Badanie glukozy w ciąży - jak wygląda test glukozy?

2019-07-01 14:55 Agnieszka Roszkowska, Konsultacja: prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, ginekolog położnik, diabetolog położniczy, Uniwersyet Medyczny w Poznaniu

Badanie glukozy w ciąży kobieta przechodzi przynajmniej dwukrotnie. Test glukozy pomaga wykryć groźną dla matki i dziecka cukrzycę ciążową. Przeczytaj albo posłuchaj, jak przebiegają badania stężenia glukozy we krwi u ciężarnych i po co się je wykonuje, a także o czym świadczą wyniki badania stężenia glukozy w ciąży i jakie mogą być ich konsekwencje.

Posłuchaj, jak wygląda test glukozy w ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Każda kobieta musi wykonać obowiązkowe badania w ciąży. Jednym z nich jest badanie stężenia glukozy we krwi. Każda ciężarna powinna już na początku ciąży mieć wykonane oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi. Stężenie glukozy powyżej normy oznacza bowiem tak zwaną cukrzycę ciążową, która może stanowić zagrożenie dla matki i dziecka.

To powinnaś wiedzieć o badaniu glukozy w ciąży:

  1. Jak wygląda badanie glukozy w ciąży?
  2. Co świadczy o wysokim poziomie glukozy w ciąży?
  3. Po co robi się test glukozy?
  4. Czym jest test obciążenia glukozą?
  5. Jak przebiega test glukozy 75 g?
  6. Jaki wynik testu glukozy jest prawidłowy?
  7. Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

Jak wygląda badanie glukozy w ciąży?

Badanie stężenia glukozy we krwi powinno być wykonane przy pierwszej wizycie w ciąży, a kieruje na nie lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Trzeba pamiętać o tym, aby na to badanie zgłosić się na czczo. Prawidłowy wynik glukozy na czczo mieści się w przedziale 60–95 mg/dl.

Jeśli stężenie glukozy wynosi od 95 do 125 mg/dl, lekarz skieruje kobietę w ciąży na inne badanie – tzw. doustny test obciążenia 75 g glukozy. Natomiast przy glikemii przekraczającej wartość 126 mg/dl, lekarz pewnie poprosi kobietę w ciąży o powtórzenie badania, a kiedy poziom glukozy ponownie okaże się zbyt wysoki – skieruje ją do poradni diabetologicznej dla kobiet ciężarnych.

Jakie symptomy świadczą o wysokim poziomie glukozy w ciąży?

Unikniesz powikłań, jeśli zostanie ona odpowiednio wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona. Sygnałem do niepokoju mogą być zawroty głowy, omdlenia i silne pragnienie, wywołane nadmiarem cukru krążącego we krwi. Ale u większości kobiet cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów, rozwija się w ukryciu i może spowodować wiele złego. To dlatego testy na poziom cukru we krwi robi się w ciąży dwukrotnie. Pierwszy raz już na początku – do 10. tygodnia ciąży – aby ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie. Badanie jest bardzo proste – to zwykłe pobranie krwi na czczo.

Dobrze wiedzieć

Większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej dotyczy kobiet, które należą do którejś z grup ryzyka. Są to ciężarne: z nadwagą, w których rodzinie występowała cukrzyca (szczególnie typu 2), które mają za sobą liczne porody, po 35. roku życia.

Po co robi się test glukozy?

Glukoza przenika przez łożysko i pobudza trzustkę nienarodzonego dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. W efekcie dziecko rośnie ponad miarę (tzw. makrosomia płodu), zwiększa się ryzyko jego niedojrzałości oraz wystąpienia powikłań położniczych: częściej dochodzi do urazów okołoporodowych, wielowodzia, stanu przedrzucawkowego. Istnieje niebezpieczeństwo że w przypadku cukrzycy ciążowej, dojdzie do przedwczesnego porodu, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Dzieci matek z cukrzycą ciążową nierzadko uzyskują niską ocenę w skali Apgar, a w przyszłości częściej mają otyłość i cukrzycę typu 2. Przyszła mama ma skłonność do zakażeń dróg moczowych i nadciśnienia tętniczego. Wszystkie te powikłania występują tylko wtedy, gdy zaburzenia poziomu glukozy u kobiety ciężarnej nie są odpowiednio leczone. Jednak aby móc leczyć ewentualną cukrzycę ciążową, trzeba ją najpierw zdiagnozować. I właśnie w tym celu przeprowadza się przesiewowe – czyli wykonywane u każdej kobiety w ciąży – testu glukozy.

Dowiedz się więcej:

Czym jest test obciążenia glukozą?

Nawet jeśli wynik pierwszego badania stężenia glukozy we krwi jest zupełnie prawidłowy, każdą kobietę w ciąży czeka kolejne badanie krwi w kierunku cukrzycy – między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonuje się tzw. test doustnego obciążenia glukozą (75 g). Wtedy krew pobiera się trzykrotnie.

Jak przebiega test glukozy 75 g?

Jak przebiega badanie?

  1. Po przyjściu do laboratorium (na czczo) pobiera się krew do oznaczenia wyjściowego poziomu cukru.
  2. Następnie kobieta otrzymuje do wypicia ok. 200 ml wody, w której rozpuszczono 75 g glukozy. Napój ten należy szybko wypić (w ciągu 5 minut). Jest bardzo słodki i mdły – aby poprawić smak, można dodać do niego kilka kropli cytryny (nie wpływa to na wynik testu).
  3. Po godzinie od wypicia roztworu glukozy krew zostanie pobrana po raz drugi, a po dwóch godzinach – jeszcze raz.

W czasie tych dwóch godzin nie można spacerować, bo wyniki będą niemiarodajne. Kobieta w ciąży nie powinna też wtedy niczego jeść ani pić (poza niegazowaną wodą mineralną). Warto wziąć ze sobą coś do poczytania lub odtwarzacz muzyki, aby czas minął szybciej.

Uwaga: na wyniki testu obciążenia glukozą mogą wpłynąć: stres, infekcja (nawet tak pospolita jak przeziębienie), forsowne ćwiczenia i niektóre leki.

Jaki wynik testu glukozy jest prawidłowy?

Prawidłowy poziom glukozy po godzinie od przyjęcia roztworu to mniej niż 180 mg/dl, a po dwóch godzinach – mniej niż 140 mg/dl. Jeśli ciężarna ma taki wynik, na tym jej badania w kierunku cukrzycy ciążowej się kończą. Jeżeli zaś stężenie glukozy przekroczyło podane wartości, to oznacza, że ma ona cukrzycę ciążową i otrzyma skierowanie do specjalistycznej poradni.

Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE