Magnez w ciąży: jakie dawki przyjmować i jak długo suplementować magnez?

2021-03-25 10:20

Magnez w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak - jak z każdym preparatem w ciąży - należy zachować ostrożność w jego przyjmowaniu. Sprawdź, jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży i kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana.

Magnez w ciąży:
Autor: Getty images Jakie dawki przyjmować i jak długo suplementować magnez w ciąży?

Magnez w ciąży pełni nie mniej ważną rolę niż przed zapłodnieniem. Choć suplementy w ciąży pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu wszystkich składników odżywczych organizmu - w tym również magnezu, to jednak można je przyjmować tylko pod kontrolą lekarza. Kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana i w jakich dawkach przyjmować magnez w ciąży?

Spis treści

  1. Jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży?
  2. Magnez w ciąży - jakie dawki przyjmować
  3. Jak przyjmować magnez w ciąży? 
  4. Jak długo suplementować magnez w ciąży?
  5. Czy przyjmowanie magnezu daje skutki uboczne?

Jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży?

Typowe objawy niedoboru magnezu w ciąży to zmęczenie i osłabienie oraz bolesne skurcze mięśni, np. łydek. Ponadto brak odpowiedniej ilości magnezu w organizmie może wywoływać zaburzenia koncentracji, zaniki pamięci, bóle głowy, kołatanie serca, bóle mięśni w ciąży, arytmię i bezsenność, niekiedy również mdłości i wymioty.

Jeśli zaobserwujesz u siebie, któreś z tych objawów, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zastosowaniem odpowiedniej diety i suplementów w ciąży. Do powstawania niedoboru magnezu może prowadzić nadmierne spożywanie kawy i czarnej herbaty, które wypłukują go z organizmu, podobnie jak alkohol.

Niekorzystny wpływ na poziom magnezu ma także silny, długotrwały stres. Także przyszłym mamom polecamy dużo relaksu zachowanie spokoju na co dzień.

Jak mądrze wybrać witaminy w ciąży

Magnez w ciąży - jakie dawki przyjmować

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży jest efektem procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu, i wynosi ok. 400 mg na dobę. Od drugiego trymestru zapotrzebowanie na magnez gwałtownie rośnie.

Najlepiej, jeśli jest ono zaspokajane przez dobrze skomponowaną i zdrową dietę w ciąży, bogatą w orzechy, ziarna, nasiona i rośliny strączkowe. Dobrym źródłem magnezu jest także kakao, a więc i gorzka czekolada. Jednak w niektórych wypadkach należy uzupełnić magnez suplementami w ciąży - najczęściej stosowane dawki to 320-400 miligramów magnezu na dobę (większa dawka przeznaczona jest na późniejsze etapy ciąży). 

Jak przyjmować magnez w ciąży? 

Skoncentrowany w preparatach, suplementach magnez najlepiej jest przyjmować w dwóch dawkach podzielonych – rano i wieczorem, pomiędzy posiłkami – razem z witaminą B6. Zwiększa ona wchłanianie magnezu i zapobiega nudnościom. Dlatego polecana jest szczególnie tym kobietom w ciąży, którym bardzo doskwierają poranne mdłości.

Większość preparatów magnezowych ma tę witaminę w swoim składzie. Jeśli jednocześnie suplementujesz w ciąży żelazo, należy pamiętać, aby zachować odstęp minimum dwugodzinny, gdyż pierwiastki te zwalczają się nawzajem.

Czytaj również:  Jak łączyć witaminy i składniki mineralne, by poprawić ich wchłanianie?

Dieta bogata w żelazo w ciąży – produkty bogate w żelazo dla ciężarnych

Dobrze wiedzieć

Wchłanianie magnezu odbywa się w jelicie cienkim, a sprzyja mu kwaśne środowisko i dieta bogata w białko zwierzęce i tłuszcze nienasycone. Natomiast białka roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe, a także kwas szczawiowy i fosforowy, błonnik i duże stężenie wapnia w ustroju hamują jego absorpcję.

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień? Wideo

Jak długo suplementować magnez w ciąży?

Przyjmowanie wszystkich suplementów w ciąży powinno być kontrolowane przez lekarza. Nie warto ryzykować zdrowiem swoim i nienarodzonego jeszcze dziecka przyjmując cokolwiek na własną rękę. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie niedobór magnezu, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Dobierze on odpowiednią dawkę suplementów w ciąży, a także określi okres ich przyjmowania.

Czy przyjmowanie magnezu daje skutki uboczne?

Przyjmowanie magnezu może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Ponieważ wspomaga on trawienie, u niektórych kobiet, zwłaszcza o dobrze uregulowanej przemianie materii, może powodować biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie organizmu.

Nadmiar magnezu w organizmie występuje niezwykle rzadko i najczęściej może być spowodowany problemem w pracy nerek, które nie są w stanie usunąć jego nadwyżki. Dlatego ostrożnie powinny go stosować cierpiące na choroby tych narządów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza