Ciąża a astma. Czy astma i przyjmowane leki mają wpływ na rozwój dziecka?

2011-03-24 16:00
Ciąża z astmą
Autor: photos.com

Ciąża a astma. Gdy chorujesz na astmę, twoja ciąża powinna być zaplanowana, a ty musisz być pod opieką dobrego specjalisty i ściśle przestrzegać jego zaleceń. Jak ciąża wpływa na chorobę i odwrotnie, czy choroba i przyjmowane leki mają wpływ na rozwój dziecka? Jak wygląda wtedy poród? Odpowiadamy na te i inne wątpliwości przyszłych mam.

Astma to przewlekła choroba zapalna, mogąca prowadzić do zwężenia oskrzeli. Jej charakterystyczne objawy to: duszność, utrudniony oddech lub brak tchu, świsty podczas oddychania, napady męczącego kaszlu. Dolegliwości mogą mieć różne objawy i nasilenie. Astmę leczy się farmakologicznie. Osoba chora musi być pod opieką lekarza pneumonologa.

Ciąża a astma

Ciąża ma bardzo różny wpływ na astmę – u 1/3 kobiet następuje poprawa i objawy łagodnieją, u 1/3 nie ma istotnych zmian, a 1/3 przyszłych mam z astmą odczuwa pogorszenie stanu (zwykle w III trymestrze). Podczas ciąży leczenie jest kontynuowane lub modyfikowane – lekarz zaleca leki odpowiednie dla kobiet w ciąży, zmniejsza ich dawki, ewentualnie zmienia postać leku (wziewne zwykle są bezpieczniejsze dla dziecka niż doustne). W rzadkich przypadkach konieczne jest podanie sterydów (w najmniejszej możliwej dawce).

>> Czy astma oskrzelowa w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

W ciąży mogą wystąpić większe niż u zdrowych kobiet trudności w oddychaniu i większa skłonność do infekcji. Atak astmy bywa też przyczyną wczesnych skurczów macicy, ale zwykle ustępują one, gdy atak się skończy. Uwaga: jeśli podczas ataku nie pomaga ci twoje lekarstwo, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Ataki będą rzadsze, jeśli będziesz unikać czynników alergizujących: pyłków, kurzu, pleśni, dymu z papierosów, środków czystości czy nawet perfum. Z powodu większej skłonności do infekcji powinnaś też robić wszystko, by unikać przeziębienia, grypy i innych infekcji układu oddechowego.

>> Alergia w ciąży - czy w ciąży można brać leki przeciwalergiczne?

Poród a astma

Nawroty astmy w trakcie porodu zdarzają się bardzo rzadko i jeśli nie ma innych przeciwwskazań, możesz urodzić siłami natury. W razie operacyjnego zakończenia porodu, otrzymasz znieczulenie przewodowe (np. zewnątrzoponowe), bo w twoim wypadku niewskazane jest znieczulenie ogólne. Jeśli pod koniec ciąży objawy astmy się nasilą, może dojść do porodu przedwczesnego. Dziecko zwykle rodzi się zdrowe, niekiedy może wystąpić gwałtowna czynność oddechowa, ale to stan przejściowy. Możliwe, a nawet wskazane (ze względu na skłonność do alergii) jest jak najdłuższe karmienie piersią.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE