Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

Czy spanie ze smoczkiem jest niebezpieczne czy wręcz przeciwnie? Lekarze są zdania, że ssanie smoka w nocy ma wręcz wiele zalet. Dlatego radzą, aby nie wyjmować dziecku smoczka z buzi, gdy zaśnie, ale też przestrzegają, aby podawać go z zachowaniem pewnych zasad.
Widząc niemowlaka, który wkłada paluszki i małe piąstki do buzi, robimy wszystko, aby go od tego odwieść, boimy się bowiem zarazków, które doprowadzą do pleśniawek lub innych chorób. Tymczasem logopeda ostrzega, że nigdy nie powinniśmy zabronić dziecku wkładania rączek i zabawek do buzi. Od tego zależy jego prawidłowy rozwój.
Bujaczki, skoczki, chodziki pomagają rodzicom przetrwać trudny okres niemowlęctwa ich dzieci. Ale ich stosowanie jest kontrowersyjne, ponieważ opóźniają rozwój dziecka i mogą wyrządzić mu krzywdę. Fizjoterapeuci radzą, aby je wyrzucić albo używać w bardzo ograniczony sposób.
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały poprawioną wersję listy kamieni milowych rozwoju. Główne zmiany to późniejszy wiek, w którym, zgodnie z normami, powinno osiągnąć dziecko określone umiejętności. Ale to, co szokuje najbardziej, to usuniecie z listy raczkowania jako kamienia milowego.
Czy z niemowlakiem warto udać się do logopedy? Okazuje się, że tak. Wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy, że ich dziecko wymaga jego wsparcia w rozwoju umiejętności bazowych dla mowy. Na co zwrócić uwagę w procesie rozwoju mowy i komunikacji w pierwszym roku życia maluszka?
Kiedyś zbawienny gadżet dla rodziców, dziś pewnie nie zyskałby aprobaty większości z nas. Do czego służył dzieciom i ich opiekunom? W jaki sposób się nim posługiwano? Rozwiąż z nami tę tajemniczą zagadkę klikając na kolejne slajdy.
Obracanie się na boki i na brzuszek to jedna z wcześniejszych umiejętności ruchowych zdobywanych przez dziecko. Jeśli niemowlę nie obraca się zgodnie z książkowymi normami, rodzice czują się zaniepokojeni. Kiedy dziecko powinno umieć samo obracać się na boki lub brzuszek?
Raczkowanie to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju niemowlaka. Zanim dziecko zrobi pierwsze kroki, zdobywa świat na czworakach. Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna raczkować i czy należy się martwić, jeśli ominie ten etap rozwoju.
Każdy świeżo upieczony rodzic z zapartym tchem obserwuje nowe umiejętności swojego dziecka. Nieraz zastanawia się przy tym, czy może w jakiś sposób wesprzeć jego rozwój. Fizjoterapeutka znana na Instagramie jako @fizjomommy przekonuje, że tak. Już najmłodszym niemowlętom można zaproponować zabawy, które będą uczyły je nowych umiejętności np. obrotów.
Jeśli boisz się, że malec będzie miał obolałe kolanka po całodniowym raczkowaniu po pokoju, to uspokajamy - nie musisz się tym martwić. A co ze ślizganiem się po gładkiej podłodze? Wyjaśniamy, czy dziecko potrzebuje antypoślizgowych i miękkich ochraniaczy na kolana do nauki raczkowania.
Dla wielu rodziców nagła zmiana w zachowaniu dziecka wydaje się niepokojąca. Malec w pozycji na brzuszku zaczyna wyginać się, odrywając rączki i nóżki od podłoża. Wygląda jakby "pływał" w powietrzu lub robił "samolocik". Czy to objaw nieprawidłowego napięcia mięśniowego? Powód do wizyty u fizjoterapeuty? Wyjaśniamy, czym jest etap "pływania" i czy trzeba się nim martwić.
Zdobywanie poszczególnych umiejętności jest sprawą indywidualną. Dowiedz się, kiedy dziecko zwykle zaczyna siadać, kiedy chodzić, a kiedy mówić. Pamiętaj, że jedne niemowlęta w wieku sześciu miesięcy już raczkują, a inne, starsze, jeszcze tego nie robią. To całkiem normalne!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.