Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

To, co sprawiało wrażenie bycia jedynie spontanicznymi dźwiękami wydawanymi przez maluszka, w rzeczywistości ma w sobie sporo sensu. Przynajmniej tak twierdzi Priscilla Dunstan, która prowadzi nad tym badania od 20 lat. Ma ona swoją szkołę "sekretnego języka niemowląt", własną aplikację na telefon, a o swoich odkryciach mówiła nawet u Oprah Winfrey.
O zaletach czytania mówi się bardzo wiele, jednak najczęściej w odniesieniu do dzieci, które już się urodziły. Okazuje się jednak, że czytanie dzieciom warto zacząć jeszcze wcześniej - już w okresie prenatalnym. Przeczytajcie, jakie dobrodziejstwa niesie za sobą takie rozwiązanie!
Kiedy kłaść dziecko na brzuchu i jaki czas maluch powinien spędzać w tej pozycji? Podpowiadamy, jak długo powinien spędzać niemowlak na brzuszku oraz jak to robić, aby było bezpiecznie dla malca.
Rehabilitacja niemowląt metodą NDT-Bobath pomaga we wszechstronnym rozwoju między innymi tym niemowlętom, które mają kłopoty z napięciem mięśniowym, asymetrię ułożenia, albo urodziły się przedwcześnie, i by dogonić rówieśników, potrzebują odpowiedniej stymulacji. Przeczytaj, na czym dokładnie polega metoda Bobath i jakie przynosi efekty.
Przytulaj swoje dziecko już w brzuszku, aby czuło, że ktoś je tu kocha i na nie czeka. Nie żałuj fizycznej bliskości także później, bo dotyk jest dla dziecka równie ważny jak tlen. Sprawdź, dlaczego dziecko tak bardzo potrzebuje dotyku mamy?
Pełzanie a później raczkowanie dziecka jest pożądaną czynnością, ponieważ gwarantuje prawidłowy rozwój dziecka. Nie nie każdy wie, że ruch, taki jak raczkowanie bądź pełzanie, stymuluje też rozwój intelektualny dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice zachęcali dziecko do raczkowania.
Dotyk to zmysł niedoceniany, a nawet zaniedbywany przez niektórych rodziców. Wydaje im się, że dziecko uczy się świata i życia głównie dzięki temu, co widzi i słyszy. Prawda jest zaś taka, że prawidłowy rozwój dziecka nie jest możliwy bez stymulacji wszystkich zmysłów, także zmysłu dotyku.
Płaskostopie u dzieci często powstaje z winy rodziców, dlatego warto wiedzieć, jak mu zapobiegać. Dowiedz się, co może negatywnie wpływać na rozwój małych stópek i co robić, gdy platfus się już przytrafi.
Zniekształcona główka niemowlęcia, spłaszczona od drugiego leżenia na pleckach budzi naturalny niepokój rodziców. Aby temu zapobiec, sięgają po specjalne poduszki zapobiegające zniekształceniu główki. Ale, czy takie gadżety są bezpieczne dla noworodka? Wyjaśniamy, czy spłaszczenie główka niemowlaka cofnie się i kiedy.
Obracanie się na boki i na brzuszek to jedna z wcześniejszych umiejętności ruchowych zdobywanych przez dziecko. Jeśli niemowlę nie obraca się zgodnie z książkowymi normami, rodzice czują się zaniepokojeni. Kiedy dziecko powinno umieć samo obracać się na boki lub brzuszek?
Przestymulowanie niemowlaka wynika z nadmiaru i intensywności bodźców w jego otoczeniu. Dziecko przychodząc na świat musi zmierzyć się z natłokiem nowych doświadczeń. Od tego momentu uczy się jak odbierać i analizować dopływające do jego zmysłów bodźce. Czym jest i jak uniknąć przestymulowania?
Raczkowanie to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju niemowlaka. Zanim dziecko zrobi pierwsze kroki, zdobywa świat na czworakach. Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna raczkować i czy należy się martwić, jeśli ominie ten etap rozwoju.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.