1 trymestr ciąży: dolegliwości i zagrożenia

2016-08-25 13:12 Anna Kuliberda
1 trymestr ciąży: dolegliwości i zagrożenia
Autor: thinkstockphotos.com Jakich dolegliwości możesz się spodziewać w 1 trymestrze ciąży?

1 trymestr ciąży charakteryzują typowe ciążowe dolegliwości, mniej lub bardziej uciążliwe. Zapłodnienie jest początkiem wielkich przemian w kobiecie a pierwsze tygodnie ciąży to wyjątkowo „niespokojny” okres dla jej organizmu. Czym dokładnie charakteryzuje się pierwszy trymestr ciąży? Jakie dolegliwości i zagrożenia niesie za sobą?

Kalendarz ciąży: 1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

Początek ciąży to początek przemian w kobiecym ciele. W narządach kobiety rozwija się płód, co wiąże się między innymi ze zmianą gospodarki hormonalnej mającej wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Szalejące ciążowe hormony powodują zmiany w kobiecym wyglądzie i jej psychice. Niektóre narządy wewnętrzne zaczynają inaczej pracować lub zmieniają położenie, by zrobić miejsce dla dziecka. Kobiece ciało przygotowuje się do utrzymania dziecka w macicy, następuje początek procesów, które mają pomóc wydać dziecko na świat i je wykarmić.

1 trymestr ciąży to czas, gdy kobieta zauważa zmiany, ale głównie te zachodzące wewnątrz jej ciała. Bywają one pierwszym sygnałem odczytywanym podświadomie jako ciąża. Kobieta odczuwa dolegliwości fizyczne, które potrafią być bardzo uciążliwe, bo przynoszą dyskomfort, a nawet cierpienie. Zmienia się również stan psychiczny – pojawia ją się wahania nastrojów, słabnie koncentracja.

>> Wahania nastoju w ciąży. Na co się przygotować?

1 trymestr ciąży: dolegliwości

Choć wszystkie ciężarne charakteryzuje burza hormonalna, jaka toczy się w ich organizmach, nie każdy organizm reaguje na nią tak samo. Z tego powodu dolegliwości ciążowe mogą być u różnych kobiet całkiem inne a nawet może ich wcale nie być. Mimo wszystko, można wyróżnić te najbardziej typowe, które pojawiają się w pierwszym trymestrze.

 • Ból brzucha i podbrzusza – bolesność związana jest z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Mogą mu towarzyszyć delikatne skurcze przypominające ból miesiączkowy. Czasem objawem współwystępującym jest krwawienie implantacyjne.

 • Zawroty głowy – występują, gdy w ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, spada ciśnienie i cukier we krwi.

 • Bolesne i powiększone piersi – są początkiem procesu dostosowywania piersi do karmienia dziecka. W piersiach zaczynają rozrastać się gruczoły i przewody mlekowe, co wiąże się z bolesnością i nabrzmiałością. Można też zauważyć, ze brodawki sutkowe stają się ciemniejsze.

 • Zaparcia – pojawiają się, bo progesteron spowalnia przemianę materii.

>> Zparcia w ciąży. 10 sposobów na problemy z wypróznianiem!

 • Mdłości i wymioty – odpowiedzialnym za to jest hormon ciążowy HCG.

 • Zwiększone upławy – biały, mleczny śluz to całkiem normalny objaw ciąży, który jest reakcją na pogrubiające się ścianki pochwy.

 • Zmęczenie, senność – to wynik szalejących hormonów a w szczególności progesteronu. Organizm, który teraz wykonuje ogromną pracę za dwoje, szybciej zużywa energię i częściej potrzebuje odpoczynku.

 • Zmienność nastrojów, rozdrażnienie – powodują je hormony ciążowe, które nagle zaczynają panować nad kobiecymi emocjami.

 • Zmiana apetytu, zmiana kulinarnych gustów – pojawienie się nowych upodobań kulinarnych jest efektem potrzeb kobiecego organizmu w ciąży. W ten sposób ciężarna podświadomie dąży do zapewnienia dziecku niezbędnych wartości odżywczych i uzupełnia swoje niedobory.

 • Nadwrażliwość na zapachy – jest swoistą bronią przed szkodliwymi oparami. Zwykle bowiem kobietę w ciąży odrzucają: mocne aromaty perfum, zapachy chemikaliów, zapachy przetworzonego jedzenia, czyli to co nie jest dla niej dobre.

 • Częste oddawanie moczu – może pojawić się w pierwszym trymestrze ze względu na wysoki poziom ciążowych hormonów wpływających na pracę układu moczowego.

Wymienione dolegliwości są typowe dla 1 trymestru, choć mogą trwać przez całą ciążę lub występować okresami. Najczęściej wraz z końcem pierwszego trymestru, kończą się mdłości i wymioty oraz zmęczenie. Mogą one jednak powrócić na końcówce ciąży. Inne objawy w trakcie ciąży mogą zanikać lub zmieniać swoje natężenie.

>> Humory w ciąży. Winna burza hormonów czy dieta?

1 trymestr ciąży: zagrożenia

Zagrożeniami dla wczesnej ciąży jest wiele rzeczy. Pierwszy trymestr ciąży to czas, gdy płód dziecka jest jeszcze bezbronny i nie do końca ukształtowany. Ryzyko obumarcia płodu czy jego uszkodzenia jest wielkie, dlatego przyszłe mamy powinny w szczególności dbać o swoje zdrowie i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

Jakie zagrożenia dla ciąży i matki występują w I trymestrze?

 • obumarcie płodu,

 • poronienie,
 • zahamowanie rozwoju płodu
 • uszkodzenia płodu, wady rozwojowe.

Źródłem zagrożenia dla płodu może być wiele czynników. Ze szkodliwości niektórych z nich nie zdajemy sobie nawet sprawy. Ciąża może być zagrożona na skutek np. urazu fizycznego okolic brzucha. Szkodliwe może być prowadzenie niezdrowego trybu życia (zła dieta, brak ruchu, stres, używki), poddawanie się niektórym badaniom i stosowanie niektórych leków. Czasem komplikacje na wczesnym etapie ciąży mogą pojawić się na skutek przemęczenia organizmu np. poprzez wyczerpującą pracę. Zaszkodzić mogą też niektóre produkty spożywcze będące źródłem zakażenia groźnymi bakteriami (salmonella, toksoplazmoza).

Każda choroba, jakiej podczas wczesnej ciąży ulega ciężarna stanowi pewne ryzyko. Niektóre choroby mogą doprowadzić nawet do poronień, dlatego przed zajściem w ciążę warto zaszczepić się np. na ospę (jeśli się nie chorowało) czy grypę a w trakcie ciąży unikać kontaktu z chorymi.

>> Jak wykryć choroby zakaźne w ciąży?

Zagrożenia mogą pochodzić z zewnątrz. To, co jest niegroźne dla wszystkich, dla kobiety w ciąży może być ogromnym niebezpieczeństwem. Można wymienić tutaj np. szkodliwe promieniowania, wdychanie chemicznych oparów czy kontakt z kocimi odchodami. Liczba potencjalnych zagrożeń jest duża, dlatego świadomość ciężarnej jest tutaj najważniejsza. Unikając ryzykownych zachowań, przyszła mama zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie sobie i swojemu dziecku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE