Nawet nie przypuszczasz, ile daje dziecku zabawa

2022-03-08 11:01

Obserwowałaś kiedyś dziecko, które udaje, że rozmawia z misiem albo bezskutecznie usiłuje ustawić wieżę z klocków? To nie są tylko zajęcia, które zabijają jego nudę. To najważniejsze w jego wieku czynności, od której zależy jego rozwój. Zobacz, co daje dziecku zwykła zabawa.

Nawet nie przypuszczasz, ile daje dziecku zabawa

i

Autor: Getty images Co daje dziecku zabawa?

Potrząsanie grzechotką przez niemowlaka czy zabawa kilkulatka figurką superbohatera to dla dziecka bardzo ważna czynność. Dzięki zabawie, która dorosłemu może wydawać się nudna, głupia czy bezsensowna, dziecko się rozwija w każdym obszarze – fizycznym, emocjonalnym społecznym czy umysłowym.

Każda zabawa to dla dziecka doświadczenie i nauka, która wpływa pozytywnie na jego mózg, mięśnie, wyobraźnię czy uczucia. To właśnie od zabawki klockami czy lalkami zależy to, jakim człowiek będzie maluch w przyszłości i jakie będzie miał umiejętności. Nic dziwnego, że Komisja Praw Człowieka uznała zabawa za prawo każdego dziecka.

Spis treści

  1. Daj dziecku możliwość wspaniałej zabawy
  2. Wspieraj jego kreatywność
  3. Co daje dziecku zabawa?
  4. Zabawa w wieku przedszkolnym
  5. Zabawa w wieku szkolnym
Jak bawić się z dzieckiem plasteliną?

Daj dziecku możliwość wspaniałej zabawy

Zabawa w każdym wieku i na każdym etapie życia wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluchowi możliwości zdrowej i dobrej zabawy. Dotyczy to zarówno niemowląt, jaki i starszych dzieci.

W przypadku tych najmłodszych zadaniem rodziców jest dostarczenie dziecku bezpiecznych zabawek, które będą stymulowały jego zmysłu, mięśnie czy rączki do działania i zdobywania nowych umiejętności. Dzieci uczą się wszystkimi zmysłami, dlatego wiele ich zabawek świeci, gra, wymaga naciskania guziczków czy kręcenia pokrętłami. Takie zabawki interaktywne służą rozwojowi manualnemu czy trenowaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Ale same zabawki to nie wszystko. Umożliwienie dziecku zabawy to także konieczność zapewnienia dziecku przestrzeni. np. do raczkowania czy zapewnienie mu okazji do zabawy ruchowej, np. poprzez zabieranie go na plac zabaw czy na wycieczki rowerowe.

Wspieraj jego kreatywność

Dbanie o to, aby dziecko mogło się bawić do woli tak naprawdę nie oznacza konieczności kupowania mu drogich zabawek i gadżetów. Przeciwnie – czasami warto zachęcić je do puszczenia wodzów fantazji. Dzieci mają wyjątkową zdolność, dzięki której zwykła drewniana łyżka staje się wiosłem pirackiego statku czy różdżka czarodzieja. Wszystko dzięki wyobraźni i kreatywności rozwijanej właśnie w czasie zabawy.

To ważne, żeby pamiętać, że dla dziecka zwykłą zabawka może mieć wiele funkcji. Klocek nie jest czasem elementem budowli, ale często również jedzeniem dla lalki, klejnotami odkrytymi w tajemniczej skrzyni czy materiałami, które przewozi plastikowa wywrotka.

Czytaj również: Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Zabawy dla dzieci w domu. Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

Co daje dziecku zabawa?

Zabawa jest dla dziecka o wiele ważniejsza niż wielu z nas sądzi. To właściwie klucz do nauki. Specjaliści są zdania, że dzięki zabawie na każdym etapie rozwoju dziecko może zdobyć kluczowe umiejętności. W każdym wieku zabawa służy zdobywaniu nowych osiągnięć.

Zabawa dla niemowlaka

W tym wieku dzieci dopiero zdobywają swoje pierwsze doświadczenia. Zabawa służy rozwojowi ich zmysłów, które potem będą niezbędne do poznawania świata i odkrywania nowych obszarów wiedzy. Dzieci wkładając zabawki do buzi, by poznać je zmysłem smaku, oglądają ich barwy, badają faktury, poznają dźwięki, które wydają.

W tym wieku zabawki służą też rozwojowi podstawowych umiejętności manualnych, czyli rozwojowi tzw. motoryki dużej i małej - maluchy stopniowo uczą się operować nimi za pomocą dłoni, ale jednocześnie dzięki zabawie uczą się przemieszczać, siadać rzucać przedmiotami czy łapać równowagę.

W pierwszych latach życia zabawa nie zawsze ma jasny schemat i zwykle na charakter indywidualny - dzieci nie bawią się ze sobą, ale czasem korzystają z pomocy rodziców. Te pierwsze interakcje z dorosłymi w czasie zabawy są podstawą rozwoju społecznego i komunikacyjnego.

Zabawa w wieku przedszkolnym

W wieku przedszkolnym dzieci coraz częściej bawią się ze sobą razem, ucząc się w ten sposób dzielenia się zabawkami, ale i zasad społecznych – ustępowania, przegrywania, współpracy.

Dla kilkulatka niezwykle ważna jest zabawa tematyczna, czyli w odgrywanie ról – to doskonałe doświadczenie, rozbudzające dziecięcą wyobraźnie i kreatywność. Dziecko uczy się dzięki nim tego, jak funkcjonuje społeczeństwo, obserwując dorosłych i naśladując ich. Uczy się pierwszych literek i cyferek w czasie zabawy z sklep czy szkołę.

Kilkulatek w czasie zabawy rozwija też bardzo swoją wiedzę i słownictwo. Poznaje nowe nazwy przedmiotów, zwierząt, dinozaurów. Czytanie książeczek czy układanie puzzli to dla malucha nauka logicznego myślenia, trenowania pamięci czy skojarzeń. 

Wiek przedszkolny to także doskonały moment na zabawy mające na celu rozwój fizyczny dziecka. Zdobywanie takich umiejętności jak jazda na rowerze czy rolkach, gra w piłkę i pływanie to również rodzaj zabawy, dzięki której dziecko wzmacnia całe swoje ciało.

Zabawa w wieku szkolnym

Początki szkoły to dla dziecka okres, gdy zabawa zmienia radykalnie swój charakter. Zamiast lalek i odgrywania ról, coraz częściej pojawiają się w jego zabawie elementy mające na celu budowanie umiejętności społecznych i interpersonalnych.

Gdy dziecko siada w szkolnej ławce i zostaje zasypane nauką, bardzo istotne jest zapewnienie mu czasu na zabawę. Dziecko codziennie po legacjach powinno mieć co najmniej 30 minut czasu wolnego na zabawę.

Taki relaks pomaga im zdrowo się rozwijać i zapobiega otyłości, z jakimi boryka się obecnie wiele dzieci. Zabawa pomaga dzieciom również na rozładowanie emocji, szkolnego stresu czy porażek w relacjach z kolegami.

Czytaj również: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka