O czym warto pamiętać planując wycieczkę z niemowlakiem?

2014-06-12 16:08 Katarzyna Hubicz

Wycieczka z niemowlakiem mogą być niesamowitym przeżyciem, jeśli dobrze się do nich przygotujemy. Do aktywnych świat należy – więc jeśli tylko pogoda sprzyja wyprawom za miasto, korzystajcie, nawet z malutkim dzieckiem u boku. Przeczytaj, o czym trzeba pamiętać, wybierając się z niemowlakiem na wycieczkę pieszą lub rowerową.

Taka wycieczka z niemowlakiem może trwać nawet cały dzień, a maluszka można na nią zabrać po raz pierwszy już w wieku 3–4 miesięcy. Wybierając się na wycieczkę z dzieckiem, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Liczy się przede wszystkim jego komfort i bezpieczeństwo – dlatego ważny jest środek lokomocji, który zawsze dobieramy do wieku dziecka oraz długości trasy, jaką zamierzamy pokonać. Trzeba pamiętać również o spakowaniu niezbędnych podczas wycieczki z niemowlakiem: akcesoriów do karmienia i przewijania, a także kilku kompletów ubranek na zmianę dla dziecka (w tym jednego cieplejszego, gdyby pogoda nagle się zmieniła). Niezbędna jest ochrona przed insektami, których poza miastem jest dużo więcej, a które skutecznie mogą taką wyprawę uprzykrzyć. Warto więc zaopatrzyć się w dobry środek przeciw komarom i dla siebie, i dla dziecka, pamiętając, że w przypadku niemowląt wybór środków tego typu jest, niestety, ograniczony. Wreszcie konieczna jest ochrona przed słońcem. Dziecko leżące w wózku można chronić parasolką, ale skóra dziecka, które podróżuje w przyczepce, chuście czy nosidle musi być chroniona kremem z filtrem UV.

Czytaj także: >> Jak się przygotować do podróży samolotem z niemowlakiem? [4 PORADY] >>

Wycieczka z niemowlakiem: wózek dobry na trekking

Wózek jest najbardziej komfortowym środkiem transportu podczas wycieczki z niemowlakiem poza miastem. Warto zdecydować się nań w kilku przypadkach – gdy dziecko nie ma więcej niż pół roku, planujecie wyjście na dłużej niż kilka godzin albo w miejsce przeznaczenia można dojechać autem lub komunikacją miejską, a wózek posłuży wam jako transport na miejscu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy wózek nadaje się do spacerów po leśnych ostępach. Najwygodniejsze są modele przystosowane do joggingu oraz trekkingu, wąskie, z jednym przednim kołem. Można z nimi nie tylko chodzić, ale pchać je przed sobą, biegnąc czy jadąc na rolkach. Nie ma jednak sensu kupować takiego wózka specjalnie na letnie wycieczki z dzieckiem – w plenerze sprawdzą się również wózki miejskie, z dużymi kołami i dobrym zawieszeniem amortyzującym nierówności. Ważne, by wózek był lekki, bo wtedy lepiej będzie nim manewrować np. na dróżkach, które prowadzą pod górę. Niestety w terenie nie sprawdzają się wózki z małymi kołami – będą one co rusz utykać w dziurawej nawierzchni, grzęznąć w piachu, lub zatrzymywać się na innych przeszkodach. Taki wózek można jednak zabrać wtedy, gdy nie planujecie spaceru po lesie, tylko piknik z niemowlakiem gdzieś za miastem, i wózek przez większą część czasu będzie stał obok koca, na którym się rozłożycie. Podczas spaceru malec powinien znajdować się w gondoli lub w siedzisku spacerówki – a nie w foteliku samochodowym doczepionym do stelaża. Bedzie mu wygodniej, poza tym będzie lepiej chroniony przed słońcem czy insektami. Bardzo ważne jest, by wózka zanadto nie obciążać – każdy model ma ustaloną przez producenta maksymalna ładowność, której przekroczenie może skutkować nie tylko wywrotką, ale nawet uszkodzeniem osi wózka albo awarią koła.

Wycieczka z niemowlakiem: chusta wygodna dla mamy i dziecka

Biorąc pod uwagę komfort dziecka, to rozwiązanie sprawdza się podczas długich wycieczek równie dobrze jak wózek. Dziecko leżące w chuście ma fizjologiczną pozycję, a przy mamie lub tacie czuje się bezpiecznie – może spędzić chuście nawet kilka godzin. Trzeba jednak pamiętać, że im większe – a więc i cięższe – dziecko, tym rodzicowi jest ciężej, i uwzględnić ten fakt, jeśli planujecie w ten sposób spędzić dłuższy czas, nosząc malca. Ten sposób noszenia nadaje się również dla noworodków, lecz na dłuższą wycieczkę z niemowlakiem w chuście lepiej się nie wybierać. Chusta zapewni dziecku optymalną pozycję, ale nie zagwarantuje ciszy i spokoju własnego łóżeczka.

Dobrze wiedzieć

Jest wiele typów chust – tkane, elastyczne, kółkowe. Najwygodniejsze na długie wyprawy z niemowlakiem są chusty tkane. Polecane są dla dzieci od urodzenia i nie ma górnej granicy wiekowej – ograniczeniem może być jedynie wytrzymałość mięśni rodzica. Minusem chust tkanych jest jednak to, że ze względu na swoją długość (5 metrów) i grubość materiału zajmują dość dużo miejsca. Innym rozwiązaniem są chusty elastyczne – wykonane z równie długiego pasa materiału, ale bardziej rozciągliwe niż tkane. W chuście tego typu trudniej uzyskać prawidłową pozycję ciała noworodka, dlatego lepiej nosić w niej nieco starsze niemowlę. Górną granicą wagi dziecka jest ok. 8 kg – większy ciężar sprawi, że chusta na każdym kroku będzie się rozciągała. Dla bardzo małych dzieci nadają się również chusty typu kieszonka – wykonane z pasa materiału, zaszytego w kółko, który przerzuca się przez ramię i wkłada do niego malca. Cały ciężar dziecka spoczywa jednak na jednym ramieniu rodzica, lepiej więc nie zabierać jej na dłuższe wycieczki z niemowlakiem. Na wędrówkę lepiej też nie zabierać malca w chuście kółkowej – jest przeznaczona dla dzieci od urodzenia, ale cały ciężar dziecka również spoczywa na jednym ramieniu rodzica. Warto pamiętać, że wiązanie chusty wymaga wprawy. Trzeba nauczyć się, jak wiązać chustę, by dziecko miało w niej prawidłową pozycję, by nie było zanadto ściśnięte, ale jednocześnie by tkanina prawidłowo podtrzymywała malca. Można to osiągnąć metodą prób i błędów, dlatego chustę warto kupić jakiś czas wcześniej i poćwiczyć.

Wycieczka z niemowlakiem: spacer w nosidełku

Dziecko może spędzić w nim godzinę, dwie dziennie – dlatego to rozwiązanie dobre jest wtedy, gdy na miejsce przeznaczenia dotrzecie autem, a w plenerze nie spędzicie wiele czasu na przemieszczaniu się. Nosidełko przydaje się tam na wycieczki z niemowlakiem, gdzie trudno manewruje się wózkiem – na wąskich ścieżkach prowadzących w górę czy na plaży; sprawdza się też podczas zwiedzania zabytków. Kupując nosidło, warto przede wszystkim sprawdzić, od jakiego wieku można go używać, bo niektóre nadają się dla dzieci o wadze ok. 4 kg, a inne dla dzieci umiejących pewnie trzymać główkę, co ma miejsce ok. 4. miesiąca. Dla noworodka najlepsze są nosidła ergonomiczno-kółkowe, które równomiernie podpierają kręgosłup. Dobre nosidło musi mieć podpórkę na główkę (sztywniejszy, specjalnie wyprofilowany kawałek materiału, o który maluszek opiera główkę, siedząc w nosidle w pozycji przodem do rodzica), którą można odpiąć albo zawinąć, by nie zasłaniała świata dziecku podróżującemu plecami do mamy czy taty. Plecy nosidła muszą być usztywnione – dzięki temu kręgosłup malca nie będzie się wyginał. W komplecie powinien być daszek chroniący przed słońcem. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość noszenia dziecka w pozycji półleżącej (taką opcję mają niektóre modele). Dobrze, jeśli przód nosidła da się odpiąć, tak by śpiące maleństwo można było ułożyć w foteliku samochodowym czy wózku, nie budząc go.

Wycieczka z niemowlakiem: niemowlę na rowerze

To, kiedy możecie wyruszyć na pierwszą rowerową wycieczkę z niemowlakiem za miasto, zależy od tego, w jaki sposób będzie podróżował. W przyczepkach rowerowych można przewozić nawet dzieci, które jeszcze nie siedzą. Nieco starsze smyki mogą jeździć w foteliku, koniecznie w kasku.

  • Przyczepka rowerowa. Dla malca jest najwygodniejsza, a sposób przewożenia można dostosować do wieku – dziecko może leżeć w nosidełku albo podróżować w siedzisku. Przyczepka musi mieć pod osłoną metalowy stelaż, który chroni wnętrze podczas wywrotki. Nie może mieć odpinanych boków, by malec podczas jazdy nie próbował wysiąść. Ważna jest wielkość kół – im większe, tym przyczepka jest mniej podatna na wstrząsy, wiec jazda będzie bardziej komfortowa. W środku musi być dużo miejsca na nogi i tak wyprofilowane siedzisko, by można było w nim komfortowo spać. Powinna być nieprzemakalna. Musi mieć chorągiewkę i światła odblaskowe – dzięki tym elementom będzie widoczna dla kierowców aut.
  • Fotelik rowerowy: tylny albo przedni. Tylny jest lepszy dla starszych dzieci, przedni wygodniejszy dla niemowląt, które już same siedzą. Ważne, by fotelik można było rozłożyć do pozycji półleżącej i by malec nie miał łatwego dostępu do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Kupując fotelik, trzeba sprawdzić, czy po montażu nie będzie utrudniał prowadzenia roweru.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE