Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

Kiedy podać dziecku smoczek, żeby przyniósł korzyści, a nie szkody? Nie od dziś wiadomo, że smoczek to świetny sposób na uspokojenie niemowlęcia. Jednak specjaliści podkreślają, że zbyt wczesne podanie go noworodkowi może nie być najlepszym pomysłem.
Waga dla niemowląt coraz częściej znajduje się na liście wyprawowej młodych rodziców. Czy słusznie? Czy warto kupować wagę dla niemowlęcia? Kiedy waga dla dziecka jest potrzebna i jak prawidłowo z niej korzystać? Zobacz nasze propozycje najlepszych wag da dzieci.
Prawidłowa waga niemowlęcia często zaprząta myśli młodych rodziców. Martwisz się, że twoje dziecko zbyt mało przybiera na wadze? Zobacz ile powinien przybierać noworodek na wadze, a ile starsze niemowlę.
Nadmiar higieny wcale nie jest taki zdrowy - takiego zdania są naukowcy, który obserwują, że dzieci wychowane w sterylności częściej chorują. Przesadne dbanie o higienę może malcowi zaszkodzić, ale oczywiście nie znaczy to, że masz wychowywać go w brudzie. Musisz znaleźć złoty środek.
To, co w dorosłym życiu nazywane jest nauką czy treningiem, dla niemowlaka jest fascynującą rozrywką. Oto najlepsze zabawy dla niemowląt, które wspierają rozwój dziecka. Wybraliśmy 15 zabaw z niemowlakiem 0-3-miesięcznym, 4-miesięcznym, 6- i 7-miesięcznym. Sprawdź, w co się bawić z niemowlakiem.
Monitorowanie rozwoju dziecka od pierwszego dnia po urodzeniu jest bardzo istotne i odbywa się ze strony wielu osób – rodziny, opiekunów, a także specjalistów, lekarzy mających kontakt z dzieckiem. Wyjaśniamy, jakie zachowania małego dziecka powinny budzić niepokój?
Dobrze dobrane zabawki dla maluszka w pozytywny sposób wpływają na jego rozwój. Pomagają nabywać nowe umiejętności i szlifować już te zdobyte. Co więcej - umilają dziecku czas, a nam rodzicom dają chwilkę wytchnienia w opiece nad nim. Przygotowaliśmy dla was prostą ściągawkę z najlepszymi zabawkami na każdy miesiąc życia niemowlaka. Zobaczcie, co po kolei warto kupować maluszkowi w jego pierwszym roku życia.
Puszczanie dziecku piosenek z odtwarzacza czy śpiewanie kołysanek to nie tylko zabawa czy sposób na uspokojenie malca. Specjaliści przekonują, że muzyka i bodźce słuchowe mają ogromny wpływ na rozwój mózgu maleństwa - także na obszar odpowiedzialny za umiejętność mówienia.
Zajęcia na basenie z niemowlakiem oferuje coraz więcej ośrodków sportowych. Przekonaj się, że niemowlę na basenie czuje się jak ryba w wodzie. Nic mu nie grodzi, gdy bawi się pod czujnym okiem rodziców i instruktorów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając basen z zajęciami dla niemowlaków.
Opieka nad niemowlęciem nie jest łatwą sprawą. Można się jej nauczyć w teorii, ale praktyka, to co innego. Nic dziwnego, że teorie, które sprawdzają się u wielu, powtarzane drogą pantoflową urastają do rangi przykazań, których ściśle trzeba przestrzegać. Ich zasięg rośnie, zwłaszcza w dobie internetu. Okazuje się jednak, że wiele z nich, to zwyczajne mity, które nie mają poparcia naukowego.
Niemowlę jest marudne kolejną godzinę, a ty nie możesz znaleźć przyczyny? Skłonność do płaczu, zmienny nastrój, nadmierne pobudzenie, niepokój, kłopoty ze spaniem, czasem również rozpaczliwy płacz świadczą zwykle o tym, że dziecku coś dolega. Podpowiadamy, co może być przyczyną marudzenia malca.
Małe dzieci płaczą, to normalne. Ale dlaczego twoje dziecko jest pogodne, a płacze tylko w czasie przewijania? Spróbujemy podać ci ewentualne przyczyny łez maluszka. Jeśli je usuniesz, może problem płaczu w czasie przewijania zniknie?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.