Dozwolone i zabronione leki w ciąży

2020-06-05 13:24

Niektóre leki w ciąży są dozwolone, a inne zabronione. To dlatego, że w ciąży lekarstwa trzeba wybierać ostrożnie, bo nawet z pozoru bardzo niewinne środki – jak zioła czy specyfiki dla małych dzieci – mogą być szkodliwe dla płodu. Sprawdź, które leki są dozwolone, a które zabronione w ciąży i na tej podstawie skompletuj swoją ciążową apteczkę.

Kwas foliowy

i

Autor: photos.com|thinkstockphotos.com

Leki w ciąży budzą sporo kontrowersji, a przede wszystkim niepokój wśród przyszłych mam. Jedno jest pewne: o tym czy dane lekarstwa w ciąży możesz przyjmować, zawsze powinien decydować lekarz.

Do samodzielnego leczenia różnych dolegliwości w ciąży trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Lepiej dmuchać na zimne, bo dla dziecka groźne mogą być nawet leki dostępne bez recepty, jak choćby zwykłe proszki od bólu głowy, podnoszące odporność czy preparaty witaminowe.

Szczególną ostrożność zachowaj w pierwszym trymerze ciąży. W tym czasie powstają wszystkie narządy wewnętrzne dziecka, a niektóre lekarstwa mogą ten rozwój zaburzyć.

Zobacz, które leki w ciąży są dozwolone i możesz je stosować, a które są absolutnie zabronione w okresie ciąży.

Spis treści

  1. Dozwolone leki - preparaty witaminowe
  2. Dozwolone leki - tabletki przeciwbólowe
  3. Bezpieczne leki na zaparcia, biegunkę, hemoroidy
  4. Zobacz 10 naturalnych antybiotyków
  5. Leki dozwolone przy wymiotach i wzdęciach
  6. Leki rozkurczowe dozwolone w ciąży
  7. Leki na zgagę w ciąży
  8. Leki na przeziębienie w ciąży
  9. Dozwolone leki na kłopoty z pęcherzem
  10. Leki na upławy
  11. Bezpieczne leki na bezsenność

Dozwolone leki - preparaty witaminowe

Jeśli jesteś zdrowa, a ciąża przebiega podręcznikowo, nie ma powodu, abyś od początku ciąży łykała preparaty z witaminami przeznaczone dla ciężarnych. Przyjmowanie witamin na zapas nie jest ani zdrowe, ani potrzebne, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Wyjątkiem jest jednak kwas foliowy, który najlepiej zażywać przed poczęciem dziecka lub gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że jesteś w ciąży. Ta witamina zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u dzieci, a także niedokrwistości.

Zaufaj lekarzowi, który w razie potrzeby podpowie, który preparat dla ciężarnych wybrać. W apteczce powinnaś na wypadek przeziębienia mieć także witaminę C.

Czytaj: WITAMINY I MINERAŁY W CIĄŻY: Jakie witaminy i minerały są potrzebne w 1 trymestrze ciąży?

Czy można stosować leki homeopatyczne w ciąży?

Bezpieczne leki na zgagę w ciąży

Dozwolone leki - tabletki przeciwbólowe

Na bóle przyda się preparat z paracetamolem. Sprawdź na ulotce, czy lek nie zawiera dodatków, bo niektóre z nich, np. pseudoefedryna, są w ciąży niewskazane. Tabletkę paracetamolu możesz zażywać nie częściej niż co 4 godziny, ale staraj się sięgać po nią w ostateczności.

Staraj się unikać preparatów ibuprofenu, a także aspiryny. Wyrzuć z apteczki na okres ciąży metamizol i tabletki od bólu głowy. Gdy dokucza ci ból głowy, wybierz się na spacer, bo może to być oznaka niedotlenienia. Masuj skronie, odpocznij, a środek przeciwbólowy zażyj w ostateczności. Uwaga: ból głowy może być także sygnałem nadciśnienia!

Bezpieczne leki na zaparcia, biegunkę, hemoroidy

Sedes to teraz dla ciebie miejsce tortur? Jeśli męczą cię zaparcia, absolutnie nie stosuj środków przeczyszczających, nawet ziołowych tabletek lub herbatek. Mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Zmień dietę na bogatą w błonnik (pełnoziarniste pieczywo, surowe jabłka, suszone śliwki), a jeśli to nie pomoże, na toaletowe kłopoty jak znalazł będą czopki glicerynowe (kupisz je w aptece).

Jeśli w ciąży doskwierają ci hemoroidy, rób sobie nasiadówki z kory dębu. W razie biegunki musisz dużo pić, aby nie dopuścić do odwodnienia. Nie wystarczy jednak picie herbatki lub zwykłej wody, bo wraz z biegunką tracisz cenne elektrolity. Dlatego pij dostępne w aptece doustne płyny nawadniające.

Zażyj dostępne bez recepty dobre bakterie, czyli probiotyki. Nie stosuj preparatów przeciwbiegunkowych ani nifuroksazydu.

Zobacz 10 naturalnych antybiotyków

Zapamiętaj!

Leki zabronione w ciąży - uwaga! mogą być groźne

  • hormonalne, z wyjątkiem zleconych przez lekarza,

  • doustne leki wpływające na krzepliwość krwi, np. acenokumarol,

  • leki przeciwtrądzikowe,

  • niektóre antybiotyki (nigdy nie wolno ich stosować na własną rękę, a zwłaszcza w ciąży),

  • leki przeczyszczające,

  • obkurczające śluzówkę doustne środki na katar, np. Cirrus, Sudafed, Ibuprom zatoki

  • doustne leki przeciwcukrzycowe (w Ameryce niektóre są dopuszczone, w Polsce ciężarna może brać wyłącznie insulinę).

Leki dozwolone przy wymiotach i wzdęciach

W przypadku wymiotów warto wiedzieć, co je wywołało i zadziałać na przyczynę. Ulgę przyniesie picie chłodnych płynów małymi łykami, najlepiej doustnych płynów nawadniających. Niestety, środki przeciwwymiotne nie są zalecane u ciężarnych. W przypadku dużej ilości przykrych gazów możesz zażyć leki z symetykonem. Poza tym staraj się wolno jeść i unikaj mówienia podczas jedzenia, aby nie łykać powietrza w trakcie posiłku.

Czytaj: Co pomaga na wymioty w ciąży? Zasady, które pozwolą uniknąć ciążowych mdłości

Zaparcia w ciąży: 10 sposobów na zatwardzenie w ciąży

Leki rozkurczowe dozwolone w ciąży

Sporadycznie występujące, nieregularne skurcze bez innych dolegliwości (np. krwawienia) to ćwiczenia macicy przed porodem. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, lekarz nie stwierdza nic niepokojącego, na wypadek takich treningowych skurczów warto mieć pod ręką popularny lek z drotaweryną. Możesz ją spokojnie zażywać nawet bez każdorazowej konsultacji z lekarzem.

Leki na zgagę w ciąży

Zgaga to częsty problem ciężarnych. Pomaga unikanie obfitych, tłustych i kwaśnych posiłków (np. barszczu, soków z kartonu). Jedz małe porcje. Jeśli zgaga nie ustępuje, możesz sięgnąć po tabletki do ssania z ranitydyna.

Leki na przeziębienie w ciąży

W czasie trwania ciąży trudno uniknąć przeziębienia. Na katar przyda się sól fizjologiczna lub morska, a na ból gardła – napar z szałwii lub rumianku, którym możesz płukać gardło. Tabletki do ssania lub w aerozolu możesz przyjmować tylko po konsultacji lekarza. W apteczce powinno się znaleźć miejsce na lek ziołowy przeciwgorączkowy i paracetamol (działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo).

Specyfiki z witaminą C i rutyną pomogą zmobilizować układ immunologiczny do walki z przeziębieniem, a dodatkowo uszczelnią naczynka. Wspomagająco zadziała też czosnek naturalny lub w tabletkach.

Na wypadek kaszlu warto mieć naturalne leki, np. syrop sosnowy, syrop z cebuli, tymianku lub homeopatyczny. W aptece kupisz także syrop dla zaziębionych ciężarnych, który zawiera wyłącznie naturalne składniki: suchy wyciąg z czosnku, koncentrat soku z czarnej porzeczki i koncentrat soku z malin.

Czytaj też: Katar w ciąży - ile trwa i jak się go pozbyć?

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Co zrobić, żeby nie ZACHOROWAĆ w CIĄŻY?

Dozwolone leki na kłopoty z pęcherzem

Pieczenie i ból podczas siusiania wskazują na zapalenie pęcherza moczowego. Jak najszybciej idź do lekarza, aby infekcja nie zawędrowała do nerek. Lekarz przepisze ci bezpieczny antybiotyk lub zaleci dostępny bez recepty. Na wszelki wypadek w ciąży powinnaś mieć w apteczce witaminę C, która zakwasza mocz, czego nie lubią bakterie.

A także żurawinę – suszoną lub w tabletkach – która zmniejsza przyleganie bakterii do ścianek układu moczowego. Zażyj witaminę C i żurawinę, zanim trafisz do lekarza. Koniecznie dużo pij, aby przepłukiwać drogi moczowe i rozcieńczyć mocz. 

Leki na upławy

Upławy, zwłaszcza pod koniec ciąży, to fizjologia, pod warunkiem że są niemal bezwonne, mleczno-wodniste i że nie czujesz żadnych dolegliwości. Gdy dokucza ci pieczenie i świąd w okolicy pochwy, zapisz się szybko do lekarza. Zapisze ci zapewne przeciwgrzybiczą nystatynę lub globulki zwalczające bakterie i grzyby. Zanim się go poradzisz, sięgnij po globulki lub tabletki z pałeczkami kwasu mlekowego.

Nie stosuj irygacji. Możesz natomiast zrobić doraźnie kilkuminutowe nasiadówki z nadmanganianu potasu (woda powinna mieć bladoróżowy kolor) lub użyć saszetki z preparatem do higieny intymnej.

Bezpieczne leki na bezsenność

Warto wypić ciepłe mleko, wywietrzyć sypialnię... Gdy bezsenność bardzo daje ci się we znaki, powinnaś mieć w ciążowej apteczce herbatkę z melisy lub rumianku. Przydać się może także wyciąg płynny z owoców głogu i korzeni kozłka lekarskiego. Stosuj je jednak ostrożnie i tylko wtedy, gdy są naprawdę konieczne.

Czy nie nadużywasz leków?
Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?