Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - masz to już za sobą?

2021-12-08 10:10

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty na długo pozostanie mu w pamięci. Warto zadbać o to, aby spotkanie ze stomatologiem nie sprawiło, że pociecha zacznie unikać gabinetu jak ognia. Najlepiej zaplanować pierwszą wizytę wtedy, kiedy nic złego się nie dzieje - nie widać próchnicy, a zęby nie bolą.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - masz to już za sobą?
Autor: Getty images Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - masz to już za sobą?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to coś, co wymaga przygotowania. Jeżeli o to zadbacie i zaprzyjaźnicie się ze stomatologiem odpowiednio wcześnie, nie będzie żadnych problemów. Pierwszą wizytę dziecka u stomatologa warto zaplanować po to, żeby dać dziecku czas na oswojenie się z gabinetem - wtedy nie zareaguje histerią na borowanie, plombowanie.

Spis treści

  1. Po co iść z małym dzieckiem do dentysty?
  2. Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?
  3. Jak przygotować się do pierwszej wizyty dziecka u dentysty?
  4. Jak wygląda wizyta adaptacyjna?
Jak dbać o zęby dziecka

Po co iść z małym dzieckiem do dentysty?

Dbanie o zęby mleczne to nie kaprys, lecz obowiązek, dlatego dzieci podobnie jak dorośli powinny odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Pierwsze wizyty to głównie oswajanie się dziecka z gabinetem oraz lekarzem, dla rodziców jest to czas na spokojną rozmowę ze stomatologiem, w czasie której mogą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z rozwojem, higieną, a także dietą maluszka.

Badanie dziecka na pierwszej wizycie, choć zazwyczaj krótkie jest bardzo ważne, ponieważ stomatolog jest w stanie wychwycić początki próchnicy na bardzo wczesnym etapie, kiedy rodzic sam może jeszcze nie zauważać, że z ząbkami malucha dzieje się coś złego.

Pamiętajmy, że problem próchnicy dotyczy także niemowląt, u których może pojawić się tzw. próchnica butelkowa, która bardzo szybko niszczy zęby małego dziecka.

Regularne wizyty kontrolne od wczesnego dzieciństwa u dentysty mają jeszcze inne bardzo ważne funkcje – adaptacyjną i wychowawczą. W ten sposób nie tylko dbamy o zdrowie zębów i jamy ustnej dziecka, ale również przyzwyczajamy najmłodszych do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Czytaj również: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Lapisowanie mleczaków - kiedy stosuje się zabieg lapisowania ząbków u dziecka?

Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Pierwsza wizyta powinna to być tzw. wizyta adaptacyjna i powinna się odbyć pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Często młodych rodziców dziwi tak wczesny wiek, przecież dziecku wtedy zaczynają wyrzynać się dopiero pierwsze ząbki.

Właściwe dbanie o zdrowie zębów mlecznych i unikanie ich przedwczesnej utraty, jest niezbędne i kluczowe również dla zdrowia zębów stałych oraz prawidłowego rozwoju zgryzu. O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać od jego narodzin, zęby myć pastą i szczoteczką już od pierwszego ząbka oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne od momentu wyrzynania się pierwszych mleczaków.

Wczesne wizyty kontrolne u dentysty są bardzo ważne. W czasie tych wizyt lekarz sprawdza czy rozwój uzębienia mlecznego u dziecka przebiega właściwie, ocenia stan szkliwa, a przede wszystkim rozwiewa wszelkie wątpliwości rodziców, dotyczące kolejności wyrzynania zębów, profilaktyki próchnicy i wad zgryzu, diety oraz higieny.

Najgorsza sytuacja, jaka może się zdarzyć to pierwsza wizyta malucha u dentysty z powodu bólu zęba. Nietrudno sobie wyobrazić, jaką traumę może przeżyć dziecko, u którego lekarz będzie musiał leczyć lub co gorsza usuwać bolący ząb.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty dziecka u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty ma głównie na celu zapoznanie dziecka z nieznanym otoczeniem gabinetu stomatologicznego oraz rozmowę rodzica z dentystą.

Bardzo ważna jest również postawa opiekunów, którzy nawet jeśli mają własne negatywne doświadczenia i złe skojarzenia ze stomatologiem, nie powinni zrażać i straszyć nim dzieci.

Nie powinny one nigdy usłyszeć pytań o to, czy boją się wizyty lub czy w jej trakcie ich coś bolało. Takie zwroty niepotrzebnie wzbudzają w dzieciach lęk i niepokój i pozwalają im przypuszczać, że faktycznie jest się czego obawiać.

Czytaj również: Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka

Jak wygląda wizyta adaptacyjna?

Zazwyczaj taka wizyta nie trwa długo. Dziecko może siedzieć na kolanach u rodzica. Lekarz zagląda do jego jamy ustnej, ogląda ząbki, dziąsła, sprawdza wędzidełka wargowe i podjęzykowe. Może to robić przy pomocy lusterka, świecąc światłem lampy stomatologicznej.

Zawsze zachęcam rodziców, żeby na wizytach, nie tylko tych adaptacyjnych, ale wszystkich, nie bali się zadawać pytań. Warto również na wizytę adaptacyjną, przyjść z drugą osobą, która zaopiekuje się dzieckiem tak, aby móc swobodnie porozmawiać z lekarzem i zapytać o wszystko, co budzi Wasze wątpliwości.

Stomatolog podczas pierwszej wizyty powinien poinstruować opiekunów, jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, jakiej szczoteczki i pasty używać (dla wielu rodziców zaskakujące jest to, że stosujemy je już od pierwszego ząbka.) Lekarz powinien również rozwiać wątpliwości opiekunów w kwestii stosowania past z fluorem.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pasta dla dzieci pomiędzy 6. a 36. miesiącem życia zawierała 1000 ppm fluoru i powinna być ona stosowana w śladowej ilości. W trakcie pierwszej wizyty dentysta powinien pokazać rodzicowi, jaką dokładnie ilość pasty nakładamy.

Rozmowa powinna obejmować również temat diety dziecka. Stomatolog powinien wyjaśnić, co powinno ono jeść a jakich produktów unikać, aby zęby malucha były zdrowe, a zgryz prawidłowo się rozwijał. W profilaktyce próchnicy bardzo wiele zależy od odpowiedniego żywienia.

Rozmowa na temat diety powinna obejmować również temat nauki gryzienia i prawidłowego połykania. Lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty powinien omówić z rodzicem kwestię nawyków dziecka, a więc używania smoczka czy też ssania palca. Te tematy są bardzo ważne z punku widzenia profilaktyki wad zgryzu i nauki prawidłowej wymowy.

Wizyty kontrolne u dzieci powinny odbywać się zwykle co 3-6 miesięcy, związane jest to z większą podatnością zębów mlecznych na próchnicę, a także na intensywny rozwój dziecka co sprawia, że nieprawidłowości trzeba „wyłapywać” na bieżąco.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza