3 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-01 10:40
zapłodnienie 3 tydzień
Autor: Getty images

3 tydzień ciąży to czas, w którym dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Rozpoczyna się jej wędrówkę do macicy. Jakie objawy występują w 3 tygodniu ciąży?

W 3 tygodniu ciąży następuje zapłodnienie. Dzieje się to w okolicy owulacji (od kilku dni przed nią do kilku dni po niej).

Spis treści:

  1. Jak dochodzi do zapłodnienia?
  2. Jakie są objawy zapłodnienia w 3 tygodniu ciąży?
  3. Co oznacza negatywny test ciążowy?
  4. Jak wygląda zapłodniona komórka w 3 tygodniu ciąży?

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Możliwe, że będziesz umiała dokładnie podać termin poczęcia, jeśli jednak nie, to nie martw się tym. Pamiętaj, że lekarz i tak oblicza wiek ciąży i termin porodu licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (to dlatego 3 tydzień ciąży jest tak naprawdę 1 tygodniem życia dziecka).

Ważne! Liczenie tygodni ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest miarodajne TYLKO jeśli Twoje cykle były regularne i trwały około 28 dni. W innym razie, wiek ciążowy powinien być obliczony na podstawie pomiarów USG w I trymestrze ciąży.

Jeśli na ok. 14 dni przed przewidywanym terminem kolejnego krwawienia dojdzie do zapłodnienia, to miesiączki nie spodziewaj się wcześniej niż za rok.

Czytaj:

Kalendarz dni płodnych: jak obliczyć dni płodne?

Owulacja, czyli jak obliczyć swoją płodność?

Który to miesiąc ciąży?

3 tydzień ciąży to 1 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. To też 1 tydzień życia dziecka!

plemnik
Autor: Gettyimages Miliony plemników podążają do komórki, jednak tylko jeden z nich dotrze do celu

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia jedynie przez 24 godziny (czasem nawet krócej). Około 3 tygodnia ciąży najsilniejszy plemnik przedziera się przez jej warstwy ochronne i łączy z jajeczkiem, co uruchamia proces szczelnego zamykania się błony komórkowej tak, aby już żaden inny nie mógł wniknąć do środka.

Moment połączenia komórki jajowej i plemnika, zwany zapłodnieniem, to początek nowego życia. Jednak na tym etapie - w 3 tygodniu ciąży - wiele kobiet nie wie nawet jeszcze, że jest w ciąży.

Czytaj:

Na czym polega zapłodnienie i zajście w ciąże?

Jak to się dzieje, że plemniki znajdują drogę?

Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży? WIDEO

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Zapłodnienie, czyli moment połączenia plemnika z komórką jajową, dokonuje się w całkowitej tajemnicy, zanim jeszcze zaczniesz podejrzewać, że pod Twoim sercem zakiełkowało nowe życie.

Mimo to, już w tym momencie zapada decyzja o tym czy Twoje dziecko będzie dziewczynką czy chłopcem, jakiego koloru będzie miało oczy, jaki będzie miało temperament i wiele innych uwarunkowanych genetycznie cech.

Zapłodniona komórka jajowa, zwana zygotą, przesuwana jest przez rzęski jajowodu w kierunku jamy macicy. Jej podróż trwa około 5 dni. W tym czasie dochodzi do wielokrotnych podziałów zygoty, w wyniku których po 3-5 dniach powstanie wielokomórkowy organizm, zwany morulą.

Następnie, w wyniku przemieszczania się komórek, morula przekształci się w blastocystę (jajo płodowe) – organizm złożony 3 elementów:

  • trofoblastu – zewnętrznej warstwy komórek, z których wykształci się łożysko,
  • jamy blastocysty
  • embrioblastu, z którego rozwinie się zarodek.

Jakie są objawy zapłodnienia w 3 tygodniu ciąży?

Dla większości kobiet pierwszym sygnałem i objawem ciąży jest spóźniająca się miesiączka oraz wynik testu ciążowego, ale na te objawy w 3 tygodniu ciąży jeszcze za wcześnie.

Zmiany hormonalne w twoim organizmie pozwolą na wykrycie ciąży za ok. 2 tygodnie, dlatego na razie nie odczuwasz żadnych objawów ciąży.

Czytaj:

Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę?

Pierwsze objawy ciąży - wczesne oznaki, że będziesz mamą

Okres w ciąży: czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Co oznacza negatywny test ciążowy?

3 tydzień ciąży to jeszcze nie czas na robienie testu ciążowego. Jeśli wykonasz go w tym momencie, będzie negatywny, nawet jeśli doszło do zapłodnienia.

To dlatego, że test stwierdza obecność hormonu beta hCG (inaczej gonadotropiny kosmówkowej podtyp beta), który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.

W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu stężenie hormonu w osoczu krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny, mimo to w 3 tygodniu ciąży jest go na tyle mało, że nie zostanie wykryty przez test ciążowy – mimo że współczesne testy są bardzo czułe.

HCG pojawia się w wykrywalnym stężeniu w moczu kilka dni po zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy czyli około 4.-5. tygodnia ciąży. Dlatego lepiej wstrzymaj się z wykonaniem testu ciążowego przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki. A najlepiej, obecność HCG potwierdź badaniami laboratoryjnymi - z krwi. Wtedy będziesz mieć stuprocentową pewność.

Czytaj:

Polecamy praktyczne narzędzia przydatne w okresie ciąży

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Cześć, to ja! Tuż po połączeniu jajeczka z plemnikiem mam tylko 0,1 mm „wzrostu” i ważę 0,001 grama. Na razie jestem w tym miejscu zupełnie incognito. To niezwykłe uczucie – jeszcze nikt, absolutnie nikt nie wie o moim istnieniu, nawet moja mama, a ja już jestem.

Wprawdzie mniejsza(y) niż grubość kartki papieru, ale już wiadomo, czy będę dziewczynką, czy chłopcem, czy moje oczy będą niebieskie, a włosy czarne, czy na odwrót... No dobrze, dobrze, pożartować sobie nie można?

A to też już wiadomo, czy człowiek, który urodzi się z tego zapłodnionego jajeczka, będzie miał poczucie humoru, czy nie. To wszystko – płeć, wygląd, temperament, uzdolnienia – jest już zapisane w genach.

A więc wszystko już postanowione! Jednak żeby ktokolwiek mógł się czegokolwiek dowiedzieć, musi minąć jeszcze dużo czasu. Na razie nawet ja niewiele o sobie wiem, bo niczego jeszcze nie widać. Wyobrażacie sobie taką niepewność? Być albo nie być – to ma być pytanie? Dziewczynką czy chłopcem – oto jest pytanie!

Jak wygląda zapłodniona komórka w 3 tygodniu ciąży?

Natychmiast po połączeniu jąder komórki jajowej i plemnika, komórka zaczyna się dzielić: z jednej powstają dwie, z dwóch cztery, z czterech osiem, z ośmiu szesnaście...

Chociaż komórki w moruli stale się dzielą, to jednak ona sama na razie nie rośnie. Na tym etapie jest wielkości główki od szpilki, ale wkrótce szybko nadrobi zaległości. W takiej postaci, przypominającej kształtem owoc maliny, morula przemieszcza się w kierunku macicy. Dotrze tam pod koniec 3 tygodnia ciąży.

Sprawdź, jak wygląda rozwój zarodka w 4 tygodniu ciąży

3 tydzień ciąży to pierwszy tydzień życia dziecka. Z punktu widzenia rozwoju jest niezwykle fascynujący. W momencie, kiedy jądro komórki jajowej łączy się z jądrem plemnika, każdy z 23 chromosomów od kobiety łączy się z jednym z 23 chromosomów od mężczyzny  – powstają wtedy 23 pary chromosomów, na których znajdują się geny.

Ich wyjątkowa, niepowtarzalna kombinacja decyduje o wszystkich cechach nowego człowieka. To wtedy ostatecznie kształtuje się kombinacja genów, kształtowanie się płci, wyglądu, osobowości. Zygota, choć małych rozmiarów, ma już w sobie zakodowane wszystkie informacje, w pewnym sensie również cechy charakteru.

Czytaj:

Jak będzie wyglądało twoje dziecko: co dziecko dziedziczy po rodzicach?

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Polecamy wideo: Wczesne objawy ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE