modna?

Owoce dla niemowlaka w postaci papki

Przeciery

Jak podawać niemowlakowi owoce w formie przecieru? To najpopularniejsza forma, w jakiej podaje się owoce dla niemowlaka. Są niezwykle proste do przyrządzenia: kawałek surowego owocu wystarczy zmiksować w blenderze albo zetrzeć na drobnej tarce na gładką masę. Do przyrządzania przecierów najlepiej nadają się owoce miękkie – gruszki, banany, brzoskwinie. Najlepiej smakują tuż po przyrządzeniu.

Musy

Przyrządza się je na różne sposoby, a metoda zależy od tego, czy owoce są twarde, czy miękkie. Jeśli twarde, kroimy je na mniejsze kawałki, dodajemy kilka łyżek wody i dusimy pod przykryciem, aż się rozpadną.

Miękkie wystarczy przetrzeć przez sitko, a potem dodać niewielką ilość wody i podgrzać, cały czas mieszając, by uzyskać gładką konsystencję. W obu przypadkach masę warto dodatkowo zmiksować w blenderze.

Do przygotowania musu nadają się zarówno jabłka, jak i gruszki, śliwki, banany, truskawki – jeśli są kwaśne, można dodać odrobinę cukru trzcinowego albo stewii, która nada im słodki smak.

Owoce dla niemowlaka przygotowane w tej formie powinny mieć konsystencję na tyle gęstą, aby po nałożeniu na łyżeczkę mus nie spływał z niej. Zbyt rzadki można zagęścić łyżeczką kleiku lub kaszki ryżowej. Gorący mus możesz wlać do słoiczków, zakręcić i odwrócić do góry dnem, aby ostygły.

Koktajle

Gdy zastanawiasz się jak podawać niemowlakowi owoce, może warto wybrać koktajle? Miękkie owoce, np. banan lub kilka truskawek, zmiksuj z niewielką ilością mleka – własnego, modyfikowanego albo krowiego (po pierwszym roku życia) – tak aby powstał napój. Soki

Owoce dla niemowlaka w płynnej postaci są smaczne i wartościowe wówczas, gdy nie są rozrzedzone wodą ani posłodzone. Można je kupić gotowe (wtedy warto wybierać te z linii dań dla niemowląt) albo przyrządzić samodzielnie. Jeśli masz wyciskarkę, sok wyciśniesz nawet z bananów. Natomiast w sokowirówce przyrządzisz sok tylko z soczystych owoców: jabłek, gruszek, cytrusów, brzoskwiń.GalaretkiZe względu na to, że zawierają żelatynę, dziecko może ich skosztować dopiero w drugim roku życia. Unikaj galaretek w proszku – dodawane do nich barwniki i aromaty nie służą maluszkowi. Najzdrowsze są te zrobione w domu.

Można je robić ze wszystkich miękkich owoców (truskawki, maliny, brzoskwinie, jagody), świeżych i mrożonych. Szklankę owoców – np. malin – wystarczy zmiksować na mus, dodając kilka łyżek brązowego cukru, sok z jednej pomarańczy i łyżkę soku z cytryny.

Całość dokładnie wymieszaj, a potem odlej ok. 1/3 szklanki musu, podgrzej i rozpuścić w tym 1,5 łyżeczki żelatyny, cały czas mieszając. Następnie wlej to do reszty musu i znów wymieszaj. Gotową galaretkę przelej do foremek lub pucharków, a potem wstaw do lodówki, by stężała.

>> Owoce w diecie dziecka. Dlaczego warto je jeść

Kaszki dla niemowląt: jak wprowadzać kaszki do diety niemowlaka?

Dobrze wiedzieć

Jak podawać niemowlakowi owoce: które owoce od kiedy

Aktualny schemat żywienia niemowląt daje rodzicom więcej luzu w kolejności wprowadzania owoców do diety malca.

  • Po 6. miesiącu (a w przypadku dzieci karmionych sztucznie – po ukończeniu 4. miesiąca) można podawać lokalne owoce sezonowe: jabłka, morele, gruszki, brzoskwinie.
  • Od 8. miesiąca można wprowadzić do diety maliny, truskawki, jeżyny, borówki amerykańskie, a także czereśnie, wiśnie i winogrona, a z owoców egzotycznych – banany i mango.
  • Po 1. roku życia dozwolone są śliwki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, nektarynki i grejpfruty i inne owoce egzotyczne.

Owoce dla niemowlaka w kawałeczkach

Kisielki dla niemowląt

Jak podawać niemowlakowi owoce, kiedy chce się zrobić kisielek? Je również najlepiej przyrządzać samodzielnie, wykorzystując gotowe soki owocowe dla niemowląt, owoce miękkie (brzoskwinie, pomarańcze) albo jagodowe (porzeczki, borówki).

Oto prosty przepis: 15 dag czerwonych porzeczek umyj i zmiksuj z 10 dag cukru trzcinowego. Następnie 2 łyżki mąki ziemniaczanej rozpuść w zimnej wodzie (ok. pół szklanki), dodaj do zmiksowanych porzeczek i wymieszaj.

W tym czasie w garnuszku podgrzewaj dwie szklanki wody, a gdy zacznie wrzeć, powoli dolewaj do niej porzeczki połączone z mąką. Całość wymieszaj, aż zgęstnieje, i przelej do salaterek.Sałatki

To propozycja dla dzieci, które już potrafią gryźć kawałki owoców. Umiejętność tę z reguły opanowują dzieci w okolicy pierwszych urodzin. Kilka dowolnie wybranych owoców – np. morele, banany, mandarynki, jabłka, kawałek melona – pokrój na małe cząstki i wymieszaj.

To olbrzymie pole do popisu dla wyobraźni, bo z owoców można tworzyć zarówno kompozycje wielobarwne, jak i utrzymane w podobnej kolorystyce (np. z owoców żółtych lub czerwonych). Sałatkę owocową można podawać z dodatkiem jogurtu albo serka waniliowego.

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów
Pytanie 1 z 10
Fenkuł to: