Seks podczas owulacji a płeć dziecka - wypróbuj kalkulator płci dziecka

2021-08-09 12:42

Seks podczas owulacji zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia jajeczka przez plemniki niosące chromosom x, który jest odpowiedzialny za płeć żeńską - twierdzą naukowcy. Dowiedz się jaka jest zależność między seksem podczas owulacji a płcią dziecka i wypróbuj kalkulator płci, aby urodzić chłopca lub sprawdzić kiedy się kochać, by spłodzić córkę.

Wyścig chromosomów X i Y: seks podczas owulacji a płeć dziecka
Autor: Getty images Kalkulator płci dziecka

Spis treści

  1. Wyścig chromosomów - który szybszy?
  2. Seks przed lub podczas owulacji - kalkulator płci

Czy seks podczas owulacji może wpływać na płeć dziecka? To ważna kwestia dla par, które planują płeć dziecka, jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę. Wybierają imię, oddają się marzeniom dotyczących wspólnego chodzenia na ryby z synem bądź tanecznych zabaw z córką.

Przy pierwszym dziecku najczęściej płeć dziecka nie ma aż tak ogromnego znaczenia, natomiast przy drugim – już tak. Mieć syna i córkę – to wyobrażenie idealnej rodziny dla wielu osób. Czy można zatem zaplanować płeć dziecka i na tej podstawie stworzyć kalkulator płci? Czy seks w czasie owulacji ma znaczenia dla płci dziecka?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Wyścig chromosomów - który szybszy?

Powszechnie obowiązująca teoria, z jaką możemy się spotkać, mówi o tym, że największe prawdopodobieństwo na poczęcie dziewczynki jest wtedy, gdy współżyjemy kilka dni przed owulacją.

Wtedy to plemniki zawierające chromosom X (decydujące o płci żeńskiej), które są cięższe, mogą dłużej przetrwać w drogach rodnych od plemników zawierających chromosom Y (decydujący o płci męskiej) i mają szansę dotrwać do momentu aż dojrzeje komórka jajowa.

Według tej teorii, aby począć chłopca należy poczekać ze współżyciem do owulacji – wtedy to plemniki z chromosomem Y zdecydowanie szybciej poruszające się od tych z chromosomem X, będą pierwsze i dostaną się do jajeczka przed konkurencją. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Czytaj: Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Przesunięcie owulacji a okres: przyczyny przesunięcia owulacji

Zapłodnienie - na czym polega poczęcie dziecka?

Seks przed lub podczas owulacji - kalkulator płci

Niemiecki producent kalkulatora cyklu Baby-Comp (sprzętu medycznego precyzyjnie wyznaczającego dni płodne, niepłodne oraz owulację) zbadał zależność między czasem współżycia a płcią urodzonego dziecka.

Kobiety stosujące kalkulator cyklu Baby-Comp z zamiarem zajścia w ciążę (kalkulator można stosować także jako antykoncepcję), informowały komputer o momencie współżycia, a następnie po okresie ciąży - o płci urodzonego dziecka.

Wyniki zdecydowanie zaskoczą wszystkich zwolenników obiegowej teorii, którą opisywaliśmy wyżej. Okazało się bowiem, że współżycie w czasie owulacji to szansa na poczęcie dziewczynki, a współżycie kilka dni przed owulacją skutkuje urodzeniem syna – czyli wyniki tego badania były dokładnie odwrotne, niż powszechnie przyjęta teoria o planowaniu płci dziecka.

Na podstawie tego badania kalkulator cyklu Baby-Comp został wzbogacony o funkcję planowania płci dziecka, której skuteczność określono na poziomie 80 procent, czyli dość wysoko.

Czytaj: Kiedy się kochać, żeby zajście w ciążę było możliwe?

Na czym polega test na płeć dziecka?

Sposób na chłopca i na dziewczynkę - jak zwiększyć szanse na wybraną płeć?

Jak rozpoznać płeć dziecka po objawach ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza