Chroń uszy niemowlaka zimą - wiesz, jak to zrobić?

2021-12-21 9:26

Choć to jedna z najmniejszych części ciała, zimą wymaga szczególnej troski. Jak chronić uszy niemowlaka zimą i dlaczego warto to robić?

Chroń uszy niemowlaka zimą - wiesz, jak to zrobić?
Autor: Getty images Chroń uszy niemowlaka zimą - wiesz, jak to zrobić?

Czy uszy niemowlaka wymagają specjalnej ochrony zimą? Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, dopóki nie sprawiają kłopotów. To błąd, bo od tego, w jakiej formie są dziecięce uszka, zależy nie tylko to, jak niemowlę będzie słyszało, i jak szybko zacznie mówić, ale również to, jak często będzie chorowało. Jak chronić uszy niemowlaka gdy za oknem jest mróz?

Spis treści

  1. Wrażliwe uszy dziecka - czy trzeba je chronić?
  2. Czy myć uszy niemowlaka zimą? 
  3. Jaką czapką chronić uszy niemowlaka zimą? 
  4. Jak chronić uszy niemowlaka po wizycie na basenie?
  5. Co zrobić, gdy niemowlę bolą uszy?
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Wrażliwe uszy dziecka - czy trzeba je chronić?

Choć niemowlęce uszka zbudowane są podobnie, jak uszy dorosłych, to jednak odległości pomiędzy ich poszczególnymi częściami są mniejsze. Krótsza jest też odległość między przewodem słuchowym, a noskiem – dlatego właśnie to niemowlęta najczęściej zapadają na zapalenie ucha, będące następstwem banalnego kataru. Dlatego uszy niemowlaka trzeba chronić i osłaniać.

Poza tym w stosunku do reszty ciała główka niemowlęcia jest znacznie większa niż głowa dorosłego – dlatego odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wymiany ciepła. Przez nieosłoniętą głowę w chłodne dni ucieka nawet 30 proc. ciepła.

I choć uszu nie można przeziębić, to jednak ich wyziębienie szybko odbija się na zdrowiu dziecka i może być przyczyną poważniejszych dolegliwości. Dlatego właśnie zimą trzeba o nie szczególnie zadbać.

Przez lata najpopularniejszym sposobem ochrony małych uszek było zakładanie na nie elastycznej opaski. Wierzono, że w ten sposób można nie tylko zabezpieczyć je przed chłodem, ale również sprawić, że nie będą odstawały. Na szczęście istnieją inne, dużo bardziej skuteczne metody ochrony, które warto stosować o tej porze roku.

Czy myć uszy niemowlaka zimą? 

W mroźne miesiące pierwsze tygodnie życia noworodki spędzają w domu, bo ich układ termoregulacji nie jest jeszcze dojrzały i z tego powodu dziecko na spacerze mogłoby zmarznąć. W tym czasie ustala się rytm dnia, a jednym z jego stałych elementów jest kąpiel.

Mitem jest twierdzenie, że trzeba wtedy chronić uszka przed wodą – jeśli tylko budowa uszu jest prawidłowa, a błona bębenkowa cała (co ocenia lekarz jeszcze w szpitalu), nic się nie stanie, jeśli kilka kropel wody wleje się do nich podczas kąpieli.

Po myciu wystarczy tylko dobrze osuszyć małżowiny uszne, przykładając cienki ręcznik (samego przewodu słuchowego nie osuszamy ani ręcznikiem, ani patyczkiem, ani zwiniętą w rulon chusteczką).

Czytaj również: Badania przesiewowe słuchu u noworodków: jak przebiegają i jakie jest ich znaczenie?

Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka - objawy i leczenie

Jaką czapką chronić uszy niemowlaka zimą? 

Czapeczka po kąpieli nie jest konieczna, choć są dwa wyjątki. Cienką, bawełnianą czapkę z osłonkami na uszka zakładamy wcześniakom (jeśli zalecił to lekarz). Powinien ją mieć na główce również noworodek urodzony o czasie wówczas, jeśli w domu jest mniej niż 20 stopni Celsjusza. Wystarczy ją założyć dziecku na godzinę, dwie. Gdy temperatura jest wyższa, nie ma potrzeby dodatkowej ochrony uszu.

Po tygodniu lub dwóch można zacząć malucha werandować, czyli oswajać go z chłodem – ubranego w kombinezon układamy w wózeczku, który ustawiamy przy otwartym oknie na kwadrans. Już wtedy dziecko musi mieć na główce czapeczkę. 

Ponieważ wózek stoi w ciepłym mieszkaniu, czapeczka nie musi być bardzo gruba – wystarczy taka z cienkiej bawełny lub lekkiego polaru, wiązana pod brodą, koniecznie ze specjalnymi osłonkami na uszka. Można na nią dodatkowo nasunąć kapturek.

Po tygodniu werandowania z malcem można wyjść na pierwszy spacer, ale wtedy już czapeczka musi być grubsza, zimowa – z grubego polaru albo miękkiej bawełny podszytej od spodu dodatkową warstwą ocieplenia. Podczas zimowych spacerów najlepiej sprawdzają się zawiązywane na tasiemkę czapki z ochraniaczami na uszka – tak zwane pilotki.

Jak chronić uszy niemowlaka po wizycie na basenie?

Już kilkumiesięczne niemowlę można zabierać na basen – i warto, bo zabawy w wodzie wzmacniają dziecięce mięśnie i wspierają odporność. Nie ma większych przeszkód, by na pływalnię chodzić zimą, chyba że jest ona bardzo mroźna, bo wtedy różnica temperatury pomiędzy powietrzem na zewnątrz a nagrzanym wnętrzem pływalni jest dla niemowlaka zbyt duża.

Przed wejściem do wody warto zakroplić do każdego uszka odrobinę preparatu, który natłuszcza przewód słuchowy, dzięki czemu woda bardzo szybko zeń wypływa i nie zalega wewnątrz. Najlepsze są takie, których skład jest zbliżony do składu woskowiny.

Po wyjściu z wody, susząc włoski dziecka suszarką, nie ma potrzeby ogrzewania małżowiny – uszka tego nie lubią. Aby wyschły, wystarczy osuszyć je ręcznikiem. Potem trzeba jeszcze spędzić w pomieszczeniu minimum pół godziny, by niemowlak ochłonął i dobrze wysechł – ten czas można przeznaczyć na posiłek.

Czytaj równieżJak ubierać niemowlę zimą, aby nie zmarzło na spacerze?

Zimowa pielęgnacja skóry niemowlaka. Jak dbać o skórę niemowlęcia zimą?

Co zrobić, gdy niemowlę bolą uszy?

Małe dzieci często miewają zapalenie ucha środkowego. Ból, jaki towarzyszy tej dolegliwości, jest dotkliwy, a powoduje go wydzielina uciskająca błonę bębenkową. Niegdyś zalecano, aby w takiej sytuacji do przewodu słuchowego włożyć wacik nasączony olejkiem kamforowym albo rozgrzać małżowinę ciepłym kompresem. Dziś wiadomo, że nagrzewanie ucha może nasilić stan zapalny!

Jeśli malec bardzo płacze, łapie się rączką za uszko lub pociera nim o poduszkę, trzeba podać lek przeciwbólowy i jak najszybciej pojechać do pediatry. U niemowląt nie wolno stosować na własną rękę żadnych kropel do uszu, starszemu dziecku można je podać profilaktycznie, jako środek zmniejszający ból przed wizytą u lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza