Zabawa i ruch. Zapisz niemowlę na basen i patrz, jak świetnie sobie radzi

2022-06-10 13:01

Zajęcia na basenie z niemowlakiem oferuje coraz więcej ośrodków sportowych. Przekonaj się, że niemowlę na basenie czuje się jak ryba w wodzie. Nic mu nie grodzi, gdy bawi się pod czujnym okiem rodziców i instruktorów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając basen z zajęciami dla niemowlaków.

Zajęcia na basenie z niemowlakiem
Autor: Getty Images

Zajęcia na basenie dla niemowląt? Warto zwrócić uwagę na tę ofertę, która wspomaga rozwój dziecka. Dodatkowo, to znakomita rozrywka dla mam i ich pociech, a także okazja do złapania formy. Basen SGGW w Warszawie. Panuje tutaj upał, jak w gorący, letni dzień. 32oC to temperatura, która chroni kilkumiesięczne dzieci przed przeziębieniem.

Spis treści

 1. Początki nauki pływania
 2. Pływanie to dla dzieci zabawa
 3. Jak wyglądają zajęcia dla niemowląt na basenie?
 4. Jakie są zalety pływania z maleńkim dzieckiem w basenie?
 5. Dziecko nie tonie!
 6. Pływanie wpomaga rozwój niemowląt
 7. Kiedy nie należy pływać z dzieckiem?
 8. Jak zapisać się na zajęcia na basenie z niemowlakiem?
Pierwsze zajęcia na basenie

Początki nauki pływania

Małgorzata Witmanowicz, instruktorka prowadząca zajęcia z nauki pływania dla dzieci, biega po brzegu w krótkich spodenkach i koszulce.

- Wchodzimy do wody i zaczynamy spacerować - mówi do dwunastu mam z maluchami na ręku. 33-letnia Karolina jest już na drugim kursie. Jej 11-miesięczny synek, Michał, po prostu uwielbia wodę. Kładzie się już na pleckach i radośnie macha rączkami. - Brawo, Michał! - chwali go głośno Małgorzata i daje za przykład innym mamom.

Zobacz także: Kiedy na basen z niemowlakiem?

Pływanie to dla dzieci zabawa

Wszystkie maluchy są bardzo zainteresowane pływającymi po powierzchni wody kolorowymi kulami.

- Powolutku łapiemy kule, segregujemy je i wkładamy do odpowiednich miseczek - zaprasza Małgorzata.

Na brzegu basenu ustawia różnokolorowe naczynka: żółte, czerwone, niebieskie. Mamy spacerują po dnie basenu. Trzymają swoje dzieci pod paszkami, ale maluchy i tak dla asekuracji mają założone plastikowe rękawki albo pasy wypornościowe; zabezpieczenie zależy od wieku dziecka.

Czytaj także: Niemowlę na basenie: jak się przygotować do pójścia z niemowlakiem na basen?

Roczna Kasia chce dogonić czerwoną kulę. Rusza żwawo w jej stronę, ale piłeczka odpływa na drugi koniec basenu. Mała wybucha głośnym płaczem. Ale mama natychmiast pomaga córce, chwyta kulkę i podaje Kasi. Dziewczynka już płynie do brzegu, żeby wrzucić ją do miski.

Po chwili zaczyna się zabawa w podskoki. Mamy podnoszą swoje pociechy do góry i radośnie pluskają się z dziećmi.

- A teraz wszystkich zapraszam do mnie - woła Małgorzata. Rozbawione towarzystwo zbliża się do instruktorki. - Zostajecie w wodzie. Dzieci sadzacie na brzegu basenu, przodem do mnie, a tyłem do siebie. O tak - pokazuje. - Teraz połóżcie je powoli na plecach. I... dzieci po kolei lądują w wodzie.

Zobacz także: Które pieluchy do pływania są najlepsze? Testują mamy i dzieci

Jak wyglądają zajęcia dla niemowląt na basenie?

Zajęcia trwają zwykle 30 minut. 3-miesięczny kurs (12 zajęć) kosztuje średnio 250 złotych. Wszelkie informacje na stronach internetowych: www.aquamaster.met.pl lub www.sportiwakacje.pl.

Dzieci ćwiczą pod opieką jednego z rodziców i pod kierunkiem trenera. Formy i metody prowadzenia zajęć dostosowane są do indywidualnych możliwości dzieci.

W czasie lekcji wykorzystuje się przybory oraz kolorowe zabawki ułatwiające i uatrakcyjniające dzieciom udział w lekcjach pływania.

 • I etap - niemowlęta od 2-3 miesiąca życia - adaptacja do środowiska wodnego oraz nauka utrzymywania się na wodzie na plecach, piersiach lub w pozycji pionowej.
 • II etap - dzieci do 2 roku życia - nauka poruszania się w wodzie na piersiach lub plecach, samodzielnego wejścia do basenu oraz skok do wody na nogi z brzegu basenu.
 • III etap - dzieci do 4 roku życia - samodzielne pływanie na piersiach lub plecach, na odległość około 12-25 metrów oraz wyławianie przedmiotu z głębokości około pół metra.

Zajęcia na basenie trwają 30 minut. Dla malucha to nie lada wysiłek. Ale czas na zabawie upływa bardzo szybko. Także mamy są zadowolone.

- Moja córeczka na pewno jest sprawniejsza ruchowo niż jej rówieśnicy. To mnie ogromnie cieszy - przyznaje 29-letnia Ola, mama 10-miesięcznej Weroniki. - Ale to nie wszystko. Jest tu tyle wzruszających i radosnych chwil, że bardzo zbliżamy się do siebie. Tata Weroniki przychodzi pływać z nią, kiedy tylko ma wolne w pracy. To niezła zabawa także dla dorosłego.

Czytaj także: Basen w ciąży: kiedy warto, a kiedy lepiej zrezygnować?

Jakie są zalety pływania z maleńkim dzieckiem w basenie?

Dziecko rodzi się z odruchem pływania i chodzenia. Im szybciej zaprowadzimy malucha na basen i zaczniemy go przyzwyczajać do wody, tym większe są szanse, że zachowa ten odruch.

Pływanie wspomaga rozwój fizyczny dziecka i koordynację ruchową. Jeśli jest zdrowe, praktycznie nie ma efektów ubocznych takiej formy ruchu.

- Przede wszystkim taka aktywność wspomaga rozwój psychiczny dziecka i buduje kontakt z rodzicem - wyjaśnia trenerka.

Dla malucha basen to nowe środowisko: szum wody, inne dzieci, czyli wiele emocji naraz. Bobas czuje się początkowo niepewnie. Jednak to, że jest z nim mama, tata lub babcia, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dziecko ma pełne zaufanie do swojego opiekuna.

Zobacz także: Wrzucanie niemowlęcia do basenu to zły pomysł na naukę pływania!

Dobrze wiedzieć

Dziecko nie tonie!

- W każdej grupie, na czwartej lub piątej lekcji, jest jeden zabawny moment - śmieje się Małgorzata Witmanowicz. - Przychodzi czas, gdy mamy muszą puścić dziecko i zostawić je na moment w wodzie. I co się wtedy dzieje? Wszystkie mamy robią wielkie oczy i krzyczą: „Nie!. Trzeba je długo namawiać. Wreszcie zgadzają się na to poświęcenie, puszczają dzieci i wtedy powstaje wielkie zamieszanie. Z każdej strony słyszę: O Jezu! Pływa! Leży i nie tonie! Są zachwycone. To cudowne uczucie widzieć rozradowane miny mam i przeszczęśliwe dzieciaki - przyznaje instruktorka.

Jej córka Natalia ma dwa lata i dziewięć miesięcy. Mimo iż Małgorzata od dwu i pół roku prowadzi szkółkę pływania dla niemowląt, jej dziecko zaczęło pływać z mamą „dopiero" od szóstego miesiąca życia.

- Natalka miała wadę ortopedyczną. Nie mogłam jej wcześniej zabrać na zajęcia - opowiada trenerka. - Ale gdy zdjęli jej gips, zaraz zaczęłam ją przyzwyczajać do wody. Już na pierwszych zajęciach była pod wodą, bo akurat była lekcja zanurzania. Dziś sama na moment utrzymuje się na powierzchni, przepłynie trzy, cztery metry, nurkuje. Skacze do basenu bez oporów - zachwyca się mama.

Zobacz także: Pokazuje swoje ogromne niemowlę na TikToku komentując - "ludzik Michelin", "budda", "dinozaur"

Pływanie wpomaga rozwój niemowląt

W trakcie zajęć w basenie pływa najwyżej dwanaścioro rodziców z dziećmi. Niektórzy rodzice przychodzą razem i często wymieniają się w trakcie lekcji. Zresztą nie tylko oni chcą pływać ze swoimi bobasami. Także dziadkowie, starsze siostry albo dorośli bracia. Dla każdego to świetny relaks i zabawa. Niektórzy uczestniczą w kursach po kilka razy.

Dzieci bardzo szybko uczą się pływać. Niemowlęta najpierw unoszą się na powierzchni wody w rękawkach asekuracyjnych. Są w pozycji pionowej, poruszają tylko nóżkami, a rodzice podtrzymują ich główki nad wodą.

Dzieciaki uczą się wstrzymywania oddechu, zamykania buźki, by się nie krztusić wodą. Potem zaczynają samodzielnie pływać na pleckach. A na koniec nurkują i próbują swoich sił w pływaniu na brzuszku. Właściwy styl wyrabia się dopiero, gdy dziecko kończy cztery lata. Starsze, odważniejsze dzieci umieją już same wskakiwać do wody.

- Mój synek jest po prostu uzależniony od wody - wtrąca 36-letni Wojciech z Piaseczna. - Nawet gdy kąpię Kamilka w domu, w wannie, pluska się i przebiera rączkami, jakby był właśnie w basenie. Nurkuje po korek i czasem nie jestem w stanie wyciągnąć go z łazienki. Przestał chorować. Pływanie od małego bardzo go zahartowało. Jestem pewien, że to najmilsze chwile spędzone z moim pierworodnym synkiem, dlatego, żeby przychodzić na zajęcia z pływania, zwalniam się z pracy.

Czytaj także: Aqua aerobik w ciąży: dlaczego warto go uprawiać w czasie ciąży?

Dobrze wiedzieć

Kiedy nie należy pływać z dzieckiem?

Niekiedy są sytuacje, gdy nie można pływać z dzieckiem. Należą do nich:

 • ostre schorzenia górnych dróg oddechowych i dróg moczowych u dziecka;
 • wady układu naczyniowo-sercowego - półgodzinne pływanie to dla dziecka ogromny wysiłek
 • u dziecka występują ostre alergie (także uczulenie na chlor obecny w wodzie, która wypełnia basen).

Czytaj także: Jak kąpać dziecko z AZS? Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą i atopowym zapaleniem skóry

miesięcznik "Zdrowie"

Jak zapisać się na zajęcia na basenie z niemowlakiem?

Przed udaniem się na basen, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

 1. Skonsultuj się z pediatrą. Lekarz powie ci, czy twoje dziecko jest zdrowe i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Pediatra musi wyrazić zgodę na taki rodzaj aktywności. Nie musi jednak wydawać żadnego zaświadczenia. To rodzice podpisują stosowne oświadczenie przed rozpoczęciem kursu.
 2. Podejmij decyzję, na którym basenie będzie pływało twoje dziecko. Dowiedz się, czy jest zapewniona odpowiednia temperatura (32-34oC) i czy woda jest ozonowana (lepsza od chlorowanej, bo nie podrażnia delikatnej skóry dziecka). Na basenie muszą być przewijaczki, stoliki i krzesełka, by mamy z nawet najmniejszymi maluchami mogły sobie poradzić po wyjściu z wody.
 3. Sprawdź, kto prowadzi zajęcia i czy jest instruktorem pływania lub ratownikiem wodnym (nie ma specjalizacji trenera dla niemowląt). Dowiedz się, jak długo działa firma oferująca tego rodzaju kursy.

Gdy już zapiszesz się na kurs, zabieraj na basen pieluchomajtki dla dziecka, strój kąpielowy i czepek dla siebie oraz kosmetyki i ręczniki dla was obojga. Ważne: dziecko musi być nakarmione 1,5 godziny przed zajęciami. Inaczej może boleć je brzuszek.

Czytaj również: Wystarczy 15 minut dziennie, by twoje dziecko lepiej się rozwijało. I nie chodzi o naukę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza