Kwestie dotyczące rozszerzania diety dziecka, właściwej higieny jamy ustnej czy choćby odpieluchowania budzą sporo wątpliwości u młodych rodziców, zwłaszcza, gdy zdania innych członków rodziny są odmienne.
Zazwyczaj podczas wizyty u pediatry jesteśmy zbyt zaaferowani uspokajaniem dziecka przed szczepieniem czy zatroskani stanem jego zdrowia w czasie infekcji, dlatego brakuje przestrzeni, by dopytać o podobne sprawy. Tymczasem to właśnie pediatra ma jak najbardziej aktualną wiedzę na temat rozwoju dziecka.
Jeśli więc po raz kolejny usłyszysz od babci, że taki duży a jeszcze w pieluszce, a pani z przedszkola powie, żebyście koniecznie przynieśli bidon ze słomką, zapytaj pediatrę, co jest dobre dla malucha i ile czasu ma na opanowanie podstawowych umiejętności.
Czytaj też: Robisz dziecku inhalacje ze sterydu? Pediatra uczula na 5 ważnych kwestii
Do kiedy odpieluchować dziecko?
Z pewnością nieraz słyszałaś, że dziecko, które idzie do przedszkola, a więc skończyło 3 lata, powinno już korzystać z nocnika. Warto wiedzieć, że nie ma żadnych przepisów, które nakazywałyby rodzicom przedszkolaków przeprowadzić tzw. trening czystości, zanim ich pociecha dołączy do najmłodszej grupy.
Pani z przedszkola nie może tego od was wymagać. I choć wiele mam stara się nauczyć dziecko korzystania z nocnika kiedy maluch skończy 2 latka, nie zawsze udaje się z powodzeniem pożegnać pieluszkę.
Kwestię dotyczącą wieku w tym względzie poruszyła ostatnio pediatra Monika Działowska. W filmie na Instagramie wyjaśnia, że:
- odpieluchowanie w dzień powinno nastąpić do 4. urodzin,
- w nocy - do 5. urodzin.
Jak widzisz, czasu na opanowanie tej czynności jest całkiem sporo. Warto zachęcać malucha do siadania na nocniku, ale absolutnie nie należy go do tego przymuszać.
Czytaj też: Jak chronić pieprzyki przed słońcem, czy co roku musisz kupować nowy krem? 9 pytań do dermatologa
Pasta z fluorem czy bez?
W drogeriach i aptekach możesz znaleźć pasty do zębów "od pierwszego ząbka" bez fluoru i takie, które zawierają fluor. Chyba wszyscy rodzice słyszeli już o tym, że konieczne jest czyszczenie ząbków od początku. Tak samo dbamy o mleczaki jak i o zęby stałe. Jednak wątpliwości może budzić sam skład pasty do zębów.
Pediatra Monika Działowska przekonuje: "dzieciom myjemy zęby już od pierwszego ząbka i od początku pastą z fluorem w odpowiedniej ilości". O jaką ilość pasty chodzi? U najmłodszych dzieci na szczoteczkę do zębów nakładamy pastę wielkości ziarnka ryżu. Zawartość fluoru to 1000ppm.
Papka dla dwulatka? Zły pomysł
Pediatra porusza także kwestię rozszerzania diety i tego, że rodzice mają tendencję do tego, by zbyt długo serwować maluchom gładkie konsystencje pokarmów. Chodzi głównie o musy owocowe, zmiksowane zupki. "Dzieci muszą gryźć twarde pokarmy. Żuć, gryźć, mielić, wysilić się" - mówi lek. Monika Działowska.
Jako przykład podaje, by dziecku półtorarocznemu czy dwuletniemu nie dzielić wszystkiego na małe kawałki i nie obierać ze skórki. Maluch powinien już dostać jabłko ze skórką.
Czytaj też: Późne ząbkowanie: co robić, gdy dziecko nie ząbkuje?
Kiedy ostawić smoczek?
Lekarz poleca, by smoczki - zarówno te uspokajające jak i butelki ze smoczkami, odstawić po 1. roku życia dziecka. Gdy maluch skończy 18 miesięcy, nie powinien już korzystać ze smoczka.
Z pewnością jest to temat, który wielu rodzicom spędza sen z powiek, zresztą widok dwulatków ze smoczkami nie dziwi.
"Nieprzekraczalne maksimum to 2. urodziny" - dodaje lekarz.
Od kiedy otwarty kubek?
Do kiedy dziecko powinno opanować picie z kubka otwartego i korzystać z niego na co dzień? Fanki popularnych bidonów ze słomką mogą być zaskoczone...
"Dzieci powyżej 1. roku życia a już na pewno dwulatki powinny pić głównie z otwartych kubków. Nie z niekapków, nie ze słomką, to tylko sporadycznie, ale najważniejsze, najzdrowsze jest picie z otwartych kubków" - mówi na nagraniu pediatra Monika Działowska.
Czytaj też: Poszłam na szkolenie z pierwszej pomocy u dzieci. Te rzeczy mnie zaskoczyły