Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Mamy na to kilka sposobów

2021-11-30 9:00
Dziecko nie chce jeździć w wózku? Oto kilka sposobów, jak sobie z tym radzić
Autor: Getty images Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku?

Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Na forach rodzicielskich w internecie takie pytania pojawiają się bardzo często. Rodzice poszukują sposobu na anty-wózkowe dziecko. Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku i czy są sposoby, by przekonać je do spacerów na czterech kółkach?

Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Wiele przyszłych mam na myśl o nadchodzący macierzyństwie, wyobraża sobie długie spacery z pyszną kawą w ręku lub relaks na ławce przy dobrej książce, podczas gdy dziecko smacznie śpi w wózku na świeżym powietrzu. Nie zawsze jednak matczyne plany realizują się – szczególnie, jeśli dziecko nie toleruje wózka i spacerów w nim. Oto sposoby, na zachęcenie dziecka do jazdy w wózku.

Spis treści

  1. Twoje dziecko nie chce jeździć w wózku? Nie jest jedyne...
  2. Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku?
  3. Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku?
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Twoje dziecko nie chce jeździć w wózku? Nie jest jedyne...

Oczywistym jest, że wiele dzieci uwielbia spacery w wózku – noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia ucinają sobie dzienne drzemki, a rodzice mogą odpocząć i zrelaksować się na świeżym powietrzu.

Są jednak dzieci, które niechętnie spędzają czas w gondoli czy spacerówce - protestują podczas spacerów, co z kolei może doprowadzić do negatywnych emocji, poczucia winy i frustracji odczuwanej przez rodziców. Każdy rodzic bowiem, zdaje sobie sprawę z istoty spędzania czasu na dworze, świeżym powietrzu – organizm dziecka może się wtedy dotlenić, wyciszyć, a spacery pozytywnie wpływają na budowanie odporności.

Wiele mam anty-wózkowych dzieci usłyszało nieraz stwierdzenie „przecież każde dziecko lubi spacery w wózku”. Zastanawiają się wtedy, co jest nie tak, dlaczego akurat moje dziecko jest wyjątkowe i co można na to poradzić?

Czytaj również: Noszenie w chuście - dlaczego warto i kiedy zacząć nosić dziecko w chuście?

Potrzeba bezpieczeństwa - jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa?

Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku?

Jeśli mamy dziecko, które nie lubi spacerów w wózku, warto się przyjrzeć jego zachowaniu i przeanalizować możliwe przyczyny.

  • Dyskomfort

Negatywne reakcje może wywoływać dyskomfort odczuwany przez dziecko - jeśli jest mu za gorąco/za chłodno lub gdy ma na sobie niewygodne ubranko czy akcesoria. Dzieci nie lubią i nie powinny być przegrzewane, także na spacerze. Warto zwrócić uwagę na ilość warstw jakie zakładamy dziecku na spacery, sprawdzić również temperaturę powietrza przed wyjściem.

Innym powodem może być nieodpowiedni wózek - za mała gondola lub niewygodna  spacerówka - zwłaszcza w przypadku dziecka, które jeszcze nie siedzi stabilnie. Wybranie odpowiedniego zwykle zajmuje rodzicom wiele czasu – ważne by był bezpieczny i wygodny, a także cieszył oko.

  • Brak poczucia bezpieczeństwa

Naturalnym etapem rozwoju u dzieci jest pojawienie się lęku separacyjnego. Etap ten przypada na okres między 7 a 11 miesiącem życia. Dzieci nie odstępują swoich opiekunów na krok, reagują płaczem, gdy rodzic znika z pola widzenia. Lęk separacyjny może utrudniać również spacery w wózku szczególnie tak odwróconym, że dziecko nie widzi mamy - malec chce być blisko rodzica, bo tak czuje się bezpiecznie.

Kolejna kwestia dotyczy nadmiaru bodźców jakie docierają do maluszka – słuchowe i wzrokowe. Zdarza się, że rodzice chcąc zająć maluszka na spacerze, zawieszają nad jego głową kolorowe maskotki, czasami grające i świecące. Do dziecka dodatkowo będą docierały odgłosy otoczenia, co w konsekwencji może doprowadzić do silnego pobudzenia jego wrażliwego układu nerwowego. Niektóre dzieci zasypiają w takich warunkach, inne będą płaczliwe, rozdrażnione i niespokojne.

  • Naturalny etap rozwoju

Niemowlęta w pierwszym roku życia intensywnie rozwijają się w każdej sferze. Maluch zaczyna siadać, raczkować i chodzić. Niechęć do spacerów w wózku może być związany właśnie z rozwojem motorycznym - dziecko jest ruchliwe i zafascynowane nowymi osiągnięciami, przypięcie go pasami w spacerówce czy położenie w gondoli zupełnie nie jest po jego myśli.

Pojawia się również coraz większa ciekawość świata - niektóre dzieci podczas spacerów obserwują otoczenie, a inne chciałyby dotknąć przechodzącego obok psa lub pójść zupełnie w inną stronę niż zaplanował rodzic, a nie są w stanie przekazać słowami dokąd i o co dokładnie chodzi.

Trudny moment dla rodziców może pojawić się w okresie, kiedy dziecko jeszcze nie siedzi, więc na spacerówkę jest za wcześnie, natomiast w gondoli nudzi się i protestuje po włożeniu do niej.

Czytaj również: Wózki retro - jak wybrać nie tylko ładne, ale i praktyczne?

Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem

Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku?

Wychodząc z dzieckiem na spacer należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby dziecko było nakarmione, przewinięte oraz ubrane adekwatnie do pogody. Ważny jest również stały rytm dnia i spacery o podobnej porze każdego dnia. Jeśli te warunki są spełnione, a dziecko nadal marudzi w wózku można spróbować wprowadzić dodatkowe czynności, które być może sprawdzą się i ułatwią wyjście:

  • Jeżeli dziecko nie ma problemów z wejściem do wózka, jednak szybko się nudzi i zaczyna wysyłać sygnały niezadowolenia po wyjściu na spacer wybierzmy cel możliwy do osiągnięcia, to znaczy blisko miejsca zamieszkania. Zabierzmy dziecko w ciekawe miejsce np. plac zabaw lub park, gdzie można wyjąć je z wózka i posadzić/położyć na kocyku lub skorzystać ze sprzętów do zabawy. Następnego dnia ponownie w to samo miejsce by miło spędzić z dzieckiem czas-tłumaczcie dziecku przed wyjściem gdzie się wybieracie i co będziecie robić. Po kilku dniach spaceru w to samo miejsce (ważne, by było ono atrakcyjne dla dziecka) wydłużajcie stopniowo trasę np. wybierając inna, dłuższa drogę. W ten sposób, wydłużacie także czas spaceru. Być może uda się przekonać dziecko do przebywania w wózku, dłużej niż dotychczas. Spacerując z dziećmi warto komentować to co się dzieję w otoczeniu – zwracać uwagę na osoby, zwierzęta, pojazdy, naśladować odgłosy. W ten sposób dziecko zainteresuje się tym co się dzieje, będzie rozwijało swoja uwagę i koncentrację, a tym samym skupiało się na otoczeniu.
  • Jako alternatywę spacerów w wózku, można wykorzystać chustę lub nosidło. Dla noworodków i dzieci niesiedzących polecane są chusty, natomiast w przypadku dzieci które siedzą same, można zakupić nosidło. Dziecko jest w bliskości z rodzicem, wycisza się pod wpływem kołysania i ruchu opiekuna oraz ma możliwość obserwowania otoczenie. Należy pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo i wygodę dziecku, chusta musi być prawidłowo zawiązana i dociągnięta, a nosidło odpowiednio dobrane.
  • Na spacer z dzieckiem zabierzcie jego ulubioną zabawkę, przytulankę, gryzak, gdy jest w okresie ząbkowania. Można także zabierać zabawkę, która będzie używana wyłącznie podczas spacerów, taka do której dostępu dziecko nie ma w ciągu dnia-będzie atrakcyjniejsza. Dzieci na spacerze chętnie sięgają po drobne przekąski - chrupki kukurydziane, owoce, które zaspokoją niewielki głód i zajmą ręce na czas spaceru.
  • Zdarza się, że dzieci przekonują się do spacerów w wózku po przesiadce na spacerówkę - dzięki temu mogą obserwować otoczenie. Jeśli jednak dziecko jest za małe, nie siedzi stabilnie ale posiada umiejętności leżenia na brzuszku i unoszenia głowy – można zmienić mu pozycję właśnie na taką. Wózki dziecięce obecnie wyposażone są w siatkę na tyłach gondoli, dzięki czemu dziecko widzi to, co się dzieje na zewnątrz.

Każda zmiana wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy jednak się poddawać, spacerujcie z dzieckiem nawet jeśli trwa to 5 minut. Być może za tydzień dziecko postanowi spędzić w wózku 10 minut, a za miesiąc 20 minut. Małe dzieci potrafią zaskakiwać i zmieniać preferencje z dnia na dzień. Bywają jednak też takie dzieci, które wymagają rodzicielskiej cierpliwości i uwagi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza