ROTAWIRUSY: najczęstsze pytania mam o rotawirusy

2014-08-17 21:07
najczestsze-pytania-mam-o-rotawirusy
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Zakażenie rotawirusem może być niebezpieczne dla dziecka, dlatego warto je przed nim chronić.

Rotawirusy - najczęściej zadawane pytania: jak uniknąć zakażenia rotawirusam, jak rozpoznać zakażenie rotawirusem, jak rozpoznać odwodnienie u dziecka, dlaczego warto poddać dziecko szczepieniu przeciwko rotawirusom, czy szczepienia przeciwko rotawirusom są bezpieczne? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

W jaki sposób rozpoznać, że dziecko uległo zakażeniu rotawirusem?

Jeśli maluch silnie wymiotuje, ma ostrą, wodnistą biegunkę, wysoką gorączkę (nawet sięgającą 40 st. C), a dodatkowo występuje u niego infekcja górnych dróg oddechowych, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że został zakażony rotawirusami. Wymioty zwykle trwają do 2 dni, powtarzają się kilka razy na dobę i zwykle poprzedzają wystąpienie biegunki.

U każdego dziecka choroba może mieć różny, a co więcej nieprzewidywalny przebieg. Choroba może przebiegać bezobjawowo, mieć lekki i umiarkowany charakter z kilkoma wolnymi stolcami lub też przybierać ciężką postać ostrej biegunki oddawanej nawet do 20 razy dziennie mogącej prowadzić do odwodnienia. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów choroby.

>>ROTAWIRUSY: wszystko co warto wiedzieć o rotawirusach>>

Jakie są konsekwencje zakażeń rotawirusowych?

Zaostrzony przebieg choroby, nasilona biegunka, intensywne wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia i utraty pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest ono na tyle niebezpieczne, że wymaga dożylnego nawadniania, a czasami nawet hospitalizacji. Zwykle pobyt w szpitalu trwa kilka dni i wiąże się z dużym stresem dla rodziców, którzy muszą nieustannie czuwać i opiekować się dzieckiem.

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

Jeśli u dziecka obserwujemy zapadnięte gałki oczne, suche, spierzchnięte, usta, skóra na brzuchu uchwycona palcami tworzy fałd, który się nie rozprostowuje, u niemowląt widoczne jest zapadnięte ciemiączko, płacz bez łez, rzadkie oddawanie moczu, to jest to sygnał, aby niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Na podstawie oceny ogólnego stanu zdrowia dziecka, czasu trwania i nasilenia choroby, lekarz decyduje czy konieczna jest hospitalizacja.

Jak uniknąć zakażenia rotawirusami?

Higiena w codziennym funkcjonowaniu dziecka jest oczywiście czynnością niezbędną, jednak niestety niewystarczającą, aby ochronić malucha przed chorobą rotawirusową. Istnieje wiele możliwości przenoszenia rotawirusów, na przykład przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub wydalinami, przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią, zabawkami czy też drogą pokarmową. Dlatego też nie łatwo jest uniknąć zakażenia rotawirusowego ze względu na specyficzne cechy rotawirusa (wysoka zakaźność rotawirusem, trudność w usunięciu go środkami dezynfekującymi czy też jego przeżywalność nawet do 4 h na rękach, a kilka dni na suchych powierzchniach).

Co zatem zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia rotawirusowego?

Metodą zapobiegania zakażeniom rotawirusowym u dzieci, o wysokim profilu skuteczności są doustne szczepienia ochronne. Obie dostępne na polskim rynku szczepionki, chronią przed zakażeniami wywoływanymi przez najczęściej występujące szczepy rotawirusa, które są odpowiedzialne za większość zachorowań w Europie.

>>Rzadka kupka niemowlaka: przyczyny biegunki>>

Dlaczego warto poddać dziecko szczepieniu przeciwko rotawirusom?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego pociecha prawidłowo się rozwijała i była zdrowa. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest, więc swego rodzaju inwestycją w zdrowe i szczęśliwe dziecko. Dużym komfortem związanym ze szczepionką jest to, że jest ona bezbolesna, gdyż podawana doustnie. Nie musimy się więc obawiać płaczu i strachu dziecka. W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO). Oznacza to, że nie są one finansowane ze środków publicznych, a koszty indywidualnie ponoszą rodzice.

Jaki jest koszt szczepienia na rotawirusy?

Koszt szczepienia może różnić się w zależności od przychodni lub apteki. Wynosi ok. 600 700 zł za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki w zależności od producenta).

Kiedy mogę zaszczepić swoje dziecko?

Dostępne na polskim rynku dwie szczepionki przeciwko zakażeniom rotawirusowym są podawane odpowiednio w schemacie 2-dawkowym lub 3-dawkowym. Bez względu na to, które szczepienie zostanie wybrane, najlepszym czasem na zaszczepienie dziecka jest ukończenie przez niego 6. tygodnia życia, najlepiej podczas pierwszej wizyty szczepiennej. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, powinniśmy podać dziecku pierwszą dawkę do ukończenia 12. tygodnia życia. Ostatnia dawka, w zależności od rodzaju szczepionki powinna zostać podana do 24. lub 32. tygodnia życia. Odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 tygodnie.

>>Rotawirusy - wszystko o szczepionce na rotawirusy>>

Czy szczepienia przeciwko rotawirusom są bezpieczne?

Szczepienia przeciwko rotawirusom mają wysoki profil bezpieczeństwa i skuteczności, co zostało potwierdzone w wielu w badaniach klinicznych. Wyniki badań przeprowadzone wśród ponad 130 tys. niemowląt na całym świecie potwierdzają wysoki profil skuteczności szczepionek w zapobieganiu biegunce rotawirusowej, szczególnie o ciężkim przebiegu oraz hospitalizacji spowodowanej odwodnieniem z powodu biegunki i wymiotów. Rodzice powinni mieć świadomość, że czasami szczepionka może powodować przemijające niepożądane odczyny poszczepienne, jak np. gorączka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub rozdrażnienie dziecka. Jeśli po przebytym szczepieniu jakiekolwiek objawy budzą niepokój rodziców, powinni skonsultować się z lekarzem.

>>Kalendarz szczepień dziecka>>

Zobacz film: Zatrucie czy rotawirusy

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE