Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

Gaworzenie to kolejny, po krzyku i głużeniu, etap rozwoju mowy u dziecka. Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć? Zanim dziecko powie do ciebie „mamo”, usłyszysz, jak nazywa cię „a-gu” lub „pa-ba”. Jak rozpoznać dziecięce gaworzenie i je... interpretować?
Zazwyczaj pierwsze zęby mleczne pojawiają się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, jednak istnieją odstępstwa od tej reguły. Kiedy mówimy o opóźnionym wyrzynaniu się zębów mlecznych i kiedy trzeba udać się do dentysty?
Prawidłowe raczkowanie poprzedzone jest wieloma etapami przygotowawczymi, które stanowią naukę czworakowania. Przychodzi jednak czas w rozwoju dziecka, kiedy to te formy początkowe nie powinny się przedłużać. Od kiedy dziecko raczkuje w pełnym tego słowa znaczeniu, a w którym okresie nieprawidłowe raczkowanie to powód do wizyty u lekarza?
Machanie rączkami to naturalny etap rozwoju każdego dziecka, niekiedy jednak może być niepokojącym sygnałem świadczącym o rożnego rodzaju zaburzeniach. Kiedy więc machanie rękami u dziecka jest naturalne, a kiedy trzeba się tym martwić?
Raczkowanie to jeden z ważniejszych etapów w życiu każdego dziecka, jednak eksplorowanie domu może być niebezpieczne, jeśli zapomnisz o kilku rzeczach. Zobacz co zrobić, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas raczkowania.
Siadanie niemowlaka zwykle pozwala mu zobaczyć świat z innej perspektywy. Nic dziwnego, że kiedy dziecko zaczyna siadać, już sama nauka sprawia mu tyle frajdy. Dowiedz się od kiedy można sadzać dziecko i jak wspierać naukę samodzielnego siadania niemowlaka.
Chustonoszenie jest wygodne nie tylko dla rodzica, który ma wolne ręce, lecz także dla dziecka, które może być wciąż blisko mamy lub taty. Wiesz, że w chuście można nosić nawet noworodka? O zaletach chustonoszenia pisze dla nas Agnieszka Szychowiak, położna środowiskowo-rodzinna i doradca chustonoszenia.
Przestymulowanie niemowlaka wynika z nadmiaru i intensywności bodźców w jego otoczeniu. Dziecko przychodząc na świat musi zmierzyć się z natłokiem nowych doświadczeń. Od tego momentu uczy się jak odbierać i analizować dopływające do jego zmysłów bodźce. Czym jest i jak uniknąć przestymulowania?
Zniekształcona główka niemowlęcia, spłaszczona od drugiego leżenia na pleckach budzi naturalny niepokój rodziców. Aby temu zapobiec, sięgają po specjalne poduszki zapobiegające zniekształceniu główki. Ale, czy takie gadżety są bezpieczne dla noworodka? Wyjaśniamy, czy spłaszczenie główka niemowlaka cofnie się i kiedy.
Lęk separacyjny jest objawem strachu dziecka przed rozstaniem z matką. Lęk separacyjny, zwany też rozwojowym, to normalny etap w rozwoju niemowlaka, ale może być kłopotliwy dla mamy. Jak sobie radzić z lękiem separacyjnym u dziecka, by gładko przejść ten etap?
Puszczanie dziecku piosenek z odtwarzacza czy śpiewanie kołysanek to nie tylko zabawa czy sposób na uspokojenia malca. Specjaliści przekonują, że muzyka i bodźce słuchowe mają ogromny wpływ na rozwój mózgu maleństwa - także na obszar odpowiedzialny za umiejętność mówienia. Jaki jest wpływ muzyki na rozwój mowy dziecka?
Świat ogarnia moda na chodzenie boso. Ale czy jak najczęstsze chodzenie bez butów jest dobre dla dzieci? Czy dziecko w trakcie nauki chodzenia powinno chodzić na bosaka?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.