Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. miesiącu życia ...

Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez małe dzieci, a na dodatek wspaniale wpływają na ich rozwój. Poznaj najlepsze przykłady wyliczanek i wierszyków dla dzieci. Czas spędzony na zabawach paluszkowych jest pełen radości!
Kiedy dziecko zaczyna mówić i wypowiadać swoje pierwsze słowa? W jakim wieku powinno zacząć mówić? Kiedy się martwić, że dziecko nie mówi? Czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy? Co powinien mówić dwulatek, a co trzylatek? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Monitorowanie rozwoju dziecka od pierwszego dnia po urodzeniu jest bardzo istotne i odbywa się ze strony wielu osób – rodziny, opiekunów, a także specjalistów, lekarzy mających kontakt z dzieckiem. Wyjaśniamy, jakie zachowania małego dziecka powinny budzić niepokój?
Twoje niemowlę ssie smoczek czy kciuk? Część dzieci uspokaja się ssąc smoczka, część zamiast niego wybiera do ssania kciuk. Co jest zdrowsze dla niemowlęcia: ssanie smoczka czy ssanie własnego kciuka? Czy taki nawyk powinien niepokoić? Rozwiewamy wątpliwości, co jest lepsze: smoczek czy kciuk.
Odzwyczajenie dziecka od smoczka nie jest łatwe. Wielu rodziców wychwala smoczek, bo pomaga im wyciszyć dziecko i ułatwia zasypianie. Równie wielu jednak ten wynalazek przeklina. Przede wszystkim za trudności w ostawieniu smoczka. Jak oduczyć dziecko od smoczka?
Wczesna edukacja dziecka budzi wiele kontrowersji. Zdaniem części specjalistów, nad rozwojem inteligencji dziecka można pracować już od piątego miesiąca życia! Czy niemowlaka można nauczyć czytać i liczyć? Czym jest baby led weaning i czytanie z tablic? Jakie przynosi efekty słuchanie Mozarta? Dowiedz się, co możesz zrobić, by wychować genialne dziecko.
Dla ciebie gryzienie jedzenia to czynność zupełnie naturalna. Maluszek musi się jednak uczyć tego całkowicie od początku. Czemu nauka samodzielnego gryzienia jest ważne i jak sprawnie nauczyć dziecko gryźć pokarm? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, jak nauczyć niemowlaka gryźć jedzenie.
High need baby to stosunkowo nowe pojęcie, dzięki któremu wielu rodziców… oddycha z ulgą. Okazuje się bowiem, że niektóre dzieci wymagają więcej uwagi i nie podporządkowuje się tak łatwo książkowym zasadom, a powodem tego wcale nie są błędy wychowawcze ich rodziców.
Dziecko określane mianem hajnida (High Need Baby) to wyjątkowo wymagający maluch. Rodzice mogą zauważyć, że ze względu na swoją wrażliwość bardzo często płacze i jest rozdrażniony, a ukojenie przynosi mu bycie w ramionach opiekuna. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jesteś rodzicem hajnida.
Rude niemowlęta rodzą się stosunkowo rzadko, a kolor ich włosów budzi wiele kontrowersji. Będąc jeszcze w ciąży, rodzice nierzadko zastanawiają się, jakie włosy będzie miał ich maluch. A jak jest w przypadku rudych włosów – po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?
Dlaczego leżenie na brzuszku jest takie ważne? Od kiedy zacząć układanie dziecka na brzuszku i jaki czas maluch powinien spędzać w tej pozycji? Podpowiadamy, kiedy i jak długo kłaść maluszka na brzuszku oraz jak to robić, aby było bezpieczne dla malca?
W sieci co chwila pojawiają się filmiki z nauki pływania dla najmłodszych dzieci. Instruktorzy, a nieraz sami rodzice wrzucają kilkomiesięczne maluszki do głębokiego basenu. Chociaż dzieci instynktownie wstrzymują oddech i wynurzają się na powierzchnię wody, to jednak specjaliści ostrzegają, że to zły pomysł na naukę oswajania dziecka z wodą.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.