Co faktycznie powinno się jeść w ciąży? Obalamy najpopularniejsze mity dotyczące diety

2019-07-31 9:29

Co warto jeść w ciąży? To ważne pytanie, ponieważ w ciąży nie wystarczy po prostu jeść – należy prawidłowo się odżywiać. Nie każda mama wie, co to znaczy, bo wokół diety ciężarnych krąży wiele mitów. Przyjrzyjmy się nim i sprawdźmy, co faktycznie powinno się jeść w ciąży.

jedzenie w ciazy
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży nie wystarczy po prostu jeść – należy prawidłowo się odżywiać.

Od diety ciężarnej zależy w ogromnym stopniu właściwy przebieg ciąży, rozwój malucha w brzuchu i jego zdrowie w późniejszym życiu. Dlatego warto wiedzieć, co powinno się jeść w ciąży.

Dbałość o odpowiednio zbilansowany jadłospis oraz bogactwo witamin i minerałów w spożywanych posiłkach powinna towarzyszyć nam już na etapie planowania dziecka. 

Spis treści:

  1. Mit 1 - sól jodowana
  2. Mit 2 - dieta wegetariańska
  3. Mit 3 - wątróbka
  4. Mit 4 - ryby
  5. Mit 5 - suplementy
  6. Mit 6 - jedzenie za dwoje

Mit 1 - sól jodowana

Aby zapobiec niedoborom jodu w okresie ciąży, wystarczy spożywać sól jodowaną

Jod wraz z kwasem DHA, witaminą D, kwasem foliowym i żelazem tworzy grupę 5 składników (tzw. BIG FIVE) niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży i zdrowego rozwoju malucha.

Jego zadaniem jest regulacja pracy hormonów tarczycy. Zbyt mała ilość jodu w diecie ciężarnej wpływ negatywnie na rozwój układu nerwowego płodu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Czytaj:

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej?

Niedobory jodu u osób zamieszkujących regiony położone z dala od morza są zjawiskiem powszechnym, dlatego w Polsce i wielu innych krajach na świecie wprowadzono obligatoryjny nakaz jodowania soli kuchennej.

Dzięki temu popularna przyprawa stała się jednym ze źródeł tego cennego pierwiastka w pożywieniu. Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać, aby spożywać sól z umiarem! Jej niezrównoważona ilość w diecie może doprowadzić do uszkodzenia nerek płodu i zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego u dziecka.

Ponadto sól zatrzymuje wodę w organizmie, powodując, iż uciążliwe w okresie ciąży obrzęki jeszcze bardziej dokuczają przyszłym mamom.

Źródłem jodu w diecie w ciąży jest nie tylko sól jodowana, ale również jajka, nabiał oraz ryby morskie. Obecne spożycie nabiału w Polsce pokrywa jedynie 37 proc. naszego dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Na naszym stole rzadziej niż mleko i jego przetwory lądują ryby. Ponadto spożywanie niektórych gatunków ryb, takich jak tuńczyk, dorsz, okoń czy ryba maślana jest odradzane kobietom w ciąży ze względu na ryzyko zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami. Warto uzupełniać niedobór jodu, sięgając po suplementy.

Czytaj: Witamina D w ciąży: suplementacja i dawkowanie

Mit 2 - dieta wegetariańska

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś zrezygnować z diety wegetariańskiej i zacząć jeść mięso

Według Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego dieta wegetariańska może spełniać zapotrzebowanie kobiet w ciąży na kluczowe składniki odżywcze i być korzystna dla zdrowia mamy i jej dziecka. Należy ją jednak dobrze zaplanować.

Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby kontrolował ją zarówno lekarz, jak i dietetyk. Mama wegetarianka powinna pamiętać również o regularnych badaniach laboratoryjnych.

Kobiety, które nie jedzą mięsa w ciąży powinny przyjmować zalecone przez lekarza składniki odżywcze – kwas DHA, jod, kwas foliowy, witaminę D. Lekarz może też zalecić dodatkową suplementację żelaza.

DIETA w CIĄŻY: dlaczego ciężarne powinny jeść BROKUŁY?

Mit 3 - wątróbka

Jedz codziennie wątróbkę – jest bogata w kwas foliowy

Do niedawna sądzono, że wątróbka jest dobrym źródłem cennych składników odżywczych, ważnych z punktu widzenia zdrowego rozwoju dziecka. Przyszłym mamom zalecano jej spożywanie ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego, żelaza i witaminy A.

Obecnie kobietom w ciąży odradza się jedzenie wątróbki w dużych ilościach, ponieważ narząd ten metabolizuje toksyny. Wysokie stężenie szkodliwych substancji obecnych w wątrobie zwierząt może zaszkodzić zdrowiu mamy i jej dziecka. Ponadto przedawkowanie obecnej w wątróbce witaminy A zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu.

Witamina A występuje w warzywach i owocach w postaci bezpiecznego dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka beta-karotenu. Aby pokryć zapotrzebowanie na witaminę A wystarczy jeść codziennie dwie marchewki.

Czytaj:

Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

DIETA W CIĄŻY: niebezpieczna moda wśród ciężarnych - jedzą coraz mniej i rodzą coraz mniejsze dzieci

Mit 4 - ryby

Ryby są najlepszym i bezpiecznym źródłem kwasu DHA dla przyszłej mamy

Kwas DHA należący do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 to jeden ze składników, których nie powinno zabraknąć w organizmie przyszłej mamy. DHA odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu – stanowi materiał budulcowy mózgu i siatkówki oka. Jest również składnikiem budującym naturalną odporność dziecka.

Ryby to bez wątpienia najbardziej znane źródło kwasu DHA. Niestety w wyniku zanieczyszczenia środowiska, mięso niektórych gatunków ryb morskich może zawierać niebezpieczne dla zdrowego rozwoju płodu toksyny i metale ciężkie m.in. rtęć.

Zgodnie z rekomendacjami Instytutu Matki i Dziecka, przyszła mama powinna szczególnie zwrócić uwagę na rodzaj i sposób podania spożywanych ryb, w tym:

  • Ze względu na zawartość szkodliwych substancji ograniczyć spożywanie ryb morskich do dwóch porcji tygodniowo (porcja=100 g).
  • Unikać kupowania ryb wędzonych lub wysoko przetworzonych.
  • Całkowicie wyeliminować z diety surowe ryby i owoce morza (sushi, ostrygi), ponieważ mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych i pasożytów.
  • Wstrzymać się od spożywania niektórych gatunków ryb morskich szczególnie zanieczyszczonych rtęcią, m.in. marlina, miecznika, rekina, tuńczyka, ryby maślanej, okonia, węgorza, płoci i dorsza.

Alternatywnym i w opinii ekspertów bezpiecznym źródłem DHA są algi morskie rodzaju Schizochytrium sp. Hodowane w kontrolowanych warunkach algi są wolne od zanieczyszczeń i bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka.

DHA z alg jest ważnym składnikiem o działaniu przeciwzapalnym. Badania pokazały, iż suplementacja kwasem DHA zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu o ponad 85%.

1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby malec rósł zdrowo?

Mózg dziecka: rozwój w życiu płodowym

Mit 5 - suplementy

Przyszła mama nie musi przyjmować sztucznych suplementów, wystarczy zbilansowana dieta

W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ponieważ rozwijające się w brzuchu dziecko czerpie je z zasobów gromadzonych w organizmie swojej mamy. Dobrze zbilansowana dieta jest źródłem większości witamin i minerałów, jednak niektóre składniki, szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju malucha, wymagają dodatkowej suplementacji.

Pozyskanie ich w diecie w odpowiedniej ilości jest czasami trudne, niekiedy wręcz niemożliwe. Wśród składników, których suplementację zaleca Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego możemy wymienić m. in. kwas foliowy, witaminę D, jod, żelazo czy kwas DHA. Dlaczego należy przyjmować je dodatkowo? Zobaczmy na przykładzie witaminy D.

Głównym źródłem witaminy D nie jest pożywienie, lecz słońce, które inicjuje jej syntezę w skórze. Niestety położenie geograficzne Polski sprawia, iż jedynie przez kilka miesięcy w roku możemy liczyć na pogodę, która zapewniłaby nam odpowiedni poziom witaminy D w organizmie.

Teoretycznie 15 minut na słońcu wiosną i latem powinno dostarczyć nam wystarczającą ilość tego składnika. W praktyce, stosowanie kremów z filtrem i zanieczyszczone powietrze znacznie utrudnia dostęp promieni słonecznych do naszej skóry, czego skutkiem są powszechne niedobory witaminy D w naszej populacji.

Zbyt niskie stężenie witaminy D w organizmie przyszłej mamy jest groźne dla jej zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego kobietom w ciąży zaleca się suplementację witaminy D najpóźniej od drugiego trymestru ciąży w ilość 1500-2000 IU na dobę.

Czytaj:

WITAMINY I MINERAŁY W CIĄŻY: I trymestr. Jakie witaminy i minerały są potrzebne w ciąży?

15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Mit 6 - jedzenie za dwoje

W ciąży trzeba jeść za dwoje, w końcu maluch musi być dobrze odżywiony

W okresie ciąży u większości kobiet rośnie apetyt i pojawiają się słynne „zachcianki”. Panuje przekonanie, że przyszła mama może w tym czasie jeść ile chce i kiedy chce, ponieważ musi jeść za dwoje.

To prawda, że w okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. W tym czasie należy ze szczególną dbałością podchodzić do komponowania posiłków – wybierać żywność bogatą w witaminy i minerały, ograniczać spożywanie wysoko przetworzonych produktów i „śmieciowego” jedzenia typu fast food.

Nie oznacza to jednak, iż przyszła mama powinna jeść dwa razy więcej czy bardziej kalorycznie! Zapotrzebowanie energetyczne w czasie ciąży wzrasta nieznacznie, a nadmierne objadanie się prowadzi do otyłości, nadciśnienia i groźnej dla zdrowia kobiety cukrzycy. Pamiętajmy też, że dzieci otyłych kobiet mają większą tendencję do tycia w wieku dorosłym.

Czytaj:

Dieta w ciąży: co jeść, by nie przytyć nadmiernie w ciąży

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

materiały prasowe

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?

Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?