Sposoby na uciążliwy kaszel w ciąży

2019-01-28 14:58 Małgorzata Wesołowska
Sposoby na kaszel w ciąży
Autor: photos.com

Co na kaszel w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po jedno z cudownych lekarstw „trzy w jednym”: na kaszel, katar i gorączkę. Ale nie teraz. Kiedy jesteś w ciąży, dbanie o zdrowie wymaga odpowiednich wyborów. Jak więc leczyć kaszel w ciąży, jednocześnie nie martwiąc się o zdrowie dziecka?

Kaszel w ciąży budzi obawy wielu mam, które zastanawiają się, jakie leki w ciąży mogą brać. Jakie są sposoby na kaszel w ciąży, który dla wielu kobiet jest najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia. Z katarem i gorączką jakoś sobie radzą (katar – zgodnie z powiedzeniem, leczony czy też nie – i tak trwa tydzień, a temperaturę można zbić ostatecznie lekami na bazie paracetamolu, które w rozsądnych ilościach nie są groźne dla dziecka).

Uciążliwy kaszel natomiast nie dość, że trwa zwykle dłużej niż inne objawy przeziębieniowe, to na dodatek jest męczący. Kaszel w ciąży wstrząsa twoim ciałem, masz wrażenie, że wszystko ci się w środku przewraca, wyrywa, że wykaszlesz z siebie całe trzewia. Być może martwisz się o dziecko: czy tak uciążliwy kaszel nie zrobi mu krzywdy? Te obawy, na szczęście, są nieuzasadnione, ale kaszel w ciąży trzeba wyleczyć.

Spis treści:

 1. Czemu służy kaszel?
 2. Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?
 3. Jaki syrop wybrać na kaszel w ciąży?
 4. Kiedy z kaszlem do lekarza?
 5. Czy leki na kaszel są bezpieczne w ciąży?
 6. Leki zabronione w ciąży!

Czemu służy kaszel?

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i służy oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów lub z nadmiernej ilości śluzu, która gromadzi się w nich w czasie infekcji. Kaszel suchy jest charakterystyczny dla początkowej fazy przeziębienia (podrażnia ci gardło), potem jednak, wraz z gromadzeniem się wydzieliny, staje się mokry (odkrztuszasz tzw. flegmę). Kaszel świszczący, często w postaci kilkunastosekundowych napadów, pojawia się zwykle w czasie zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel jest suchy i nie towarzyszy mu gorączka ani złe samopoczucie, może to być objaw alergii. Charakterystyczne dla astmy o podłożu alergicznym są duszności towarzyszące kaszlowi.

Czytaj: 

Czym płukać gardło w ciąży?

Grypa w ciąży: leczenie i objawy grypy

Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?

Aby ograniczyć ilość przyjmowanych leków (nawet tych niegroźnych dla dziecka), warto wspomagać się domowymi sposobami:

 • Herbata z sokiem z malin na przeziębienie to najlepsze rozwiązanie. Uważaj jednak z tym napojem w ostatnich miesiącach ciąży, bo działa rozgrzewająco i może wywołać akcję skurczową.
 • Na kaszel w ciąży doskonały będzie miód i preparaty z propolisu (ich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, zaś substancje antybakteryjne walczą z wirusami i bakteriami).
 • Ponieważ kaszel często nie daje nam usnąć, warto w nocy spać wysoko, czyli na kilku poduszkach.
 • Dobrze też zadbać o to, by powietrze w pokoju było odpowiednio nawilżone.
 • Domowe inhalacje - inhalowanie to wdychanie substancji leczniczych wraz z powietrzem lub parą wodną. W ten sposób preparat trafia do organizmu przez drogi oddechowe – jest wchłaniany przez błony śluzowe nosa i gardła, i dopiero stamtąd trafia do krwiobiegu. Inhalacje są bezpieczną metodą na kaszel jednak pamiętaj aby wybierać naturalne środki np. sól kuchenną, fizjologiczną czy bezpieczne olejki roślinne.
Dobrze wiedzieć

Jak robić inhalacje?

Najprostsze inhalacje lecznicze polegają na wdychaniu pary powstałej w naczyniu z gorącym roztworem wody i ziół lub olejków. W aptekach można również kupić nebulizatory, czyli mechaniczne urządzenia rozdrabniające ciecz na mikroskopijne cząsteczki, które wdycha się przez specjalną maseczkę. Przez nebulizator można podawać leki (np. na astmę), ale również wodę z solą fizjologiczną. W przypadku przeziębionych przyszłych mam wystarczą jednak tradycyjne parówki. Jak je zrobić prawidłowo?

Weź ręcznik i niewielką miskę, do której wlej gorącą wodę z określonymi dodatkami. Następnie pochyl się nad naczyniem – nie za nisko, bo para jest gorąca – i przykryj głowę oraz miskę ręcznikiem. Wdychaj powstałą parę przez nos, a powietrze wydychaj ustami przy inhalacji z naparów ziołowych lub odwrotnie, jeśli stosujesz olejki eteryczne. Inhalacja powinna trwać ok. 15 minut, a sesję można powtarzać 2–3 razy dziennie. Bezpośrednio po niej nie wychodź na dwór.

Czytaj:

CZARNY BEZ w ciąży. Działa na przeziębienie i infekcje

Sprawdzone sposoby na katar w ciąży.

Jaki syrop wybrać na kaszel w ciąży?

Jeśli masz kaszel w ciąży, unikaj syropów zawierających kodeinę. Unikaj również syropów 2w1, które mają zwalczać zarówno kaszel suchy, jak i mokry, gdyż są mało skuteczne. Tak samo jest z różnego rodzaju sprayami na gardło. To zbędny wydatek, a w twoim stanie lepiej ograniczać leki, szczególnie te, które nie przyniosą ulgi w chorobie.

Wszelkie środki hamujące kaszel stosuj tylko po konsultacji z lekarzem. Postaw na domowe syropy. Na kaszel najlepiej sprawdzi się domowy syrop z cebuli, który zawiera wiele witamin o działaniu silnie dezynfekującym i łagodzącym. Sprawdź, jak przygotować domowy syrop z cebuli: Syrop z cebuli – jak go zrobić i jakie ma działanie. Przepis na syrop z cebuli.

Kiedy z kaszlem do lekarza?

Jeśli źle się czujesz, zrezygnuj z leczenia na własną rękę. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem – ginekologiem lub internistą, który cię zbada. Jeśli infekcja będzie niegroźna, zaleci ci prawdopodobnie domowe sposoby leczenia lub zapisze niegroźne dla płodu leki objawowe. Kaszel może też okazać się jednym z objawów poważnych chorób, mogących niekorzystnie wpływać na ciążę, takich jak astma, zapalenie płuc czy też coraz częściej występująca gruźlica. 

Aby rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwić jej pozbywanie się, lekarz zaproponuje ci zapewne wykrztuśny syrop lub pastylki homeopatyczne. Może też zalecić leki ziołowe lub tabletki z propolisu. Jeśli okaże się, że twój kaszel jest skutkiem czegoś poważniejszego, np. zapalenia oskrzeli, zapisze ci leki dozwolone dla kobiet w ciąży. Mogą to być nawet antybiotyki – niektóre z nich działają miejscowo, a inne, choć przedostają się do łożyska, to jednak nie wpływają negatywnie na płód.

Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Czy leki na kaszel są bezpieczne w ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży, zwłaszcza okres między 4. a 9. tygodniem, to czas tzw. organogenezy – wtedy formują się wszystkie organy i narządy dziecka. Dlatego w tym czasie szczególnie nie wolno ci przyjmować niektórych leków, bo mogą one zaburzyć prawidłowy rozwój twojego dziecka. Doświadczenia lekarzy i firm farmaceutycznych pozwoliły wyłonić niektóre specyfiki absolutnie zakazane dla przyszłych mam.

Istnieje jednak jeszcze wiele leków, których skutki uboczne nie zostały do końca poznane (nie wolno testować leków na pacjentkach w ciąży, dlatego nie można sprawdzić, jak wpływają one na rozwój płodu). To dlatego na wielu lekarstwach znajdziesz informację: „Brak dowodów na szkodliwe działanie na płód, ale nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia”. Wśród takich niezalecanych środków są, niestety, popularne leki dostępne w aptece bez recepty, które dotąd stosowałaś w przypadku lekkich infekcji kataralnych czy grypopodobnych. Choć kaszel nie jest chorobą, a tylko jej objawem, też zwykle sięgałaś po leki, aby się go pozbyć. Teraz jednak absolutnie nie możesz ich brać sama!

Czytaj:

Przeziębienie w ciąży: jakie leki w ciąży można stosować

Sprawdzone sposoby na gorączkę, ból gardła i inne dolegliwości w ciąży

Dobrze wiedzieć

Leki zabronione w ciąży!

 1. Leki na bazie aspiryny czyli tzw. salicylan, który jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze, powodując przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka (przewód Botalla); ponieważ rozrzedza krew, może doprowadzić do silnego krwawienia w czasie porodu.
 2. Leki na bazie ibuprofenu hamują czynność porodową, mogą wywołać reakcje uczuleniowe; szczególnie groźny jest w III trymestrze, bo powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.
 3. Pastylki zawierające tymianek i podbiał – choć to popularny roślinny lek wykrztuśny, może być niebezpieczny dla płodu; zbyt duże dawki zawartego w nim tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.

Czytaj: Uwaga na PARACETAMOL w ciąży! 

Obejrzyj WIDEO i przygotuj domowy syrop na kaszel z cebuli!

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE