Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

Czy jest sens zaczynać naukę angielskiego już w niemowlęctwie? Tak! Małe dzieci przyswajają wiedzę bez wysiłku, w trakcie zabawy. Poza tym szybko uczą się dobrego akcentu i wymowy. Prezentujemy kilka praktycznych porad, które pomogą w zorganizowaniu w domu szkoły językowej dla maluszka. Sprawdź, jak uczyć niemowlę języka angielskiego.
Obracanie się na boki i na brzuszek to jedna z wcześniejszych umiejętności ruchowych zdobywanych przez dziecko. Jeśli niemowlę nie obraca się zgodnie z książkowymi normami, rodzice czują się zaniepokojeni. Kiedy dziecko powinno umieć samo obracać się na boki lub brzuszek?
Prawidłowa waga niemowlęcia często zaprząta myśli młodych rodziców. Martwisz się, że twoje dziecko zbyt mało przybiera na wadze? Zobacz ile powinien przybierać noworodek na wadze, a ile starsze niemowlę.
Niemowlę komunikuje swoje potrzeby poprzez krzyk oraz gesty, starsze maluchy z biegiem czasu używają coraz bardziej wyszukanych technik komunikacji i opisywania zjawisk. Mowa tu oczywiście o przekazie językowym, który opiera się na tzw. „sieci leksykalnej”, a więc zasobie słownictwa. Jak wzbogacać zasób słownictwa u dziecka?
Podnoszenie główki przez niemowlaka, a później jej utrzymanie w pionie wymaga wiele pracy i wysiłku. Możesz mu ułatwić podnoszenie główki, proponując przyjemne ćwiczenia i zabawy.
Kiedy kłaść dziecko na brzuchu i jaki czas maluch powinien spędzać w tej pozycji? Podpowiadamy, jak długo powinien spędzać niemowlak na brzuszku oraz jak to robić, aby było bezpiecznie dla malca.
Oto najlepsze zabawy dla niemowląt, które wspierają rozwój dziecka. Wybraliśmy 15 zabaw z niemowlakiem 0-3 miesięcznym, 4 miesięcznym, 6 i 7 miesięcznym. Sprawdź, w co się bawić z niemowlakiem. To co w dorosłym życiu nazywane jest nauką czy treningiem, dla niemowlaka jest fascynującą rozrywką. Przeczytaj albo posłuchaj i poznaj pomysły na rozwijające zabawy dopasowane do potrzeb najmłodszych dzieci.
Każdy spacer z niemowlakiem może być dla niego fascynującą przygodą. Dlaczego warto regularnie chodzić na spacer z dzieckiem? Jego umysł intensywnie wtedy pracuje: zbiera informacje i wrażenia, porządkuje je i zapamiętuje. Spacer ma także ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka.
Zabawki dla niemowlaka muszą być czyste. Zabawki dla dzieci często lądują na podłodze, a potem… w dziecięcej buzi, bo niemowlę poznaje świat, wkładając wszystko do ust. Dbanie o czystość zabawek dla niemowlaka jest więc ważne, czy jednak konieczna jest ich dezynfekcja? Jak myć zabawki dla dzieci i czy trzeba je dezynfekować?
Rude niemowlę wcale nie musi mieć rodziców, z których przynajmniej jedno ma rude włosy. Czy wiesz, po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?
Niemowlę przyzwyczajone do ciasnego i cichego brzucha mamy nie zawsze podoba się na świecie. Pewnych rzeczy nie lubi, jak np. hałasu czy zbyt jasnego światła. Takie czynniki mogą męczyć i drażnić malca, przez co stanie się płaczliwy i nerwowy. Oto 4 rzeczy, których nie lubi niemowlę - zobacz, co męczy i drażni niemowlaka.
Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez małe dzieci, a na dodatek wspaniale wpływają na ich rozwój. Poznaj najlepsze przykłady wyliczanek i wierszyków dla dzieci. Czas spędzony na zabawach paluszkowych jest pełen radości!

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.