Omlet dla dziecka - czy podawać go maluchowi i jak go zrobić?

2021-07-14 8:25

Omlet dla dziecka to doskonałe danie. Po pierwsze jest smaczne i lubiane przez maluchy, po drugie – to potrawa wartościowa i zdrowa. Omlet to rodzaj placka przygotowanego z jajek oraz mąki i mleka. Jego zaletą jest to, że można go jeść na słodko lub na słono – jest podstawą dla dodatków zarówno warzywnych, owocowych, jak i mięsnych.

Omlet z warzywami
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Omlet dla dziecka – zdrowy i pełen wartości odżywczych
  2. Omlety są sycące i mają ogromny potencjał kulinarny

Omlet dla dziecka – zdrowy i pełen wartości odżywczych

Omlety są lekkostrawne, a dzięki swoim składnikom – również pełne cennych substancji odżywczych. W ich składzie znajdują się głównie jajka, które kiedyś miały złą sławę, jako źródło problemów z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Dziś wiemy, że jajka, a więc i zrobione z nich omlety dla dziecka, są bardzo potrzebne dla zdrowia i nie wpływają na cholesterol tak, jak myślano – jedzenie jajek prowadzi do podwyższonego poziomu lipoprotein o dużej gęstości (HDL), znanej również jako „dobry” cholesterol.

Chociaż jajka są stosunkowo małe, zawierają dużo składników odżywczych i mogą być ważnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Są źródłem witaminy A i D, potrzebnych do rozwoju wzroku, odporności, witaminy E, wpływającej dobrze na skórę oraz witamin z grupy B, odpowiedzialnych m.in. za pracę układu nerwowego.

Jaja znajdujące się w omlecie dla dziecka zawierają również żelazo, cholinę, kwas foliowy, wapń czy cynk. Jajka są dobrym źródłem białka (zarówno białka, jak i żółtko), nienasyconych kwasów tłuszczowych.  

Czytaj również: Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

12 najczęściej pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka

Omlety są sycące i mają ogromny potencjał kulinarny

Omlety to lubiane przez dzieci danie. Są łatwe do pogryzienie i przede wszystkim – smaczne. Jeśli dodatkowo uzupełnimy je warzywami czy owocami, mogą być fantastyczną propozycją na śniadanie lub podwieczorek. Warto pamiętać, że jajka można wprowadzać do diety małego dziecka już w wieku 5–6 miesięcy.

Wątpliwym dla niektórych rodziców składnikiem omletu dla dziecka jest również mąka - o ile maluch nie ma stwierdzonego uczulenia na gluten, może ją jeść bez obaw. Produkty zbożowe z glutenem, a więc pieczywo czy właśnie dania mączne można wprowadzać nie wcześniej niż przed 4, a le nie później niż po 7 miesiącu życia dziecka.

Przepis na idealny omlet dla dziecka znajdziesz TUTAJ.

A w naszej galerii znajdziesz zdrowe i pomysłowe propozycje omletów dla dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza