Preparaty homeopatyczne w ciąży - które leki homeopatyczne są bezpieczne w ciąży?

2020-08-06 11:21

Wśród preparatów homeopatycznych przyszła mama znajdzie wiele takich, które mogą jej pomóc w pozbyciu się dolegliwości. Leki homeopatyczne w ciąży uznawane są za bezpieczne, chociaż ich skuteczność przez niektórych lekarzy jest podważana. Które leki homeopatyczne może przyjmować kobieta w ciąży?

Preparaty homeopatyczne dla kobiet w ciąży
Autor: Ryszard Piątkowski

Leki homeopatyczne w ciąży są uznawane za bezpieczne, ponieważ zawierają wyłącznie naturalne składniki. Leki homeopatyczne w ciąży to doskonałe rozwiązanie, szczególnie w okresie oczekiwania na dziecko - wiadomo, ciąża to czas, w którym powinno się przyjmować jak najmniej lekarstw. Homeopatia w ciąży pozwala leczyć dolegliwości w sposób niegroźny dla matki i dziecka. Na jakie dolegliwości ciążowe pomogą preparaty homeopatyczne w ciąży?

 • Mdłości. Przeważnie dokuczają między 3. tygodniem a 4. miesiącem ciąży (skarży się na nie ok. 30 proc. kobiet). Ich przyczyną jest przestrojenie hormonalne i metaboliczne organizmu. Przy mdłościach, czyli tej męczącej dolegliwości można stosować czopki lub krople Nux vomica, Ignatia.
 • Zgaga. Powiększona macica uciska żołądek i jego zawartość cofa się czasem aż do przełyku, wywołując piekącą zgagę. Bywa, że dokucza ona niemal przez całą ciążę. Gdy kwaśne odbijania i zgaga dają ci się we znaki, możesz sięgnąć po Argentum nitricum, Arsenicum album.
 • Zaparcia. To typowy problem przyszłych mam. Progesteron, hormon bardzo aktywny w ciąży, rozleniwia jelita – ich perystaltyka, szczególnie jelita grubego, jest osłabiona. Zaparcia mogą jeszcze nasilić przyjmowane preparaty żelaza. Jeśli więc masz taki problem, homeopaci zalecają Nux vomica.

Dobrze wiedzieć
 • Leki homeopatyczne przyjmuj zawsze na pusty żołądek – na pół godziny przed posiłkiem i co najmniej godzinę po jedzeniu.
 • Jeśli preparat ma postać proszku, zażywaj jego szczyptę, czyli tyle, ile się mieści na czubku zakończonego noża – na sucho, bez popijania.
 • Leki w granulkach (jednorazowa dawka to 3–5 granulek) trzeba włożyć do ust i poczekać, aż się rozpuszczą.
 • Gdy lek (doustny) jest w płynie, zaleconą w przepisie liczbę kropli dodaj do niewielkiej ilości przegotowanej wody (schłodzonej do temperatury pokojowej) i wypij.
 • Jeśli stosujesz też inne leki, zachowaj przynajmniej 30-minutowy odstęp pomiędzy preparatami.
 • Hemoroidy. Szczególnie pod koniec ciąży często dochodzi do rozszerzenia żył odbytu. Powoduje to nieprzyjemne uczucie swędzenia, pieczenie, ból. Gdy zauważysz hemoroidy, wypróbuj Nux vomica, Sulfur, Paeonia officinalis.
 • Ból głowy. Kobiety w ogóle częściej cierpią na bóle głowy i migrenę niż mężczyźni, co wiąże się z wahaniami poziomu żeńskich hormonów. W trakcie ciąży, gdy hormony szaleją, bóle głowy mogą się więc nasilić. Leki homeopatyczne na tę dolegliwość to Spigelia anthelmia, Atropa belladonna, Bryonia cretica.
 • Obrzęki nóg. To skutek przeciążenia układu limfatycznego (odpowiedzialnego za transport substancji odżywczych i tlenu do krwi oraz usuwanie toksyn), który podczas ciąży pracuje dla dwojga. Na obrzęki homeopaci polecają Myosotis arvensis, Veronica officinalis, Teucrium scorodonia.
 • Przeziębienie. Nawet bardzo dbając o siebie, można zarazić się od kogoś w sklepie czy autobusie. Jeśli więc poczujesz, że coś cię bierze przeziębienie, wypróbuj Anas barbariae hepatis et cordis extractum. Ważne, by preparat zażyć już przy pierwszych objawach.

Czytaj: Migrena w ciąży - przyczyny, leczenie, zapobieganie

HOMEOPATIA - jakie dolegliwości dziecka można wyleczyć homeopatycznie?

miesięcznik "Zdrowie"