Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

Nauka czworakowania to wielkie wyzwanie dla niemowlaków. Jednemu dziecku wytrenowanie tej umiejętności zajmie kilka dni, innemu aż kilka tygodni. Fizjoterapeuta z 32-letnią praktyką, pokazuje, jak wspierać maluszki w tym procesie, zachęcając rodziców do prostego ćwiczenia.
Czy jest sens ćwiczyć z niemowlakiem rozwój mowy? Choć brzmi to groteskowo, może mieć sens, o ile podejdziemy do zadania jak do zabawy. To tylko sposoby na wspólny czas, które dodatkowo mogą nieść korzyści. Logopedka zdradza 10 zabaw z niemowlakiem, które sama wprowadziła.
Nie tylko chodziki, które coraz rzadziej widzimy w sklepach, trafiły na cenzurowane. Oto inne rodzaje wspomagaczy, które mogą zaburzać naturalny proces nauki chodzenia.
Raczkowanie już nie jest niezbędnym krokiem milowym w rozwoju niemowlęcia? Tak sugeruje nowa lista, która raczkowania nie uwzględnia. Jak argumentują zwolennicy zmian, nie każde dziecko raczkuje, więc zmiana taka jest zasadna.
Opieka nad niemowlęciem nie należy do najłatwiejszych zadań. Dzieci komunikują większość rzeczy płaczem, a rodzice nie mogą się doczekać by móc dowiedzieć się wprost, czego potrzebuje lub co dolega dziecku. Zamiast jednak narzekać, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Naucz niemowlę tych 6 gestów. Dzięki nim macierzyństwo będzie łatwiejsze i zyska masę uroku.
Kupując liczne akcesoria dla niemowląt rodzice liczą na dwie rzeczy. Wsparcie ich rozwoju i odrobinę wolnego czasu podczas świetnej zabawy dziecka. To kuszące, ale choć mamy robią tak od pokoleń, to eksperci biją na alarm bojkotując już nie tylko chodziki, które zdążyły się okryć złą sławą.
Niemowlęciu przyzwyczajonemu do ciasnego i cichego brzucha mamy nie zawsze podoba się na świecie. Są rzeczy, których wyjątkowo nie lubi. Dlatego warto wiedzieć, co go męczy i drażni i co zrobić, aby zaoszczędzi mu przykrych doznań. Oto 4 rzeczy, których nie lubi niemowlę.
Co robić, gdy niemowlę nie przybiera na wadze? Po pierwsze - nie panikować. Po drugie - dokładnie przyjrzeć się zdrowiu maluszka i swojemu, szczególnie jeśli karmisz piersią. Bo twoje złe samopoczucie, także psychiczne, może negatywnie odbijać się na ilości pokarmu.
Drżące usteczka, szarpanie za włosy, brak apetytu… to kamienie milowe dziecka, o których nie wspominają podręczniki. Poznaj najważniejsze etapy rozwoju twojego maluszka, równie istotne, jak unoszenie główki, raczkowanie czy pierwszy krok.
Stanie to jeden z etapów nauki chodzenia. Dziecko zaczyna podciągać się do pozycji pionowej wpierw dość niepewnie, dlatego zawsze musi się czegoś trzymać. Jak się okazuje, czasem wystarczy cokolwiek. Ta mama wypróbowała trik z łyżkami.
Wielu opiekunów martwi się wtedy, gdy zauważy, że niemowlak często wystawia język. Czy słusznie? Najczęściej tego rodzaju zachowanie nie wynika z jakichś patologii, istnieją jednak pewne sytuacje, gdzie konieczna staje się konsultacja ze specjalistą. Dlaczego niemowlaki wystawiają język?
Opóźnione ząbkowanie może mieć różne przyczyny, m.in. predyspozycje genetyczne czy niską masę urodzeniową dziecka. Czasem jednak jest skutkiem niedoboru substancji odżywczych.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.