Badania biochemiczne krwi: kiedy powinnaś je wykonać?

2019-12-31 12:10

Nieinwazyjne badania prenatalne, niewiążące się z żadnym ryzykiem dla płodu, obejmują badania biochemiczne krwi. Badania biochemiczne w ciąży polegają na pobraniu krwi ciężarnej i oznaczeniu w niej stężenia pewnych substancji. Wiadomo bowiem, że poziom niektórych substancji we krwi matki wiąże się z określonymi wadami płodu.  

Badania biochemiczne

i

Autor: thinkstockphotos.com Badania biochemiczne krwi polegają na oznaczeniu białka PAPP-A oraz hormonu beta hCG.

Spis treści

  1. Badania biochemiczne krwi w ciąży: test PAPP-A (test podwójny)
  2. Zobacz, jak przygotować się do badania krwi
  3. Badania biochemiczne krwi w ciąży: test potrójny
  4. Badania biochemiczne krwi w ciąży: test zintegrowany

Na podstawie wyników badań biochemicznych krwi oraz wieku matki specjalny program komputerowy oblicza ryzyko wystąpienia wady wrodzonej u dziecka. Badania biochemiczne krwi mają charakter przesiewowy, a więc właściwie może i powinna wykonać je każda kobieta w ciąży.

Taki jest standard w niektórych krajach wysoko rozwiniętych. U nas jednak badania te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w sytuacji, gdy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad płodu.

Czytaj: Podajemy komplet badań, które powinnaś wykonać w ciąży

Badania prenatalne: na czym polegają? Badania prenatalne

Badania biochemiczne krwi w ciąży: test PAPP-A (test podwójny)

Wykonuje się go między 10. a 14. tygodniem ciąży. Badanie biochemiczne krwi polega na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej stężenia dwóch substancji: białka PAPP-A oraz hormonu beta hCG.

Pozwala to ocenić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Ryzyko wystąpienia wady oblicza się za pomocą programu komputerowego uwzględniającego wiek matki. Obecnie rzadko wykonuje się sam test podwójny, bo jest mało czuły (ok. 70 proc).

Zalecane jest wykonanie testu PAPP-A w połączeniu z USG genetycznym lub testem potrójnym. Uwaga: niektóre źródła nazywają testem PAPP-A połączone badania: biochemiczne krwi i USG genetyczne.

Czytaj: Prawdy i mity o amniopunkcji - inwazyjnym badaniu

Badania prenatalne z krwi: NIFTY, HARMONY, PAPP-A. Rodzaje i cena testów

Zobacz, jak przygotować się do badania krwi

Jak przygotować się do badania krwi?

Badania biochemiczne krwi w ciąży: test potrójny

Przeznaczony głównie dla kobiet, które nie zdążyły wykonać testu PAPP-A lub jego wynik sugerowałby powtórzenie badania. Test potrójny najlepiej wykonać między 16. a 18. tygodniem ciąży.

Markery biochemiczne do tego testu to: AFP (alfafetoproteina), wolny estriol i HCG. Dodatkowo można oznaczyć poziom inhibiny A i wtedy badanie nosi nazwę testu poczwórnego.

Program komputerowy obliczający ryzyko wystąpienia wady uwzględnia także wiek matki. Czułość testu w stosunku do zespołu Downa wynosi około 60 proc. Badanie kosztuje 300–400 zł.

Czytaj:  Jak interpretować wyniki badania krwi?

Najczęściej występujące WADY WRODZONE u dzieci

Badania biochemiczne krwi w ciąży: test zintegrowany

Polega na wykonaniu testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży i obliczeniu łącznego ryzyka za pomocą specjalnego programu komputerowego, opracowanego przez specjalistów z Fundacji Medycyny Płodowej w Londynie.

Test zintegrowany jest jedną z najlepszych nieinwazyjnych metod wykrywania wad płodu – jego czułość wynosi około 90 proc. 

Czytaj: Nieinwazyjne badania prenatalne : USG, echo serca płodu, test Manninga...

TEST: Czy jesteś zagrożona anemią ciążową?
Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć się na mięso