Laktacja po cesarce - karmienie piersią po cesarskim cięciu może sprawiać kłopoty

2021-10-12 10:04

Czy laktacja po cesarce jest możliwa? Oczywiście, choć trzeba wiedzieć, że karmienie piersią po cesarskim cięciu może sprawiać kłopoty. Ich przyczyną są nie tylko emocje, ból i leki, ale także hormony - prolaktyna i oksytocyna nie rosną stopniowo jak przy porodzie naturalnym. Jak pobudzić laktację po cesarce?

Laktacja po cesarce - karmienie piersią po cesarskim cięciu może sprawiać kłopoty
Autor: Getty images Laktacja po cesarce - karmienie piersią po cesarskim cięciu może sprawiać kłopoty

Przekonanie, że karmienie piersią po cesarskim cięciu, czyli po porodzie operacyjnym to przeszkoda w karmieniu piersią, jest bardzo rozpowszechnione. Tymczasem to mit, który pochodzi z czasów, gdy w szpitalach w ogóle mało dbano o karmienie piersią, a po cesarskim cięciu tym bardziej nikt nie zaprzątał sobie głowy tym, by matce pomóc.

Spis treści

  1. Czy cesarskie cięcie uniemożliwia karmienie piersią?
  2. Czy cesarskie cięcie może opóźnić laktację?
  3. Jak rozruszać laktację po cesarce?
  4. Proś o pomoc personel medyczny
  5. W jakiej pozycji karmić piersią po cesarskim cięciu?
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Czy cesarskie cięcie uniemożliwia karmienie piersią?

A bez pomocy personelu kobieta po cesarce rzeczywiście miała małe szanse na udane karmienie, zwłaszcza że w owych czasach nikt bliski nie mógł wejść do szpitala. Poza tym dawniej do cesarki stosowano znieczulenie ogólne, po którym matka dłużej dochodzi do siebie, a dziecko ma osłabiony odruch ssania, dłużej było też oddzielone od matki.

Dziś większość planowych zabiegów wykonuje się w znieczuleniu przewodowym, podczas którego kobieta jest przytomna, a więc pierwszy kontakt z dzieckiem – niezwykle ważny dla karmienia – może się odbyć wkrótce po porodzie.

Niezwykle istotne jest, by kobieta nie dała sobie wmówić, że po cesarskim cięciu będzie miała problemy z laktacją. Niepoddawanie się presji psychicznej otoczenia odgrywa ogromną rolę - część położnych uważa, że karmienie tkwi w głowie i jak kobieta postanowi, że będzie karmić, to nic jej w tym nie przeszkodzi. 

Zobacz: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Czy cesarskie cięcie może opóźnić laktację?

Za laktację odpowiadają hormony – prolaktyna (wytwarzanie pokarmu) i oksytocyna (wypływanie). Występują one w wysokim stężeniu zarówno u kobiet rodzących naturalnie, jak i operacyjnie – rodzaj porodu nie ma tu dużego znaczenia, choć pewne ma.

Podczas normalnego porodu i po porodzie stężenie tych hormonów rośnie stopniowo, podczas gdy cesarskie cięcie to zdarzenie nagłe. Dlatego zdarza się, że po cesarce napełnianie piersi mlekiem się opóźnia, może to trwać 3–4 dni, a nawet tydzień. Ale nie musi tak być – często już po kilku dniach karmienie przebiega bez problemu.

Czytaj: Mało pokarmu: co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją

Nawał pokarmu. Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Dobrze wiedzieć

Po porodzie zalecane jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi w celu pobudzenia laktacji. Położne zachęcają również młode mamy do sięgnięcia po laktator, co pomoże szybciej wyregulować ilość pokarmu. W szpitalu lepszym wyborem będzie laktator elektryczny, który szybko i bez wysiłku pomoże odciągnąć najpierw siarę, później mleko.

Jak rozruszać laktację po cesarce?

Byłoby idealnie, gdyby przystawienie dziecka do piersi nastąpiło w ciągu 6 godzin po zabiegu. To możliwe, jeśli cięcie cesarskie odbywa się w znieczuleniu przewodowym – wtedy kontakt „skóra do skóry” i pierwsze karmienie może odbyć się nawet na sali operacyjnej (niektóre szpitale to praktykują) albo zaraz po przewiezieniu mamy na salę pooperacyjną.

Z tych względów poród operacyjny powinien być przeprowadzany – o ile to możliwe – w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). Po znieczuleniu ogólnym upływa więcej czasu, zanim matka wybudzi się i będzie w stanie nawiązać kontakt z dzieckiem.

Także ze strony dziecka mogą wystąpić trudności: na skutek działania leków może być ono senne i mało chętne do ssania. Mimo to trzeba przystawić je do piersi zaraz po wybudzeniu się matki z narkozy – im wcześniej dziecko zacznie ssać pierś, tym większe szanse na udane karmienie.

Jeśli nie uda się przystawić malca w ciągu 6 godzin od porodu, trzeba odciągać pokarm laktatorem i podawać go w sposób, który nie zaburza mechanizmu ssania, czyli łyżeczką, strzykawką lub kubeczkiem do karmienia. Gdy produkcja pokarmu opóźnia się, lekarz może zalecić dokarmianie dziecka mieszanką, ale to nie przekreśla szans na karmienie piersią.

Nadal tylko cierpliwie przystawiaj dziecko – ssanie piersi przyniesie w końcu efekty i poczujesz, że masz więcej pokarmu. A jeśli sama nie dasz sobie rady, szukaj pomocy w poradni laktacyjnej.

To ci pomoże w rozkręceniu laktacji po cesarce:

  • zapewnij sobie pomoc w pierwszej dobie po porodzie
  • weź do szpitala płaską poduszkę do karmienia, na której położysz dziecko, karmiąc spod pachy
  • uzgodnij z rodziną i znajomymi, aby w szpitalu nie odwiedzało cię zbyt wiele osób, bo do produkcji pokarmu potrzebny ci będzie spokój i odpoczynek
  • staraj się przystawić dziecko pierwszy raz do piersi najpóźniej 6 godzin po porodzie.

Proś o pomoc personel medyczny

Najważniejsze to chcieć. Matka musi chcieć karmić piersią, a pracownicy szpitala muszą mieć wolę, by jej w tym pomóc. Po pierwsze, dziecko powinno przebywać cały czas z mamą. Niestety, zdarza się, że są oni rozdzielani, mimo dobrego stanu obojga.

Po drugie, kobieta po cesarskim cięciu potrzebuje pomocy – ma prawo oczekiwać i domagać się, by pielęgniarki pomagały jej przy pierwszych karmieniach bardziej niż mamom po porodzie naturalnym. Zazwyczaj mama po cesarce czuje się znacznie gorzej: boli ją głowa i rana na brzuchu, ciągną szwy, nie może się poruszać – nawet przekręcenie się na bok zaraz po operacji jest niemożliwe, poza tym jest podłączona do kroplówki.

Aby więc mogła karmić, ktoś musi jej podawać dziecko i układać je w odpowiedni sposób – by nie obciążało rany na brzuchu. Wiele zależy więc od personelu. Jeśli będziesz mieć cesarkę, a chcesz karmić naturalnie, dobrze byłoby, żebyś rodziła w szpitalu, który ma tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku – taka placówka jest zobowiązana do dołożenia wszelkich starań, by karmienie się udało.

Poza bezpośrednią pomocą matce, w szpitalu powinny być stosowane takie środki przeciwbólowe, które w jak najmniejszym stopniu przenikają do pokarmu (najlepiej dolędźwiowe). Z drugiej strony, nie martw się, jeśli będziesz otrzymywać jakieś leki doustnie – bardzo mało leków szkodzi dziecku (ale zawsze warto zapytać o to lekarza).

Czytaj: Pobyt w szpitalu po porodzie. Co warto wiedzieć o oddziale położniczym?

Jak zatrzymać laktację? Sposoby na zahamowanie produkcji mleka po porodzie

W jakiej pozycji karmić piersią po cesarskim cięciu?

Pierwsze karmienie musi się odbywać w pozycji leżącej, na wznak: mama leży na plecach, głowę ma podpartą dość wysoko, maluch leży na niej, z boku, podtrzymywany jej ramieniem i podparty poduszkami, tak by miał głowę na wysokości piersi. Kiedy mama może się już przekręcić na bok, wygodniej będzie karmić, leżąc na boku: dziecko leży przy matce (zwrócone brzuchem do jej brzucha), oparte na jej ramieniu lub bezpośrednio na podłożu.

W tej pozycji dziecko nie uciska rany na brzuchu, co jest bardzo ważne (trzeba o tym pamiętać jeszcze co najmniej przez kilka tygodni). Kiedy zaczniesz siadać, możesz karmić w pozycji spod pachy, układając dziecko na płaskiej poduszce czy złożonym kocu.

miesięcznik "M jak mama"

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?

Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza