Czy zmiana piersi podczas karmienia jest konieczna?

2022-02-07 12:26

Karmienie piersią, choć tak naturalne, bywa - przynajmniej na początku - kłopotliwe. Podczas karmienia piersią warto zmieniać piersi, tak, by dziecko równomiernie je opróżniało. A co, jeśli to uciążliwe, lub dziecko niechętnie sięga po drugą pierś?

Czy trzeba zmieniać piersi podczas karmienia?
Autor: Getty images Czy trzeba zmieniać piersi podczas karmienia?

Początki karmienia piersią bywają trudne, a ze statystyk wynika, że choć kobiety mają świadomość korzyści wynikających z naturalnego karmienia, dość dużo Polek przechodzi na butelkę jeszcze zanim maluch skończy 6. miesiąc życia

Spis treści

  1. Dlaczego mamy rezygnują z karmienia piersią?
  2. Czy podczas karmienia piersią musisz zmieniać piersi?
  3. Co robić, gdy dziecko preferuje jedną pierś?

Dlaczego mamy rezygnują z karmienia piersią?

Część mam jako powód tej decyzji wskazuje ciągłe problemy dotyczące kłopotów z przystawieniem dziecka do piersi a także dolegliwości takich jak obolałe i poranione brodawki sutkowe, nawracające zapalenia piersi czy problemy z laktacją. Mamy nie są pewne, czy dziecko się najada, jak dużo pokarmu wypija (z butelką to o wiele prostsze!) i czy na pewno one same mają w piersiach odpowiednią ilość mleka.

Choć wiemy, że wielkość piersi nie ma żadnego znaczenia dla podaży mleka, miękkie piersi w kilka tygodni po porodzie potrafią młodą mamę zmartwić. 

M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Czy podczas karmienia piersią musisz zmieniać piersi?

Podczas zajęć w szkole rodzenia możesz usłyszeć, że podczas karmienia naturalnego bardzo istotne jest to, by piersi zmieniać w trakcie karmienia. Gdy dziecko przystawisz do prawej piersi, po pewnym czasie należy ją zmienić. Kiedyś uczono, by piersi w trakcie karmienia zmieniać dość często, czyli np. zaczynając od prawej, już po 5 minutach zmienić na lewą, a następnie wrócić do prawej. Taki schemat nie jest jednak ani wygodny ani szczególnie korzystny. 

Wiele dzieci preferuje opróżnienie tylko jednej piersi w całości, po drugą wcale nie chce sięgać. Nawet 30% niemowląt pije mleko tylko z jednej piersi, jedynie 13% - z obu. Zdecydowana większość maluchów łączy oba sposoby, więc trudno oczekiwać, by dziecko jadło zawsze wg ustalonej reguły.

Być może obawiasz się, że karmiąc dziecko tylko z jednej piersi, twój biust będzie niesymetryczny. Niedawno pewna znana modelka podzieliła się w sieci zdjęciem, na którym widać sporą asymetrię. Jak wyjaśniła: jej dziecko chciało ssać tylko jedną pierś. Zobacz: Nierówne piersi po karmieniu. Abbie Hebbert pokazuje zdjęcia.

Uspokajamy: to stan przejściowy, a piersi wrócą do swojego naturalnego rozmiaru po zakończeniu karmienia piersią.

Ważniejsze od dysproporcji jest jednak to, by dziecko opróżniało obie piersi w miarę regularnie po to, by pierś, która nie jest regularnie opróżniana, nie powodowała bólu i innych dolegliwości z zapaleniem włącznie.

Czytaj także: Jak powstaje mleko kobiece?

Co robić, gdy dziecko preferuje jedną pierś?

Zmiana piersi podczas karmienia jest istotna w pierwszych tygodniach po porodzie. To właśnie wtedy ważne jest, by stymulować produkcję pokarmu w obu piersiach tak, aby dostosować ją do potrzeb rosnącego dziecka. Dzięki temu udaje się uniknąć wielu problemów takich jak obrzęk piersi, zastój pokarmu, zatkane kanaliki mleczne.

Jeśli jednak dziecko preferuje jedną pierś, a drugą odrzuca, nie martw się, bo maluch najwyraźniej zaspokaja swoje potrzeby żywieniowe. Warto po pełnym opróżnieniu jednej piersi podać mu drugą. Dziecko samo zdecyduje, czy chce jeść dalej, czy już jest syte.

Czytaj także: Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

Zobacz też jak wyglądają kobiece piersi po karmieniu: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza