Krocze po porodzie naturalnym – gojenie się rany po nacięciu lub pęknięciu

2013-04-08 14:45

Spośród wszystkich dolegliwości po ciąży najbardziej bolesną jest rana po nacięciu lub pęknięciu krocza, która goi się czasem bardzo długo. Na szczęście są sposoby, aby przyspieszyć gojenie krocza po naturalnym porodzie. Dowiedz się, jak postępować, by rana zagoiła się jak najszybciej.

Marzeniem każdej mamy jest udany poród naturalny bez nacinania krocza. Nie zawsze jednak się ono spełnia, więc połóg to często także czas gojenia naciętego lub pękniętego krocza. Jak sobie radzić z tą bolesną dolegliwościa po ciąży?

Przeczytaj również, czym są odchody połogowe: jaki mają kolor i jak długo trwają >>

Krocze po porodzie naturalnym: gojenie się rany

Są sposoby, aby przyspieszyć gojenie krocza po naturalnym porodzie. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę. Podkłady powinnaś zmieniać co dwie–trzy godziny. Za każdym razem (a także po każdej wizycie w toalecie) trzeba przemyć ranę na kroczu, na przykład szarym mydłem albo delikatnym preparatem do higieny intymnej. Po zabiegu higienicznym należy ranę delikatnie osuszyć, na przykład papierowym ręcznikiem.

Szybszemu gojeniu sprzyja także wietrzenie krocza po porodzie. Połóż się na łóżku z nogami ugiętymi w kolanach, najlepiej na podkładzie, żeby uniknąć zabrudzenia pościeli. Położne zalecają, by w pierwszych dniach po porodzie młode mamy spędzały w tej pozycji jak najwięcej czasu. W niektórych szpitalach położniczych możesz nawet usłyszeć, że noszenie bielizny jednorazowej podtrzymującej podkład, choć wygodne, jest niewskazane. Gdy z niej zrezygnujesz, w czasie chodzenia musisz wprawdzie podtrzymywać podkład udami, ale gdy tylko się kładziesz, w naturalny sposób wietrzysz ranę.

Po porodzie naturalnym wiele mam skarży się na ból przy siadaniu. To też dość popularna dolegliwość po ciąży. Ulgę może przynieść podłożona pod pośladki poduszka, w aptekach dostępne są także specjalne dmuchane krążki do siadania. Na obolałe krocze pomagają zimne okłady, można też, po konsultacji z lekarzem, przyjmować środki przeciwbólowe.

Przeczytaj również: Higiena intymna po porodzie: jak dbać o miejsca intymne w połogu? >>

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza