Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. miesiącu życia ...

Odzwyczajenie dziecka od smoczka nie jest łatwe. Wielu rodziców wychwala smoczek, bo pomaga im wyciszyć dziecko i ułatwia zasypianie. Równie wielu jednak ten wynalazek przeklina. Przede wszystkim za trudności w ostawieniu smoczka. Jak oduczyć dziecko od smoczka?
Wczesna edukacja dziecka budzi wiele kontrowersji. Zdaniem części specjalistów, nad rozwojem inteligencji dziecka można pracować już od piątego miesiąca życia! Czy niemowlaka można nauczyć czytać i liczyć? Czym jest baby led weaning i czytanie z tablic? Jakie przynosi efekty słuchanie Mozarta? Dowiedz się, co możesz zrobić, by wychować genialne dziecko.
Dla ciebie gryzienie jedzenia to czynność zupełnie naturalna. Maluszek musi się jednak uczyć tego całkowicie od początku. Czemu nauka samodzielnego gryzienia jest ważne i jak sprawnie nauczyć dziecko gryźć pokarm? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, jak nauczyć niemowlaka gryźć jedzenie.
High need baby to stosunkowo nowe pojęcie, dzięki któremu wielu rodziców… oddycha z ulgą. Okazuje się bowiem, że niektóre dzieci wymagają więcej uwagi i nie podporządkowuje się tak łatwo książkowym zasadom, a powodem tego wcale nie są błędy wychowawcze ich rodziców.
Dziecko określane mianem hajnida (High Need Baby) to wyjątkowo wymagający maluch. Rodzice mogą zauważyć, że ze względu na swoją wrażliwość bardzo często płacze i jest rozdrażniony, a ukojenie przynosi mu bycie w ramionach opiekuna. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jesteś rodzicem hajnida.
Rude niemowlęta rodzą się stosunkowo rzadko, a kolor ich włosów budzi wiele kontrowersji. Będąc jeszcze w ciąży, rodzice nierzadko zastanawiają się, jakie włosy będzie miał ich maluch. A jak jest w przypadku rudych włosów – po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?
Dlaczego leżenie na brzuszku jest takie ważne? Od kiedy zacząć układanie dziecka na brzuszku i jaki czas maluch powinien spędzać w tej pozycji? Podpowiadamy, kiedy i jak długo kłaść maluszka na brzuszku oraz jak to robić, aby było bezpieczne dla malca?
W sieci co chwila pojawiają się filmiki z nauki pływania dla najmłodszych dzieci. Instruktorzy, a nieraz sami rodzice wrzucają kilkomiesięczne maluszki do głębokiego basenu. Chociaż dzieci instynktownie wstrzymują oddech i wynurzają się na powierzchnię wody, to jednak specjaliści ostrzegają, że to zły pomysł na naukę oswajania dziecka z wodą.
Zabawy sensoryczne pomagają niemowlęciu w poznawaniu świata za pomocą 7 zmysłów. Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie zmysłów umożliwia maluszkowi komunikację z otoczeniem, reagowanie na środowisko oraz nabywanie wielu umiejętności. Zobacz, jakie zabawy sensoryczne mogą dziecku w tym pomóc.
Skoki rozwojowe towarzyszą dojrzewaniu układu nerwowego dziecka. W pierwszym roku życia niemowlaka jest ich aż siedem. Powodują wzmożoną płaczliwość , niepokój, rozdrażnienie i problemy ze snem. Sprawdź, kiedy następują skoki rozwojowe u niemowląt i jakie są ich symptomy.
Dziecko intensywnie rozwija się od dnia swoich narodzin. Możesz zrobić wiele, by ułatwić mu wypowiedzenie pierwszych słów. Prawidłowy rozwój mowy u dziecka to ważny etap kształtowania i rozwoju jego osobowości. Ważne jest, by od pierwszych dni mówić do dziecka, ćwiczyć jego słuch i aparat mowy. Sprawdź, jak pomóc niemowlakowi w nauce mowy!
Etapy rozwoju mowy u niemowlaka mają swój początek jeszcze w brzuchu mamy. Zanim jednak utniesz z dzieckiem pierwszą swobodną pogawędkę, czeka cię wysłuchiwanie dziwnych dźwięków, rozkosznego gaworzenia oraz przezabawnych słów. Warto więc wiedzieć, co dzieje się na każdym etapie nauki mówienia, i jak można dziecku pomóc na każdym etapie rozwoju?

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.