Badania w połogu: kiedy zrobić cytologię, kontrola u ginekologa

2016-08-25 13:18
Urodziłaś dziecko? Zbadaj się! Jak zadbać o zdrowie po połogu?
Autor: _photos.com|photos.com

Badania w połogu, o których w ferworze wielkich zmian, kobieta często zapomina są bardzo ważne. Zastanawiasz się kiedy zrobić cytologię i zgłosić się na kontrolę u ginekologa? Gdy wszystko przebiega prawidłowo młoda mama powinna zgłosić się na badanie między 6. a 8. tygodniem po porodzie. Czego możesz się spodziewać podczas takiej wizyty? Pierwsza wizyta u ginekologa zbiega się w czasie z możliwością rozpoczęcia normalnego współżycia, dlatego warto upewnić się, czy rzeczywiście możesz wrócić juz do seksu?

Połóg to specyficzny czas i wiele mam zaniedbuje zdrowie po porodzie. W pierwszych dniach i tygodniach po urodzeniu dziecka młoda mama skupia się przede wszystkim na swoim maleństwie – martwi się, czy dziecko się najada, wysypia, czy dobrze goi się jego pępek itd. Nie można jednak zapominać wtedy o własnym zdrowiu i kondycji.

Gdy połóg przebiega normalnie, na początku wystarczy kontakt z położną środowiskową, którą warto zamówić na wizytę domową. Ona oceni, czy dobrze goi się nacięte krocze lub rana po cesarskim cięciu, doradzi, jak je pielęgnować i powie, jakie środki można zastosować, aby zmniejszyć ból.

Badania w połogu: zawsze kontrola u ginekologa po porodzie

Ale nawet gdy wszystko się goi, a ty czujesz się wyśmienicie, nie możesz zlekceważyć kontrolnej wizyty u ginekologa. Tylko lekarz może bowiem stwierdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku. Kiedy się do niego wybrać? Wkrótce po zakończeniu połogu, czyli między 6. a 8. tygodniem po porodzie.

W tym czasie powinny już zaniknąć odchody poporodowe, a rany po pęknięciu czy nacięciu krocza będą zagojone, co umożliwi przeprowadzenie badania ginekologicznego. Termin pierwszej wizyty jest taki sam bez względu na to, czy poród był naturalny, zabiegowy czy operacyjny (cesarskie cięcie).

Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!

Badania w połogu: jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie?

Na początku lekarz porozmawia z tobą o porodzie i przebiegu połogu, a także o tym, jak radzisz sobie z karmieniem piersią. Następnie przeprowadzi badanie ginekologiczne, aby sprawdzić, czy w twoich narządach rodnych nie dzieje się nic niepokojącego, czy nie ma stanu zapalnego szyjki macicy lub pochwy.

W tym czasie śluzówka pochwy jest jeszcze bardzo cienka i wrażliwa na otarcia, ale badanie nie musi być wcale bardziej bolesne niż przed porodem, i zwykle nie jest. Lekarz ocenia bliznę po nacięciu krocza lub operacji cesarskiego cięcia, sprawdzając, czy miejsca te dobrze się zagoiły i czy nie powstały tam tzw. bliznowce. Dotykając dłońmi brzucha, zbada również, czy macica obkurczyła się prawidłowo i powróciła do swoich normalnych rozmiarów.

Podczas tej wizyty ginekolog powinien zmierzyć ciśnienie krwi, skontrolować twoją wagę, a także zbadać piersi, zwłaszcza jeśli karmisz naturalnie, sprawdzając, czy nie pojawiły się w nich zgrubienia lub torbiele. Dobrze by było, gdybyś kilka dni przed badaniami w połogu zrobiła podstawowe badania – morfologię krwi oraz analizę moczu. Wtedy mogłabyś pójść do lekarza z gotowymi wynikami, a tylko na tej podstawie będzie on mógł na sto procent stwierdzić, czy twój organizm powrócił do normy. Jeżeli nie będziesz mieć tych badań, lekarz może cię poprosić, żebyś je zrobiła.

Szczególnie dotyczy to tych kobiet, które w czasie ciąży przechodziły infekcję dróg moczowych (wtedy trzeba zrobić badanie moczu) albo anemię (trzeba zrobić morfologię). Koniecznie powiedz lekarzowi o swoich ewentualnych problemach, jeśli np. ostatnio często chorujesz albo wciąż czujesz się osłabiona. W takich sytuacjach może zalecić ci wykonanie morfologii lub badanie stężenia hormonów tarczycy.

Badania w połogu: kiedy zrobić cytologię po porodzie?

Cytologia powinna zostać wykonana podczas ciąży. Jeśli wtedy było wszystko w porządku (to znaczy miałaś na wyniku zaznaczoną grupę I lub II), na kolejną cytologię możesz zgłosić się dopiero 4–6 miesięcy po porodzie. Nie ma potrzeby robić go wcześniej, zwłaszcza że wkrótce po porodzie jego wynik może być mało wiarygodny.

Natomiast jeśli z jakichś powodów nie miałaś zrobionej cytologii podczas ciąży, wtedy należy pobrać materiał do tego badania jak najszybciej, czyli już podczas tej pierwszej poporodowej wizyty u ginekologa.

Badania w połogu: niepokojące objawy w połogu

Nie zwlekaj z wizytą, gdy zauważysz niepokojące objawy, które mogą oznaczać krwotok lub stan zapalny. Zgłoś się na badania w połogu jak najszybciej, gdy wystąpią:

  • silne bóle w dole brzucha
  • jasnoczerwone, obfite krwawienie (kiedy zużywasz więcej niż jedną podpaskę na godzinę), obecne jeszcze tydzień po porodzie
  • upławy o nieprzyjemnym, zgniłym zapachu
  • duże skrzepy krwi (wielkości cytryny lub większe).

Polecamy wideo: Fazy porodu: połóg - czwarty okres porodu

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE