Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. miesiącu życia ...

Dwumiesięczne niemowlę to ciekawskie, radosne dziecko, które coraz baczniej przygląda się temu, co je otacza. Minął zaledwie miesiąc od narodzin, ale rozwój dziecka następuje błyskawicznie. Dwumiesięczne niemowlę zaskakuje cię codziennie nowymi umiejętnościami.
Plan dnia porządkuje świat noworodka i daje mu poczucie bezpieczeństwa. U starszego dziecka, rytm dnia wyrabia dobre nawyki i uczy zasad przestrzeganych przez rodziców. Dlaczego codzienne rytuały warto wprowadzać jak najwcześniej?
Są rzeczy, których nie lubi niemowlę przyzwyczajone do ciasnego i cichego brzucha mamy. Trzeba pamiętać, że noworodkowi po narodzinach nie wszystko, co dzieje się wokół będzie się podobało. Takie czynniki, jak hałas czy zbyt jasne światło mogą męczyć i drażnić niemowlaka, przez co stanie się płaczliwy i nerwowy. Czego zdecydowanie nie lubi niemowlak i jak tego unikać, aby niemowlę nie było nerwowe?
Rozwój słuchu u niemowląt zależy od wielu czynników. Nasz ekspert, dr Adam Pabiś, neurobiolog i audiolog wyjaśnia, co mu szkodzi i jak o niego dbać. Czy rozwój słuchu niemowlaka trzeba w jakiś sposób stymulować?
Prawidłowa waga niemowlęcia często zaprząta myśli młodych rodziców. Martwisz się, że twoje dziecko zbyt mało przybiera na wadze? Przeczytaj albo posłuchaj, co może być przyczyną i jak mu pomóc.
Gdy niemowlę nie przybiera na wadze, mama najczęściej zaczyna panikować. Czy to oznacza, że dziecko jest chore? A może nie rozwija się prawidłowo? Zamiast się stresować, lepiej dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny zahamowania przyrostu masy ciała u niemowlaka.
Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez małe dzieci, a na dodatek wspaniale wpływają na ich rozwój. Poznaj najlepsze przykłady wyliczanek i wierszyków dla dzieci. Czas spędzony na zabawach paluszkowych jest pełen radości!
Rozwój widzenia jest procesem niezwykle dynamicznym, zwłaszcza w pierwszych 24. miesiącach życia. Tak jak inne aspekty rozwoju dzieci, tak i rozwój widzenia może cechować pewna zmienność i osobniczość. Jak przebiega rozwój wzroku u dziecka w poszczególnych okresach życia?
Kobiety rodzące w październiku mogły mieć jeszcze nadzieję na poród w słonecznej jesiennej aurze, o tyle mamy listopadowe powinny od razu kupić dziecku kombinezon, gruby kocyk i ubranka z długimi rękawkami. Maluszek, który urodzi się w tym miesiącu, wymaga bowiem zimowej wyprawki, by nie zmarznąć na pierwszym spacerze.
Przepis na radosne, mądre i zdolne dziecko jest dość prosty. Zapewnij mu jak najwięcej zabawy. Oto zabawy z niemowlakiem, które wspomagają rozwój dziecka. Zaczynamy!
Nerwowe niemowlę - mało śpi, dużo płacze, przesadnie reaguje na bodźce, wydaje się nadmiernie pobudzone. Niekiedy nerwowość u niemowląt ma błahe i przemijające przyczyny, czasem jednak wymaga konsultacji u specjalisty. Jak poznać, z którą sytuacją masz do czynienia? Jak postępować z nerwowym dzieckiem?
Pływanie dla dzieci - kiedy warto zapisać dziecko na zajęcia na basenie? Czy niemowlęta są gotowe do zajęć w wodzie? Podobne pytania zadaje sobie wielu rodzicow.  Tymczasem, nie ma się czego obawiać. Zajęcia w wodzie przynoszą niemowlakowi wiele wymiernych korzyści,  stymulując jego prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.