Rozwój dziecka: jak rozwija się czteromiesięczne niemowlę?

2020-01-17 8:21

Jak wygląda rozwój czteromiesięcznego niemowlaka? Większość niemowląt w 4 miesiącu życia potrafi przewrócić się z brzuszka na plecy. Tym bardziej energicznym zdarza się czasami obrócić z pleców na brzuch. Czym jeszcze może cię zaskoczyć twoje dziecko? Co potrafi czteromiesięczne niemowlę?

Rozwój dziecka: jak rozwija się czteromiesięczne niemowlę?
Autor: _photos.com|photos.com Rozwój dziecka: jak rozwija się czteromiesięczne niemowlę?

Rozwój dziecka w 4 miesiącu życia przebiega dynamicznie. Plecy malca są teraz bardziej wyprostowane i ma on większą kontrolę nad własną głową. Jest bardziej ruchliwy, ma też większy apetyt. Niemowlęta karmione piersią domagają się jej częściej i możesz odnieść wrażenie, że masz za mało pokarmu. Bez obaw – produkcja mleka szybko dostosuje się do potrzeb malca.

Czytaj: Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Spis treści:

  1. Rozwój czteromiesięcznego niemowlęcia: rozwój fizyczny
  2. Rozwój intelektualny
  3. Rozwój społeczny
  4. Jak wspierać rozwój czteromiesięcznego dziecka?

Rozwój czteromiesięcznego niemowlęcia: rozwój fizyczny

Pod koniec 4 miesiąca życia niemowlę podwaja zwykle swoją wagę urodzeniową. Jego plecy są silniejsze, ale wciąż nie potrafi ono jeszcze siedzieć bez pomocy. I dopóki samo nie będzie gotowe, nie sadzaj go. Nie musisz natomiast podtrzymywać główki podczas podnoszenia malca, gdyż coraz lepiej kontroluje jej ruchy.

Chociaż zapewne zauważysz, że kiedy dziecko podtrzymywane w pozycji pionowej zbyt szybko obróci głowę, ciało zaczyna się chybotać, ale gdy podciągniesz je za ręce z pozycji na plecach, utrzyma głowę w linii prostej z tułowiem.

Leżenie na brzuszku w 4 miesiącu to już nie wysiłek, a przyjemność, bo daje możliwość obserwowania otoczenia. Twoja pociecha, leżąc w tej pozycji, jest teraz w stanie nie tylko podnieść głowę pod kątem 90°, ale unosi też przednią część tułowia, wspierając się na przedramionach.

Malec umie także oprzeć się na samych dłoniach, jednocześnie prężąc nóżki – wówczas jego ruchy przypominają kołyskę. Potrafi też przewracać się z boku na plecy i z pleców na bok. Coraz silniejsze stają się nogi – niemowlę umie je wyprostować, próbuje się odpychać. Sprawniejsze są też rączki.

Zanika odruch chwytania, który powodował, że dziecko bezwiednie chwytało każdą rzecz umieszczoną w jego dłoni. Teraz zaczyna samo decydować, co złapać. Pewnie sięga po przedmiot, często udaje mu się go chwycić. Robi to całą dłonią bez użycia kciuka, który pozostaje ukryty w dłoni.

Nie potrafi jeszcze utrzymać dwóch przedmiotów naraz – gdy zainteresuje je inna zabawka, natychmiast puszcza tę, którą już trzyma. A jak już coś chwyci, z pewnością chwilę później trafi to do jego buzi. To będzie przez kilka miesięcy najważniejszy sposób poznawania świata. Pilnuj, by malec nie miał dostępu do drobnych czy ostrych przedmiotów. Pamiętaj też o myciu zabawek.

Czytaj: Czy zabawki dla dzieci trzeba dezynfekować?

Odruch chwytania u noworodka i umiejętność chwytania u niemowlęcia: jak powinny wyglądać?

Dobrze wiedzieć

Jak wspierać rozwój czteromiesięcznego niemowlaka?

  • pozwalaj dziecku bawić się przed lustrem i cieszyć własnym odbiciem
  • mów do niego prostymi zdaniami i czekaj na „odpowiedź”;
  • noś malca i śpiewaj mu piosenki;
  • często układaj na brzuszku, np. kładąc przed nim zabawkę – dzięki temu będzie ćwiczył trzymanie głowy w pionie i pozna świat z nowej perspektywy;
  • wołaj dziecko po imieniu z różnych miejsc w pokoju i czekaj na reakcję; szukając źródła dźwięku, będzie doskonalił współpracę zmysłów słuchu i wzroku;
  • do kąpieli wkładaj dziecku pływające zabawki, puszczaj bańki, pluskaj wodą;
  • staraj się nie pozostawiać maluszka samego, kiedy nie śpi; dzieci w tym wieku są bardzo towarzyskie;
  • bawcie się w „A kuku”: stawaj z boku, aby maluch, chcąc cię zobaczyć, musiał próbować obrócić się – to ułatwi mu naukę przewracania się z pleców na brzuch i z powrotem.

Rozwój intelektualny

Dziecko zaczyna wybierać dźwięki, które lubi. Trenuje wszelkiego rodzaju odgłosy, gaworzy w sposób zróżnicowany i wyraźny, potrafi wydawać samogłoski i spółgłoski. Maluszek zaczyna naukę samodzielnej zabawy. Dotyka, chwyta i ogląda zawieszone nad łóżeczkiem zabawki, bawi się swoimi rękami. Niemowlę w tym okresie potrafi rozpoznać charakterystyczne zapachy, np. swoich zabawek, kosmetyków, dobrze pamięta też zapach mleka mamy.

Twoje dziecko potrafi już patrzeć na boki, w górę, w dół, a za wzrostem sprawności wzrokowej idzie zainteresowanie otaczającym światem. Właśnie teraz u niemowląt pojawiają się pierwsze oznaki świadomości, że rzeczy istnieją nawet wtedy, jeśli znikną z pola widzenia.

Niedługo dziecko zacznie poszukiwać takich ukrytych przedmiotów i osób. Odwróci głowę, aby spojrzeć na osobę, która je woła po imieniu. Ale umie też samo zaczepiać dorosłych wydawaniem różnych dźwięków, odpowiada uśmiechem na uśmiech. Grucha i uśmiecha się, gdy się do niego przemawia. A już pod koniec 4 miesiąca z ust dziecka popłyną nowe dźwięki – spółgłoski, np. „ba-ba”, „ga-ga”, „na-na”.

Czytaj: Jak mówić do dziecka, aby wspierać rozwój jego mowy?

Bobomigi, czyli rozmawiamy z niemowlakiem

Rozwój społeczny

Dziecko odczuwa potrzebę uczestniczenia w życiu rodzinnym – stara się przyciągać uwagę domowników. „Rozmawia”, chce nawiązać kontakt z bliskimi. Coraz częściej, kiedy widzi mamę lub tatę, ma na twarzy uśmiech – nie tylko wyraża prawdziwą radość z twojego pojawienia się, ale również zdaje sobie sprawę z tego, że pozytywnie reagujesz na jego uśmiech.

Lubi zwracać na siebie uwagę, donośnie krzycząc lub celowo upuszczając zabawkę. Umie się już nie tylko uśmiechać, ale głośno śmiać. Rozpoznaje bliskich, znane głosy i twarze. W domu, wśród bliskich, czuje się pewnie i bezpiecznie. Na widok nieznajomych często reaguje niechęcią. Płacz w tym okresie jest częstym sposobem kontaktowania się malca ze światem.

Staraj się zawsze nań reagować. Otoczenie coraz bardziej ciekawi niemowlę. Jego uwagę przyciągają kwiaty, poruszające się zwierzęta i samochody, hałasujące urządzenia. Wiele niemowląt w tym wieku ma dość spacerów w głębokim wózku, ale na spacerówkę jest jeszcze za wcześnie. Możesz czasami podsunąć mu pod plecy małą poduszkę lub położyć dziecko na brzuszku, tyłem do kierunku jazdy.

Czytaj: Dlaczego głęboki wózek jest najlepszy dla niemowlaka?

Jak wspierać rozwój czteromiesięcznego dziecka?

Najbezpieczniejszym miejscem do zabawy jest teraz… podłoga. Dziecku będzie wygodnie na grubym kocu lub piankowej macie. Możesz położyć się obok, pokazywać mu różne przedmioty, sadzać je sobie na brzuchu itp. Delikatnie turlaj je z plecków na boki. Świetnym prezentem jest mata edukacyjna. Nie musi być wymyślna. Wystarczy pałąk z różnymi elementami: lusterkiem, czymś szeleszczącym, dzwoniącym, zabawkami o różnych kolorach i wielkości.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza