Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

Prawidłowa waga niemowlęcia często zaprząta myśli młodych rodziców. Martwisz się, że twoje dziecko zbyt mało przybiera na wadze? Zobacz ile powinien przybierać noworodek na wadze, a ile starsze niemowlę.
Nadmiar higieny wcale nie jest taki zdrowy - takiego zdania są naukowcy, który obserwują, że dzieci wychowane w sterylności częściej chorują. Przesadne dbanie o higienę może malcowi zaszkodzić, ale oczywiście nie znaczy to, że masz wychowywać go w brudzie. Musisz znaleźć złoty środek.
To, co w dorosłym życiu nazywane jest nauką czy treningiem, dla niemowlaka jest fascynującą rozrywką. Oto najlepsze zabawy dla niemowląt, które wspierają rozwój dziecka. Wybraliśmy 15 zabaw z niemowlakiem 0-3-miesięcznym, 4-miesięcznym, 6- i 7-miesięcznym. Sprawdź, w co się bawić z niemowlakiem.
Monitorowanie rozwoju dziecka od pierwszego dnia po urodzeniu jest bardzo istotne i odbywa się ze strony wielu osób – rodziny, opiekunów, a także specjalistów, lekarzy mających kontakt z dzieckiem. Wyjaśniamy, jakie zachowania małego dziecka powinny budzić niepokój?
Dobrze dobrane zabawki dla maluszka w pozytywny sposób wpływają na jego rozwój. Pomagają nabywać nowe umiejętności i szlifować już te zdobyte. Co więcej - umilają dziecku czas, a nam rodzicom dają chwilkę wytchnienia w opiece nad nim. Przygotowaliśmy dla was prostą ściągawkę z najlepszymi zabawkami na każdy miesiąc życia niemowlaka. Zobaczcie, co po kolei warto kupować maluszkowi w jego pierwszym roku życia.
Puszczanie dziecku piosenek z odtwarzacza czy śpiewanie kołysanek to nie tylko zabawa czy sposób na uspokojenie malca. Specjaliści przekonują, że muzyka i bodźce słuchowe mają ogromny wpływ na rozwój mózgu maleństwa - także na obszar odpowiedzialny za umiejętność mówienia.
Zajęcia na basenie z niemowlakiem oferuje coraz więcej ośrodków sportowych. Przekonaj się, że niemowlę na basenie czuje się jak ryba w wodzie. Nic mu nie grodzi, gdy bawi się pod czujnym okiem rodziców i instruktorów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając basen z zajęciami dla niemowlaków.
Opieka nad niemowlęciem nie jest łatwą sprawą. Można się jej nauczyć w teorii, ale praktyka, to co innego. Nic dziwnego, że teorie, które sprawdzają się u wielu, powtarzane drogą pantoflową urastają do rangi przykazań, których ściśle trzeba przestrzegać. Ich zasięg rośnie, zwłaszcza w dobie internetu. Okazuje się jednak, że wiele z nich, to zwyczajne mity, które nie mają poparcia naukowego.
Niemowlę jest marudne kolejną godzinę, a ty nie możesz znaleźć przyczyny? Skłonność do płaczu, zmienny nastrój, nadmierne pobudzenie, niepokój, kłopoty ze spaniem, czasem również rozpaczliwy płacz świadczą zwykle o tym, że dziecku coś dolega. Podpowiadamy, co może być przyczyną marudzenia malca.
Małe dzieci płaczą, to normalne. Ale dlaczego twoje dziecko jest pogodne, a płacze tylko w czasie przewijania? Spróbujemy podać ci ewentualne przyczyny łez maluszka. Jeśli je usuniesz, może problem płaczu w czasie przewijania zniknie?
Są dzieci, które w momencie rozszerzania diety nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć. Czy karmienie w bujaczku lub leżaczku jest bezpieczne? W jakiej pozycji karmić dziecko, które jeszcze samo nie siedzi, a już ma rozszerzaną dietę?
Pewna mama opublikowała film z kamery przed jej domem, na którym widać, jak jej dziecko po wyjściu z samochodu wychodzi samo za furtkę i biegnie w stronę pędzących aut. Mama spuściła malca z oka zaledwie na 35 sekund. Teraz ostrzega innych rodziców: "To był najstraszniejszy moment w moim życiu".

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.