Patologia ciąży: jak przetrwać na Oddziale Patologii Ciąży? Rady młodej mamy

2016-09-19 14:23
ABC patologii ciąży
Autor: photos.com

Na oddział patologii ciąży przyszła mama trafia, gdy ciąża jest zagrożona. Już sama nazwa brzmi groźnie i wzbudza w każdej ciężarnej mnóstwo obaw i strachu. Na patologię ciąży trafiają kobiety z różnymi problemami związanymi z przebiegiem ciąży. Przeczytaj rady jednej z mam, która czas oczekiwania na poród musiała spędzić na takim oddziale.

- Patologia ciąży - o brzmi strasznie. W moim wypadku ciąża była zagrożona, ponieważ termin porodu minął, nastąpiło fizjologiczne wchłanianie wód płodowych i starzenie się łożyska. Mam kilka rad dla wszystkich mam, które w czasie oczekiwania na swoje dziecko, będą musiały spędzić czas w szpitalu. Patologia ciąży wywołała we mnie przerażenie. Byłam załamana tym, że moja ciąża jest zagrożona i, że nie  mogę „wychodzić akcji porodowej” na ogródku u rodziców. Skończyło się indukcją porodu, czyli jego wywoływaniem. Dopiero później, kiedy już miałam dziecko, zrozumiałam, że należało zmienić swoje nastawienie: mój 10-dniowy pobyt na tym oddziale był jednak potrzebny, bo w domu nikt nie kontrolowałby tętna dziecka, nikt nie podglądałby go za pomocą aparatury USG. Doświadczenie pobytu na oddziale patologii ciąży było dla mnie niezwykle trudne, ale radość po narodzinach syna wynagrodziła każdą wcześniej wylaną łzę, każdą nieprzespaną z obawy noc... - opowiada młoda mama.

Gdy musisz przebywać na patologii ciąży

 • A jak aktywność na odziale patologii ciąży

Jeżeli tylko lekarz zezwala na ruch, to załóż słuchawki na uszy i marsz na szpitalny korytarz! Ruch jest jak najbardziej wskazany. Nie należy bez powodu kłaść się do łóżka, bo to tylko osłabia fizycznie organizm, który powinien być możliwie jak najbardziej sprawny przed czekającym go wysiłkiem związanym z porodem. A poza tym każda minuta oczekiwań na dziecko w szpitalnym łóżku wlecze się niemiłosiernie. Na korytarzu można również nawiązać kontakty z innymi pacjentkami oddziału patologii ciąży. Takie pogaduszki to często jedyna rozrywka w szpitalu. Możesz także trafić na osobę, która dobrze cię rozumie, bo jest w tej samej sytuacji.

 • B jak badania

Chcesz czy nie, będziesz musiała się im poddać w trakcie pobytu na oddziale patologii ciąży. Oprócz standardowego w tym wypadku badania ginekologicznego, czekają cię zapewne: analiza moczu, szczegółowa morfologia, badania USG i KTG. Zaliczanie tych kolejnych „sprawdzianów” nie jest sytuacją komfortową, aczkolwiek tylko w taki sposób możliwe jest kontrolowanie  stanu zdrowia zarówno twojego, jak i dziecka.

Emocje związane z pobytem na oddziale patologii ciąży

 • C jak cierpliwość

Niewygoda, nuda, strach o dziecko są nieuniknione. Musisz to wytrzymać. I kiedy kolejny obchód lekarski zakończy się decyzją, że trzeba zostać jeszcze na obserwacji, postaraj się opanować emocje. Pamiętaj, że każdy dzień spędzony na oddziale patologii ciąży przybliża cię do celu, jakim jest urodzenie zdrowego dziecka.

 • D jak dziecko
 • Myśl o nim nieustannie. To wszystko przecież dla niego, dla jego dobra. On jest teraz najważniejszy, dlatego nie ma wyjścia – trzeba zacisnąć zęby i przetrwać wszystko. Niech to będzie twój czynnik mobilizacyjno-motywujący. Twoje maleństwo też czeka wkrótce spore wyzwanie – przeciskanie się przez kanał rodny i szok związany ze zmianą środowiska. Swoim pozytywnym myśleniem możesz mu bardzo pomóc.

 • E jak empatia
 • Na oddziale patologii ciąży spotykają się pacjentki będące na podtrzymaniu ciąży, po terminie porodu, ale również te, które przeszły dramat poronienia. Dlatego, choć nie jest ci do śmiechu, nie użalaj się nad swoim losem, ale postaraj się wziąć w garść. Być może kobieta z łóżka obok marzy o tym, aby mieć taki brzuch jak ty. Jeśli któraś pacjentka ci się zwierza, wysłuchaj jej cierpliwie, pociesz, dodaj otuchy. Pomagając innym, sama poczujesz się lepiej. I bądź dyskretna – jeśli ktoś zwierzył ci się ze swojej bolesnej historii, to nie można z niej robić korytarzowej sensacji.

 • F jak frustracja
 • Rozczarowanie i zniecierpliwienie to nieuniknione uczucia, które zrodzą się w tobie. Będziesz sfrustrowana faktem, że trafiłaś do szpitala, personelem, który nie zawsze jest taki, jaki powinien być, niepokojem o dziecko, niezbyt smacznym jedzeniem szpitalnym, snuciem się po korytarzu w koszpi nocnej… To normalne uczucia, ale musisz je przezwyciężyć. Dobry stan psychiczny to podstawa, aby przetrwać na patologii.

  Jak sobie radzić na oddziale patologii ciąży

 • G jak ginekolog
 • Dotąd pewnie chodziłaś do jednego ginekologa, który prowadził twoją ciążę. Na oddziale będziesz miała kontakt z wieloma lekarzami. Różni ich podejście do pacjenta, osobowość i sposób badania. Nie ma na to rady. A jeżeli masz możliwość kontaktu z lekarzem prowadzącym twoją ciążę, skonsptuj się z nim. Warto wiedzieć, co on sądzi o twojej sytuacji.

 •  H jak histeria

 • Ból i strach o dziecko, oglądanie różnych komplikacji zdrowotnych u kobiet w ciąży, strach przed nieznanym – to wszystko powoduje silny stres. Staraj się jednak zachować zimną krew. Myśl pozytywnie – równowaga psychiczna i spokój są ci teraz potrzebne jak nigdy dotąd. Doceń to, że w szpitalu jesteś pod fachową opieką, a w razie potrzeby natychniast otrzymasz pomoc.

 • I jak indukcja porodu
 • To nic innego jak zabiegi, które mają na celu wywołanie akcji porodowej. Musisz się liczyć z koniecznością przyjmowania czopków, podłączenia pod kroplówkę czy przebicia pęcherza płodowego. W ten właśnie sposób kończy się pobyt wielu pacjentek na oddziale patologii ciąży.

 • J jak jedzenie
 • Przygotuj się na to, że szpitalna kuchnia pozostawia wiele do życzenia. Na pewno warto poprosić odwiedzających cię bliskich o jakieś przysmaki, zwłaszcza owoce, suszone śliwki. Warto jeść codziennie ich solidną porcję, a uda ci się uniknąć zaparć, którym sprzyja leniwy tryb życia na patologii.

 • K jak KTG
 • To aparatura, która pozwala na monitorowanie akcji serca płodu i zapis czynności skurczowej. Charakterystyczny dźwięk tej maszyny słyszalny jest niemal bez ustanku, ponieważ każda pacjentka zostaje do niego podłączona przynajmniej dwa razy dziennie. To bardzo ważne badanie, którego nie byłabyś w stanie przeprowadzać każdego dnia w domu. Doceń ten fakt.

 • L jak lektura
 • Koniecznie musisz mieć przy sobie książki (nie tylko poradniki dla przyszłych rodziców) i czasopisma – wypełniają czas, odwracają uwagę od problemów. Nie warto natomiast wczytywać się w wypowiedzi pacjentek na forach internetowych, bo to tylko niepotrzebnie wzmaga niepokój.

  Pobyt na oddziale patologii ciąży

  Oddział patologii ciąży - to określenie źle kojarzy się przyszłym mamom. Niesłusznie - patologia ciąży jest oddziałem gdzie kobieta ciężarna, znajdzie najlepszą możliwą pomoc. Na oddział patologii ciąży trafiają pacjentki z rozmaitymi problemami związanymi z przebiegiem ciąży takimi jak: przenoszenie ciąży, ryzyko przedwczesnego porodu, nadciśnienie w ciąży, cholestaza, cukrzyca ciężarnych czy łożysko przodujące.

  Wykorzystaj czas spędzony na patologii ciąży

  • M jak mama

  To nowa rola społeczna, do której się przygotowujesz właściwie od pierwszego dnia ciąży. Wykorzystaj czas spędzony w szpitalu na przemyślenia i refleksje. Jeżeli to twoja kolejna ciąża, myśl o tym, jak umiejętnie podzielić uczucie i czas pomiędzy rodzeństwo.

  • N jak nakręcanie się wzajemne

  To największa zmora tego oddziału. Każda pacjentka ma swój indywidualny problem z ciążą, ale emocje robią swoje i zaczyna się snucie katastroficznych opowieści z serii: „Co może nam zagrażać”. Rozmowy ze współtowarzyszkami oddziału są nieuniknione i konieczne, izolowanie się od innych pacjentek nic nie daje, a tylko potęguje uczucie samotności i strachu przed nieznanym. Włącz się więc w dyskusję, ale z odpowiednim dystansem. I cały czas myśl pozytywnie.

  • O jak oksytocyna

  Od momentu pojawienia się na oddziale będziesz ciągle słyszała to słowo. To hormon, który pomaga w wywoływaniu akcji porodowej. Podaje się go w kroplówce kobietom „po terminie” i tym, u których nie pojawia się nawet najmniejszy skurcz.

  • P jak pytania

  Nie bój się ich zadawać, masz pełne prawo do tego, aby pytać o stan, w jakim się znajdujesz. Niech cię nie zniechęcą pomrukiwania czy zrzędliwość personelu. Ich obowiązkiem jest informowanie cię o twoim stanie zdrowia i decyzjach co do postępowania medycznego. A konkretna informacja po prostu przynosi uspokojenie.

 • R jak różne interpretacje
 • Każdy dzień i każdy obchód lekarski ma swojego dyżurującego lekarza. Niestety, często opinie lekarskie nie pozostają zbieżne. Może się zdarzyć, że twoja sytuacja zdrowotna będzie bardzo różnie interpretowana. W takim wypadku należy dopytywać się o swój stan, przypominać o wcześniejszych diagnozach, słowem, nie czekać biernie, ale dbać o swój przysłowiowy interes.

 • S jak słuchawki do uszu
 • Ten wynalazek świetnie sprawdza się na oddziale patologii ciąży. Nie ma żadnych szans, żeby znaleźć tu spokojne miejsce do czytania czy być samemu choć przez chwilę. Podłączenie słuchawek do walkmana czy komórki jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Pozwala wyciszyć się, odizolować i nie słuchać opowieści innych pacjentek (wśród kobiet na oddziale patologii będą i histeryczki, i marudy). Słuchawki to też skuteczna ochrona przed niedyskretnymi pytaniami i niechcianymi znajomościami.

 • T jak temperatura ciała
 • Jej pomiar odbywa się co rano, czasem też i wieczorem. Lepiej tego nie bagatelizuj – gorączka to często pierwszy sygnał, że dzieje się coś złego.

 • U jak USG
 • Za pomocą aparatu ptrasonograficznego lekarze kontrolują stan ciąży i sytuację, w jakiej znajduje się dziecko, a ty dzięki USG możesz oglądać je na ekranie. Dopytuj lekarza o wszelkie szczegóły, które cię zainteresowały.

 • W jak wsparcie
 • Dobre słowo bliskiej osoby jest nieocenione. Doda ci sił i optymizmu w tej trudnej sytuacji. Ale niepotrzebne są ci teraz telefony od dalekich krewnych i znajomych z pytaniami: „Czy to już?”, „A co się dzieje?”. Nie pomogą ci, wręcz przeciwnie – mogą potęgować twoje obawy i stres. Jesteś już wystarczająco zdenerwowana, dlatego może lepiej będzie wyłączyć komórkę?

 • Z jak złość
 • Na samą siebie – za to, że pozwoliłaś się zamknąć na tym oddziale. Ale, oczywiście, nie możesz się za to obwiniać. Powikłania w ciąży są niezależne od ciebie. Najważniejsze, że jesteś pod fachową opieką medyczną. Złość minie, kiedy wreszcie położą ci na brzuchu twoje maleństwo

  miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 3/2020
  KOMENTARZE