Domowe sposoby na hemoroidy. Jak skutecznie zwalczyć hemoroidy po ciąży?

2020-10-02 14:18
Leczenie hemoroidów po porodzie: jak je skutecznie zwalczyć?
Autor: Getty Images

Hemoroidy po ciąży to przypadłość, która dotyka niejedną młodą mamę. Zwane też żylakami odbytu, są nabrzmiałymi, powiększonymi żyłami w błonie śluzowej odbytu. Leczenie hemoroidów jest konieczne i - co ciekawe - można je leczyć nie tylko lekami. Poznaj domowe sposoby na hemoroidy i pozbądź się żylaków odbytu po ciąży.

Domowe sposoby na hemoroidy, zwane również żylakami odbytu, to sposób na leczenie hemoroidów po ciąży i porodzie. To nabrzmiałe, mocno powiększone żyły znajdujące się w błonie śluzowej odbytu. Czasem pojawiają się już w ciąży (u ok. 20 proc. kobiet), wskutek zaparć i mało aktywnego trybu życia.

Jednak najczęstsze są hemoroidy po porodzie, zwłaszcza gdy faza parcia trwała długo i spowodowała znaczny wzrost ciśnienia w odbytniczych splotach żylnych. Jak leczyć hemoroidy i jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Spis treści

 1. Jak rozpoznać hemoroidy po ciąży?
 2. Jakie są domowe sposoby na hemoroidy po ciąży?
 3. Leki z apteki na hemoroidy po ciąży

Jak rozpoznać hemoroidy po ciąży?

Hemoroidy po ciąży można podzielić na dwie grupy. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne jako sinawe guzki w pobliżu odbytu, natomiast hemoroidów wewnętrznych nie da się zobaczyć (można je wyczuć palcem podczas badania przez odbyt).

Podczas parcia na stolec hemoroidy wewnętrzne mogą wypadać na zewnątrz i cofać się samoistnie do kanału odbytu. Objawy hemoroidów po porodzie to: świąd i pieczenie w okolicy odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, podrażnienie i ból. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest krwawienie z odbytu towarzyszące wypróżnieniu. Rozpoznasz je po pasemkach krwi powlekających stolec lub śladach krwi na papierze toaletowym.

Jakie są domowe sposoby na hemoroidy po ciąży?

Leczenie hemoroidów po porodzie zależy od stopnia jej zaawansowania i dokuczliwości objawów. Jeśli hemoroidy są łagodne, nie uniemożliwiają ci normalnego funkcjonowania, możesz pozbyć się ich sama, stosując się do poniższych wskazówek i zaleceń. Przeczytaj, co ci pomoże.

 • Stosuj dietę przeciw zaparciom

Choroba hemoroidalna wymaga bezwzględnego unikania zaparć, dlatego bardzo ważnym elementem leczenia jest właściwa dieta. Niezbędne jest wprowadzenie do niej dużej ilości błonnika i wody. Źródłami błonnika są: śliwki, jabłka, maliny, owoce kiwi, żywność pełnoziarnista, otręby, orzechy, nasiona (dyni, słonecznika, sezamu). W aptece można też kupić preparaty z błonnikiem. 

 • Lecz się zimnymi okładami

To znany od wieków sposób na łagodzenie bólu. W chwili gdy hemoroidy po porodzie mocno dokuczają, warto więc przyłożyć do odbytu zawiniętą w tetrową pieluchę kostkę lodu lub okład żelowy. W aptece można też kupić specjalny sztyft doodbytniczy do domowej krioterapii. Schłodzony w zamrażalniku sztyft należy wkładać do odbytu na kilka minut (dwa razy dziennie).

 • Stosuj ziołowe nasiadówki i kompresy

Warto także skorzystać z leczniczych właściwości niektórych roślin. Wyciągi z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyśpieszają gojenie, dlatego dobrze jest przemywać chore miejsca wacikiem nasączonym takim ekstraktem. Ulgę przyniosą również krótkie nasiadówki. Nalej do wanny letniej wody (do 40°C) na wysokość około 10 cm, dodaj wywar z kory dębu albo rumianku i usiądź z podkurczonymi nogami na 10 minut.

 • Pamiętaj o kilku zasadach
 1. unikaj zaparć po porodzie, czyli jadaj jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, a zrezygnuj z produktów wzdymających, czekolady, mocnej herbaty, kawy, tłuszczów zwierzęcych
 2. codziennie wypijaj co najmniej 2 litry płynów
 3. codziennie spaceruj albo wykonuj gimnastykę – umiarkowany wysiłek fizyczny jest równie ważny jak dieta
 4. nie powstrzymuj oddawania stolca – idź do toalety, gdy tylko poczujesz taką potrzebę
 5. myj okolicę odbytu po każdym wypróżnieniu
 6. unikaj dźwigania i innych sytuacji prowadzących do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

UWAGA!

Po zastosowaniu domowego leczenia łagodne hemoroidy zazwyczaj wchłaniają się w ciągu kilku tygodni, zwłaszcza po pierwszym porodzie (przy kolejnych ciążach problem może się pogłębić). Jeśli w twoim przypadku jest inaczej i hemoroidy nie zniknęły, powinnaś zgłosić się z tą przypadłością do lekarza proktologa (specjalista od chorób odbytu).

Leki z apteki na hemoroidy po ciąży

Łagodne hemoroidy po ciąży można też leczyć środkami dostępnymi w aptece bez recepty (maści, czopki, żele). Gdy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, jeśli dolegliwości są łagodne – czopki. Podstawowym składnikiem większości preparatów są wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, arniki czy ruszczyka kolczastego.

Zazwyczaj leki składają się z kilku rozmaitych substancji, co zwiększa efekt ich działania. Na przykład diosmina zmniejsza napięcie ścian żył i hamuje krwawienie, hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, a chlorowodorek tetrakainy – błyskawicznie znieczula bolące miejsca. Regularne stosowanie maści leczniczych pozwala uporać się z hemoroidami zwykle w ciągu kilku tygodni.

Czytaj: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu

Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie hemoroidów

Krwawienie z odbytu w ciąży a żylaki odbytu. Przyczyny, objawy, domowe sposoby

Hemoroidy po ciąży: jakie objawy mają żylaki odbytu

Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie: o czym pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE