Masaż noworodka i niemowlaka. Jak go wykonać prawidłowo?

2021-07-15 11:54

Masaż noworodka i niemowlaka pomaga uspokoić dziecko, odpręża je i relaksuje. Pomaga też nawiązać i wzmocnić więź rodzica z maluszkiem. Masaż wykonany umiejętnie i delikatnie nie stanowi żadnego zagrożenia dla niemowlaka. Warto więc robić go regularnie. Podpowiadamy, jak masować dziecko.

Masaż noworodka i niemowlaka wzbudza w wielu rodzicach obawy, tak samo jak pielęgnacja noworodka w ogóle. Rozebrany noworodek, wydaje się przecież tak bardzo kruchy i delikatny. Dlatego, jak wynika z obserwacji położnych, przygodę z masażem polscy rodzice zaczynają zwykle, kiedy maleństwo skończy miesiąc, najczęściej dopiero po zakończeniu okresu połogu u mamy. Ale nie warto zwlekać – im wcześniej zaczniecie, tym większe korzyści wam przyniesie.

Spis treści

  1. Korzyści i zalety masażu niemowlaka
  2. Czy niemowlęta lubią masaż?
  3. Masaż noworodka: krok po kroku
  4. Jak długo masować noworodka i niemowlaka?
Masaż niemowlaka

Korzyści i zalety masażu niemowlaka

Jakie? Specjaliści twierdzą, że regularne masowanie dziecka to najlepszy sposób na to, by nawiązać z nim wyjątkowo głęboką więź i nauczyć się rozpoznawać sygnały, jakie wysyła. Rodzice masujący swoje dzieci szybciej uczą się rozpoznawać ich potrzeby, a masowane maluchy są zazwyczaj znacznie spokojniejsze – łatwiej i szybciej zasypiają, bo częsty dotyk rąk rodzica zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.

Masaż wspiera rozwój emocjonalny dziecka, pomaga mu rozwinąć świadomość własnego ciała, przynosi ulgę w kolce i zaparciach, ma również bardzo dobry wpływ na stan skóry maluszka.

O masażu warto pomyśleć również wtedy, gdy mamę dopadnie baby blues, gdyż regularne dotykanie niemowlęcia pomaga jej wzmocnić swoje kompetencje, wyzwolić instynkt macierzyński. Warto, by mamy po przebytej depresji poporodowej poprzez masaż odbudowywały więź z dzieckiem.

Czytaj również: Dotyk a rozwój emocjonalny dziecka

Masaż Shantala niemowlaka: jak go zrobić krok po kroku [GALERIA ZDJĘĆ]

Czy niemowlęta lubią masaż?

Ważne jest, by czas masażu był przyjemny i dla rodzica, i dla dziecka. Dlatego, choć brzmi to absurdalnie, zanim zaczniesz masować dziecko, musisz poprosić je o pozwolenie. Specjaliści od masażu radzą, by robić to tak: najpierw trzeba rozebrać swoje dziecko (zdejmując również pieluszkę), przygotowując je do tego, co za chwilę nastąpi, a potem wprost zapytać: „Czy mogę cię pomasować?”.

Maluszek nic ci nie odpowie, ale takie proszenie o zgodę pomaga rozwinąć w dziecku zaufanie do rodziców. To, czy malec wyraża zgodę na masaż, rozpoznasz po tym, jak się zachowuje – jeśli jest spokojny, to pewnie nie ma nic przeciwko temu. Równie czytelne będzie to, że dziecko nie jest w nastroju do masażu. Rozebrany maluszek będzie się wtedy wiercił, niespokojnie kręcił główką, może też zacząć marudzić i popłakiwać.

Masaż noworodka: krok po kroku

Do masażu noworodka możesz przystąpić dopiero wtedy, gdy maluszek powie „tak”. Dziecko trzeba wówczas położyć na pleckach tak, by widziało twarz rodzica, i natrzeć swoje ręce oliwką. Zmniejszy ona tarcie skóry o skórę, dzięki czemu masaż będzie dla maluszka przyjemny.

Czytaj również: Jak bezpiecznie opiekować się niemowlakiem?

Główka niemowlaka - dlaczego główka noworodka jest płaska?

Jak długo masować noworodka i niemowlaka?

Ile czasu powinien trwać masaż niemowlaka? Po kilku próbach na pewno rozpoznasz, że maleństwo ma już dosyć – zrobi się niespokojne, zacznie się kręcić, ziewać, marudzić. Wtedy trzeba maluszkowi podziękować – przytulić, pocałować, wykonać kilka delikatnych, pożegnalnych ruchów, na przykład przesuwając powoli i delikatnie dłońmi od ramion maleństwa po jego stopy.

Zdaniem eksperta
Małgorzata Czarniecka
Małgorzata Czarniecka, instruktorka masażu dziecięcego, ekspert Akademii Johnson’s Baby

Masaż noworodka wymaga spokoju i ciszy

Odpowiednie warunki oraz dobry nastrój są ważniejsze niż

wypracowana technika. Dlatego rodzice powinni wybrać moment,

kiedy dziecko nie jest ani zmęczone, ani głodne. Maluszka można zacząć masować najwcześniej pół godziny po posiłku, inaczej może ulać. Ważne jest pomieszczenie, w jakim odbywa się masaż – powinno być w nim ciepło, niezbyt jasno, spokojnie. Przed rozpoczęciem masowania można włączyć relaksacyjną muzykę. W zasięgu ręki trzeba ustawić niezbędne akcesoria: oliwkę, ubranko, czystą pieluszkę, zdjąć zegarek i biżuterię, która mogłaby zranić dziecko, wyłączyć komórkę, radio i telewizor. Dłonie rodzica, który będzie wykonywał masaż, muszą być czyste i ciepłe, by dotyk był dla dziecka przyjemny. Warto poświęcić chwilę na zrelaksowanie się, by pozbyć się napięcia – maleństwo natychmiast je wyczuje i samo stanie się niespokojne.

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?
Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?

miesięcznik "M jak mama"