ODSTAWIANIE DZIECKA OD PIERSI krok po kroku. Jak przejść z piersi na butelkę?

2019-07-02 11:31 Katarzyna Hubicz, konsultacja tekstu: lek. med. Anna Jaworska, lekarz rodzinny, poradnia ZOZ Warszawa Ursus

Odstawienie dziecka od piersi przebiega bardzo różnie. Jedne dzieci szybko godzą się z tym, że nastąpiło zakończenie karmienia piersią, innym przychodzi to z dużym trudem. Zmiana sposobu karmienia niemowlęcia z karmienia piersią na karmienie butelką to ogromne wyzwanie dla mamy. Jak się przygotować do odstawienia dziecka od piersi, by sprawnie przeprowadzić cały proces? Przeczytaj, jak bez problemów odstawić dziecko od piersi.

Odstawienie dziecka od piersi to zazwyczaj trudny moment dla mamy i dla dziecka. przede wszystkim pojawia się pytanie: kiedy odstawić dziecko od piersi? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmić niemowlę tylko piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia i starać się utrzymać karmienie piersią przynajmniej do drugiego roku życia. To jednak nie zawsze jest możliwe. Powody odstawienia dziecka od piersi są różne – powrót do pracy, utrata pokarmu, konieczność przyjmowania leków, które wykluczają karmienie. Często zmęczone mamy same chcą zakończyć karmienie piersią. Niezależnie od powodów odstawienia dziecka od piersi, to decyzja warta przemyślenia – nie podejmuj jej pod wpływem impulsu. A jeśli jesteś zdecydowana albo nie masz wyboru (np. z powodów zdrowotnych), opracuj strategię postępowania, która ułatwi ci zmianę sposobu karmienia dziecka. Warto z góry nastawić się na to, że przestawienie maluszka z piersi na butelkę zajmie wam trochę czasu. Ile, to zawsze sprawa indywidualna. Ale na pewno nie nastąpi to z dnia na dzień, co ma znaczenie, jeśli sposób karmienia zmieniasz z powodu rychłego powrotu do pracy. Doświadczone mamy z forum www.mjakmama24.pl radzą, by zarezerwować sobie na to około trzech tygodni do miesiąca. Być może w waszym przypadku wszystko potrwa krócej, może być jednak i tak, że na polubienie mleka modyfikowanego malec będzie potrzebował więcej czasu.

Zobacz też: BLW w praktyce - niemowlę je, co chce! Na czym polega metoda "Bobas Lubi Wybór"?

Odstawienie dziecka od piersi zacznij od zakupów

Gdy już podejmiesz decyzję, ale jeszcze zanim zaczniesz wcielać ją w życie, wybierz się do pediatry. Ekspert pomoże ci dobrać mieszankę modyfikowaną, która najlepiej zastąpi pokarm naturalny. Jeśli nie masz możliwości, by skorzystać z pomocy specjalisty, mleko dopasuj do wieku dziecka, uwzględniając ewentualne specyficzne wymagania. Mamy, które proces zmiany mleka mają już za sobą, radzą, by na wszelki wypadek kupić dwa, trzy opakowania różnych mieszanek. Mleko modyfikowane ma nie tylko nieco inny skład (czasem zawiera dodatkowe, cenne dla malca składniki), różni się także smakiem. Jeżeli dziecku nie zasmakuje jedno mleko, podasz mu kolejne. Zakupem, bez którego nie można się obejść, jest butelka do karmienia wraz ze smoczkiem dopasowanym do wieku dziecka. Informację, od kiedy można stosować dany smoczek, są na opakowaniu. Nie kupuj smoczka na wyrost. Jeśli będzie za duży, dziecko będzie miało problem z uchwyceniem go. Z kolei zbyt duże otworki utrudnią karmienie butelką, bo mleko wypływa przez nie za szybko i malec może się krztusić. Warto mieć w domu dwie–trzy butelki i zapas kilku smoczków na zmianę. Będzie ci również potrzebna szczotka do mycia butelek i smoczków (zwykłą gąbką do naczyń nie umyjesz dokładnie głębokiej i wąskiej butelki). Jeśli malec skończył już 6 miesięcy, nie musisz kupować urządzenia popularnie zwanego sterylizatorem. Gdy jednak dziecko jest sporo młodsze, warto weń zainwestować, bo dzięki niemu z butelek i smoczków znikną wszelkie bakterie i grzyby, które mogą zagrozić dziecku. Wyparzanie nie jest tak skuteczne jak sterylizacja, a przy tym niszczy butelki.

Odstawienie dziecka od piersi - z karmienia piersią rezygnuj powoli

Kiedy jest najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi? Dla każdej mamy będzie on inny. Jeśli chodzi zaś o dziecko, malec musi być zdrowy. Nawet zwykłe przeziębienie jest dla niemowlęcia zbyt dużym stresem, by fundować mu kolejny. Nie mówiąc już o ząbkowaniu czy poważniejszej infekcji. Niedobry na zmianę sposobu karmienia jest też okres, gdy w waszej rodzinie zachodzą jakieś zmiany – na przykład remont, przeprowadzka, dłuższa wizyta kogoś z rodziny. Wreszcie nie odstawiaj malca w momencie, gdy zaczęłaś ponownie pracować. Jeśli to powrót do pracy jest powodem, dla którego rezygnujesz z karmienia, zacznij to robić na tyle wcześnie, by zdążyć, zanim na dobre zaczniesz znikać z domu na większą część dnia.

Odstawianie dziecka od piersi - strategia odstawiania

Dla sukcesu całej operacji bardzo ważne jest, by przebiegała ona stopniowo. Nie stresuj się, gdy malec nie polubi butelki od razu. Bardzo rzadko się zdarza, by silikonowy smoczek z miejsca zyskał uznanie kogoś, kto do tej pory ssał miękką, ciepłą, pachnącą pierś. Niektóre mamy polecają, by czystą, wyparzoną butelkę ze smoczkiem dać dziecku do zabawy – po to, by się z nią oswoiło – i dopiero potem próbować nakarmić malca mlekiem modyfikowanym po raz pierwszy. Na pewno trzeba to robić stopniowo i powoli. Na początek spróbuj zastąpić mlekiem modyfikowanym jeden posiłek dziennie. Nie ten pierwszy, poranny (gdy dziecko jest głodne po nocnej przerwie), ani nie wieczorny, gdy zmęczenie sprawia, że jest rozdrażnione. Może to być któryś z posiłków, które przypadają na środek dnia, porę drugiego śniadania albo obiadu. Wybierz moment, kiedy dziecko jest w dobrym nastroju, jeszcze niezbyt głodne (wygłodniały malec najpewniej nie będzie chciał nawet spojrzeć na nieznaną mu potrawę). Ułóż dziecko tak jak do karmienia piersią, ale zamiast piersi podaj mu butlę z mlekiem. Na początku malec prawdopodobnie wypluje smoczek, pewnie też zacznie płakać. Nie stresuj się – spróbuj podać mu mieszankę łyżeczką, ale nie zmuszaj do jedzenia na siłę. Jeśli nic nie skutkuje, warto wypróbować taki sposób: przystawianie malca do piersi na dwie, trzy minuty, by nasycił pierwszy głód, a potem zastępowanie jej butelką. Dopóki malec nie zaakceptuje butelki, nie rezygnuj z kolejnych karmień piersią. Dopiero gdy się oswoi z butelką, zacznie pić i wypijać porcję mleka, możesz stopniowo zastępować mieszanką kolejne posiłki. Tak by po pewnym czasie (na przykład po trzech tygodniach) dojść do jednego, maksymalnie dwóch karmień piersią na dobę. Na samym końcu zrezygnuj z tego karmienia piersią, do którego malec jest najbardziej przywiązany (najczęściej wieczornego lub nocnego). To bywa najtrudniejsze. Jeśli dziecko bardzo domaga się tego karmienia, a tobie trudno mu go odmówić, wychodź w tym czasie z pokoju, by maluszka musiał nakarmić ktoś inny (tata, babcia itp). A gdy obudzi się głodny w nocy, weź go do łóżka, poprzytulaj i spróbuj nakarmić butelką. Przez pierwszych kilka nocy warto na taką okazję naszykować sobie własne, wcześniej ściągnięte mleko, by dziecko nie wyczuło różnicy. Inny sposób – najpierw podaj dziecku pierś, a po kilku minutach delikatnie, powolutku wysuń brodawkę i równie delikatnie wsuń w jej miejsce butelkę z mieszanką. Bardzo ważną częścią strategii odstawiania malca od piersi jest sposób ubierania się. Lepiej unikać chodzenia z dużym dekoltem, w rozpinanych bluzkach, które mogłyby kojarzyć się dziecku z karmieniem. Latem trudno nosić jednak bluzki z golfem – w takich sytuacjach doświadczone mamy radzą, by zakładać na szyję apaszkę albo fantazyjną chustkę, która zasłoni dekolt.

Odstawianie dziecka od piersi - ważne poczucie bezpieczeństwa

Karmienie piersią to dla dziecka nie tylko posiłek – również czas, gdy przytulone do mamy czuje się bezpieczne. Na naszym forum sporo jest wpisów o dzieciach, które traktują pierś jako uspokajacz, przytulankę. Zakończenie karmienia nie powinno jednak oznaczać rezygnacji z tej bliskości, zwłaszcza że zapewne jest ona bardzo ważna również dla ciebie. Dlatego zapewnij maluchowi większą dawkę pieszczot i czułości. Noś go na rękach, przytulaj, spędzajcie wspólnie czas. Zwróć też uwagę na to, czy po pierwszych próbach zmiany sposobu karmienia zachowanie dziecka jakoś istotnie się nie zmieniło. Bo jeśli maluszek stał się nerwowy, w nocy budzi się częściej niż dotychczas, w ciągu dnia marudzi i zaczął ssać coś innego – palec, róg prześcieradła, poduszkę – bądź nie chce się z tobą rozstać w ciągu dnia, to znak, że nie był jeszcze gotowy na rozstanie z piersią. W takiej sytuacji postaraj się poświęcać dziecku jak najwięcej czasu, a jeśli problem nie ustępuje, poproś o pomoc doradcę laktacyjnego.

Odstawianie dziecka od piersi - jak wyciszyć laktację?

Zakończenie karmienia to również duża zmiana dla twoich piersi, dotąd pełnych mleka. Nie zniknie ono samo z dnia na dzień. Stopniowo będzie go jednak coraz mniej, bo twój organizm produkuje je wtedy, gdy przystawiasz dziecko do piersi. Jeśli pokarmu jest bardzo dużo, można odrobinę go odciągnąć – tak by poczuć ulgę, ale nie pobudzić laktacji. Przy bardzo napiętych, bolesnych piersiach pomagają okłady z liści kapusty, schłodzonych w lodówce i rozbitych tłuczkiem do mięsa. Pomaga też masowanie ciepłą wodą pod prysznicem. Laktację hamuje szałwia – warto więc pić napar z tej rośliny (wystarczą 3–4 szklanki dziennie). Czego nie robić? Nie warto ograniczać ilości płynów, bo nie mają one wpływu na laktację, a ograniczanie picia może spowodować zaburzenia elektrolitowe oraz stany zapalne układu moczowego. Nieskuteczne – a nawet niebezpieczne – są sposoby „babcine”, czyli noszenie ciasnej bielizny, czy obwiązywanie piersi bandażem – można w ten sposób doprowadzić do zatkania kanalików mlecznych i nabawić się zapalenia piersi. Czy warto prosić lekarza o leki hamujące laktację? To sprawa dyskusyjna. Niektórzy lekarze przepisują leki zmniejszające wydzielanie prolaktyny, a w efekcie produkcję mleka, ale większość specjalistów odradza takie postępowanie ze względu na nieprzyjemne efekty uboczne. Laktacja ustanie i bez wspomagania farmaceutycznego.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Anna Cholewa
|

u mnie odstawianie trwalo 3 miesiace, jak synek skonczyl 13 miesiecy a ja wrocilam do pracy, zaczelo sie od zmniejszenia ilosci karmien w ciagu dnia, maly szybko sie odnalazl w nowej sytuacji i ladnie mi jadl wszystkie posilki w ciagu dnia, jak wracalam z pracy na poczatku od razu sie upominal o piers potem coraz rzadziej a ja probowalam odwrocic jego uwage od piersi. Po jakims czasie zostalo karmienie wieczorne i nocne. po 2 miesiacach karmilam juz tylko w nocy. podawalam mu butelke z woda i z mlekiem krowim ( swojskie mleczko), potem karmilam raz w nocy a teraz juz wystarczy mu tylko woda w nocy :) takze obylo sie bez placzu i tragedii;)

Karolina
|

My kończymy właśnie przygodę z karmieniem piersią i
przechodzimy na mleczko modyfikowane. Testowaliśmy różne, ale najlepiej synkowi
smakuje Bebiko 2. Najlepiej nim się najada, jest spokojny, nic mu nie dolega.
Wykorzystuje je do przyrządzania różnych dań dla malucha i też się sprawdza.
Wiadomo że nic nie zastąpi piersi mamy ale z mlek to najbardziej nam odpowiada
właśnie Bebiko.

Kalifu
|

Witam!
Mam taki problem, że mam roczne dziecko, które karmię piersią, muszę je pomału odstawić od piersi z tego względu, że w maju urodzę następne. Do tego czasu brzuch mi urośnie i prawdopodobnie będzie sprawiał kłopot w karmieniu. Pytanie, które mi się nasuwa to co z laktacją ? ? przy pierwszym dziecku produkowałam pokarm już w 5 miesiącu ciąży, czy przy odstawieniu malucha nie będzie problemu z laktacją później, czy różnie bywa ? bo zależy mi by następne dziecko też karmić piersią...

Agnieszka
|

To jest tekst dla ma ktore MUSZA odstawic dziecko od piersi. Sama autorka pusze by przemyslec. Sa kobiety ktore musza osdstawic np 6 miesieczne dziecko. I co, nie podadza mieszanki? A jak nie mieszanke to co????

Kasia Ce
|

Moj syb skonczyl 8 mcy i nie chce sie "odczepic" od cycka.

Aktywne Mamy
|

Roczne dziecko już nie potrzebuje mleka, rocznego dziecka nie trzeba też przyzwyczajać do butelki i smoczka, więc artykuł ciut nierzetelny. A doradzać, by wcześniej mama rezygnowała z karmienia piersią na rzecz mleka modyfikowanego nieładnie. Średnio ufam takim tekstom.