Ropny katar - jak wygląda i o czym świadczy ropna wydzielina z nosa?

2020-10-01 13:36

Ropny katar to jeden z rodzajów ostrego nieżytu nosa. Katar jest jednym z objawów przeziębienia. Często traktowany jest jako błaha, ale uciążliwa dolegliwość, jednak kiedy się zmienia się jego charakter należy odwiedzić lekarza. Jak wygląda katar ropny i o czym świadczy ropna wydzielina z nosa?

Ropny katar
Autor: Getty images Jak wygląda i o czym świadczy ropna wydzielina z nosa?

Katar ropny cechuje się występowaniem gęstej, trudnej do usunięcia wydzieliny o żółtym lub zielonym kolorze. Charakterystyczny jest także nieprzyjemny zapach wydzieliny. Skąd się bierze katar ropny i o czym świadczy ropna wydzielina z nosa?

Spis treści

  1. Czym jest katar ropny i jakie są jego sposoby leczenia?
  2. Jakie są przyczyny wystąpienia kataru ropnego?
  3. Kiedy należy udać się do lekarza w przypadku wystąpienia kataru?
  4. Diagnostyka kataru ropnego
  5. Leczenie kataru ropnego

Czym jest katar ropny i jakie są jego sposoby leczenia?

Katar, czyli ostry nieżyt nosa to zespół objawów towarzyszący zapaleniu błony śluzowej nosa. Najczęściej towarzyszy przeziębieniu, wówczas towarzyszą mu takie objawy jak gorączka, kaszel, bóle mięśni, ogólne osłabienie. Na podstawie charakteru kataru można ogólnie stwierdzić jaka jest jego przyczyna.

Wodnisty, przezroczysty katar towarzyszy alergii, ale może być także początkowym objawem infekcji wirusowej. W miarę postępu choroby, w kolejnych dniach przechodzenia przeziębienia charakter kataru zmienia się na bardziej gęsty, a kolor kataru na biały lub żółty. Jednak gęsty i żółty katar może być też katarem ropnym, który powinien wzbudzić nasze zaniepokojenie.

Sposoby na katar u dziecka

Jakie są przyczyny wystąpienia kataru ropnego?

Katar ropny powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, która najczęściej ma miejsce w przypadku nadkażenia bakteryjnego istniejącej infekcji wirusowej. Katar ropny, inaczej nazywany katarem zatokowym występuje także w przypadku zapalenia zatok przynosowych.

Każda z 4 par zatok przynosowych posiada połączenie z jamą nosową, dzięki czemu w stanie fizjologicznym możliwe jest usuwanie wydzieliny z zatok przez nos, oraz dopływ powietrza do zatok. Stan taki stwarza niekorzystne środowisko dla namnażania się bakterii, dlatego w sytuacji, kiedy nos jest drożny, w zatokach nie występują bakterie.

Sytuacja zmienia się, kiedy dojdzie do ostrego nieżytu nosa. W wyniku reakcji zapalnej dochodzi do obrzęku błony śluzowej jamy nosowej, nos staje się niedrożny, co uniemożliwia usunięcie zalegającej wydzieliny z zatok. Utrudniona staje się także wentylacja zatok przynosowych, co stanowi idealne środowisko dla namnażania się bakterii. Efektem tego jest katar ropny.

Do objawów zapalenia zatok poza występowaniem gęstego, żółto-zielonego kataru o nieprzyjemnym zapachu należy także ból głowy, nasilający się podczas pochylania do przodu, ból twarzy i nasady nosa, obrzęk twarzy w okolicy oczu i utrata węchu.

Ból głowy lokalizuje się w miejscu unerwienia konkretnej zatoki, dlatego w zależności od tego w jakiej zatoce toczy się infekcja ból będzie lokalizował się w innym miejscu. Zapalenie zatok szczękowych powoduje ból w okolicy policzków, zatok czołowych natomiast w okolicy czoła. Zapalenie zatok sitowych wywołuje ból w okolicy oczu, natomiast zatoki klinowe na szczycie głowy.

Należy także pamiętać, że zatoki rozwijają się u człowieka aż do 20 roku życia. Po przyjściu na świat noworodek ma wykształcone tylko zatoki sitowe, kolejne upowietrzniają się zatoki szczękowe, zatoka klinowa jest całkowicie ukształtowana w wieku około 15 lat, a zatoka czołowa około 20. roku życia człowieka. Z tego powodu u dzieci w wieku przedszkolnym dochodzi do zapalenia zatok sitowych i szczękowych, a u dzieci w wieku szkolnym klinowych i czołowych.

Kiedy należy udać się do lekarza w przypadku wystąpienia kataru?

W każdym przypadku wystąpienia kataru z gęstą żółto-zieloną wydzieliną należy udać się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej mamy wówczas do czynienia z katarem ropnym, który wymaga leczenia antybiotykiem. Podobnie w przypadku przewlekającego się kataru trwającego powyżej 10 dni wskazana jest konsultacja lekarska.

Pojawienie się bólu głowy podczas pochylania, obrzęku twarzy i gęstej wydzieliny ropnej może świadczyć o ostrym zapaleniu zatok, które również wymaga konsultacji z lekarzem.

Diagnostyka kataru ropnego

Katar ropny najczęściej rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów chorobowych. Dodatkowym badaniem, które wykonywane jest w szczególnych wskazaniach jest wymaz z nosa.

Wskazaniem do wykonania wymazu z nosa jest najczęściej obecność przewlekłego ropnego kataru, który nie reaguje na standardowe leczenie. W przypadku ostrej infekcji wymaz z nosa może być wykonany w sytuacji, kiedy nie uzyskano poprawy po zastosowaniu rekomendowanych antybiotyków. Wówczas przydatne może być wykonanie antybiogramu i zastosowania leczenia celowanego.

Leczenie kataru ropnego

Leczenie kataru ropnego opiera się na zastosowaniu antybiotyków. Wspomagająco można stosować inhalacje z soli fizjologicznej, ważne jest także picie dużej ilości wody i stosowanie zdrowej diety, bogatej w witaminę C.

Warto pamiętać, że w przypadku kataru ropnego zastosowanie antybiotyku jest jedyną metodą leczenia przyczynowego, a nieleczony katar ropny może wywołać zapalenie uszu, zatok czy zapalenie oskrzeli.

Czytaj: Domowe sposoby na katar u dziecka - jak go zwalczyć babcinymi sposobami na katar u dzieci?

Zioła na katar – 10 najskuteczniejszych ziół w walce z katarem

Syrop z czosnku - przepis. Naturalny antybiotyk na przeziębienie u dziecka

Syrop z mniszka lekarskiego: przepis na syrop z mleczu na kaszel i przeziębienie

Czy z chorym dzieckiem można wychodzić na dwór?

Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza