Rumień zakaźny może być groźny w ciąży - uważaj na te objawy

2022-05-06 13:35

Rumień zakaźny w ciąży może być niebezpieczny dla płodu, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Co go wywołuje, jak rozpoznać objawy oraz jak leczyć zakażenie patogenem wywołującym tę chorobę u kobiet w ciąży?

Rumień zakaźny może być groźny w ciąży - uważaj na te objawy
Autor: Getty images Rumień zakaźny może być groźny w ciąży - uważaj na te objawy

Rumień zakaźny to choroba wirusowa, na którą najczęściej zapadają małe dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Jednak rumień zakaźny może także pojawić się u dorosłych, w tym może u kobiet w ciąży i wtedy jest szczególnie niebezpieczny. Dlatego warto poznać przyczyny i objawy rumienia zakaźnego oraz sposoby jego leczenia.

Spis treści

  1. Co powoduje rumień zakaźny w ciąży?
  2. Objawy rumienia zakaźnego
  3. Czy rumień zakaźny jest zagrożeniem dla ciąży?
Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Co powoduje rumień zakaźny w ciąży?

Rumień zakaźny jest wywoływany przez wirus B19 z rodziny parwowirusów (human parvovirus – hPV B19). Można się nim zarazić zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt z krwią. hPV B19 jest niebezpieczny dla człowieka i poza rumieniem zakaźnym wywołuje również leukopenię, małopłytkowość, artropatię i niedokrwistość.

Każde zakażenie wirusowe w trakcie ciąży zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, lecz hPV B19 może doprowadzić do szczególnie ciężkich powikłań.

Czytaj również: Wirus HPV a rak szyjki macicy. Jak uniknąć zakażenia?

Choroby zakaźne w ciąży - 14 najważniejszych pytań

Objawy rumienia zakaźnego

Rumień zakaźny ma podobne objawy jak grypa. Na początku pacjenci odczuwają ogólne osłabienie, ból głowy, gardła oraz bóle mięśni. W początkowej fazie rumienia zakaźnego może pojawić się również stan podgorączkowy.

Trwa to kilka dni, później objawy ustępują i chorzy myślą, że przeziębienie przeszło. Po tygodniu od ustąpienia objawów pojawia się wysypka i to ona właśnie jest charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego.

W przebiegu rumienia zakaźnego pojawia się wysypka, która na początku występuje na policzkach, a z czasem może przenieść się również na ręce, nogi i tułów.

Wysypka ta utrzymuje się do trzech tygodni w różnym nasileniu ‒ co kilka dni blednie, po to by znów zająć całą powierzchnię policzków, kończyn i tułowia. Po trzech tygodniach wysypka ostatecznie ustępuje i nie pozostawia żadnych śladów na ciele.

Czy rumień zakaźny jest zagrożeniem dla ciąży?

Wystąpienie rumienia zakaźnego w trakcie ciąży może być niebezpieczny dla płodu ‒ zwłaszcza w II trymestrze ciąży. U kobiet w ciąży rozpoznanie choroby jest trudniejsze, ponieważ u ciężarnych często objawem rumienia zakaźnego są jedynie bóle mięśni i stawów, w tym nadgarstków i kolan.

Przyszłym matkom łatwo jest zbagatelizować objawy rumienia i sądzić, że wystąpiło u nich przeziębienie lub rozwija się grypa.

W przypadku podejrzenia wystąpienia rumienia zakaźnego u ciężarnych należy przeprowadzić testy na obecność przeciwciał IgG i IgM. Jeśli test potwierdzi występowanie tych przeciwciał, trzeba kontynuować diagnostykę w celu potwierdzenia choroby.

W I trymestrze ciąży ryzyko przeniesienia rumienia zakaźnego na dziecko wynosi 5 proc. Jeśli jednak do tego dojdzie, istnieje ryzyko obumarcia płodu.

Zakażenie rumieniem zakaźnym w trakcie ciąży jest bardzo niebezpieczne w II trymestrze ‒ wtedy ryzyko przeniesienia infekcji na płód wynosi 30 proc. W razie zakażenia może dojść do niedokrwistości, zapalenia mięśnia sercowego, niewydolności serca, a nawet do śmierci nienarodzonego dziecka.

Jeśli u kobiety w ciąży zdiagnozuje się rumień zakaźny, płód musi być monitorowany aż do 30. tygodnia ciąży. Ciężarna co tydzień powinna wykonywać USG. Jeśli w tym czasie lekarz nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów, przyszła mama może spać spokojnie.

Czytaj równieżBadanie na toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię w ciąży - jak wygląda badanie IgG i IgM?

Test na boreliozę. Jakie badania wykonać, aby rozpoznać boreliozę?

Piśmiennictwo:

Bacz A., Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży, Medycyna Praktyczna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza