Skuteczny sposób na zaburzenia koncentracji u dziecka: gry edukacyjne

2010-08-10 14:10 opr. red. na podst. materiałów prasowych

Zaburzenia koncentacji u dzieci przejawiają się brakiem motywacji do nauki, spowolnionym tempem pracy, łatwym zniechęcaniem się i "bujaniem w obłokach". Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że w obliczu problemy mają szereg możliwości by mu zaradzić. Jednym z naprawdę skutecznych sposobów na zaburzenia koncentracji są gry edukacyjne.

Zaburzenia koncentracji u dziecka przybierają różne oblicze a ich przyczyn można dopatrywać się zarówno w specyfice zmian społecznych, wzroście tempa życia i nastawieniu na konsumpcję,  jak i w indywidualnych uwarunkowaniach intelektualnych dziecka. Niemniej istotna jest postawa rodziców oraz ich zdolność lub brak zdolności umiejętnej motywacji młodego człowieka. Nie jest tajemnicą, że początki edukacyjnej drogi nie są dla dziecka łatwe a niemałą przeszkodą mogą stać się zaburzenia związane z koncentracją.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

"Bujanie w obłokach" to czasem poważne zaburzenia koncentracji

Przekonała się o tym pani Beata, mama 8 letniego Łukasza – Pierwsze niepokojące objawy u mojego syna zauważyłam zanim skończył przedszkole. Doszłam do wniosku, że nie należy zwlekać. Wizyta w poradni, konsultacja i szczerze mówiąc, wpadłam w panikę. To, co brałam za zwykłe roztargnienie i „bujanie w obłokach” okazało się zaawansowanymi zaburzeniami koncentracji – wspomina pani Beata.

Przypadek Łukasza ściśle odpowiadał typowi pasywnemu. W odróżnieniu od dzieci aktywnych i nadpobudliwych jego zaburzenia nosiły znamiona tzw. zespołu „niebieskich migdałów”. Łukasz zamiast skupiać swoją uwagę na zadaniach często odbiegał myślami gdzieś daleko, na wszystkie polecenia reagował powolnie, a każda praca zajmowała mu masę czasu. Pomimo ćwiczeń zaleconych przez pedagoga, chłopiec nadal miał trudności. „Marzycielskie” skłonności Łukasza musiały zaowocować słabszymi wynikami w edukacji.

- Już wcześniej pojawiły się u synka trudności w opanowaniu umiejętności czytania i poprawnej pisowni. Nauczyciel ze szkoły kiedy tylko zorientował się, że Łukasz ma wyraźne problemy ze skupieniem uwagi i przejawy dysleksji, zaproponował, że dobrym uzupełnieniem terapii będzie systematyczna praca w domu z użyciem gier edukacyjnych wspierających koncentrację i wspomagające naukę  – mówi pani Beata – Początki były trudne, Łukasz szybko się zniechęcał, ale dzięki naszej wytrwałości z czasem do nauki podchodził z większą motywacją i pojawiły się widoczne oznaki poprawy w koncentracji i w wynikach – dodaje zadowolona.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Doskonałym narzędziem radzenia sobie z zaburzeniami są gry edukacyjne

Zdaniem wielu pedagogów gry edukacyjne to doskonałe narzędzie radzenia sobie z wszelkiego rodzaju zaburzeniami i problemami, na które napotkać może dziecko w trakcie procesu edukacji. Każde działanie zmierzające do wykluczenia zaburzeń koncentracji opiera się na wytrwałości, wysiłku i jasno określonych regułach. Nie bez kozery to zabawa, jako jedna z najatrakcyjniejszych metod dotarcia do dziecka, odnosi najczęściej zamierzony skutek również w terapii zaburzeń koncentracji. Obecnie na rynku jest cała masa ciekawych gier edukacyjnych opartych na planszowych zgadywankach, układankach, klockach czy puzzlach, o różnej tematyce i zastosowaniu. W przypadku pani Beaty i jej syna Łukasza egzamin zdały gry oparte na ćwiczeniu analizy wzrokowej – Pierwszą i chyba najciekawszą grą edukacyjną, z jaką mieliśmy okazję się zetknąć była gra Bystre Oczko. Dzięki niej syn kształtował nie tylko koncentrację, ale i spostrzegawczość, pamięć i refleks – mówi mama. Prawdą jest, że sam fakt  systematycznej zabawy może być pomocny w osiągnięciu celu. Najważniejsze jest dostosowanie gry do wieku, zainteresowań, umiejętności i oczekiwań rodziców i dziecka.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Zaburzenia koncentracji: oprócz odpowiedniej gry ważne jest podejście rodzica

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w terapii zaburzeń koncentracji u dziecka? Wybór samej gry to jedynie początek drogi ku poprawie sytuacji dziecka. Bardzo istotne jest samo podejście  rodzica i jego działania wychowawcze, które muszą być oparte na konsekwencji i przestrzeganiu jasnych zasad. Cechą odpowiedniej komunikacji między rodzicem a dzieckiem jest w tym wypadku informacja zwrotna, czyli wyraz uznania dla dokonań podopiecznego. Absolutnie nie ma tu miejsca na krytykę, oznaki zniecierpliwienia i wyrzuty w stosunku do dziecka. W zamian należy położyć nacisk na samodyscyplinę, rozsądnie gospodarować czasem gry i zapewniając dziecku możliwość  motywującego sukcesu, uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie dążyć do wspólnie wyznaczonego celu.

meteriały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Monia
|

Nie została w tym artykule poruszona jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, za problemy z koncentracją może być odpowiedzialna celiakia- trwała nietolerancja glutenu. Wręcz problemy z koncentracją są jednym z najczęstszych objawów celiakii u dzieci. Wiadomo, że zdrowie i rozwój dzieci jest kwestią priorytetową dla rodziców. Przy celiakii gluten przez organizm traktowany jest jak toksyna, organizm chcąc się przed nim bronić wytwarza przeciwciała niszczące kosmki jelitowe które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia, suplementów diet czy nawet leków. W związku z tym że niedobory są różne to i objawy są różne jednak u dzieci jednak najczęściej są to właśnie problemy z koncentracją, nadpobudliwość, niska waga, niski wzrost, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, zmiany skórne czy anemia. W związku z tym, że świadomość tej choroby w Polsce jest bardzo niska tylko 5% chorych wie, że ma celiakię a średni czas postawienia odpowiedniej diagnozy trwa między 10-12 lat. Diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od testów dna na celiakię gdyż jest to choroba uwarunkowana genetycznie, brak genów wpływających na celiakię to brak choroby, natomiast jeśli geny wystąpią należy wykonać wyniki z krwi na przeciwciała aby sprawdzić czy choroba jest aktywna. Jeśli w danym momencie nie wystąpiły przeciwciała ale są geny należy raz na jakiś czas powtarzać badania z krwi w celu sprawdzenia czy choroba przypadkiem się nie uaktywniła.

Muzykoterapia w Warszawie
|

Kilka przykładowych ćwiczeń doskonalących uwagę i koncentrację na zadaniu podczas muzykoterapii: http://www.mirt-muzycznie.c...