Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. miesiącu życia ...

Przestymulowanie niemowlaka wynika z nadmiaru i intensywności bodźców w jego otoczeniu. Dziecko przychodząc na świat musi zmierzyć się z natłokiem nowych doświadczeń. Od tego momentu uczy się jak odbierać i analizować dopływające do jego zmysłów bodźce. Czym jest i jak uniknąć przestymulowania?
Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez małe dzieci, a na dodatek wspaniale wpływają na ich rozwój. Poznaj najlepsze przykłady wyliczanek i wierszyków dla dzieci. Czas spędzony na zabawach paluszkowych jest pełen radości!
Pierwsze zabawki dla niemowlaka powinny być proste. Noworodek nie potrafi wziąć do rączki niczego, ale reaguje na dźwięki i obrazy, lubi też, gdy dotykasz jego skóry. Wybierz więc takie zabawki, które będą dostarczały mu bodźców słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
Katar w czasie ząbkowania to częsty objaw u dzieci, którym wyrzynają się pierwsze mleczaki. Choć obie dolegliwości na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak także lekarze przyznają, że często spotykają się z katarem przy ząbkowaniu. Skąd ten katar i czy rzeczywiście pochodzi od zębów?
Waga dla niemowląt coraz częściej znajduje się na liście wyprawowej młodych rodziców. Czy słusznie? Czy warto kupować wagę dla niemowlęcia? Kiedy waga dla dziecka jest potrzebna i jak prawidłowo z niej korzystać? Zobacz nasze propozycje najlepszych wag da dzieci.
Kiedy dziecko zaczyna mówić i wypowiadać swoje pierwsze słowa? W jakim wieku powinno zacząć mówić? Kiedy się martwić, że dziecko nie mówi? Czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy? Co powinien mówić dwulatek, a co trzylatek? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Monitorowanie rozwoju dziecka od pierwszego dnia po urodzeniu jest bardzo istotne i odbywa się ze strony wielu osób – rodziny, opiekunów, a także specjalistów, lekarzy mających kontakt z dzieckiem. Wyjaśniamy, jakie zachowania małego dziecka powinny budzić niepokój?
Twoje niemowlę ssie smoczek czy kciuk? Część dzieci uspokaja się ssąc smoczka, część zamiast niego wybiera do ssania kciuk. Co jest zdrowsze dla niemowlęcia: ssanie smoczka czy ssanie własnego kciuka? Czy taki nawyk powinien niepokoić? Rozwiewamy wątpliwości, co jest lepsze: smoczek czy kciuk.
Odzwyczajenie dziecka od smoczka nie jest łatwe. Wielu rodziców wychwala smoczek, bo pomaga im wyciszyć dziecko i ułatwia zasypianie. Równie wielu jednak ten wynalazek przeklina. Przede wszystkim za trudności w ostawieniu smoczka. Jak oduczyć dziecko od smoczka?
Wczesna edukacja dziecka budzi wiele kontrowersji. Zdaniem części specjalistów, nad rozwojem inteligencji dziecka można pracować już od piątego miesiąca życia! Czy niemowlaka można nauczyć czytać i liczyć? Czym jest baby led weaning i czytanie z tablic? Jakie przynosi efekty słuchanie Mozarta? Dowiedz się, co możesz zrobić, by wychować genialne dziecko.
Dla ciebie gryzienie jedzenia to czynność zupełnie naturalna. Maluszek musi się jednak uczyć tego całkowicie od początku. Czemu nauka samodzielnego gryzienia jest ważne i jak sprawnie nauczyć dziecko gryźć pokarm? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, jak nauczyć niemowlaka gryźć jedzenie.
High need baby to stosunkowo nowe pojęcie, dzięki któremu wielu rodziców… oddycha z ulgą. Okazuje się bowiem, że niektóre dzieci wymagają więcej uwagi i nie podporządkowuje się tak łatwo książkowym zasadom, a powodem tego wcale nie są błędy wychowawcze ich rodziców.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.