Dieta dziecka w pierwszym roku życia - ważne rady i zalecenia

2020-01-03 14:38

W pierwszym roku życia dziecko z pokarmów mlecznych, stopniowo przechodzi na pokarmy stały. Zaczyna próbować nowych snaków, uczy się gryźć i połykać coś innego niż płynny pokarm. W rozszerzaniu diety ważne jest stopniowe wprowadzanie kolejnych nowych produktów, ale nie tylko. O czym jeszcze trzeba pamiętać rozszerzając dietę dziecka w pierwszym roku życia?

Schemat żywienia niemowląt. Dieta w pierwszym roku życia
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Schemat żywienia niemowląt: karmienie piersią czy karmienie butelką - zawsze zaczynamy od mleka
  2. Schemat żywienia niemowląt: od papki do zupki
  3. Schemat żywienia niemowląt: czas na prawdziwe dania

Schemat żywienia niemowląt powinna znać każda mama - piszemy o tym tutaj. To podstawa, na której opiera się żywienie niemowlęcia, bez względu na to, czy karmione jest piersią czy butelką. Zgodnie z jego zaleceniami powinnaś układać jadłospis niemowlęcia i wzbogacać go o nowe dania. Ale to nie wszystko.

Czytaj: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia

Czy i od kiedy podawać dziecku nabiał?

Schemat żywienia niemowląt: karmienie piersią czy karmienie butelką - zawsze zaczynamy od mleka

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku swojego życia, zaś mleko mamy powinno być jednym ze składników menu do drugiego roku życia.

Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe. Przyczyny są różne, najczęściej jednak kobiety rezygnują z karmienia naturalnego, gdy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim bądź tracą pokarm. Są też i takie mamy, które od początku wiedzą, że będą karmić niemowlę sztucznie.

Niezależnie od powodów, decyzja o zmianie sposobu karmienia jest jedną z najważniejszych w życiu młodej mamy. A ponieważ mleko jeszcze długo będzie stanowiło podstawę diety niemowlęcia, pokarm naturalny trzeba zastąpić odpowiednią mieszanką modyfikowaną.

Jednak dość szybko nadchodzi czas, gdy samo mleko to za mało. Pora na rozszerzenie diety niemowlęcia. Co, jak i kiedy wprowadzać do diety niemowlaka? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule o rozszerzaniu diety dziecka.

Jaka żywność jest odpowiednia dla niemowląt?

Schemat żywienia niemowląt: od papki do zupki

Polscy lekarze zalecają, by pierwszym bezmlecznym posiłkiem była zmiksowana na gładko papka z jarzyny, najlepiej ugotowanej marchewki (rzadko uczula i ma przyjemny smak). Na pierwszą próbę wystarczy porcja wielkości jednej łyżeczki od herbaty.

Jeśli organizm dziecka dobrze na nią zareaguje – niemowlę nie będzie miało biegunki, wysypki czy innej reakcji alergicznej – tę ilość stopniowo można zwiększać. A po kilku dniach do diety można wprowadzić kolejny składnik, np. ziemniaki, buraki, selera, cukinię czy kabaczka.

Należy unikać warzyw mogących powodować wzdęcia, czyli cebuli, kapusty albo porów. Po upływie dwóch, trzech tygodni można do diety niemowlęcia wprowadzić owoce oraz mięso z kurczaka, królika albo indyka.

Na początek również wystarczy porcja wielkości łyżeczki, docelowo zaś powinna być to łyżka na 200 ml zupy. Można jednocześnie podawać dziecku ugotowane jajko (całe), jako dodatek do zupek.

Ważne, by nowości wprowadzać pojedynczo i w kilkudniowych odstępach – gdyby dziecku coś zaszkodziło, łatwo będzie wykryć winowajcę. Do zupki trzeba zawsze dodać odrobinę masła albo oliwy, które zawierają tłuszcze niezbędne do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Schemat żywienia niemowląt: czas na prawdziwe dania

Gdy dziecko rośnie, ilość mleka w jego diecie zaczyna stopniowo się zmniejszać, ustępując miejsca stałym pokarmom. Na początku zupką zastępujemy jeden posiłek mleczny, zaś po pewnym czasie – zazwyczaj po tygodniu, dwóch – wprowadzamy drugi papkowaty posiłek (najczęściej kaszkę).

Dziecko siedmio-, ośmiomiesięczne powinno już zjadać pięć posiłków dziennie, wśród których jeden jest warzywno-mięsny (albo warzywno-jajeczny lub warzywno-rybny), jeden owocowy, jeden zbożowy i do tego dwie porcje mleka. Ważne, by dieta była różnorodna, bo tylko wtedy dostarcza ona dziecku odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Komponując tygodniowe menu, warto uwzględnić w nim kaszki. Te gotowe, sprzedawane w sklepach, są często wzbogacane żelazem, wapniem i magnezem, błonnikiem, mają też sporo witamin, zwłaszcza C i z grupy B. Rodzaj kaszki trzeba zawsze dopasować do wieku dziecka (stosowną informację znajdziesz na opakowaniu).

Pamiętaj, że gluten według nowych zaleceń wprowadza się między skończonym 4, a 12 miesiącem życia.

Staraj się proponować dziecku kaszki o różnych smakach – zwykłe, owocowe lub warzywne. Do kaszek neutralnych w smaku możesz też dodawać sezonowe owoce – jabłka, brzoskwinie, morele, gruszki – a także warzywa, np. brokuły.

Jeśli brakuje ci pomysłów na urozmaicone potrawy, możesz też sięgnąć po dania w słoiczkach. Ich wybór jest bardzo duży – są wśród nich zarówno potrawy jednoskładnikowe (np. papki jarzynowe), jak i zupki (np. pomidorowa, ogórkowa), dania warzywno-mięsne (np. jarzyny z kurczakiem), a także musy i desery owocowe i na bazie jogurtu.

Tu również musisz zwracać uwagę na wiek, od jakiego można je podawać dziecku, i przestrzegać zasady, że nowości do diety niemowlęcia wprowadza się pojedynczo.

Czytaj: Cytrusy, banany i mango w diecie niemowlaka: kiedy można podawać dziecku owoce egzotyczne?

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 8-miesięczne niemowlę

Sonda
Co podałaś dziecku do jedzenia jako pierwsze?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza