Zobaczyłaś krew na papierze toaletowym? To mogą być żylaki odbytu, częsty problem ciężarnych

2022-05-30 15:58

Krwawienie z odbytu w ciąży może być związane z obecnością żylaków odbytu czy szczeliny odbytu, ale i z innymi problemami. Można radzić sobie z krwawieniem z odbytu domowymi sposobami, ale nie zawsze. Kiedy krwawienie z odbytu w ciąży powinno bezwzględnie zostać skonsultowane z lekarzem i czy żylaki odbytu wpływają na płód?

Zobaczyłaś krew na papierze toaletowym? To mogą być żylaki odbytu, częsty problem ciężarnych
Autor: Getty images To mogą być żylaki odbytu, częsty problem ciężarnych

Krwawienie z odbytu w ciąży zazwyczaj wywołane jest hemoroidami, czyli żylakami odbytu. Na szczęście nie jest to powód do lęku o nienarodzone dziecko. Część zjawisk, które mogą wystąpić w ciąży, rzeczywiście jest groźna, inne zaś w żaden sposób nie wpływają na dziecko. Tak jest z krwawieniem z odbytu w ciąży, które spotykane jest stosunkowo często u przyszłych mam.

Spis treści

 1. Przyczyny krwawienia z odbytu w ciąży
 2. Czy krwawienie z odbytu zagraża ciąży?
 3. Czy krwawienie z odbytu oznacza żylaki?
 4. Gorączka, wymioty - czy mogą towarzyszyć hemoroidom?
 5. Metody na krwawienie z odbytu w ciąży
 6. Sposoby zapobiegania krwawieniom z odbytu w ciąży
Dlaczego kobietom w ciąży tak często dokuczają żylaki?

Przyczyny krwawienia z odbytu w ciąży

Najczęstszymi przyczynami krwawienia z odbytu w ciąży są dwa problemy: żylaki odbytu (popularnie, choć nieprawidłowo, określane jako hemoroidy) i szczelina odbytu. Pierwszego z wymienionych schorzeń zapewne nie trzeba omawiać, warto jednak wspomnieć o drugim, czyli o szczelinie odbytu. Choroba ta polega na tym, że w obrębie błony śluzowej odbytu pojawiają się długie i wąskie pęknięcia.

Zasadniczo przyszła mama, u której dojdzie do wystąpienia szczeliny odbytu, będzie tego świadoma – jednostka związana jest z występowaniem, nierzadko dość silnych, dolegliwości bólowych.

Czytaj również: Krwawienie w ciąży - co oznacza krwawienie z dróg rodnych?

Plamienia w ciąży: jakie są ich przyczyny?

Czy krwawienie z odbytu zagraża ciąży?

Powyższe pytanie pojawia się zapewne w głowie każdej przyszłej mamy, która zauważy wystąpienie u siebie krwawienia z odbytu. Samo to zjawisko nie jest jednak w żaden sposób niebezpieczne dla dziecka – krwawienie z odbytu w ciąży nie wpływa negatywnie na płód.

Inaczej może być już z chorobami, które stanowią przyczynę zjawiska. Tak jak żylaki odbytu czy szczelina odbytu nie mają wpływu na stan zdrowia dziecka, tak już inne schorzenia mogą oddziaływać na jego stan zdrowia – to właśnie dlatego aż tak istotne jest wykrycie przyczyny krwawienia z odbytu w ciąży.

Czy krwawienie z odbytu oznacza żylaki?

Żylaki odbytu spotykane są nawet u co czwartej pacjentki będącej w trzecim trymestrze ciąży, szczelina odbytu występuje u przyszłych mam rzadziej, bo rozwija się ona u około 1 na 100 pacjentek. Problemy te występują z różnych powodów, podstawowym jednak czynnikiem, który do nich doprowadza, są zaparcia.

Do zaparć przyszłe mamy są niestety wręcz predysponowane – wpływ na to mają zarówno ciążowe hormony, jak i to, że powiększająca się macica po prostu uciska jelita. Rzadkie wypróżnianie się prowadzi zaś do tego, że oddawane stolce są zdecydowanie twardsze, a do ich wydalenia potrzebny jest większy wysiłek. Tego rodzaju zjawiska sprzyjają zarówno pojawianiu się żylaków odbytu, jak i szczeliny odbytu.

Czasami jednak krew na papierze toaletowym pojawia się nie z powodu choroby, a jest to efektem… zbyt silnego i mało delikatnego podcierania się.

Krwawienia z odbytu w ciąży nigdy nie powinno się jednak bagatelizować – żylaki odbytu, szczelina odbytu czy niewłaściwe oczyszczanie okolic końca przewodu pokarmowego raczej nie są groźne, jednakże innymi jeszcze możliwymi krwawienia z odbytu mogą być różne groźne choroby.

Takimi mogą być m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwory (zarówno odbytu, jak i jelita grubego), choroba Leśniowskiego-Crohna czy uchyłkowatość jelita grubego.

Gorączka, wymioty - czy mogą towarzyszyć hemoroidom?

Możliwych przyczyn krwawienia z odbytu w ciąży, jak widać, jest dużo. Ogólnie każda ciężarna, która zauważy krew na papierze toaletowym, powinna się skonsultować z lekarzem – tak jest po prostu najbezpieczniej. Konieczne jest bowiem znalezienie przyczyny problemu: wtedy dopiero można będzie ocenić, czy rzeczywiście nie ma powodów do niepokoju.

Istnieją jednak pewne sytuacje, których wystąpienie wskazuje na konieczność pilnej wizyty u lekarza. Takimi są różne dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć krwawieniu z odbytu w ciąży. Znaczenie ma chociażby charakter stolca – w sytuacji, kiedy jest on czarny, stanowi to bardzo niepokojący objaw (może to bowiem wynikać z krwawienia w przewodzie pokarmowym).

Silne nudności, bóle brzucha czy wymioty lub gorączka, towarzyszące krwawieniu z odbytu w ciąży, również zdecydowanie przemawiają za koniecznością odwiedzenia lekarza. Podobnie jest wtedy, kiedy pojawiają się objawy sugerujące to, że doszło do utraty znacznej ilości krwi. Takowymi może być bladość, ale i znaczne osłabienie, przyspieszenie czynności serca oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi, a więc niskie ciśnienie krwi w ciąży.

Metody na krwawienie z odbytu w ciąży

Już po znalezieniu przyczyny problemu pacjentkom zalecane jest odpowiednie postępowanie, które zapobiegnie jego kolejnym epizodom lub przynajmniej zmniejszy częstość ich występowania. Przede wszystkim należy zapobiegać zaparciom. W jaki sposób? 

 • Stosując odpowiednią dietę. Pacjentka powinna spożywać duże ilości produktów bogatoresztkowych, zawierających błonnik. Do takowych zaliczane są głównie różne owoce i warzywa, korzystny wpływ na rytm wypróżnień mają jednak również i produkty pełnoziarniste. Nie można jednak zapominać i o dobrym nawodnieniu. Ile wody pić w ciąży? Spożywanie 2-2,5 l wody dziennie wspomaga organizm w walce z zaparciami.
 • Aplikując chłodne kompresy w zmienione okolice odbytu 
 • Wykonując tzw. nasiadówki (które polegają na tym, że pacjentka przez kilkanaście minut siedzi w ciepłej wodzie, nierzadko z dodatkiem jakichś ziół)
 • Stosując preparaty zmiękczające i rozluźniające stolec (pod kontrolą lekarza).
 • Stosując miejscowe preparaty o działaniu przeciwzapalnym (najczęściej praktykowane leczenie przy szczelinie odbytu).

Sposoby zapobiegania krwawieniom z odbytu w ciąży

Aby zmniejszać ryzyko wystąpienia krwawienia z odbytu w ciąży, przede wszystkim konieczne jest podjęcie prób zredukowania ryzyka tego, że u pacjentki pojawi się któryś z problemów związanych z tym zaburzeniem – czyli żylaków odbytu lub szczeliny odbytu. Zapobieganie im przebiega podobnie jak ich leczenie – należy po prostu unikać zaparć.

Do tego celu służy opisana już wcześniej dieta, ale i pewne inne oddziaływania. Zmniejszać ryzyko zaparć może aktywność fizyczna. Ciężarnej oczywiście nikt nie zmusza do udziału w maratonie, aczkolwiek spokojne, kilkudziesięciominutowe spacery mogą wywierać korzystny wpływ na czynność jelit.

Ważne są również zachowania związane z samą defekacją. Ciężarne nie powinny zwlekać z odwiedzaniem toalety – wstrzymywanie się z wypróżnianiem zwiększa ryzyko pojawienia się zaparć, przez co zwiększeniu ulega również i ryzyko pojawienia się krwawienia z odbytu w ciąży.

Zobacz: Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Co wiesz o problemach ze skórą w ciąży?

Pytanie 1 z 10
Linea negra na brzuchu to efekt:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza