Badania w 3 trymestrze ciąży

2013-04-23 13:41

Kalendarz ciąży: 3 trymestr ciąży trwa od 27 tygodnia ciąży do chwili rozwiązania. 3 trymestr ciąży to okres przygotowywania się do porodu. Według kalendarza ciąży kobieta powinna się poddać w tym okresie wielu ważnym badaniom, dzięki którym, będzie mieć pewność, że dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija.

Kalendarz ciąży – badania: 27 tydzień ciąży - 32 tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

>> Kiedy należy sprawdzić odczyn Coombsa w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Jeśli badanie na przeciwciała anty-Rh da wynik pozytywny, powinnaś teraz otrzymać globulinę anty-D, aby zapobiec konfliktowi serologicznemu. Może do niego dojść wówczas, gdy ty masz krew Rh(–), a ojciec dziecka Rh(+) i dziecko odziedziczy czynnik Rh po ojcu – system odpornościowy matki traktuje wtedy nieznany sobie czynnik Rh jak przeciwnika i staje się nieprzyjazny dla dziecka.

Kalendarz ciąży: badania – 33 tydzień ciąży - 37 tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

 • morfologia krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • badanie czystości pochwy;
 • antygen HBs;
 • badanie w kierunku HIV;
 • posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B hemolizujących;
 • w grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia: VDRL, HCV;
 • badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

>> Jakimi wirusami i bakteriami możesz zarazić dziecko podczas porodu?

Dobrze wiedzieć

W tym czasie podczas wizyty lekarz dokona pomiaru miednicy większej. Dzięki użyciu urządzenia w kształcie cyrkla ginekolog oceni, czy możliwy jest poród drogami natury. Wszystkie odchylenia wymiarów miednicy od wartości prawidłowych mogą być przyczyną utrudnionego porodu i stanowić wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Nie lekceważ badań na paciorkowce! Te bakterie dla ciebie są niegroźne, ale u dziecka mogą nawet wywołać sepsę.

Kalendarz ciąży: badania – 38 tydzień ciąży - 39 tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie

 • badanie ogólne moczu.
 • morfologia krwi.
 • stale obserwuj ruchliwość dziecka – nagły zanik ruchów w 9 miesiącu to sygnał, by jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
 • Kalendarz badań w ciąży – po 40. tygodniu ciąży
 • Badania wykonywane w tym okresie
 • badanie KTG.
 • badanie ultrasonograficzne (jednorazowo).
Dobrze wiedzieć

Gdy minie termin porodu, na badanie lekarskie powinnaś zgłaszać się co 2–3 dni, a po 41 tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie do szpitala – być może zostaniesz tam już do porodu.

Kalendarz ciąży: 28 tydzień

28 tydzień ciąży to początek trzeciego - ostatniego trymestru. Na tym etapie ciąży ruchy dziecka są coraz bardziej odczuwalne przez mamę, a czasem bywają naprawdę bolesne. Ciało wciąż się zmienia - pojawiają się przebarwienia, rozstępy i pajączki. W 28 tygodniu ciąży mogą również pojawić się tzw. skurcze przepowiadające. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest istotne w tym tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży: 33 tydzień

W 33 tygodniu ciąży dziecko układa się już w pozycji do porodu. Jeżeli nie jest to położenie prawidłowe, czyli podłużne główkowe - bardzo prawdopodobne jest, że lekarz zaleci cięcie cesarskie. Istnieją jednak metody obracania dziecka w brzuchu i czasem przynoszą one pożądany skutek. W tym czasie przyszła mama bardzo intensywnie odczuwa ruchy dziecka. Zdarza się, że są one dla niej bardzo bolesne. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest istotne w 33 tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży: 34 tydzień

W 34 tygodniu ciąży dziecko jest już bardzo duże. Niektóre jego ruchy mogą być nawet dostrzegalne na zewnątrz. Przyszła mama może w tym czasie odczuwać tzw skurcze Braxtona Hicksa. Są one pewnego rodzaju ćwiczeniami macicy i szyjki macicy, które ciało przygotowuje na poród. Skurcze te nie powinny być bolesne. Na skutek działania hormonów i zatrzymywania dużej ilości płynów w organizmie, kobieta może czuć się w tym czasie opuchnięta. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest ważne na tym etapie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE