RUMIEŃ ZAKAŹNY ‒ ryzyko w przebiegu ciąży

Rumień zakaźny w ciąży może być niebezpieczny dla płodu, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej ‒ co go wywołuje, jak rozpoznać objawy oraz jak leczyć zakażenie patogenem wywołującym tę chorobę u kobiet w ciąży.

Rumień zakaźny to choroba wirusowa, na którą najczęściej zapadają małe dzieci między 2. a 12. rokiem życia1. Jednak rumień zakaźny może także pojawić się u dorosłych, w tym może u kobiet w ciąży i wtedy jest szczególnie niebezpieczny. Dlatego warto poznać przyczyny i objawy rumienia zakaźnego oraz sposoby jego leczenia.

Rumień zakaźny: przyczyny choroby

Rumień zakaźny jest wywoływany przez wirus B19 z rodziny parwowirusów (human parvovirus – hPV B19). Można się nim zarazić zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt z krwią1. hPV B19 jest niebezpieczny dla człowieka i poza rumieniem zakaźnym wywołuje również leukopenię, małopłytkowość, artropatię i niedokrwistość. Zakażenie wirusowe w trakcie ciąży zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, lecz hPV B19 może doprowadzić do szczególnie ciężkich powikłań.

Rumień zakaźny: objawy choroby

Rumień zakaźny ma podobne objawy jak grypa. Na początku pacjenci odczuwają ogólne osłabienie, ból głowy, gardła oraz bóle mięśni. W początkowej fazie rumienia zakaźnego może pojawić się również stan podgorączkowy. Trwa to kilka dni, później objawy ustępują i chorzy myślą, że przeziębienie przeszło. Po tygodniu od ustąpienia objawów pojawia się wysypka i to ona właśnie jest charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego.

W przebiegu rumienia zakaźnego pojawia się wysypka, która na początku występuje na policzkach, a z czasem może przenieść się również na ręce, nogi i tułów. Wysypka ta utrzymuje się do trzech tygodni w różnym nasileniu ‒ co kilka dni blednie, po to by znów zająć całą powierzchnię policzków, kończyn i tułowia. Po trzech tygodniach wysypka ostatecznie ustępuje i nie pozostawia żadnych śladów na ciele1.

CIĄŻOWE WSPARCIE NA STARCIE
Ciążowe wsparcie na starcie - banner

Autor: Ciążowe wsparcie na starcie

AKCJA PARTNERSKA

Każdą przyszłą mamę czeka wiele fizycznych i emocjonalnych zmian. Jeśli Twoja radość miesza się z niepewnością dotyczącą przebiegu ciąży, skorzystaj z przewodnika "Ciążowe wsparcie na starcie". Znajdziesz w nim m.in.:

  • Kalendarium badań w ciąży
  • Pytania i odpowiedzi na start
  • Progesteron w ciąży
  • Czynniki ryzyka poronień
  • Suplementację i odżywianie

Rumień zakaźny a ciąża: zagrożenie dla dziecka

Wystąpienie rumienia zakaźnego w trakcie  ciąży może być niebezpieczny dla płodu ‒ zwłaszcza w II trymestrze ciąży. U kobiet w ciąży rozpoznanie choroby jest trudniejsze, ponieważ u ciężarnych często objawem rumienia zakaźnego są jedynie bóle mięśni i stawów, w tym nadgarstków i kolan. Przyszłym matkom łatwo jest zbagatelizować objawy rumienia i sądzić, że wystąpiło u nich przeziębienie lub rozwija się grypa.

W przypadku podejrzenia wystąpienia rumienia zakaźnego u ciężarnych należy przeprowadzić testy na obecność przeciwciał IgG i IgM. Jeśli test potwierdzi występowanie tych przeciwciał, trzeba kontynuować diagnostykę w celu potwierdzenia choroby1.

W I trymestrze ciąży ryzyko przeniesienia rumienia zakaźnego na dziecko wynosi 5 proc. Jeśli jednak do tego dojdzie, istnieje ryzyko obumarcia płodu.

Zakażenie rumieniem zakaźnym w trakcie ciąży jest bardzo niebezpieczne w II trymestrze ‒ wtedy ryzyko przeniesienia infekcji na płód wynosi 30 proc.1 W razie zakażenia może dojść do niedokrwistości, zapalenia mięśnia sercowego, niewydolności serca, a nawet do śmierci nienarodzonego dziecka. Jeśli u kobiety w ciąży zdiagnozuje się rumień zakaźny, płód musi być monitorowany aż do 30. tygodnia ciąży. Ciężarna co tydzień powinna wykonywać USG1. Jeśli w tym czasie lekarz nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów, przyszła mama może spać spokojnie.

Piśmiennictwo:

1.  Bacz A., Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży, Medycyna Praktyczna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE